Güncel KonularDiğer YardımlarFaydalı Bilgiler

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Konut Destek Programı

Eşi vefat etmiş kadınlara özgü yapılan yardım hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşi vefat eden kadınlara yönelik bir desteği hayata geçireceklerini açıkladı. Eşi vefat etmiş kadınlar için konut destek programı 2 bin 23 adet konut temini sağlayacaklarını ifade etti. Toplamda 607 milyon bütçe ile hane başına 300 bin TL destek vereceklerini açıkladı. Eşi vefat eden ve 18 yaş altında en az 3 çocuğu bulunan kadınlar bu destekten faydalanabilecek.

Bu destek konut yapımı ya da satın alma olmak üzere iki farklı şekilde yapılacak. İnşa edilecek olan konutlar 80 metrekare olacak ve satın alınacak olan konutlarda da yine bu özelliklere yakın olanlar tercih edilecek.

Konut Mülkiyetleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Açıklaması

Konut Mulkiyetleri Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarinin Aciklamasi

Bakan Yanık, Bakanlık olarak konut başına 300 bin lira destek vereceklerini bildirdi. İhtiyaç duyulan kaynak, hayırseverler ve belediyeler tarafından karşılanacak. Bunun yanında konut mülkiyetleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfların da olacak. Hak sahipleri bu konutları bedelsiz olarak kullanabilecekler.

Program kapsamında hayırseverler ve belediyeler ile iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Bakan Yanık, eşi vefat etmiş kadınlar için konut destek programı kapsamında 2 bin 23 konut temin edeceklerini sözlerine ekledi. Toplamda 607 milyon lira bütçe ayrılan projede hane başına 300 bin lira destek sağlanacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, programın belediyeler ve hayırseverler ile iş birliği içerisinde sürdürülmesine yönelik olarak 78 SYDV’yi bilgilendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Şu ana kadar Kahramanmaraş, Osmaniye, Bingöl ve Samsun olmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Bunun yanında projenin hayata geçirilmesi adına 67 SYDV arsa temini, proje bütçesi için ilave ev kaynak, proje çalışmaları ile ilgili olarak protokol hazırlıklarını sürdürüyor.

Destekten Yararlanma Şartları Nelerdir?

Destekten Yararlanma Şartları Nelerdir
Destekten Yararlanma Şartları Nelerdir

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik konut destek programı kapsamında yapılacak olan konutlardan faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. Bunun yanında 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak, 18 aş altında en az 3 çocuk sahibi olmak ve bakanlığın sosyal konut projesi de dahil barınma programı kapsamında yürütülen ev yapımı yardımından destek almama şartları bulunuyor.

Nereden Başvuru Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik konut destek programına başvuru yöntemleri şu şekildedir;

  • E-devlet üzerinden
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • İkamet ettiğiniz belediye

Bu adreslerden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer sosyal destekler için sitemizin başlıklarını inceleyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu