Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ?

Gebelik yardımı parası nasıl alınır ? Şartlı gebelik yardımı nasıl alınır ? Hamilelik yardımı ne kadar ? Gebelik parası sorgulama nasıl yapılır ? Şartlı gebelik yardımı 2021 de ne kadar oldu ? Gebelik maaşı ne kadar alınabilir ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde. Hadi başlayalım.

Gebelik yardımı parası nedir ? Şartlı gebelik yardımından kimler faydalanabilir ? Gebelik parası alma şartları neler ? Yeşil kart hamilelik parası başvuruları nereye yapılır ? Hamile olan annelere yardım miktarı ne kadar ? 2021 gebelik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Hamilelik maaşı başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Bu ve gebelik yardımı ile ilgili bütün soruların cevapları yazımızda.

Gebelik yardımı Programı, muhtaç durumda ki gebe kadınların gebeliğinin başlangıcından doğumunun gerçekleşmesine kadar ki olan süreçte devletin sağlık giderleri için gebe kadınlara yaptığı yardımdır.

Peki gebelik parası ne zaman alınır ? Gebelik yardımından faydalanmak isteyen hamile kadınların bu yardımdan faydalanabilmesi için gebeliğin başlangıcından doğumun gerçekleşeceği güne kadar sağlık kontrol ve takiplerini düzenli olarak yaptırıyor olması gerekir.

Şimdi çalışmayan hamile annelere maaş olarak verilen şartlı gebelik yardım parası hakkında detaylara bakalım ve gebelik yardımı nasıl alınır öğrenelim.

Gebelik Yardımı Parası Şartları Nelerdir ?

yesil kart hamilelik yardimi
Gebelik Yardımı

 Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın Sağlık Bakanlığıyla ortak yürüttüğü bu yardım kapsamında yardımların bağlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Gelin şimdi madde madde bu şartları inceleyelim.

 • Sosyal yardımlaşma gebelik yardımı yardım kaleminden faydalanabilmek için aranan şartlardan birisi gebelik yardımına başvuracak kadının hanesinde sosyal güvencesi bulunan bireyin yada bireylerinin bulunmaması. Sosyal güvencesi bulunan kişinin ailenin birinci dereceden akrabası olması şart değil. Resmi ikamet adresi eğer gebe kadınla aynı hanede ise buda yardıma engeldir.
 • Hamile olan annelere yardım yapılabilmesi için aranan diğer bir şart ise ailenin muhtaç durumda olup olmadığı Vakıf mütevelli heyetince onaylanmasıdır. Yani siz gebelik yardımına başvurduğunuzda vakıf tarafından haneniz ziyaret edilecek. Bu ziyarette verdiğiniz bilgiler ve tespit edilen durum çerçevesinde Vakıf mütevelli heyeti son kararı verecektir.
 • Hamile ev hanımlarına maaş bağlanması için aranan diğer bir şart ise Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen takip ve izlem dönemlerinin aksatılmamasıdır. Peki nedir bu takip ve izlem beraber bakalım.
 • Gebelik parası alınabilmesi için sağlık bakanlığı gebe olan kadının düzenli bir şekilde kontrollerini yapmasını istiyor. Bu kontrol ve izlenim dönemi genel olarak 4 döneme ve 9 kez takibe denk gelmektedir.
 • Hamile maaşı için aranan diğer bir şart gebe kadın eğer 18 yaş altıysa resmi nikah şartı bulunmalıdır.
 • Ayrıca bağlı olduğunuz vakfın kendine ait yardım kriterleri bulunmaktadır. Eğer mütevelli heyetinin belirlemiş olduğu şartlara uymuyorsanız vakfınız bu yardımı başlatmayabilir. Bu şartları bağlı olduğunuz SYDV’lerden öğrenebilirsiniz.

1.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 1 ile 14. haftaları arası

Gebeliğin 1.ayında başlar ve 4.ayında biter. Toplam 4 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 4 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

2.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 18 ile 24. haftaları arası

Gebeliğin 5.ayında başlar ve 7.ayında biter. Toplam 3 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 3 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

3.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 28 ile 32. haftaları arası

Gebeliğin 8.ayının başında başlar ve gebeliğin 8.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

4.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 36 ile 38. haftaları arası

Gebeliğin 9.ayının başında başlar ve gebeliğin 9.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

Gebelik Maaşı Ne Kadar 2021 ?

yesil kart gebelik yardimi
Gebelik Yardımı

Şartlı gebelik yardımı ne kadar 2021 sorusuna yukarı da açıkladığımız ödeme dönemlerine göre açıklık getirelim. Gebelik maaşı ne kadar 2021 yılında ? Gebelik parası ne kadar 2021 ? Hamilelik maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabına bakalım.

Gebelik yardımı 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile aylık 35 TL’den aylık 45 TL‘ye çıkarılmıştır. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmaktadır. Hamilelik maaşını hesaplama işlemleri nasıl yapılır diye merak edenler için aşağıda anlattık.

 • 1.takip döneminde toplam 4 kez kontrole gideceksiniz ve 4 ödeme alacaksınız. Buda 4×45=180 TL yapmaktadır.
 • 2.takip döneminde toplam 3 kez kontrole gideceksiniz ve 3 ödeme alacaksınız. Buda 3×45=135 TL yapmaktadır.
 • 3.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.
 • 4.takip döneminde toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca toplamda 9×45=405 TL ödeme alacağınız anlamına gelmektedir.

Gebelik Yardımı Ne Zaman Yatar ?

Şartlı gebelik yardımı kaç ayda bir verilir merak edilen diğer bir soru. Hemen söyleyelim. Ödemeler 2 ayda bir hesaplara geçmektedir.

 Gebelik Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor ?

"<yoastmark
Gebelik yardımı ne kadar 2021

Şartlı gebelik yardımı başvuru işlemleri bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Hamilelik maaşı başvuru işlemleri sırasında sizden, üzerinde gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzun yazıldığı sağlık ocağından aldığınız “gebelik takip formu “istenecektir.  

Eğer gebelik takip formunuzu alalı 2 haftadan fazla olmuşsa sizden yenisi talep edilebilir. Çünkü gebeliğinizin sonlanmış olma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla ekstradan gebelik yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek kalmayacaktır. Bu şekilde hamilelik yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Hamileyken alınan para başvurusu için gebe kadının kendisi veya 18 yaşından büyük herhangi bir yakını tarafından yapılabilir. Gebe kadın eğer 18 yaş altındaysa başvuru alınabilmesi için resmi nikah şartı arandığını tekrar hatırlatalım.

Eğer gebelik yardımından gebeliğinizin ilerleyen zamanlarında haberiniz olduysa sorun değil. Dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Sadece doğuma 1 ay kala başvuru yaparsanız başvurunuzun ret edilebileceğini bilmeniz gerekir. Çünkü hamilelik yardım başvurusu işlemlerinizin sonuçlanması ve hesabınıza para geçmesi zaten 1 aydan fazla sürmektedir.

Gebelik Maaşı Neden kesilir ?

 • Hak sahibi annenin vefat etmesi yada gebeliğinin sona ermesi.
 • Adresinizi bağlı olduğunuz vakfın sınırları dışına taşıma ve SYDV’yi bilgilendirmemek
 • Hanede Sosyal Güvence tespit edilmesi.

Gebelik Maaşı Sorgulama İşlemleri E Devlet?

Gebelik maaşı sorgulama işlemlerini başvuru yaptığınız Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek yapabilirsiniz.

Şartlı gebelik yardımı ne zaman yatacak merak ediyorsanız sorgulama işlemleri için e-devlet üzerinden buraya tıklayarak yada ALO 144‘ü ücretsiz olarak arayarak da gebelik parası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Gebelik yardımı sorgulama işlemleri için Alo 144’ü aradığınızda yoğunlukla karşılaşabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Hamilelere Belediye Yardımı Var Mı ?

Sosyal yardımlaşmalar gibi hamilelikte maaş ödemesi yapan yada hamilelik yardım parası adı altında yardımda bulunan belediyeler bulunmaktadır.

Belediyelerin sosyal hizmetler bölümünde bu tarz yardım ödemeleri yapılmaktadır. Hamileyken para yardımı talep eden bir çok aile olduğu gibi bebek çantası şeklinde yardım talebinde bulunan ailelerde bulunmaktadır. Hamileye destek olmak adına belediyeler bu yardım taleplerini geri çevirmemeye çalışmaktadır.

Hamile ev hanımlarına devlet yardımı yapılması hamilelik sürecinde bulunan kadınların maddi imkansızlıklardan dolayı yetersiz beslenmesinin de önüne geçmektedir. Gebelikte devlet yardımı bu yüzden önemlidir. Hamile kadınlara para yardımı ,aile bakanlığı tarafından son derece önemsenmektedir. Hamile kadınlara maaş var mı ki ? Bu maaş mı ? diye sorarsanız aslında bu bir maaş değil yardımdır. Ancak hamilelikte para yardimi sadece gebelikte ödenen bir yardımdır. Ancak devletin çocuklar için yaptığı tek yardım hamilelere para yardımı değildir. Çocuk dünyaya geldikten sonra aşı parası , okul çağında geldiğinde ise şartlı eğitim yardımı altında eğitim yardımı yapmaktadır.

Hamile ev kadınlarına devlet yardımı konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Aşı parası nasıl alınır ? adlı yazımıza buradan göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Ben 5 aylık hamileyim üç ayına kadar sigortalı çalıştım iki aydır çalışmıyorum çıktım yararlanabilir miyim bnde

 2. 6aylık gebeyim gebelik parası alabilir miyim nereye başvurmak gerekiyor

 3. Ben 8aylik hamileyim hamile parasına başvurusu nasıl basvurabilirim pandemi dolayısıyla bir yere çıkamıyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba. Son bir ay kala gebelik yardımı bağlanması zor. Bebek dünyaya geldikten sonra aşı parası alabilirsiniz.

   1. Ben ev hanımıyım eşiminde sgk sı yok iki tane cocugum var biri ikibucuk yaşında biride bir aylık aşı başvurusu nasıl yapabilirim ne tür yardımlardan faydalana bilirim yardımcı olursanız cok seviniriz

 4. Ben 4 aylık hamileyim sgk yok eşim bagkurdan borclu Ben de basvurabilirmiyim

 5. Eşim gebe dır 2 aylık gebe maşı yapmak istiyor ama vakıflar kapalı dır gidemiyoz yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba. Vakıflar şuan sadece 1000 TL ödemeleri ile ilgili hizmet veriyor. Gebelik maaşı başvurunuzu almayacaklardır.

  1. Ben 5 aylık hamileyim üç ayına kadar sigortalı çalıştım iki aydır çalışmıyorum çıktım yararlanabilir miyim bndetrq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu