Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Sorgulama Yapma-2020

Engelli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Engelli maaşı sorgulama kanalları hangileri ? En çok merak edilen sorulardan 2 tanesi. Hazırsak bu soruların cevaplarına bakalım.

Engelli Maaşı Nedir ?

Engelli maaşı en az %40 engelli olduğu yetkili hastaneler tarafından tespit edilmiş ve engelli maaşı alma şartlarını taşıyan kişilere bağlanan aylıktır. Bu maaş sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı engel oranına göre değişmektedir. Engelli raporunuz ne kadar yüksek ise maaşınız o kadar fazla olmaktadır.

Engel oranınız %40-%69 arası ise 537,08 TL

Engel oranınız %70 ve üzeri ise 805,62 TL

aylık alırsınız.

18 yaş altı engelli çocuğunuz varsa onun içinde her ay 537,08 TL maaş alırsınız. Eğer bakıma muhtaç engelli varsa bu durumda bakıcı maaşı alabilirsiniz. Bakıcı maaşı Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanmaktadır ve aylık olarak 1,460,61 TL maaş bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Şartları

Engelli maaşı alma şartları nelerdir diye merak edenler için hemen söyleyelim. Öncelikle engelli maaşı alacak kişinin sgk kaydı bulunmamalı. Hanede ki kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının üzerine çıkmamalıdır ve bu rakam 2020 yılı için 701 TL’dir. Eğer engelli olan 18 yaş altı ise anne-babanın ssk kaydı çocuğun engelli maaşına engel teşkil etmektedir. Detayları daha önceki yazımızda anlatmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Gelelim asıl konumuza. Aslında engelli maaşını sorgulama yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en etkilisi e-devlettir. e-devlet üzerinden engelli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını görebilirsiniz. Buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Peki engelli maaşı sorgulama işleminin tek yolu bu mu ? Tabi ki hayır. Bir değer yol ise aile bakanlığının sosyal yardım hattı olan Alo 144 ‘ü arayabilirsiniz.

Engelli maaşını sorgulama işlemleri için bir diğer yol ise başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfından bilgi almak.

Engelli maaşı sorgulama işlemleri özellikle engelli vatandaşları için önem arz etmektedir Çünkü engelli vatandaşlarımız ulaşım sorunu yaşayabileceğinden işlemlerini vakfa gitmeden halletmek istiyor.

Engelli maaşı konusunda akıllara takılan sorular

1-2020 Engelli maaşı bayramdan önce verilir mi ?

Engelli maaşları genellikle bayramdan önce ödenmekte ve ödemeler ileri tarihe alınmaktadır.

2-Özürlü maaşı almak için en az yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı alabilmek için en az %40 rapor gereklidir.

3-Eşi sigortalı olan engelli maaşı alabilir mi ?

Evet alabilir.

4-Engelli maaşı için nereye başvurulur ?

Engelli maaşı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulur.

5-Engelli maaşı ayın kaçında yatar ?

Engelli maaşın her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Başa dön tuşu
Kapalı