Engelli AylığıGüncel KonularYardım Haberleri

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz. Evde bakım maaşını şartlarını ve kesilme sebeplerini sizler için yazdık. Lütfen yazımızı baştan sona kadar okuyunuz.

Evde bakım maaşı neden yatmadı ya da ne zaman yatar gibi birçok soru zaman zaman soruluyor. Engelli kişilerin ya da özel bakıma ihtiyacı olan yaşlıların bakımını yapan aile yakınları ve ya vasilerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı düzenli olarak her ay ödenen maaşa evde bakım maaşı ismi veriliyor. Engelli bireylerin ya da yaşlıların yakınlarının PTT hesabına yatırılan evde bakım maaşlarının net olarak bakıma muhtaç olan kişi için kullanımı şarttır. Yani engelli bireyin temel ihtiyaçlarının karşılanması kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Evde Bakım Maaşı Ne Demek?

Evde bakım maaşı için başvuru yapmak isteyenler; oturdukları bölgedeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe temsilciliklerine gidip, başvurularını çok kolay bir şekilde yapabilirler. Bunun bir yanı sıra bir de bakım parası, sadece belirli başvuru şartlarını taşıyan kişilere özel olarak bağlanır. Bu yazı da özetle evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı neden yatmadı ? gibi bu konularla ilgili olarak en çok merak edilen soruların cevabını siz de hemen öğrenebilirsiniz.

Evde Bakim Maasi Ne Demek
Evde Bakım Maaşı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç kişilere verilen ve  yemek, tuvalet yapma, giyim, ilaç gibi ihtiyaçları bile karşılamakta güçlük çeken ve engelli  bireylerin ve bakıma muhtaç yaşlı hastaların bakımını üstlenen aile bireylerine ve ya vasilerine bağlanan maaşa evde bakım maaşı adı verilir. Engeli ağır olan  bireyler ve muhtaç vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamaları ve bakılmaları için ödenen evde bakım maaşı; sadece bazı başvuru şartlarını taşıyan kişiler için bağlanır ve araştırma yapılarak kişilere verilir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşına başvurusu yapmayı düşünen kişiler; nerede oturuyorlarsa o bölgede ki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe temsilciliklerine giderek, oradan evde bakım maaşı başvuru formu doldurup, imzalayıp hemen başvurularını gerçekleştirebilirler. Vatandaşlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ve ya  ilçelerdeki Sosyal Hizmet Merkezlerine evde bakım maaşı almak için başvuru da hemen bulunabilirler.

Yine başvuru yapmak isteyenler; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından iletişim kurarak, başvuru şartlarını, başvuru için kendilerinden istenen belgeleri ve evde bakım maaşı alıp alamayacaklarını da çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Bu numaraları aradıktan sonra, ön başvuru işlemlerini yapabilecekleri gibi başvuru sonuçlarını öğrenmek için de bu numaraları istedikleri zaman arayabilirler.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir

Evde bakım maaşı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Engelli kişini en az %50 engel oranına sahip olması gerekir.
 • Engelli bireyin sağlık raporunda ‘ağır engelli’ olarak ibare yazması gerekir.
 • Sağlık kurulu tarafından verilen raporun Sağlık Bakanlığı tarafından yetkili olan hastanelerden birinden alınmış olması gerekir.
 • Haneye düşen kişi başı gelirin güncel asgari ücretin 3/2’inin altında olması şarttır.
 • Eve gelen inceleme komisyonu tarafından engelli bireyin bakıma muhtaç olduğuna dair rapor hazırlaması ve sunulması gerekir.

Bu şartları taşıyanlara bakmakla yükümlü olan aile yakını ya da vasileri; evde bakım aylığı için  başvuru hakkı elde edebilirler. Engelli raporunun yani kurul tarafından verilen belgenin, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir hastaneden alınmasına dikkat edilmesi gerekir. Evde bakım maaşı neden yatmadı ya da evde bakım maaşı kimlere verilir diye merak ediyorsanız bunu öğrenmek bir kaç dakikanızı alacak kadar basittir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Evde bakım aylığına başvurusu yapanlar, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından arayarak bilgi alabilirler. Başvuru adresini arayarak ve ya başvuru adresine gidip başvuru sonuçlarını kısaca öğrenebilirler. Başvuru sonuçları, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile beraber E- devlet girişi yapılarak öğrenilir. E-devlet üzerinden engelli evde bakım aylığı başvuru sonucu öğrenmek isteyenler,  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayarak açılan sayfada hemen görebilir.

Evde Bakım Maaşı Kime Verilir?

Evde bakım maaşının kimlere verildiği birçok kişi tarafından merak edilir.  Bu sıralama aşağıdaki gibidir;

 • Ağır engeli olan vatandaşlar ve engelli raporunda en az %50 engelli olduğuna dair ibarenin bulunduğu kişiler
 • Öz bakımını yapmayıp muhtaç olanlar yani özetle tuvalet, yeme içme gibi faaliyetleri gerçekleştiremeyen kişiler
 • Kişi başına düşen aylık kazancı, güncel asgari ücretin 3/2’sinin altında kalan kişiler

Bilindiği üzere eski yıllarda sağlık kurulu raporlarında yani engelli raporunda ‘ağır engelli’ ifadesi bir ibare olarak yer almıştır. Daha sonraki çalışmalar ve son güncelleme ile engelli belgelerinden bu ifade çıkarıldı. Engelli bakım aylıkları; ‘çok ileri seviyede özel ihtiyacı var” , belirgin seviyede özel ihtiyacı var’ ya da ‘özel koşul ihtiyacı var’ ibarelerinin yer aldığı kişilere bağlanmaya başladı. Yani bu ifadelerin yer olmadığı  sağlık raporlarına sahip olan engelli bireyler için evde bakım maaşına başvuru yapma hakkı bulunmuyor.

Evde Bakım Maaşı Haftasonu Yatar mı?

Evde bakım maaşı neden yatmadı diye merak edilir. PTT hesabına yatırılan bir aylıktır. Maaş alanlar kendilerine en yakın PTT şubesine gidip, hesaplarına yatırılan parayı istedikleri zaman çekebilir. Evde bakım maaşı; haftasonu ise yatırılmaz buna dikkat edilmesi gerekir.  Hak sahipleri , hafta içi 17:30’a kadar PTT şubelerinden hesaplarına yatırılan parayı çekme hakkına sahiptir.

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor

Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor
Evde Bakım Maaşı E-Devlette Görünmüyor

Bazen e-devlette yapılan güncellemelerden dolayı, hem yeni başvuru yapanlar hemde  daha önce evde bakım maaşı alanlar, evde bakım maaşlarını sistemde bazen görmeyebilir. Son yapılan güncelleme sonrasında tekrar görüntüleme yapmak mümkündür. Evde bakım maaşı neden yatmadı sorgusunun cevabı büyük ihtimalle hesabınızı haftasonu kontrol etmeniz ile alakalı olacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ebde bakım maaşları vaktinde yatmış Fakat ekranda görünmüyor Ekrandaki tum hesaplara tıklayınca adınıza açılmış ikinci bir hesap var oraya yatırmışlar Neden boyle birsey yapmislar kimse bilmiyor ama para orada

  1. Peki o ikinci hesap ekranda da çıkıyor mu bizim tek hesap görünüyor öteki hesap var dediğiniz şey nerde buluruz

   1. Ana ekranda HESAPLARIM yazan bir yer var onu tıklayınız. Orda göreceksiniz. ATM ‘de ise yine tüm hesaplarım bölümünde

    1. Bu ay ne alakaysa 2300 lira yatti sadece maas yok halbuki zamsiz maas bile 3300 dü neden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu