Diğer Yardımlar

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır ? Şartları nelerdir ? Sorgulama nasıl yapılır ? Fakirlik maaşı ne kadar oldu ?Vakıflar genel müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu formuna nereden ulaşılır ? Fakirlik maaşı e devletten sorgulanabilir mi ? Fakirlik maaşı internet başvurusu mümkün mü ? Bütün soruların cevabı yazımızda.

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Fakirlik maaşı için nereye başvurulur ? anlatmadan önce  Fakirlik maaşı nedir ona bakalım. Fakirlik maaşı;  yardıma muhtaç durumda ki ailelerin 2023 yılında en merak ettiği konuların başında geliyor. Bizde bu yazımızda muhtaçlık aylığı olarak da bilinen Fakirlik aylığı konusundan bahsedeceğiz sizlere.

Ülkemizde asgari ücret ve asgari ücretin altında ki bir maaşla yaşamlarını devam ettirmek zorunda olan milyonlarca aile var. Bu ailelerin bir kısmı devletin verdiği sosyal yardımlar ile geçimlerini devam ettirebilmek durumunda kalmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu işte tam bu nokta da ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına yetişmektedir. Bu fakirlik maaşı yüz binlerce ailenin umut ışığı olmuştur.

Tabi her yardım gibi bu muhtaçlık aylığı yardımının da bir takım şartları bulunmaktadır. Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan fakirlik maaşı nasıl alınır ona bakalım ?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır
Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaçlık Aylığı Nedir ?

Vakıflar genel müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu işlemlerini almaya devam ederken bu yardımı yeni duyan ve bu yardıma başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için bu konuyu biraz açalım.

Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belli şartları taşıyan ailelere yapılan bir yardımdır. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen yardımlardan farklıdır.

Bu yardım tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğünce vatandaşlara doğrudan ulaştırılan bir yardımdır. Ayrıca Vakıflar Genel müdürlüğünün sıcak yemek ve kuru gıda yardımı da bulunmaktadır.

Fakirlik Yardımı Kimlere Verilir?

Fakirlik maaşı, işsiz ve kimsesiz vatandaşlara verilir. Aynı zamanda kişilerin kendi üstüne kayıtlı bir gayrimenkullerinin de bulunmaması gerekmektedir. Son olarak asgari ücretin 1/3’ünün altında kalması gereklidir. 

Muhtaçlık Maaşı Alamayacak Kişiler Kimlerdir?

Muhtaçlık maaşı alamayacak kişiler şu şekildedir;

 • Aylık düzenli geliri olanlar
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olanlar
 • Mahkeme kararı ile vasi atanan kişiler 
 • Ölüm maaşı ve dul maaşı alanlar 

Fakirlik Aylığı Yaş Sınırı Var Mı?

Fakirlik aylığı alabilmek için belli bir yaş sınırı vardır. Belirlenen yaş sınırları aşağıdaki şekildedir;

 • Muhtaçlık aylığı alan yetim erkek çocuk 18 yaşına kadar maaş almaya devam eder. 
 • Muhtaçlık aylığı alan yetim üniversite öğrencisi 25 yaşına kadar maaş almaya devam eder. 
 • Muhtaçlık aylığı alan kişi 3 ay üst üste maaşını çekmezse otomatik olarak maaşı kesilir. 

Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır 2023

Muhtaçlık aylığı süreci, kişinin başvuru formunu doldurarak imzalaması ile başlar. Kişide herhangi bir engellilik durumu söz konusu ise bunu da evrakların arasına eklemelidir. 

Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır 2022
Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır 2022

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları 2023

Fakirlik maaşı şartları nelerdir şimdi de buna bakalım. İşte fakir aylığı şartları :

 • Bu yoksulluk maaşı yardımından muhtaç Engelliler ile yetim çocuklar faydalanabilmektedir.
 • Engelli kişilerin bu muhtaçlık aylığı yardımından faydalanması için ise % 40 ve üzeri engelli raporunun bulunması şart.
 • Muhtaçlık yardımı talebinde bulanacak kişinin Sosyal güvencesi olmaması gerekiyor.
 • Muhtaçlık aylığı başvurusu yapacak kişinin herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması gerekiyor.
 • Fakirlik maaşı başvurusu yapılan çocuğun mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Yoksulluk maaşının son şartı ise gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesidir.
 • Yetim erkek çocukları yükseköğretim görmüyorsa (Üniversite) 18 yaşına kadar yükseköğretim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilmektedir

Fakirlik maaşı kimlere verilir sorusuna cevap verdik. Fakat fakir maaşı hangi şartlarda bağlanır sorusu kadar önemli bir soru daha var. O da Fakir maaşı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sorusudur. Gelin şimdi de fakir aylığı başvurusu sırasında sizden istenecek belgelere bakalım.

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar
Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik yardımı başvurusu sırasında sizden bir takım belgeler talep etmektedir. Bu belgeleri eksiksiz teslim etmelisiniz.

GEREKLİ BELGELER

 • Muhtaç aylığı başvuru formu ( Engelli iseniz buraya , Yetim iseniz buraya Tıklayarak indireceksiniz )
 • Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.
 • Muhtaç Aylığı alan kişi Yoklama Belgesi ( İndirmek için Tıklayın )

Yukarı da anlattığımız gibi fakirlik belgesi almanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü bazı vatandaşlar fakirlik belgesi nasıl alınır diye ısrarla sormaktadır.

Sizlerden yoğun bir şekilde gelen ikinci bir soru da engelli maaşı alan fakirlik maaşı alabilir mi ? Evet alabilir. Hatta fakirlik maaşı için aranan 2 şarttan biri bu :)

Muhtaç aylığı başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulması gerektiğini tekrardan hatırlatmakta fayda görüyorum. Dilerseniz 0 (312) 415 50 00 numaralı hattı arayarak fakirlik maaşı başvuru formu konusunda yardım alabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Yoksulluk maaşı başvurusu formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise engelli raporunu da içerisine koyup bağlı olduğu ildeki Vakıflar genel müdürlüğüne şahsen yada posta yoluyla başvuru yapabilirler.

Fakirlik maaşı başvurusu e devlet üzerinden yapılır mı diye çok fazla soru gelmektedir. Maalesef. Fakirlik maaşı internet başvurusu yoluyla yapılamamaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Formu

Fakirlik maaşı başvuru formu vakıflar genel müdürlüğü tarafından alınmaktadır. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/maebf122021.pdf bu link üzerinden muhtaçlık aylığı başvuru formuna ulaşabilirsiniz. 

E-devlet Fakirlik Maaşı Başvurusu

Kişiler e-devlet üzerinden fakirlik maaşına başvuru yapıp yapamayacaklarını merak etmektedir. E devlet üzerinden başvuru yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklamanız yeterlidir. 

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır
Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır

Peki Fakirlik Maaşı Ne Kadar ?

Fakirlik maaşı ne kadar demek yerine fakirlik maaşı ne kadar oldu 2023 de diye sorarsak daha isabetli olur. Çünkü bu rakam yıllara göre farklılık gösterebilmektedir.

Eğer yukarıdaki şartları taşıyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü size fakirlik maaşı olarak 2023 yılı itibariyle aylık olarak 2,432,81 TL ödemektedir. Peki fakirlik maaşı ne zaman yatar ? Fakirlik maaşları her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Yoksulluk maaşı nasıl alınır öğrendik. Muhtaç aylığı ne kadar onu da öğrendik. Şimdi gelelim muhtaç aylığı başvuru sorgulama işlemine bakalım.

Fakirlik Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Fakir aylığı sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. Fakirlik maaşı başvuru durumu sorgulama için e devleti kullanabilir, Alo 144 sosyal yardım hattını arayabilir yada başvuru yaptığınız il müdürlüğüne bizzat giderek öğrenebilirsiniz. Fakirlik maaşı başvurusu e-devlet üzerinden de takip edilebilmektedir.

Ziraat bankası fakirlik maaşı sorgulama işlemleri için hiçte uygun bir yer sayılmaz. Öncelikle maaşınız yattı mı diye diğer kanallar kullanmanızı tavsiye ediyoruz :)

Tabi devletten nasıl yardım alabilirim sorusunun tek cevabı bu değil. Sosyal yardımlaşma fakirlik maaşı veren diğer bir kurum. Ayrıca fakir ailelere bir çok kalemde yardım ulaştırmaktadır. Bu yardım kalemlerini anlattığımız yazımıza bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının verdiği yardımları anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular 

Fakirlik maaşı ile ilgili kişilerin aklına takılan pek çok sorunun cevabını bu bölümde bulabilirsiniz. 

Muhtaçlık Aylığı Kimlere Verilir?

Muhtaçlık aylığı, %40 oranda engeli bulunan ve yetim olan çocuklara verilir. 

Muhtaçlık Aylığı Nereden Alınır?

Muhtaçlık aylığı Ziraat ve PTT Bankalarından hesap açtırılarak alınabilir. Aynı zamanda bu iki banka üzerinden sorgulama da yapılabilir. 

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Formu Nereden Alınır?

Muhtaçlık aylığı için istenen başvuru formunu muhtarlıklardan veya e-devlet üzerinden alabilirsiniz. 

Muhtaçlık Aylığı Neden Kesilir?

Muhtaçlık aylığının kesilmesi için; maaşı alan kişinin vefatı, muhtaçlığın ortadan kaldırılması, erkek ve kız çocuklarının 18 yaşını doldurmuş olması (örgün lise okurken 20, örgün yükseköğrenimde 25 yaş), kişinin üzerine kayıtlı lüks araç belirlenmesi gibi durumların yaşanmasında muhtaçlık aylığı kesilir. 

 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. 3 tane küçük cocuklarim var eşim tek çalışıyor gelirimiz yetmiyor çocuklarım için yardım istiyorum lütfen

 2. Ben dört çocuk annesiyim Eşimden ayrıyım kiracıyım 3 aylık kiramı ödeyemedim ben çalışamıyorum kronik hastalığın var şu Elektrik tarantulaların birikmiş Her biri 3 tane Allah rızası için bu ay ve günler bize yardım edin

 3. Benim 3 cocum var sesim belinde rahasiz sed yardimi aliyordum kestiler baska gelirim yok yardimci olur musunuz

 4. Eşimle 3ay önce başandım evim kira kiramı odeyemiyorum bitane bebeyi var hiç Bi gelirim yk aylem Sayip çıkmıyor bana yardım edin ck kötü durumdayım yardım edin bana nolur

 5. 3 tane çocuğum var gıda ve para yardımı istiyorum 2 si okuyor evin kira lütfen banada yardım elini uzatın

 6. Selamun aleykum 4 cocuk annesiyim ikisi ogrenci biri 2 yasinda biri 5 aylik allah rizasi icin yardim edin evim kira lutfen yardim edin bez mama almakta zorlaniyorum

 7. Hayırlı akşamlar 3evladım var 2si okuyor biride 4yaşında sed yardımı alıyordum ama kestiler durumum olsa zaten okuturdum ama eşim çalışmıyor çıkardılar gerçekten zor durumdayım kiram var allah rızası için yardım edermisiniz lütfen gelin bakın araştırın

  1. Hayırlı akşamlar 2 tane çocuğum var ev kira doğru düzgün bı işim yok bana bir iş ayarlayın lutfen

 8. 2 çocuğum var gelirim sigortam yok koraciyim zor durumdayım eşim cezaewnden şartlı tahliye aldı sağlık sorununda var calisamiyo almiyolar ise lütfen dikkate alın artık 05071854008

 9. Merhaba. Bir tane çocuğum var. Eşim evlenmiş. Boşanmış. Üç tane çocuğu var. Üç tane çocuğu için nafaka ödemesi gerekiyor. Kira. Elektirik faturası. Su faturası. Mutfak masrafı. Çocuğumun masrafı. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedinannesii@gmail.com

 10. Yardım istiyorum caresizim 40günlük bebegim var kiramı ödeyemedim yakacagım yok caresizim yardım edecek kimsem yok elimden tutu ??0541 234 54 07

 11. Meraba bir çocuğum var durumum yok lütfen bana gıda nakdi yardim edin muhacim eşim belinden fidik

 12. Merhaba kirada oturuyorum 2 yaşında oğlum var landen ödem çok zor durumdayım çocuğumun bezini mamasını alamiyorum lütfen yardim eli uzatın lütfen

 13. Merhaba ben eşimden ayrıldım boşanma davası bitti boşandık 1.buçuk yasinda bir oğlum var maddi olarak hiç bir desteğimiz yok ne nafaka ne başka bir yardım onu bırakıp çalışamıyorumm emanet edebilcem hiç kimse yok nasıl destek alabilirim ?

 14. Muhtaç fakir aylıgı baglanmasını istiyorum işsizim 2018denberi işbulamıyorum 51yaşındayım birgelirim yok fakir aylığı bağlanmasını istiyorum evim kira 4kişilik aile yim yardımcı olunmasını istiyorum

 15. Meraba eşim iki aydir çalişmiyor zor durumdayiz gelirimiz yok 4 çocugum var en küçüğü 3 yaşinda sadece 100 tl market kartim var altı kişilik bi ayleyiz geçinemiyoruz eşim çaliştigi zaman 2300 aylik aliyo onlada zar zor geçiniyoruz sürekli borçlaniyoruz çocuklarimin üç tanesi okuyo kişisel ihtiyaçlarini zaten dogru dürüst karşilayamiyoruz bu zamanda ne mümkün acil gıda ve paraya ihtiyacımız var lütfen yardim edin

 16. Merhabalar ben 3 çocuk annesiyim yeşil kartlıyım ikiz erkeklerim var yüzde 20 ve yüzde 30 zihinsel engelli benim sahlık sorunlarım var sabit çalışamıyorum eşimden ayrıyım ben alabilirmiyim acaba evim de kira dönüş yaparsanız sevinirim Allah razı olsun

  1. Merhaba.Fakirlik maaşı için Başvuru yapabilirsiniz. Olumlu yada olumsuz size geri dönüş yapacaklardır.

 17. İyi geceler benim üctane çocuğum var oğlum kas hastası muhtaclik aylığı nasıl alabilirim engelli maaşı almıyoruz yürüdüğü icin

  1. Merhaba. Başvuru yapabilirsiniz. Olumlu yada olumsuz size dönüş sağlanacaktır.

 18. Merhabalar Ailemde sadece babam emekli maaşı almakta ve ben ise işssizim fakirlik maaşı albilirmiyim acaba ?

 19. Merhaba benim herhangibi gelirim yok kirada yasiyorum isim yok çocuk larimin ityacini karşílayamiyorum sizden yardim istiyorum

 20. Merhabalar 2 kizim var evim kira esimden ayrildım.Sgk yok fakirlik maasi alabilirmiyim.Nafaka almiyorum engelli çocugum yok

  1. Merhaba Banu hanım. Bu 1000 TL yardımdan faydalanmak için aktif bir sosyal yardımınız olması gerekir.

 21. Merhaba sakine hanım. Fakirlik maaşı ilgili tarafınıza yazılı yada telefonla ulaşım sağlanacaktır. Dilerseniz irtibat numaralarından geri dönüş yapabilirsiniz.

  1. Merhaba ikizlerim var ve bir kizim var kiraciyim bir sosoyal guvencimiz yok nasil muhtaclik.ayligi alal alabilirim acebaa kac kez Sydv basvuru yaptim 6 ayda bir 500 verdilerr yardimci olirmusunuzz tskk ederim

 22. Merhaba kolay gelsin. Fakirlik maaşı sartlari bana uyuyordu başvuru yaptım. Ne zaman geri dönüş yapılır sizce. Teşekkür ederim şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu