Faydalı Bilgiler

Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat !

Esnafa kira yardımından kimler faydalanacak ? Şartları nelerdir ? Ne kadar verilecek ? Kimler faydalanacak ? Bütün soruların cevapları haberimizde.

Esnafa kira yardımı konusunda akıllarca yüzlerce soru var. Bu yazımızda milyonlarca insanı ilgilendiren 1000 TL yardım ve esnafa 3 ay boyunca kira desteği, yine büyükşehirlerde 3 ay boyunca esnafa 750 TL, diğer şehirlerde 3 ay boyunca verilecek 500 TL kira desteğinden kimler yararlanacak bu konu hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada basit usul  mükellefi olan 806,871 kişiye 3 ay boyunca kira desteği sunulacağını ve biner lira da yardımda bulunulacağını açıklamıştı. Aynı zamanda 432,567 esnafa yine 1000’er Lira Büyükşehirlerde 750 TL diğer şehirlerde 500 TL kira desteği verileceği açıklandı. Peki bu haktan kimler yararlanacak ? Esnafa kira yardımı şartları nedir ? Esnaf kira yardımı ne kadar yapılacak ? Esnaf faturaları yardımı son durum nedir beraber bakalım.

Esnafa Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Esnafa kira yardımı şartları olarak basit usul ve basit usul dışında sayılan meslek erbabından biri olma şartı aranmaktadır. Yani normalde basit usul olmayan yurt, pansiyon. servisler, dolmuşlar ve taksiler gibi mesleklerde bu kapsama alınmıştır. Peki kimlere kira yardımı verilecek ? Hangi esnaflar kira yardımından faydalanacak ?

Basit usul vergi mükellefleri dışında tamirci, lokantacı, kuaför, berber, terzi, pastaneci, pazarcı, düğün salonu, yurt, kreş işletmeleri, taksi, dolmuş ve servis işletmeleri bu yardım kapsamına alınmıştır. 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yine bu kişileri de kapsamaktadır.

BASİT USUL MÜKELLEFİ KİMDİR ?

Basit usul mükellefi kendi işinde bir fiil çalışan, yıllık kirası büyükşehirlerde 11.000 TL’yi diğer şehirlerde 7.000 TL’yi geçmeyen kişilere denilmektedir. Yani basit usul mükellefinin büyükşehirlerde kirası 917 TL’den fazla olmamalı, diğer şehirlerde ise 583 TL’den fazla olmamalıdır. Bu durum bu yardımın aslında büyük esnaftan çok küçük esnafı desteklemek için yapıldığı anlamına gelmektedir.

Basit usul vergi mükellefleri denilince akıllara tamirci, lokantacı, kuaför, berber, terzi, pastaneci, pazarcı, düğün salonu, yurt, kreş işletmecileri , taksi. dolmuş, servis işletmecileri vb. kişileri kapsamaktadır. Fakat bu meslekleri yerine getirmeniz de yetmemektedir. Burada ayrıca gelire de bakılmaktadır. Ancak saydığımız bu mesleklerin hepsinin basit usul olmadığının altını çizmek gerekmektedir. Yurt, pansiyon, taksiciler normalde basit usul olmayıp basit usul kapsamında değerlendirilecektir. Bu sayı da yaklaşık olarak 432.000 kişidir.

Basit usul mükellefi olmak için ayrıca yıllık gelirinizin 220.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Giderinizde 140.000 TL’yi geçmemelidir. Bu durumda ülkemizde 806,871 kişi basit usul ile iş yapmaktadır diyebiliriz. Bu durumda bu kişilerin gelirlerinin asgari ücrete yakın yada asgari ücretten bir miktar daha fazla diyebiliriz.

Kira Desteği Ne Kadar ?

Esnafa kira yardımı ne kadar yapılacak sorusu en merak edilen soru diyebiliriz. Basit usulde çalışan kişilere kira desteği olarak 3 ay boyunca 1000 TL. Ayrıca büyükşehirlerde kira desteği 750 diğer illerde ise 500 TL olacak. Esnafa kira yardımı kaç ay verilecek ve ne kadar verilecek sorusunun cevabı böyle. Ancak esnafa aylık kira yardımı ne kadar verilecek sorusu kadar önemli olan diğer bir soru ise müracaatların nasıl yapılacağı sorusudur. Dilerseniz şimdi de ona bakalım.

Müracaatlar Nasıl Yapılacak ?

Müracaatlar e devlet üzerinden yapılacaktır. Esnaf olan kişiler kendi e devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp başvuruda bulunacaklardır. Kişiler e devlet üzerinden belirleyecekleri hesap numaralarına yada iban numaralarına ödemelerinin aktarılmasını sağlayacaklardır.

Esnafa Kira Desteği Ne Zaman Verilecek ?

Esnafa kira desteği ne zaman verilecek henüz netleşmiş değil. Esnafa hangi ay kira yardımı yapılacak önümüzde ki günlerde netleşecek. Esnafa kira yardımı verilme tarihi netleşince buradan ayrıntılar paylaşılacak.

Bu yazımızda esnaflara kira yardımı konusuna değinmeye çalıştık. Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendireceğiz. Değerli soru ve görüşlerinizi yorum kısmından mutlaka bizlerle paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Esnaf kira destegı için başvurduk ama ibanı yanlış yazmısız yani şahsi basvuran kişinin ibanı değilde kardesının ıbanı yazılmış. Esnaf kira destegı onaylanıyor ama iban yanlış oldugundan yatmıyor reddediliyor bu durumda ne yapmamız gerekıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu