Belediye Yardımları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları ve yardımlardan kimlerin faydalanabileceği doğrultusunda bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Maddi durumları el vermeyen bireylerin ya da ailelerin yardımına yine şehirlerdeki belediyeler koşuyor. Vatandaşların istekleri ve gerekli ihtiyaçları belediyelerin açmış olduğu Sosyal Destek Kurumları tarafından karşılanmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları her sene düzenli olarak yapılmaktadır.

Önemli şehirlerimizden biri olan Eskişehir’de yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar unutulmuyor. Peki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yardım almak isteyenler ne yapmalıdır? Sosyal yardımların içinde ne gibi ihtiyaçlar giderilmektedir? Yardımlar sadece bir kere mi yapılmaktadır? Tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal yardım almak elbette insanı küçük düşüren bir durum değildir. Günümüzde pek çok insanın durumu iyi olsa da bazı yaşanılan olumsuzluklardan dolayı yardım alabilir. Bunun örneğini koronavirüs salgınında gördük. İşveren, işçi, kim olursa olsun zor zamanlar geçirdi. Bu anlarda hem devlet hem de belediyeler önemli çalışmalar yaptı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları konusunda da her zaman halkın yanında oldu. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de gerekli yardımları ihtiyaç sahiplerine bizzat ulaştırdı.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları arasında öncelikli olarak nakit ve gıda yardımları yer alırken, aynı zamanda kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlara da yardım etmektedir. Maddi yetersizlik sebebi ile evini geçindiremeyen vatandaşlara Eskişehir Büyükşehir Belediyesi maddi para yardımı yapmaktadır. Alışverişte kullanılması için verilen alışveriş çeki veya kupon vatandaşın yükünü hafifletmektedir.

Öğrencilere kitap, burs ve kıyafet desteği sunan belediye, aynı zamanda giyim ürünleri ve yakacak gibi ihtiyaçları da hanelere ulaştırmaktadır. Siz de ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız belediyeye yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir
Eskişehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir

Eskişehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Eskişehir Belediyesi’ne yardım başvurusunda bulunacak kitle oldukça geniştir. Farklı nedenlerden dolayı yoksulluk çeken bireyler belediyenin vermiş olduğu yardımlara başvuru yapabilir. Ancak Eskişehir Belediyesi’ne başvuruda bulunacak vatandaşlar şu şekilde gösterilebilir;

 • Geçim sıkıntısı çeken, kendisinin ve hanesinin masraflarını karşılayamayan bireyler
 • Geçim sıkıntısı çeken öğrenciler
 • Şehit yakınları ve gazi aileleri
 • Muhtaç durumdayken doğum yapan aileler
 • Eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş dul kadın ile çocukları
 • Bakıma muhtaç olup kimsesi olmayan yaşlılar

Bu kişiler başvurularda her zaman önceliklidir.

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Eskişehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskişehir’de ikamet eden vatandaşlar farklı kanallar üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Aynı şekilde info@eskisehir.bel.tr mail adresinden de başvuru yapabilirsiniz. Yine bu kanallar üzerinden Eskişehir sosyal yardım başvuru sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardım Sorgulama

Eskişehir Belediyesi sosyal yardım sorgulama işlemi Beyaz Masa, belediye binası ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu

Her belediyede olduğu gibi Eskişehir Belediyesi’ne sosyal yardım başvurusu yapan bireylerden de başvuru formu istenir. Bu formda kişilerin hane gelir bilgisi, evde yaşayan kişi sayısı ve sosyal durumları gibi sorular sorulmakta ve kurumlar tarafında yapılan değerlendirme sonucunda başvuru sonucu olumlu ya da olumsuz yanıt almaktadır.

Eskişehir Belediyesi Gıda Yardımı Sorgulama

Eskişehir Belediyesi gıda yardımı her yıl devam etmektedir. Yılda bir kere ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatılmaktadır. Belediye sosyal hizmetler birimine başvuru yaparak erzak kolisinden faydalanabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Maddi Yardım

Eskişehir Belediyesi yoksul, işsiz, iş göremez raporu olan ve maaşı asgari ücretin altında kalan kişilere maddi yardım sunmaktadır. Yapılan maddi yardım oranı ailelerin gelir durumuna göre farklılık göstermektedir.

Eskişehir Belediyesi Bebek Yardımı

Eskişehir Belediyesi her yeni doğan bebek için Hoşgeldin Bebek paketi göndermektedir.

Eskişehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Eskişehir Belediyesi’ne süt yardımı başvurusu yapabilirsiniz. 0-6 yaş aralığındaki çocukların yeterli beslenebilmesi için belediye durumu olmayan ailelere süt yardımı vermektedir. Bunun için 0 222 211 55 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı
Eskişehir Belediyesi Bebek Yardımı Başvurusu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yenidoğan bebekler için Hoşgeldin Bebek kampanyası düzenlemektedir. 0-6 aylık bebeklere ve durumu olmayan ailelere gereken yardım yapılmaktadır. Bunun için Gökmeydan Mh. Ulus Cd. Selin Sk. No: 10 adresine başvuru yaparak hediyenizi alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 0 222 240 08 85 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Eskişehir Belediyesi Yardımları ile Umut Oluyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yardımları Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan kurum 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunu ile çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, il içinde bulunan her vatandaşın gerekli ihtiyaçlarını karşılıyor.

Eskişehir içinde yaşayan geliri olmayan ya da az gelirli aile ve fertler için yardımda bulunuyor. Genci, yaşlısı, çocuğu demeden her kesime gerekli yardımlar Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.

Eskisehir Buyuksehir Belediyesi Ramazan kolisi yardimi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Eskişehir sınırları içinde yaşayan vatandaşlar yardım alabilmek için, Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Bizzat kişinin kendisi sosyal yardım için başvuruda bulunmalıdır. Resmi evrak ve gerekli belgelerle başvurular tamamlanmalıdır. Kurum tarafından yapılan incelemeler sonucunda şartları yerine getiren kişilere maddi yardım yapılır.

Her sene yeniden yardım almak isteyen kişilerin aynı işlemleri tekrarlaması gerekmektedir. Yani başvuracağı sene içinde güncel evraklarla Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne gitmelidir. Detaylı bilgi için ise sosyal yardım birim ile irtibata geçebilirsiniz. Sosyal Yardım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün numarası 0222 211 55 00.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları içinde pek çok gerekli eşyayı barındırır. Kimin neye ihtiyacı varsa belediye tarafından görülür. Burada sadece aile ya da fertlerin yardım almak istediği konuları belirtmesi gerekir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları şu şekildedir;

 • Gıda yardımı
 • Isınma yardımı
 • Ev eşyaları yardımı
 • Aile ya da fertlerin sosyal etkinlere destek verilmesi
 • Kış aylarında evsiz kalan vatandaşların barınma ihtiyacı
 • Yol yardımı
 • Eğitim için gerekli yardımlar (okul forması ve kırtasiye gibi)

Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası

Yukarıda saymış olduğumuz yardımların birçoğu sosyal yardımlar kapmasına girmektedir. Bunlara ek olarak Es Çocuk Evi ve Giysi Destek Mağazası gibi iki farklı projeyle vatandaşların önemli ihtiyaçları giderilmektedir. Giysi destek mağazası için 0222 232 11 11, Es Çocuk evi için ise 0222 237 26. 62 telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Bu hatlar üzerinden sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları gördüğünüz gibi oldukça fazladır. Belediye yardıma ihtiyacı olan aile ya da bireyleri hiçbir zaman unutmamaktadır. Ayrıca evden çıkamayan yaşlı ve engelli vatandaşların genel bakımı da yine belediye tarafından yapılmaktadır. Yaklaşık 4 yıldır başlayan bu proje ücretsiz şekilde devam etmektedir. Bu sayede pek çok kişinin ihtiyacı da giderilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yardımları için bir sınırlama yoktur. Her sene en az bir kere olmak üzere yardımlar tekrarlanabilir. Burada vatandaşların ihtiyaçlarına göre hareket edilmektedir. İhtiyaç duyulduğunda belediye çalışanları yeniden bireylere yardım eli uzatmaktadır.

Son olarak ramazan ayında belediye ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtımı yapmaktadır. “Şehir Paylaşmaktır” kampanyası adı altında ihtiyacı olan aileler unutulmamaktadır. Ramazan ayı bitmeden sizlerin de ihtiyacı varsa gerekli kurumlarla irtibata geçebilirsiniz.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Azimda tümör kitle var kolum ameliyatli çalışamıyorum kizimla yaşıyorum lütfen okuyun vertigo geciriyom durmadan maddi yardıma acil yardıma ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu