Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Yatan İller Hangileri Hemen Öğren !

Engelli maaşı yatan iller nasıl belirlenir ? Engelli maaşı illere göre mi yoksa belli bir takvime göre mi yatar ? Bütün soruların cevapları burada.

Engelli maaşı yatan iller hangileri her ay merak konusu olmaktadır. Peki durum gerçekten de böyle mi ? Yani engelli maaşları illere göre mi yatırılıyor yoksa belirli bir ödeme takvimi var mı ? Bizde bu merakınızı gidermek için bu konuda detaylı bir araştırma yaptık. Detaylar şu şekilde.

Engelli Maaşı Yatan İller Nasıl Takip Edilir ?

Eğer engelli maaşı alıyorsanız maaşlarınız nasıl yattığını sizden daha iyi bilen yoktur ama eğer maaş almıyor ve ilk kez başvuru yapıyorsanız aklınızda onlarca soru işaretinin olması gayet normal. Çünkü internet ortamından engelli maaşlarının ödeme tarihleri ile ilgili onlarca söylenti dolaşmaktadır. Bunların hangisi doğru sizler için araştırdık. İşte işin gerçek iç yüzü.

Engelli maaşları internette yazdığı gibi il il değil belirli bir tarihe göre yatmaktadır. Peki nasıl ? Engelli maaşları daha önce 3 ay da bir yatmaktaydı. Yapılan son değişiklik ile artık aylık ödenmeye başlanmıştır. Peki ne zaman ? Engelli maaşları her ayın ilk haftasında hesaplara yansımaktadır. T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 ile 5 olan kişilerin maaşları ilgili ayın 5’inde yapılmaktadır. T.C. kimlik numarasının son hanesi 5 ile 9 arasında olanların ödemeleri ise ayın 5 ile 9’u arasında yatmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı yatan iller hangileriymiş öğrendikten sonra şimdi de engelli maaşları ne kadar ona bakalım.

Engelli maaşları 2021 yılı itibariyle şöyle:

Engel oranı %40 ile %69 arasında olanların maaşları 609,61 TL‘dir.

Engel oranı %70 ile üzerinde olanların maaşları ise  914,41 TL‘dir.

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altı ise bu durumda rapor oranı fark etmeksizin alacağı maaş toplam 609,41 TL’dir.

Engelli maaşı hakkında detaylı bilgiye https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-maasi-ne-kadar-guncel/ buradan ulaşabilirsiniz.

Engelli Maaşı Nereden Alınır ?

Engelli maaşı başvuruları İl yada ilçe deki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Ödemeler PTT’ler aracılığı ile yapılmaktadır.

Engelli Maaşı Şarları Nelerdir ?

  • 65 yaşa kadar olan vatandaşlar için en az %40 rapor 65 yaş ve üstü vatandaşlar için en az %70 rapor gereklidir.
  • Hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3’ünü geçmemeli.
  • Kişinin muhtaç durumda olduğu SYD Vakıfları tarafından tespit edilmesi gerekiyor
  • Engelli olan kişinin herhangi bir sigortalı işte çalışmaması gerekiyor.

Bu yazımızda sizlere engelli maaşı yatan iller hangileri ve engelli maaşları ne zaman yatacak anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere muhakkak iletin.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu