Engelli AylığıFaydalı Bilgiler

Engellilere Ev Kredisi Verilir mi? Engelli Ev Kredisi

Engelliler ev kredisi alabilir mi, gerekli şartlar ve belgeler nelerdir gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Engellilere Ev Kredisi Verilir mi?

Ev kredisi, diğer bir ifade ile konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenler için bankalar tarafından sunulan bir finansal destek aracıdır. Bunun için kişinin düzenli, krediyi ödemeye yetecek bir hane gelirinin olması ve konutun da krediye uygun olması gerekmektedir. 120 aya kadar vadelendirilebilen bu krediler sayesinde, insanlar kira öder gibi konut kredisi ödeyerek ev sahibi olabiliyorlar. Ancak konut kredisi dendiğinde akla pek çok cevaplanmayı bekleyen soru gelebiliyor. Bunlardan en önemlileri de, hayali ev sahibi olmak isteyen engelli bireylerin sorduğu, engellilere ev kredisi verilir mi sorusu oluyor. İşte yanıtı.

Diğer tüm gelir sahibi insanlar gibi engelli bireyler de konut kredisi çekerek ev sahibi olabiliyorlar. Üstelik standart faiz oranlarına göre daha düşük faiz oranları ile sağlanan bu krediler, engelli bireylerin ev sahibi olmasını kolaylaştırıyor. İşte o çok merak edilen engelli konut kredilerine dair merak edilen tüm ayrıntılar.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Var mı?

Ziraat bankası engelli konut kredisi vermez. Ancak emekli maaşı alanlar düşük faizler ile Ziraat Bankasından konut kredisi başvurusunda bulunabilir.

Her Engelli Birey Konut Kredisi Çekebilir mi?

Öncelikle her engelli bireyin konut kredisinden faydalanamayacağını bilmekte fayda bulunuyor. Ülkemizde engelli bireyler devlet tarafından maaş bağlanan kişilerdir. Bu nedenle de bankalardan değişiklik göstermektedir. Kuveyt Türk, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Albaraka Türk gibi bankalar bu kredi kullanma hakkına sahiplerdir. Ancak ağır zihinsel engelli bireylerin kredi kullanma durumu söz konusu değildir. Buna ev kredisi de dahil.

Hangi Bankalar Engellilere Ev Kredisi Veriyor

Hangi Bankalar Engellilere Ev Kredisi Veriyor
Hangi Bankalar Engellilere Ev Kredisi Veriyor

Engelliye ev kredisi veren bankalar ülkemizde bir hayli fazla. Bu anlamda kredi sağlayan bankaları ise şöyledir;

 • Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • Halkbank,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • Garanti Bankası,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Albaraka Türk,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • PTT Bank,

Engelli bireyler bu bankalar aracılığı ile diledikleri ev için konut kredisi çekme hakkına sahiptir. Ancak alınmak istenen evin konut kredisine uygun olması şartı diğer tüm konut kredilerindeki gibi aranmaktadır.

Engelli Ev Kredisi Faiz Oranı Nedir

Engelli ev kredisi faiz oranı krediler için yüzde 0 faiz uygulamaktadır. Ancak bu faiz oranının başvuru şartları bakımından değişiklik gösterebileceği bilinmelidir. Diğer bankalarda uygulanan engelli ev kredisi faiz oranları yüzde 0,5 ile yüzde 1,5 arasında değişiklik göstermektedir.

Engelliler İçin Faizsiz Konut Kredisi Var mı?

Engelliler İçin Faizsiz Konut Kredisi Var mı
Engelliler İçin Faizsiz Konut Kredisi Var mı

engelli bireyler için faizsiz konut kredisi yoktur. Ancak gerekli şartlar sağlanırsa uygun faizli başvuru yapabileceğiniz kamu ve özel bankalar vardır.

PTT Engelli Ev Kredisi Nedir

PTT engelli ev kredisi, PTT aracılığı ile bankalar tarafından kullandırılan kredileridir. Yani kişi başvurusunu Burgan Bank, Denizbank, Aktifbank ya da Türk Ekonomi Bankasına yapar. Ancak kişinin kredi notu bu başvurularda PTT tarafındna değerlendirmeye alınır. Bu süreçte banka yalnızca kontrol noktasıdır. Kullandırım sonrasında kredi PTT’ye devredilir ve kişi ödemelerini PTT’ye gerçekleştirilir. Buradaki amaç engelli maaşının garantisidir. Bankalar riski PTT’ye devretmek sureti ile kişinin ödememe riskini de ortadan kaldırmış olur.

Engelli Ev Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir

Her kredili üründe olduğu gibi engelli ev kredisi başvurusu için uygulanan bir süreç de bulunmaktadır. Bunun için kişilerin uygulayacağı adımlar şöyledir;

 • Öncelikle engelin açık bir şekilde beyan edildiği ve devlet tarafından da onaylanmış olan sağlık kurulu raporu,
 • Engelli raporu olan her birey bu kredilerden faydalanamamakta. Sağlık kurulu raporu ile birlikte engelli maaşının da alınıyor olması gerekmektedir,
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük, 80 yaşından büyük olmaması gerekmektedir,
 • Kişinin engelli maaşını bloke edebilecek, başka herhangi bir bankaya kredi borcunun bulunmaması gerekmektedir,
 • Diğer tüm kredili ürün süreçlerinde de olduğu gibi kara listede yer alan engelli bireyler bu krediden faydalanamazlar,
 • Bir dönem engelli maaşı alan ancak sonrasında maaşı kesilen kişiler engelli konut kredisi imkanından faydalanamazlar,

Bu kriterleri sağlayan kişiler, bankalara başvurarak konut kredisi sürecini başlatabilirler.

Engelli Ev Kredisinde İstenen Evraklar Nelerdir?

Engelli Ev Kredisinde İstenen Evraklar Nelerdir
Engelli Ev Kredisinde İstenen Evraklar Nelerdir

Bankalar kredili ürün kullandırımı sırasında müşterilerinden bazı bilgi be belgelerin talebinde bulunabilirler. Aynı durum engelli ev kredisi ürününde de geçerlidir. İşte engelli ev kredisinde bankaların istediği o belgeler;

 • İkametgah belgesi,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Engelli maaşı dışında herhangi bir gelir var ise bunu gösterir belge,
 • Gelir İdaresi tarafından verilen engelli maaşı belgesi,
 • Engellilik durumunu gösterir rapor,

Tüm bunlara ek olarak, başvuru yapılan banka da kendi prosedürleri dahilinde farklı belge talebinde bulunma hakkına da sahiptir.

BÜTÜN ENGELLİLERİN ENGELLİ HAKLARI İÇİN WEB SİTEMİZDEKİ ENGELLİ KATEGORİSİNE BAKINIZ.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu