Yardım HaberleriGüncel Konular

Esnafa Hibe Desteği ( 3 Bin TL – 5 Bin TL )

Ticaret bakanlığı tarafından esnaflara verilecek esnaf hibe desteğinin detayları belli oldu. Esnaf hibe desteği kimleri kapsıyor? Esnaf hibe destekleri e devlet başvurusu nasıl yapılır? Başvuru süreci ve ödemeler ne şekilde olacak? Esnaf hibe desteği hakkında bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Koronavirüsün olumsuz etkilediği esnaf ve sanatkarlara hibe desteği geldi. Esnaflara verilecek hibe desteği ile pandeminin olumsuz etkisinin bir nebze de olsa azaltılması amaçlanıyor. Esnafa hibe desteği nedir? Kimlere bu destek verilecek? Hangi esnaflar esnafa hibe desteğinden yararlanacak? Bütün bu soruların cevaplarını bilrlikte görelim.

3 Bin TL’LİK Hibe Desteği Kimlere Verilecek?

Esnafa hibe desteği ödemeleri 17 mayıs 2021 tarihine kadar vergi mükellefi olan esnafları kapsamaktadır. Desteği alabilmek için milat olarak bu tarih verilmiştir. Peki Esnafa destek Paketinden hangi esnaflarımız yararlanacak? Birlikte inceleyelim.

Oyuncu ajansları, sürücü, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve bilgisayar dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, özel kreşler, çocuk kulüpleri, tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendi hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar…

5 Bin TL Hibe Desteğini Kimler Alabilecek ?

Tez, yazım büroları, dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna gibi yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum gibi yerler, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri…

Esnafa Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Esnafa hibe desteği başvuruları e devlet sistem üzerinden yapılmaktadır. 25 mayıs – 25 haziran 2021 tarihleri arasında bir ay boyunca başvurular alınmaktadır. Yukarıda kodları verilen esnaf listesine uygun olan kişilerin e devlet üzerinden başvurularını yapmaları önemle duyurulmuştur.

Destek başvuruları 25 Mayıs 2021 Salı günü başlayacak olup 30 gün süre ile (23 Haziran 2021 Çarşamba günü 23:59’a kadar) devam edecektir.

Yoğunluğu azaltmak için:

  • 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,
  • 2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,
  • 4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,
  • 6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,
  • 8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,
  • 30 Mayıs – 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.

Başvuru süreci sonrası hak sahiplerine yapılacak ödemeler Ticaret Bakanlığı tarafından daha sonra açıklanacak bir tarihte başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik olarak aktarılacaktır.

esnafa hibe destegi basvurusu

Esnafa Hibe Desteği e Devlet Başvurusu

E devletten başvuru yapmak için bu linke tıklayabilirsiniz : https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-hibe-destegi-basvurusu

Esnafa Hibe Desteği Ne Zaman Ödenecek ?

Ticaret bakanlığının resmi duyurularında ödemelerin başvurular alındıktan kısa bir süre sonra ödeneceği açıklanmıştır. Başvurusunu yapan esnaflara bu destekler e devletteki IBAN numaraları aracılığı ile ödenecektir. Bu nedenle başvuru yapan esnaflarımızın E devlet sistemine IBAN numaralarını da kaydetmeleri oldukça önemlidir. Bir aylık başvurudan esnafa hibe desteği ödemeleri en kısa sürede hesaplara yatırılacaktır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu