Engelli Aylığı

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli raporu hesaplama işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Özürlü raporu oranları cetveli nasıl uygulanır ? Balthazard raporu hesaplama işlemi güvenilir mi ? Engelli raporu sorgulama T.C. ile mümkün mü ? Engelli dereceleri merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Engelli raporu hesaplama 2022 yılında nasıl yapılıyor sizler için araştırdık.
 
Terör, kaza ve iş kazaları kapsamında engel sahibi olan yurttaşlar engelli raporu alabilmek için uğraşmaktadırlar. İlk yapılacak işlem tam teşekküllü bir devlet hastanesine gitmektir.
 
Bu vatandaşalarımız ellerindeki formla ilgili branş doktorlarına muayene olmaktadır. Her doktor branşı ile ilgi hastanın vücut kayıp oranını yazmaktadır. En son aşamada genel toplam heyet tarafından belirlenmektedir.
 
Engelli raporu nasıl alınır hakkında ki yazıma ulaşmak için Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 tıklamanız yeterli olacaktır.
 
Sağlık kurulu raporu sonucu hesaplamasında kullanılan yöntem ise Balthazard formülü dür.
 
20 Şubat 2019 30692 sayılı Resmi Gazete ile yetişkinlere ilişkin Engellilik değerlendirmesi yönetmeliği yayınlanmıştı. Bu yönetmelikte engellilik hesabı belirtilmiştir.

Balthazard Formülü İle Engel Oranı Hesaplama

Balthazard formülü ile engel oranı hesaplamak oldukça kolaydır. Bunun için değerleri doğru girmeniz yeterli olacaktır. Özellikle 65 yaş ve üzerinde yapılan kişiler için hesaplama farklı oranlarla yapılmaktadır. Formülde 65 yaş ve üzeri olan kimselere yüzde 10 daha eklenmektedir.
 
Engel oranlarının hesaplanması için çeşitli programları kullanabilirsiniz. Engelli raporu hesaplama programı bu bakımdan oldukça pratiktir.
 
Programsız olarak manuel olarak hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır. 
balthazard formülü ile oran hesaplama
balthazard formülü ile oran hesaplama

Engelli Raporu Hesaplama 2022

Diyelim ki hastaneden sağlık raporu aldınız ve heyet raporu %60 çıktı. Artık malulen emekliliğe hak kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ama acele etmeyin; çünkü SGK Sağlık Kurulu raporunuzu değerlendirirken baltazar formülünü uygulayacak ve oranı düşürecektir. Nasıl mı?
 
Örnekteki çalışanımızın heyet raporu sonucu şöyle olsun:
 
 • Onkoloji: %40
 • Ortopedi: %10
 • Endokrin: %5
 • Psikiyatri: %5
Gördüğünüz üzere, hastane tarafından düzenlenen nihai sağlık raporunda işçinin çalışma gücü kaybı %60 olarak belirtilecektir. Şimdi bu oranlara baltazar formülünü uygulayalım.
 
 • Önce en yüksek oranı yani 40’ı, 100’den çıkarıyoruz. 100-40=60
 • Bulduğumuz rakamla, ikinci sıradaki özür oranını çarpıyoruz. 60×%10=6
 • Elimizde ilk oranımız 40 ve ikinci oranımızın yeni hali olan 6 var. Böylece ilk iki özür oranımızın toplamı 40+6=46 oluyor.
 • Şimdi bu rakamı 100’den çıkarıyoruz ve üçüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-46=54 ve 54×%5=2,7
 • Artık ilk üç oranımızı bulduk. 40+6+2,7 ve bunların toplamı da 48,7 yapıyor.
 • Bu kez 100’den 48,7’yi çıkarıyoruz ve bulduğumuz rakamı dördüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-48,7=51,3 ve 51,3×%5=2,57
 • Sonuç olarak elimizde dört oran oldu. 40+6+2,7+2,57 ve bunların toplamı ise 51,27 yaptı.
 • İşte böylece nihai engelli oranımızı bulduk. %60 olan heyet raporumuz, baltazar formülünden sonra %51,27’ye düştü.

Engelli Raporu Hesaplama Robotu

Engelli raporu hesaplama 2021 için bu linki kullanabilirsiniz. Buradan Balthazard raporu hesaplama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. https://rapor.engelliler.gen.tr/
 
Bu arada eğer sağlık raporunuzda tek bir hastalık kaynaklı özür oranı verilmişse, baltazar hesabı uygulanmayacaktır.
 
Birden fazla engelli oranı alarak heyet raporu aldıysanız yukardaki formül uygulanır. Yani SGK bu toplam oranı baltazar (balthazard) formülüyle yeniden değerlendirmektedir.
 
Engelli raporu oranları cetveli nasıl hesaplanır? Sorusunun pratik cevabı heyet raporu hesaplama programı olan baltazar hesaplama programıdır. Bu bakımdan hesaplama robotu oldukça pratiktir. Eğer engelli raporu puan hesaplama işlemini manuel olarak yapmaya kalkarsanız işinizin biraz daha zor. Bu bakımdan engelli raporu puan hesaplama konusunda programı kullanmanızı öneriyoruz.
 
Engelli raporu sorgulama T.C. ile de mümkün. Bunun için aşağıda ki butonu tıklamanız yeterli olacaktır.
Engelli raporu hesaplama konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Bu konuda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba
  Kardiyoloji:10+10+10
  Üroloji:10
  Fizik:7
  Puan verdi sonuç ne olur acaba
  Kardiyoloji nin verdiği 10+10+10 puanın kesintisi ne kadar acaba?

 2. Merhaba eşim sağlık kurulundan Yuzde 82aldi sedye yada tekerlekli sandalye ile çalışabilir raporu geldi sizce maas baglanirmi cevap gelmedi ankaradan

 3. Mrb babam %35 engelli raporu var ama maaş bağlamıyorlar daha önce kalp krizi geçirdi astım hastası koronik hastalığı var ne yapmalıyım aylik engelli maaşı almak için yardımcı olursanız sevinirim
  Tşkler

 4. Selam ben endokrinden %30 psikiyatri den yüzde yirmi ortopediden yüzde on aldım toplam %60 bu Baltazar raporuna girdiğim zaman%49. 6tekabül ediyor acaba daha fazla düşme olurmu

 5. Merhaba ben hemşireyim
  Annem ve babamın %40 üstü engelli raporu var atanmam durumunda maaşları kesilir mi.
  Bide tainim şehir dışını çıkarsa kesilir mi.

  1. Merhaba. Evde kaç kişi yaşadığınıza bağlı bu durum. Maaşınızı evdeki kişi sayısına bölün. Eğer asgari ücretin 1/3ünü geçerse maaş kesilebilir. Mal varlıkları hariç. Yani ev gibi araba gibi ekstra şeylerde hesaplanır.

 6. babam %84 raporlu 64 yaşında raporu 2 yıllık önümüzdeki yıl 65 olacak
  böyle olunca oranı %90 geçermi ama raporda %84 yazıyor tekrar rapor gerekirmi ?
  Balthazard ın yaslıya verdiği %10 luk kısmı anlamadım açıkçası

  1. Merhaba. Raporun yükselmesi yada düşmesi tamamen babanızın sağlık durumu ile alakalı.

 7. Merabalar bi konuda yardımcı olursanız sevinirim cocuğumun engelli raporu var yüzde kaç olduğunu nasıl örene bilirim cocuğum kalp hastası 2 yaşında 2020 raporu var 1 yıllık

  1. Merhaba. 18 yaş altı engelli raporlarında oran miktarı yazmaz. Sadece oran aralıklarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu