Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Engelli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır ? Bu soru engelli maaşı başvurusu yapan vatandaşların sıklıkla sorduğu soruların başında gelmektedir. Bizlerde bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Engelli maaşı sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı engelli vatandaşlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. PTT engelli maaşı sorgulama işlemi yapmak üzere gelenlerin akınına uğruyor. Peki PTT’ye gitmeden T.C. ile engelli maaşı sorgulama işlemi mümkün mü ?  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı sorgulama için hangi seçenekleri sunuyor ? Dilerseniz şimdi gelin engelli maaşı nedir sorusun

Engelli Maaşı Nedir ?

Engelli maaşı en az %40 engelli olduğu yetkili hastaneler tarafından tespit edilmiş ve engelli maaşı alma şartlarını taşıyan kişilere bağlanan aylıktır. Bu maaş sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı engel oranına göre değişmektedir. Engelli raporunuz ne kadar yüksek ise maaşınız o kadar fazla olmaktadır.

"<yoastmark

Engel oranınız %40-%69 arası ise 865 TL

Engel oranınız %70 ve üzeri ise 1.298 TL

aylık alırsınız.

18 yaş altı engelli çocuğunuz varsa onun içinde her ay 865 TL maaş alırsınız. Eğer bakıma muhtaç engelli varsa bu durumda bakıcı maaşı alabilirsiniz. Bakıcı maaşı Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanmaktadır ve aylık olarak 2.354 TL maaş bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Şartları

Engelli maaşı alma şartları nelerdir diye merak edenler için hemen söyleyelim. Öncelikle engelli maaşı alacak kişinin SGK kaydı bulunmamalı. Hanede ki kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının üzerine çıkmamalıdır ve bu rakam 2022 yılı için 1.417 TL’dir. Eğer engelli olan 18 yaş altı ise anne-babanın SSK kaydı çocuğun engelli maaşına engel teşkil etmektedir. Detayları daha önceki yazımızda anlatmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Gelelim asıl konumuza. Aslında engelli maaşını sorgulama yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en etkilisi e-devlettir. Engelli maaşı sorgulama e devlet ile çok kolaydır. Buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Peki tek yolu bu mu ? Tabi ki hayır. Bir değer yol ise aile bakanlığının sosyal yardım hattını aramaktır. Engelli maaşı sorgulama telefon numarası olan Alo 144 ‘ü arayabilirsiniz.

Engelli maaşını sorgulama işlemleri için bir diğer yol ise başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfından bilgi almak. Yada PTT şubelerine sorarak maaşın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Engelli maaşı işlemleri özellikle engelli vatandaşları için önem arz etmektedir Çünkü engelli vatandaşlarımız ulaşım sorunu yaşayabileceğinden işlemlerini vakfa gitmeden halletmek istiyor.

Engelli maaşı konusunda akıllara takılan sorular

2022 Engelli maaşı bayramdan önce verilir mi ?
Engelli maaşları genellikle bayramdan önce ödenmekte ve ödemeler ileri tarihe alınmaktadır.

Özürlü maaşı almak için en az yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı alabilmek için en az %40 rapor gereklidir.

Eşi sigortalı olan engelli maaşı alabilir mi ?
Evet alabilir.

Engelli maaşı için nereye başvurulur ?
Engelli maaşı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulur.

Engelli maaşı ayın kaçında yatar ?
Engelli maaşın her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Bu konuda aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Eyt liyim emekliliğine 3 yıl var. Vergi indiriminden emekli olmak ıçın başvurdum 6800 günüm var sigorta ödemem 1.kasım-1990 yaklaşık 1.800 tl bugün emekli olsam alıcağını yazıyor. Vergi indiriminden % 40 yada % 60 alsam net elime ne kadar geçicek 1.800 tl az mi olacak. Yada hiç uğraşmadan 3 yılımı beklemem mi mantıklı . Teşekkürler.

  2. Her ayın 6 yatan engelli maaşımiz yatmamış acaba ramazan başlangıcına yakinmi yatacak yoksa bu ay yatmayacakmi neden bu ay maaş yatmamis olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu