Yardım HaberleriFaydalı Bilgiler

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM

Erken emekli olma şartları nelerdir? Kimler erken emeklilikten yararlanabilir? Erken emekli olmak için hangi şartlara uyulması gerekir? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında...

Değerli okurlarım bildiğiniz gibi ülkemizde milyonlarca insan erken emekliliği araştırmakta ve erken emekli nasıl olabilirim diye incelemekte, soruşturmaktadır. Emeklilik için prim gününü doldurmaya çalışan vatandaşlarımız erken emekliliği merak etmektedir. Bu durumda da Erken emekli olma şartları araştırılmaktadır. Bu yazımızda bunu açmaya çalıştık. Sizlere erken emekli olmak için kullanabileceğiniz beş ayrı yöntem sunuyoruz.

Erken emekli olabilmeniz için uygulayabileceğiniz 5 tane yöntem var. Sizlere bu beş yöntemlerden bahsedeceğiz. Siz de bu yöntemleri duymuş olabilirsiniz ama burada ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyeceğiz. Size hangi yöntemlerle veya yollarla prim gün sayılarınızı doldurabileceğinizi anlatacağız. Erken emekli olma şartları yazımızla sizler de prim gün sayısını daha erken doldurabilir veya yaş sınırını biraz daha erkene çekebilirsiniz.

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir ? Kimleri kapsar ?

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu baktığımız zaman sigortalıların borçlanabileceği süreler kısaca şu şekilde anlatılmıştır:

Doğum yapılan tarihten sonra, 2 yıllık süreyi geçmemek kaydıyla geçen sürede yani bayan vatandaşlarımız doğum yaptıktan sonra 2 yıl geçmeden başvurusunu yaptığı takdirde çocuk başına 720 Prim gün sayısını borçlanabiliyorlar.

Bunu haricinde erken emekli olma şartları konusunda askerlik borçlanması da vardır. Askerlikte er ya da erbaş olarak geçirilen süreç ve yedek subay okulunda geçen süreler yine borçlanılabiliyor.

Onun dışında çalışanların aylıksız izin süreleri borçlanılabiliyor. Ayrıca sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya Tıpta Uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim sureleri de borçlandırılabiliyor. Erken emekli olma şartları içinde bunları da saymamız mantıklı olacaktır. Yüksek öğrenim sürelerinin bu şekilde sayılması önemli bir avantajdır.

Bunların haricinde erken emekli olma şartları konusunda başka meslek grupları da avantajlı sayılabilir. Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj sureleri ile sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen sureleri de borçlandırılmaktadır.

Grev ve lokavtda geçen süreler ile hekimlerin Fahri asistanlıkta geçen süreleri de borçlandırılmaktadır. Son olarak seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin ifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri emeklilik için prim gün sayısı olarak sayılabiliyor. Bu vatandaşlarımız prim borçlanması yaparak erken emeklilik için bu haklarını kullanabilmektedirler.

Erken emekli olma Şartları konusunda yurt dışını bağlayan durumlar da vardır. Yurt dışında yaşayan ve 18 yaşını geçen vatandaşlarımız Türk vatandaşı olduklarını kanıtlamaları şartıyla yurtdışında geçirmiş oldukları süreleri SGK’dan borçlanarak primlerine aktarabilirler.

Değerli okurlarım yukarıda size erken emeklilik şartları konusunda bazı meslek gruplarının istisnai durumalrından bahsettim. şimdi gelelim başlıktaki temel 5 yöntemimize. Erken emekli olabilmeniz için uygulayabileceğiniz 5 tane yöntemi açıklayalım.

Dogum borclanmasi ile emeklilik
Dogum borclanması ile erken emeklilik

Doğum Borçlanması İle Emeklilik

Erken emeklilik şartları konusunda kullanabileceğiniz 5 yöntem. Bunlardan birinci yol doğum borçlanmasıdır. Bu yöntemle doğum yapan bayanlar her bir çocuk için 760 gün prim borçlanması yapabilmektedir. Bundan yararlanabilmek için doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olmak gerekiyor. Eğer doğumu işten çıktıktan sonra, sigortasızken yaparsanız doğum borçlanmasından yararlanamazsınız. Doğum borçlanmasından yaralanmanın yolu doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olmaktır.

Doğum borçlanması en fazla 3 tane çocuğa kadar uygulanır. Bu borçlanma sizin emeklilik yaşınızı geri çekmez. Sadece çocuk başına 720 günlük bir prim borçlanmasını sağlar ve emekliliğiniz de bu prim gün sayısı hesaplanır. Yani çocuk başına 720 gün prim borçlanması yaparak bu gün sayılarını saydırarak Siz de emekliliğinizi öne çekebilirsiniz. Erken emeklilik şartları konusunda kullanılabilir bir yöntemdir. Doğum borçlanması anayasal bir haktır.

Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından verilen doğum ücreti için de burayı tıklayınız.

Emeklilik İçin 25 Yıl Şartı Nedir?

Emeklilik için 25 yıl şartı, 08.09.1999 ila 30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa sigortalı olan kadınlar için 58, erkekler içinse 60 yaşını doldurmaları ve 4500 prim günü ile 25 yıl sigortalık süresi ya da 7000 prim günü şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler emekli olabilir.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik

Erken emeklilikte kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de askerliktir. Askere giden kişilerin askerlik borçlanması yoluyla prim gün sayılarını çekme şansları vardır. Yani askerde bulunduğunuz süre boyunca SGK gidip bu süreyi teyit etmeniz halinde bu süre boyunca primlerinizi borçlandırabilirsiniz. Erken emeklilik şartları konusunda uygulanabilir bir yötemdir. SGK’nın askerlik borçlanmasından da yararlanabilirsiniz. Burada da doğum borçlanması gibi prim gün sayısını doldurmanız için faydalıdır. Askerlik borçlanmasının yaşla ilgili herhangi bir etkisi yoktur. Askerlik borçlanması prim gününüzün daha erken doldurulması için kullanılan bir borçlanma şeklidir.

Muhtaç asker ailesine verilen askerlik maaşı için burayı tıklayınız.

asker borclanmasi ile erken emeklilik
asker borclanmasi ile erken emeklilik

3.600 Günle Emeklilik

Erken emeklilik şartları ve kullanabileceğiniz 5 yönteme devam edelim. 15 yıllık prim ödemesini tamamlayan kadın ve erkek sigortalı çalışanlar istenilen şartları sağladıkları takdirde 3600 gün üzerinden emeklilik talep edebilir. Burada en önemli detay ilk işe giriş tarihinizin 8 Eylül 1999 tarihinin öncesinde olmasıdır. Eğer bu şartta uygunluk gösteriyorsanız beklemeyin. En yakın SGK’dan 3600 günden emekli olma şartlarını öğrenmenizi ve başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Burada kritik nokta bu şahısların işe 8 Eylül 1999’dan önce girmiş olmasıdır. Böylece sizler de prim gün sayısından dolayı yaşınız da uygunsa 3600 günle emekli olma şansını elde edebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için alı 170 i de arayabilirsiniz.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik yaş sınırı var mı? Malülen emekli olmak için aranan şartlar nelerdir? gibi sorular en çok sorulan soruların başında geliyor.

Değerli okurlarım, Erken emeklilik için 5 yöntemden 4. erken emeklilik yolu ise malulen emekliliktir. Erken emeklilik şartları içinde bu yöntemlerden en çok öne çıkan ve sorulan yöntemdir. Burada durum şudur:

Hangi meslek kolunda olursa olsun sağlık durumunuz çalışmanıza engel oluyorsa ve yasada belirlenen koşullara uygunluk gösteriyorsanız prim durumuna takılmadan malulen emekli olabilirsiniz. İşini yapmaya engel bir sağlık sorununuz varsa SGK’nın belirlediği devlet hastanesinden alacağınız heyet raporu ile erken emekli olabilme şansınız vardır. Örneğin şeker hastalığı kalp rahatsızlıkları gibi çalışmanızı zorlaştıracak bir hastalıklarınız varsa SGK’ya başvurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

malulen erken emeklilik sartlari
malulen erken emeklilik sartlari

Malulen emeklilik 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre yapılandırılmıştır. Buna göre sigortalı olarak çalışan kişilerin çalışma gücünün %60 oranında düşmesi gerekir. Ayrıca iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda meslekte kazanma gücünün en az %60 oranında azalması kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalılar malül sayılır.

Sigortalı bir işte çalışıyorsunuz diyelim. Herhangi bir iş kazası sonucunda ya da sağlık problemlerinden dolayı çalışamaz duruma gelirseniz önce gidip tam teşekküllü devlet hastanesinden engelli raporu alıyorsunuz. Bu engelli raporunda aynı zamanda sizin için en az yüzde altmış oranında iş göremez ibarenin olması gerekir. Burada rapor oranı değil de raporun üstünde yazan çalışamaz ibaresi önemlidir. Raporda en az yüzde altmış oranında iş göremez ve çalışamaz durumdadır diye yazması gerekir. Bu ibare varsa elinizdeki raporla SGK’ya başvurmanız durumunda malulen emekli olma şansınız vardır.

Yıpranma Payından Yararlanarak Emekli Olmak

Yıpranma payı ile 5 yıla kadar erken emekli olmak mümkündür. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı verilmektedir. Bu emekli olunacak prim gün sayısını artırırken emekli olunacak yaşı da öne çekiyor.

20 yıl çalışan bir kişi yıpranma ile 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalıştınız işin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirmediğini SGK sorun ve eğer siz de ağır işte çalışan bir kişiyseniz bu yıpranma payını da primlerinize saydırınız. Bu hakkınızı kullanın değerli okurlarım.

Hepimiz bir takım işlerde çalışıyoruz. Bazılarımız ağır işlerde, bazılarımız nispeten daha hafif işlerde çalışabiliyor. Herkesin çeşitli meslekleri var ve hepimizin sonuç olarak ulaşacağını nokta emekliliktir.

yipranma payindan erken emekli olma
yıpranma payindan erken emekli olma

Hepimiz bunun için uğraşıyoruz. emekliliği daha öne çekebilmenin bazı yolları vardır. Bu yollardan bir tanesi de SGK prim borçlanması vardır. SGK bazı durumlarda prim borçlanması yaparak emekliliğinizi erken çekme hakkı tanımaktadır. Bu haklardan bir kısmı emekli yaşını da geriye çekebildiği gibi bir kısmı da prim gün sayısını geri çekebilmektedir. Bu anlamda da avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla sizler de sizin için uygun olan yöntemi belirleyip başvurunuzu yaparsanız bu avantajlardan yararlanırsınız.

Emekli Olmak İçin Kaç Sene Çalışmak Gerekiyor?

9 Eylül 1999 yılından önce sigortalı yani SSK’lı olan çalışanlar, 3600 gün yani 10 yıllık primle emekli olabilir. Bu sisteme göre en erken emekli olma yaşları kadınlarda 50, erkeklerde 55. Bu yaş kriterleri, ilk sigortalı olma tarihi kadınlarda 08.09.1981’den, erkeklerdeyse 08.09.1976’dan önce olanlarda geçerlidir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu