Fakirlik Maaşı 2019 Nedir ?

3 Yorum 2.047 views
Fakirlik Maaşı 2019 Nedir ?

Fakirlik maaşı 2019 (Muhtaçlık Aylığı) Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belli şartları taşıyan ailelere yapılan bir yardımdır. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen yardımlardan farklıdır. Bu yardım tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğünce vatandaşlara doğrudan ulaştırılan bir yardımdır. Ayrıca Vakıflar Genel müdürlüğünün sıcak yemek ve kuru gıda yardımı da bulunmaktadır.Bu yardım hakkında bilgi almak,detayları öğrenmek ve başvuru formlarına ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı 2019 (Muhtaç Aylığından) Yararlanma Şartları

Fakirlik yardımından faydalanabilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü bazı şartlar aramaktadır.Bu yardımdan muhtaç Engelliler ile anne yada babasını kaybetmiş öksüz-yetim çocukların faydalanabileceği belirtiliyor. Engelli kişilerin ise % 40 ve üzeri engelli raporunun bulunması şart. Ayrıca bu şartların yanında aşağıda maddeler halinde sıralanan şartları da taşıması gerekiyor.

* Yardımdan faydalanacak kişinin Sosyal güvencesi olmaması,

* Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,

* Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,

* Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık maaşı başvurusu için aşağıda ki belgeleri sizden talep etmektedir.Muhtaç aylığı başvuru formuna en aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER

Muhtaç aylığı başvuru formu,
Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Fakirlik Maaşı Başvuru Yeri Ve Şekli

Fakirlik maaşından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru için yapması gerekenler

  • Yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar öncelikle başvuru formunu doldurup ıslak imza ile imzalamalıdır.
  • Başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise geçerliliği devam eden sağlık kurulu raporunun örneğini(fotokopi ile başvuru yapacaksanız mutlaka aslı gibidir kaşesi bulunmalı) başvuru dosyasına eklemeli.
  • Son olarak da ikamet ettiğiniz ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapmalısınız.

Peki Fakirlik Maaşı Ne Kadar ?

Eğer yukarı da ki şartları taşıyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü size fakirlik maaşı olarak aylık olarak 817,67 TL ödenmektedir.Ayrıntılar için tıklayın

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

3 Yorum

  1. Avatar Sakine Fidan

    Merhaba kolay gelsin. Fakirlik maaşı sartlari bana uyuyordu başvuru yaptım. Ne zaman geri dönüş yapılır sizce. Teşekkür ederim şimdiden

  2. Merhaba sakine hanım. Fakirlik maaşı ilgili tarafınıza yazılı yada telefonla ulaşım sağlanacaktır. Dilerseniz irtibat numaralarından geri dönüş yapabilirsiniz.