Engelli Aylığı

Engelli Raporu Hesaplama 2020

Engelli raporu sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Bu sorunun cevabı konusunda sizlere güzel bir yazı hazırladık. Sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız beraber bakalım.

Engelli raporu hesaplama 2020 nasıl yapılır sorusunun cevabı haberimizde. Terör, kaza ve iş kazaları kapsamında engel sahibi olan yurttaşlar engelli raporu alabilmek için tam teşekküllü bir devlet hastanesine gitmektedir. Engelli Vatandaşlar ellerinde ki formla ilgili branş doktorlarına muayene olmaktadır. Her doktor branşı ile ilgi hastanın vücut kayıp oranını yazmakta ve en son genel toplam heyet tarafından belirlenmektedir. Engelli raporu nasıl alınır hakkında ki yazıma ulaşmak için tıklayın. Sağlık kurulu raporu sonucu hesaplamasında kullanılan yöntem ise Balthazard formülü dür.

20 Şubat 2019 30692 sayılı Resmi Gazete ile yetişkinlere ilişkin Engellilik Değerlendirmesi yönetmeliği yayınlanmıştı. Bu yönetmelikte engellilik hesabı belirtilmiştir. Balthazard formülü ile engel oranı hesaplamak için doğru bilgileri girmeniz gerekmektedir. Özellikle 65 yaş ve üzerinde yapılan kişiler için hesaplama farklı oranlarla yapılmaktadır. Formülde 65 yaş ve üzeri olan kimselere yüzde 10 daha eklenmektedir. Engel oranlarının hesaplanması için programları kullanarak basit usulde rahatsızlık oranlarını girdikten sonra hesapla butonuna basarak hesaplama yapabilirsiniz

Programa gerek yok anlat ben yaparım diyorsanız buyurun:)

Engelli Raporu Hesaplama 2020 Manuel Olarak Hesaplama

Engelli Raporu Hesaplama
Engelli Raporu Hesaplama

Diyelim ki hastaneden sağlık raporu aldınız ve heyet raporu %60 çıktı. Artık malulen emekliliğe hak kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ama acele etmeyin; çünkü SGK Sağlık Kurulu raporunuzu değerlendirirken baltazar formülünü uygulayacak ve oranı düşürecektir. Nasıl mı?

Örnekteki çalışanımızın heyet raporu sonucu şöyle olsun:

 • Onkoloji: %40
 • Ortopedi: %10
 • Endokrin: %5
 • Psikiyatri: %5

Gördüğünüz üzere, hastane tarafından düzenlenen nihai sağlık raporunda işçinin çalışma gücü kaybı %60 olarak belirtilecektir. Şimdi bu oranlara baltazar formülünü uygulayalım.

 • Önce en yüksek oranı yani 40’ı, 100’den çıkarıyoruz. 100-40=60
 • Bulduğumuz rakamla, ikinci sıradaki özür oranını çarpıyoruz. 60×%10=6
 • Elimizde ilk oranımız 40 ve ikinci oranımızın yeni hali olan 6 var. Böylece ilk iki özür oranımızın toplamı 40+6=46 oluyor.
 • Şimdi bu rakamı 100’den çıkarıyoruz ve üçüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-46=54 ve 54×%5=2,7
 • Artık ilk üç oranımızı bulduk. 40+6+2,7 ve bunların toplamı da 48,7 yapıyor.
 • Bu kez 100’den 48,7’yi çıkarıyoruz ve bulduğumuz rakamı dördüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-48,7=51,3 ve 51,3×%5=2,57
 • Sonuç olarak elimizde dört oran oldu. 40+6+2,7+2,57 ve bunların toplamı ise 51,27 yaptı.
 • İşte böylece nihai engelli oranımızı bulduk. %60 olan heyet raporumuz, baltazar formülünden sonra %51,27’ye düştü.

Çok karışıkmış ben yapamadım diyorsanız buyurun programımız burada:) Engelli raporu hesaplama 2020 için bu linki kullanabilirsiniz.

Bu arada eğer sağlık raporunuzda tek bir hastalık kaynaklı özür oranı verilmişse, baltazar formülü uygulanmayacaktır. Ama farklı servislerden ve birden fazla engelli oranı alarak heyet raporu almışsanız, SGK bu toplam oranı baltazar (balthazard) formülüyle yeniden değerlendirmektedir.

Engelli raporu sorgulama konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Engelli raporu sorgulama konusunda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merabalar bi konuda yardımcı olursanız sevinirim cocuğumun engelli raporu var yüzde kaç olduğunu nasıl örene bilirim cocuğum kalp hastası 2 yaşında 2020 raporu var 1 yıllık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu