Engelli Aylığı

Evin Önüne Engelli Park Alanı Nasıl Yapılır

Evinizin önüne engelli park alanı yaptırmayı düşünüyorsanız gereken prosedürleri öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Evin Önüne Engelli Park Alanı Nasıl Yapılır?

Engelli bireylerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan bir tanesi park yeri olmakta. Özellikle AVM ve toplu yaşam alanlarının pek çoğunda, engelli park yeri olmasına rağmen, kurallara dikkat etmeyen sürücüler yüzünden engelli bireyler sıkıntı yaşayabilmektedir. Ancak engelliler için park yeri hakkı yalnızca toplu yaşam alanları ile sınırlı bulunmuyor. Engelli park yeri için kendi haneleri adına da başvuru sağlayabiliyorlar. Yani engelli bir birey, kendi hanesinin önüne engelli park yeri yaptırabilmek için ilgili belediyeye dilekçe ile başvuru sağlaya biliyor. Bu da beraberinde evin önüne engelli park yeri başvurusunun nasıl yapılacağına dair soruları getiriyor. Yanıtı yazımızda.

Engelli park yerleri, engellilerin araçlarını daha güvenli şekilde park edebilmeleri ve araçlarını daha sağlıklı terk edebilmeleri için oldukça önemlidir. Ancak bu park yerlerinin yalnızca AVM gibi toplu yaşam alanlarında olması yetmemektedir. Çünkü engelli bireyler, yaşadıkları konutların park yerlerinde de aynı zorlukla yüzleşmektedir. Bu nedenle günümüzde binlerce engelli birey, evinin önüne apartman engelli park yeri yapabilmek için başvuruda bulunuyor.

Engelli Park Yeri Başvurusu Nereye Yapılır
Engelli Park Yeri Başvurusu Nereye Yapılır

Başvuru Nereye Yapılır?

Bağlı bulunulan belediyeye yapılmaktadır. Bunun için engelli birey, engelini gösterir sağlık kurulu raporu, kimlik fotokopisi ve araç park yeri tahsis dilekçesi ile belediyenin ilgili birimine başvuruda bulunabilir. Belediyenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor olsa da, yapılan başvuru 7 ile 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Engelli bireyler başvuru adımında kullanılacak dilekçe konusunda da zorluk yaşayabilmektedir. Aslında bu dilekçe için internette hazır taslak bulmak mümkündür. Dilekçeyi kendisi hazırlayacak olan engelli bireyler ise engelli park yeri başvurusu adımında şu yazı ile gidebilirler;

 

…… Belediye Başkanlığı’na

.. ili … adresinde ikamet etmekteyim ve sağlık kuruluşu onaylı %.. engelim bulunmaktadır. Yaşadığım zorluklar sebebi ile evimin önüne engelli araç park yeri yapılmasını rica ederim.

Temel hatları ile yazılan bu dilekçe altına güncel tarih ve imza atıldıktan sonra, ekine nüfus cüzdanı fotokopisi ve engelli raporu eklenir. Ayrıca kişi başvuru dilekçesine isim, soy isim, güncel adres ve telefon bilgilerini eklemektedir. Çünkü pek çok belediye yapılan bu başvuru için telefon yolu ile geri dönüş sağlamaktadır.

Engelli Park Yeri Başvurusu Gerekli Belgeler 

Engelli Park Yeri Başvurusu Gerekli Belgeler

Gerekli Belgeler

Engelli aracı için park yeri başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların aşağıdaki belgeleri eksiksiz tamamlaması gerekir;

  • Engelli vatandaşın kimlik kartı
  • Dilekçe
  • Engelli raporu

Bu 3 belgeyi tamamlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Engelli Park Yerine Park Etmenin Cezası Nedir
Engelli Park Yerine Park Etmenin Cezası Nedir

Engelli Park Yerine Park Etmenin Cezası Nedir?

Toplu yaşam alanlarında da olduğu gibi, konutların önünde bulunan engelli park yeri kullanımında bazı cezai hükümler devreye girmektedir. Engelliler için yapılan park yerine park etmenin cezası Engelli park yeri kanunu kapsamında 2021 yılında 288 TL iken, 2022 yılında bu ceza 392 TL olmuştur.

DİĞER ENGELLİ HAKLARI İÇİN SİTEMİZİN ENGELLİ KATEGORİSİNE GÖZ ATIN LÜTFEN

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Keyfi uygulamaların önüne geçilmeli. Adamın aracı bile yok dairesinin önüne parketmesinler diye 6 ay uğraşıp engelli park yeri ayarlamış, engelli aracı gelip parketse dahi burası benim diyerek çemkiriyor. Şahsi değildir, tüm engelli araçlara aittir.
    Ben napıcam İşyerinde yatan bir engelli aracını oraya çekip bırakıcam, orada yatsın. Bu keyfi durumdan bahseden bir dilekçe ile parkyeri iptali için başvuru yapıcam, bundan sonuç çıkmazsa durum tespiti için dava açıp mahkeme kararıyla iptali için uğraşacağım. Sonuç çıkmazsa getireceğim engelli aracı aylarca orada duracak.
    Bana bulaşmayacaktın ihtiyar, uğraşırım

  2. ben bedensel engellı bıreyım.52/ engelım vardır.istanbul maltepe beledıyesıne kapımın önune engellı otopak yapılması için baş vuru yaptım.engellı otoparkı artık istanbul büyük şehir bunyesıne verılmıştır bız yapmıyoruz denıldı büyük şehır beledıyesı 153 nolu telefonla kapımın önüne engellı otoparkı yapılmasını istıyorum. dedım adıma dılekçe yazdılar ibaşvuru yaptım olumsuzdur denıldı telefonuma gelen mesaj şöyledır engellı otoparkı yapmıyoruz kendı ımkanlarınızlayapınız denılmıştır.devletın engellılerle ılgılı yapmış oldukları bütün karanamelerının hıç bır tanesıne önem verılmemış engellı vatandaşlar dışlanmıştır keza hastahanelere gidıyoruz engellı öncelığı vardır denıldı nerededır doktorun insıyatıfıne bırakılmıştır

  3. Kızım lösemi hastası raporumuz var aracımıza kapının önünde engelli otapark başvurusu yaptık küçük çekmece belediyesi sadece ortapetik engelliler için engelli otopark yeri veriyoruz dedi ve benim 2 bina yanımdaki komsumunda çocuğu lösemi oda başvuru yapmış gelmişler kapısının önüne engelli otopark yeri yapmışlar ben anlamıyorum insanlara ayrımcılık mı yapiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu