Engelli Aylığı

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL

Evde bakım maaşı alabilmek için yazımızda sizler için gereken tüm bilgileri sıraladık. Bakım parası nasıl alınır? Nereye başvurabilirsiniz? Ve daha fazlası burada.

Evde Bakım Aylığı Nedir ?

Evde bakım maaşı : Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yatalak hastalara sağlanan bir aylıktır. Engelli ve bakıma muhtaç hastalara ödenen sosyal yardım çeşididir. Engelli maaşından bir takım farkları vardır.

Engelli ve yatalak olan kişilerin yaşam şartlarının daha iyi olabilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı uygulaması yapılmaktadır. Böylece engelli bireye maddi destek sağlanır.

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar
2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar
Önceki yıllarda bakım maaşı miktarı asgari ücrete endeksli olarak belirleniyordu. Değişen bir şey olmadı. Hala asgari ücrete göre belirleniyor. Yani bir kişinin bakım maaşı alabilmesi için gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor.
 
2023 yılı itibariyle bakım maaşı 5098 TL olarak belirlendi. Yani memura yapılan zam oranıyla aynı.
 
Evde bakım maaşı alabilmek için de bazı şartların, maaşı alacak kişide bulunması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı 2023 Şartları

Bakım parası ya da maaşı alabilmek için aşağıdaki şartların sizde de bulunması gerekir:
 • Evde çalışamayacak durumda olan ağır hastası olanlar,
 • Engelli raporlarında tam bağımlı ibaresi olanlar,
 • İkinci bir kişinin yardımı olmadan temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar.
Yakın zamanda, bakım hizmetlerinde geçerli olan gelir ölçütü şartı kaldırılmıştı. Yani; salgın hastalıklar, doğal afetler ve diğer olağanüstü hallerde ya da acil durumlarda, kişinin gelir ölçütüne bakılmayacak ya da engelli ölçütü aranmayacak ve bakım maaşı verilebilecek. Bakım maaşının yanı sıra ayrıca diğer sosyal yardım ödemeleri de yapılabilecek.
 
Engelli Kimlik Kartınızı almayı unutmayınız. Engelli kimlik kartınızla bir çok haktan yararlanma şansınız vardır. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir? Yazımızı mutlaka okuyarak bilgi alınız.

Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur?

Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur
Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur
Yatalak maaşı ya da bakım maaşı alabilmek için Tam bağımlı olunduğunu belirten sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Bütün evraklarla Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekiyor.
 
Tabi ki bulunduğunuz adresteki il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. İkametinizin bulunduğu il veya ilçe dışındaki bir yere başvuru yapamazsınız.

Evde Bakım Maaşı Bağlandığını Nasıl Öğrenebilirim?

Tüm kriterleri karşılıyorsunuz ve başvurunuzu da yaptınız. Bu aşamadan sonra yatalak maaşı sorgulama işlemlerini yapmanız gerekiyor.
 
Peki ama bu işlemleri nasıl yapacaksınız?
 
Sorgulama işlemlerini pek çok kanaldan yapabilirsiniz.

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet şifreniz ile evde bakım maaşı sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. E-devlet arama çubuğuna, Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazdığınızda karşınıza doğrudan maaş ödemesi ile ilgili detaylar çıkacaktır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Evde bakım maaşı sorgulama yöntemlerinden birisi de ilgili kuruma telefon açmaktır. Aile Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerinin telefon numaralarını arayarak, maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.
 
Ayrıca “Alo 144” hattını arayarak da gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama SMS ile Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Maaşı Sorgulama SMS ile Nasıl Yapılır
Evde Bakım Maaşı Sorgulama SMS ile Nasıl Yapılır
Yatalak hasta bakım maaşı sorgulama işini SMS ile de yapabilirsiniz. Bakanlık tarafından yapılan yardımlar hesap numaranıza yatırılır. Genelde Ziraat ve Vakıfbank gibi devlet bankalarında hesabınız olması gerekir.
 
Hangi devlet bankasında hesabınız varsa ordan öğrenmeniz mümkün. Bankanıza SMS göndererek, hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 
Mesela: Ziraat Katılım Bankasında hesabınız varsa, mesaj bölümüne “BAKİYE” yazıp 4747 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Ziraat Bankasından alacağınız SMS kodu ile bu işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.
 

Yatalak Hasta Bakıcı Maaşı için Hangi Belgeler Gerekiyor?

Yatalak hasta bakıcı maaşı alabilmek için bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor.
 
 1.  Öncelikle bakıcı olarak atanan kişinin kimlik fotokopisi gerekiyor. Bu kişi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde olan kişinin yakını ya da akrabası olabilir.
 2. Evde bakım maaşı alabilmek için devlet hastanelerinden Tam bağımlı olunduğuna dair sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Dikkat ederseniz tek bir doktordan alınan rapordan bahsetmiyoruz. Çeşitli branşlarda hizmet veren birçok doktorun oluşturduğu kurulun rapor vermesi gerekiyor. Yani kuruldaki doktorların hepsinin sizi muayene etmesi ve onay vermesi gerekiyor.
 3. Sağlık kurulu raporu aldığınız zaman mutlaka bir fotokopisini alın. Genelde fotokopiyi başvuruda bulunacağınız yere verirsiniz. Ancak raporun orijinalini de görmek isteyebilirler.
 4. Engelli ya da bakıcıya ait son 6 ayda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf gerekiyor.
 5. Evde bakım maaşı alacak olan kişinin eğitim durumunu gösteren belgenin de sunulması gerekiyor. Belgenin orijinali ile birlikte noter onaylı suretinin de gerekeceğini hatırlatalım. Siz yine de bir adet de fotokopisini çektirin ve dosyanın içine koyun.
 6. Engelli ya da yatalak kişinin varisine ait belgelerde isteniyor. Vasi atanmasına dair mahkeme kararını dosyaya koymanız gerekir.
 7. Eğer yatalak ya da engelli kişinin anne ve babası boşanmış ise bu belge de mutlaka gerekiyor. Mahkeme kararına ait belgenin de dosya içerisinde yer alması gerekiyor.
Yukarıda saydığımız tüm belgeleri bir dosya içerisine düzgün bir biçimde yerleştirip sunmanız yararlı olacaktır.
 
Kuruma başvuru yapamayacak durumda rahatsız olan kişiler başkasına vekalet vererek de başvuru yaptırabilir. Vekalet noterden alınabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl ve ilçe müdürlüklerine gerekli olan evrakları tamamlayıp başvurmanız çok önemli. Bundan sonra evrak bölümü tarafından dosyanız kabul edilir. Son aşamada ise resmi işlemlerini başlar ve incelemeye alınırsınız.
 
Takip eden süreçte maaş alacak kişinin ailesi için bir heyet oluşturulur.
 
Bu heyette genel olarak :
 • Sosyal çalışmacı,
 • Doktor,
 • Çocuk gelişimci,
 • Hemşire,
 • Sağlık memuru
 • Sosyolog
  Ünvanına sahip olan uzman kişiler vardır.
Bu heyet, evde bakım maaşı alacak kişinin fiilen yaşadığı yeri inceler. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bakım raporu hazırlanır. Raporun hazırlanması ve fiilen kabul edilmesi ortalama olarak 3-6 ay kadar sürer.
 
Ancak kişinin aciliyet durumu varsa, sıralamada öncelik tanınabilir. Aciliyet durumu varsa bu durum ilçe müdürlüğüne mutlaka bildirilmelidir.
 

Evde Bakım için Kaç Oranında Rapor Gerekir?

Evde Bakım için Kaç Oranında Rapor Gerekir
Evde Bakım için Kaç Oranında Rapor Gerekir
Evde Bakım Aylığı isteyen vatandaşların şu noktaları kesinlikle unutmaması gerekir. Raporun oranından çok raporda yazan ibare önemlidir.
 
Genel olarak uygulama şöyledir: Rapor oranı en az %50 ve raporda “Tam Bağımlı” ibaresinin yer alması gerekir. Orandan ziyade bu ibare çok önemlidir. Raporunuz % 100 olsa bile Tam Bağımlı İbaresi yoksa maaş bağlanmaz.
 
Bu raporları Tam teşekküllü devlet hastanelerinden bulmanız mümkündür.
 
Engelli olmanıza rağmen Henüz engelli raporunuzu almadıysanız lütfen şu yazımızı okuyunuz: Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021
 
Eğer yakın bir zamanda engelli raporu aldıysanız raporunuzda ağır engelli yada engelli oranını görmemeniz muhtemel. Çünkü son yapılan değişiklik ile rapor oranları rapor üzerinden kaldırılarak yeni tanımlamalar getirildi.
 
Bu tanımlamalar şöyle:
 • Özel Gereksinim var : Bu rapora sahip kişiler %20 ile %39 oranına sahiptir.
 • Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip kişiler %40 ile %49 oranına sahiptir.
 • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip kişiler %50 ile %59 oranına sahiptir.
 • İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip kişiler %60 ile %69 arasında rapora sahiptirler.
 • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip kişiler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Tam bağımlı olarak nitelendirmektedir. Şartlarının uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var ( BÖGV ): Bu rapora sahip kişiler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip kişiler Tam bağımlı hasta olarak nitelendirilmektedir. Şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip kişiler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip kişiler Tam Bağımlı engelli olarak nitelendirilmektedir. Diğer şartların uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Evde Bakım İçin Bunlara Dikkat Edin!

Mutlaka tüm bilgileriniz doğru olmalıdır. Çünkü bakanlık tarafından verdiğiniz tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar araştırılır.
 
Başvuru yapmadan önce yukarıda sizler için hazırladığımız, başvuru şartları ve gereken evraklar bölümünü iyice okuyun. Evrak eksikliği, işlemlerinizin uzamasına ya da yeni baştan başvuru yapmanıza neden olabilir.
 
Evde bakım maaşı alabilmek için akrabalarınızdan ya da en yakın kişilerden birisini referans olarak gösteriyorsunuz. Yani bu kişi benim bakımımla ilgilenecek diyorsunuz.
 
Kişi seçiminde de dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü uzun bir zaman bu kişinin bakımı altında yaşayacaksınız.
 
Ayrıca engelli maaşı hakkında yazdığımız yazımıza da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan soruları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Sormak istediğiniz soruları yorum kısmından bizimle muhakkak belirtin.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu