Gebelik Yardımı Parası

Yorum Yap 804 views
Gebelik Yardımı Parası

Gebelik yardımı parasi nedir ? Şartlı gebelik yardımından kimler faydalanabilir ? Gebelik parası alma şartları neler ? Yeşil kart hamilelik parası başvuruları nereye yapılır ? Hamile olan annelere yardım miktarı ne kadar ? 2019 gebelik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Bu ve gebelik yardımı ile ilgili bütün soruların cevapları yazımızda.

Gebelik yardımı Programı, muhtaç durumda ki gebe kadınların gebeliğinin başlangıcından doğumunun gerçekleşmesine kadar ki olan süreçte devletin sağlık giderleri için gebe kadınlara yaptığı yardımdır. Gebelik yardımından faydalanmak isteyen hamile kadınların bu yardımdan faydalanabilmesi için gebeliğin başlangıcından doğumun gerçekleşeceği güne kadar sağlık kontrol ve takiplerini düzenli olarak yaptırıyor olması gerekir. Bu girişten sonra Şartlı gebelik yardım parası şartlarına bakalım.

Gebelik Yardımı Parası Şartları Nelerdir ?

 Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın Sağlık Bakanlığıyla ortak yürüttüğü bu yardım kapsamında yardımların bağlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Gelin şimdi madde madde bu şartları inceleyelim.

  • Gebelik yardımından faydalanabilmek için aranan şartlardan birisi gebelik yardımına başvuracak kadının hanesinde sosyal güvencesi bulunan bireyin yada bireylerinin bulunmaması. Sosyal güvencesi bulunan kişinin ailenin birinci dereceden akrabası olması şart değil. Resmi ikamet adresi eğer gebe kadınla aynı hanede ise buda yardıma engeldir.
  • Hamile olan annelere yardım yapılabilmesi için aranan diğer bir şart ise ailenin muhtaç durumda olup olmadığı Vakıf mütevelli hetince onaylanmasıdır. Yani siz gebelik yardımına başvurduğunuzda vakıf tarafından haneniz ziyaret edilecek. Bu ziyarette verdiğiniz bilgiler ve tespit edilen durum çerçevesinde Vakıf mütevelli heyeti son kararı verecektir.
  • Hamile ev hanımlarına maaş bağlanması için aranan diğer bir şart ise Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen takip ve izlem dönemlerinin aksatılmamasıdır. Peki nedir bu takip ve izlem beraber bakalım.
  • Gebelik parası alınabilmesi için sağlık bakanlığı gebe olan kadının düzenli bir şekilde kontrollerini yapmasını istiyor. Bu kontrol ve izlenim dönemi genel olarak 4 döneme ve 9 kez takibe denk gelmektedir.
  • Gebe kadın eğer 18 yaş altıysa resmi nikah şartı aranmaktadır.
  • Ayrıca bağlı olduğunuz vakfın kendine ait yardım kriterleri bulunmaktadır. Eğer mütevelli heyetinin belirlemiş olduğu şartlara uymuyorsanız vakfınız bu yardımı başlatmayabilir. Bu şartları bağlı olduğunuz SYDV’lerden öğrenebilirsiniz.

1.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 1 ile 14. haftaları arası

Gebeliğin 1.ayında başlar ve 4.ayında biter. Toplam 4 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 4 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

2.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 18 ile 24. haftaları arası

Gebeliğin 5.ayında başlar ve 7.ayında biter. Toplam 3 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 3 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

3.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 28 ile 32. haftaları arası

Gebeliğin 8.ayının başında başlar ve gebeliğin 8.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

4.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 36 ile 38. haftaları arası

Gebeliğin 9.ayının başında başlar ve gebeliğin 9.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

Gebelik Maaşı Ne Kadar ?

Şartlı gebelik yardımı ne kadar sorusuna yukarı da açıkladığımız ödeme dönemlerine göre açıklık getirelim.

Gebelik yardımı aylık 35 TL‘dir. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmakta olup 2 ayda bir hesaplara geçmektedir.

1.takip döneminde toplam 4 kez kontrole gideceksiniz ve 4 ödeme alacaksınız. Buda 4×35=140 TL yapmaktadır.

2.takip döneminde toplam 3 kez kontrole gideceksiniz ve 3 ödeme alacaksınız. Buda 3×35=105 TL yapmaktadır.

3.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 35 TL yapmaktadır.

4.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 35 TL yapmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca toplamda 9×35=315 TL ödeme alacağınız anlamına gelmektedir.

 Başvurular Nereye Yapılıyor ?

Şartlı gebelik yardımı başvurları bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuru sırasında sizden, üzerinde gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzun yazıldığı sağlık ocağından aldığınız “gebelik takip formu “istenecektir.  Eğer gebelik takip formunuzu alalı 2 haftadan fazla olmuşsa sizden yenisi talep edilebilir. Çünkü gebeliğinizin sonlanmış olma ihtimali bulunmaktadır.

Başvuruyu gebe kadının kendisi veya 18 yaşından büyük herhangi bir yakını tarafından yapılabilir. Gebe kadın eğer 18 yaş altındaysa başvuru alınabilmesi için resmi nikah şartı arandığını tekrar hatırlatalım. Eğer gebelik yardmından gebeliğinizin ilerleyen zamanlarında haberiniz olduysa sorun değil. Dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Sadece doğuma 1 ay kala başvuru yaparsanız başvurunuzun ret edilebileceğini bilmeniz gerekir.

Gebelik Maaşı Neden kesilir ?

  • Hak sahibi annenin vefat etmesi yada gebeliğinin sona ermesi.
  • Adresinizi bağlı olduğunuz vakfın sınırları dışına taşıma ve SYDV’yi bilgilendirmemek
  • Hanede Sosyal Güvence tespit edilmesi.

Gebelik Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır ?

Gebelik maaşı sorgulama işlemlerini başvuru yaptığınız Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek yapabilirsiniz. Eğer vakfa giderek sorgulama yapmak istemezseniz e-devlet üzerinden buraya tıklayarak yada ALO 144 ü ücretsiz olarak arayarak öğrenebilirsiniz.

Gebeliğiniz sağlıklı bir şekilde sonlandıysa “Aşı parası nasıl alınır ? “adlı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

Etiketler