Engelli Aylığı

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Evde bakım parası almak için aranan şartlar engelli bakım maaşı almak isteyen vatandaşların en merak ettiği konulardan. Evde bakım maaşı nasıl alınır ? Bakıcılık maaşı alırken nelere dikkat edilmeli. Bütün soruların cevapları bu yazıda.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar nelerdir bu yazımızda bu konuyu işleyeceğiz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar nelerdir anlatmadan önce bakım maaşı hakkında kısa bilgiler vermek faydalı olacaktır. Bu bilgilerden kısa kısa bahsedeceğiz çünkü daha önce bakım maaşı hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Ancak evde bakım parası hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var.

Evde Bakım Parası Nedir
Evde Bakım Parası Nedir

Evde Bakım Parası Nedir ?

Evde bakım parası günlük zaruri ihtiyaçlarını gideremeyecek kadar engelli yada yaşlı olan bireylerin bakımının gerçekleştirilmesi için yakınlarına ödenen ücrettir. Bu ücret ile engelli yada yaşlı vatandaşın temel ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanır.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur sorusu engelli bakım maaşı almak isteyen vatandaşların en fazla merak ettiği sorulardan biridir. Evde bakım maaşı için ilçenizde bulunan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Engelli Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Engelli bakım maaşı için gerekli evraklar içerisinde eksik bulunmamalı. Gerekli evraklar şöyle:

 • Bakıcı olacak kişinin kimlik fotokopisi
 • Heyetten alınmış ağır engelli raporu
 • Bakıcı olacak kişinin ve engellinin son 6 ayda çekilmiş 3 adet fotoğrafı
 • Bakıcı olacak kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Bakıcı olacak kişinin vasi olduğuna dair mahkeme kararı
 • Eğer engellinin anne babası boşanmış ise boşanmaya dair mahkeme kararı

Heyetten alınmış ağır engelli raporu ile ilgili belirtmemiz gereken bir durum var. Daha önce engelli raporlarında ağır engelli mi ? Yazısı bulunur ve bunun karşısında evet yada hayır yazardı. Yeni engelli raporlarında bu artık yazmamaktadır. Bunun yerine aşağıda ki ifadeler kullanılmaya başlanmıştır:

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım parası ne kadar oldu sorusu da kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilir. 2023 yılı itibari ile bakım maaşı 4336 TL’ye yükseltilmiştir. Temmuz ayında gelecek enflasyon zammına göre bu rakam  5098 TL’ye artış göstermiştir.

Evde Bakım Maaşı Onaylandıktan Sonra Toplu Para Alınır mı?

Evde bakım maaşı onaylandıktan sonra ilk maaş toplu olarak verilmez. Yalnızca engelli maaşı için başvuru yapan bireyler, başvurusu onaylandıktan sonra topluca maaşını alabilir.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2023 Güncel Maddeler

Evde bakım maaşı şartları 2023 de merak edilen konulardan. Peki yaşlı bakım aylığı şartları şartları nelerdir ? Gelin şimdi bu sorunun cevabına beraber bakalım.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar sağlanmadan sağlanmadan hasta bakım parası almanız mümkün değil. Bu şartların tamamını sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar şöyle:

 • Engelli bakım maaşı alabilmek için öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden engelli raporu almanız gerekmektedir.  Bu raporunuz sonucunda yukarıda da belirttiğimiz gibi Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var, Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV) ve Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV) ifadelerinden biri geçmelidir. Aksi takdirde  bakıcılık maaşı alamazsınız.
 • Hastanın günlük hayatını devam ettirecek yeterliliğe sahip olmamalı. Yani zaruri ihtiyaçları olan yemek yeme, banyo yapmak ve yürümek gibi temel ihtiyaçlarını tek başına gideremiyor olmalıdır.
 • Hanede bulunan bireylerin maaşları ve mal varlıklarının toplamının kişi başına bölünmesiyle elde edilen tutar evde bakım aylığı muhtaçlık sınırı olan 3800 TL’yi geçmemelidir.

Yukarıda ki şartları ve bazı özel şartları taşıyan kişiler evde bakım parası almaya hak kazanacaktır. Şimdide akıllara takılan bazı sorulara cevap verelim.

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir Mi ?

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi soru sık sorulan sorulardan. Cevap olarak diyoruz ki Evet ! Emekli maaşı alan engelli ayrıca bakım maaşı da alabilir. Tabi şartları sağlaması durumunda.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2023 Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar ?

Evde bakım maaşında kişi başına düşen gelir 7601 TL’yi geçmemelidir.

Bakıcılık maaşı hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Engelli maaşı hakkında yazmış olduğumuz yazımıza da mutlaka göz atmalısınız. Aklınıza takılan soruları ve eklemek istediklerinizi mutlaka yorum kısmında bizlerle paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba annem hem ayaklarında yürüyemiyor ve aklıdengesı yerıne degıl ben babamdan aylık alıyıyorm ve annem kendı emeklısı var muracat etsem Alabilirmiyim ve annem için saglık rapor istiyorlar ben annem doktora götürme sansım yok bunu nasıl haledebilirim

  1. Merhaba ben onbdokuz yıldır kayinvaildeme bakıyorum kendisi 85 yaşında yeni müracaat ediyorum hastam iyice yaşlı ve bakıma muhtaç olduğu için benden baska kimse bakmıyor bunun için ne gerekli sağlık kurumuna gitmem gereklimi ve hastayı getirmem gereklimi bana yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu