Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ? 2023 Güncel

Engelli maaşı alma şartları nelerdir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere engelli maaşı şartları nelerdir bunu anlatmaya çalışacağız. Kimler Engelli maaşı alabilir? Hangi raporlar geçerlidir? Engelli maaşı almanız için rapor oranınız en az yüzde kaç olmalıdır? Hadi başlayalım!

Engelli maaşı alma şartları 2023 engelli olup engelli maaşı almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Bizde sizler için engelli maaşı şartları nelerdir teker teker araştırdık. Bu yazımızda kimler engelli maaşı alabilir ? Evi, arabası olan engelli maaşı alabilir mi ? Bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınabilir mi gibi çok geniş yelpaze de sorularla ve cevaplarıyla karşılaşacaksınız. Sizler de hazırsanız başlayalım.

Engelli Maaşı Nedir?

%40 ve üzeri engel oranına sahip, aylık gelir kriterlerini karşılayan kişilere devlet tarafından ödenen bir maaştır. Engelli bireylerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına bu maaş 18 yaşından büyük engelli bireylere verilir. Kişinin engel oranına göre ödenecek tutar değişiklik gösterecektir.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir
Engelli Maaşı Şartları Nelerdir

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?

2023 engelli maaşı şartları hakkında sizlere daha ayrıntılı bilgi vermek için aranan şartları maddeler halinde inceledik. Bu sayede konunun daha anlaşılır hale gelmesini sağladık. Şimdi bu şartlara yakından bakalım.

Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. T.C vatandaşı olunması
  2. Geçerli bir engelli raporuna sahip olunması
  3. Engel oranınızın en az % 40 olması.
  4. Engelli maaşı alacak kişinin SSK, bağ kur veya emekli sandığı kaydının olmaması.
  5. Muhtaçlık sınırının aşılmaması.

Şimdi bu maddeleri teker teker açıklayalım. Engelli maaşı şartlarının detayları yazımızın devamında. Aklınıza takılan soruları da yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Engelli maaşı şartlarından ilki ve en önemlisi T.C. Vatandaşı olmaktır
Engelli maaşı şartlarından ilki ve en önemlisi T.C. Vatandaşı olmaktır

Engelli maaşı şartlarından ilki ve en önemlisi T.C. Vatandaşı olmaktır.

T.C. vatandaşı olmayan kişiler engelli maaşına başvuru yapamamaktadır. Özellikle engelli raporu çıkaran Suriye ve Afganistan uyruklu olup ülkemize yerleşen kişiler tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu kişiler engelli maaşı alamamaktadır.

Engelli maaşı şartlarından ikinci ise geçerli bir engelli raporuna sahip olmaktır.

Engelli maaşı alabilmeniz için tam teşekküllü bir kamu hastanesinden engelli raporu almanız gerekmektedir. Özel hastaneler bu raporu vermemektedir. Engelli raporunuzun arka kısmında barkod numarası var ise resmi kurumlara raporunuzun fotokopisini verebilirsiniz. Ancak eğer raporunuzun arka kısmında barkod numarası yok ise bu durumda ya raporunuzun aslını yada aslı gibidir kaşesi vurulmuş nüshasını teslim etmeniz gerekmektedir. Aslı gibidir kaşeli nüsha için ya raporu çıkardığınız hastaneye yada en yakın notere gitmeniz gerekmektedir.

Ayrıca raporunuzun geçerlilik süresine de dikkat etmelisiniz. Eğer raporunuzun geçerlilik süresi sona ermişse başvuru yapamazsınız.

Engel oranınız en az %40 olmalı.

Engel oranınız maaş alabilmenizde çok önemli bir rol oynamaktadır. Engelli maaşı alabilmeniz için rapor oranınızın en az %40 olması gerekmektedir. Aksi takdirde maaş almanız mümkün olmamaktadır. Tabi burada küçük bir ayrıntı var. Engelli raporunuzda yüzdelik yazması için 18 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir. Aksi takdir de 18 yaş altı bireylerde bu oran şeklinde yazmamaktadır. 18 yaş altı engelli aylığı hakkında detaylı bilgiye https://www.sosyalyardimlar.com/18-yas-alti-engelli-yakini-maasi/ buradan ulaşabilirsiniz.

Burada altını çizmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise 65 yaş ve üzerinde ki vatandaşların engelli raporları. Engelli maaşına başvuracak kişi eğer 65 ve üstü bir yaşa sahip ise bu durumda en az %70 oranında bir rapora sahip olması gerekmektedir. Aksi halde engelli maaşı alamaz. Yani engelli maaşı bağlanabilmesi için istenen en az %40 oran 65 yaş ve üstü vatandaşlar için %70’dir.

Engelli kişi çalışmıyor yada başka bir maaş almıyor olması gerekmektedir.

Engelli maaşı alacak kişinin çalışmıyor olması gerekmektedir. Özellikle de sigortalı bir işte çalışması durumunda maaşı otomatik olarak sistem tarafından kesilecektir. Ayrıca kişinin her ne isim altında olursa olsun SGK’dan maaş almıyor olması gerekmektedir. Emekli maaşı yada nafaka almıyor olması gerekiyor. Hatta bağlanma ihtimali varsa da başvurunuzun ret edilme ihtimali bulunmaktadır.

Peki eşi sigortalı olan özürlü maaşı alabilir mi ? Evet alabilir. Bu durumda muhtaçlık sınırı hesaplaması yapılır. Ama eşin sigortasının bulunması doğrudan engel teşkil etmez.

Ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Sosyal yardımlaşma engelli maaşı şartları içerisinde bir diğer önemli nokta ise aile de ki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesidir. Net asgari ücretin 1/3’ü muhtaçlık sınırı olarak adlandırılmaktadır ve bu rakam 2023 yılı için 2835 TL‘dir.

Ailede ki mal varlığı ve gelirle ilgili bir çok soru gelmektedir. Bunlardan bazılarına göz atmakta fayda var. Bunlardan ilki arabası olan engelli maaşı alabilir mi sorusu. Yada araba alırsam engelli maaşım kesilir mi ? Engelli maaşı hesaplamasında az önce bahsettiğimiz gibi muhtaçlık sınırının geçilmemesi gerekmektedir. Eğer hanede araç varsa yada yeni bir araç alınacaksa haliyle bu araçta haneye gelir olarak yazılacaktır. Bu durumda aracın 1/120’si haneye gelir olarak yazılır.

Yani örnek vermek gerekirse 120.000 TL değerinde bir araç aldınız. Bu durumda 120.000/120=1200 TL haneye gelir olarak yazılır. Ancak muhtaçlık sınırı kişi başına hesaplandığı için bu durumda kişi başına bölünür bu rakam. Yani evde 4 kişi varsa kişi başı 300 TL yazılır ve kişi başına düşen gelirin 2835 TL’yi aşmaması beklenir. Eğer alınan araç engelli aracı ise bu durumda indirimli tutarın 1/120’si hesaplanmaktadır.

Sık sorulan bir diğer soru ise evi olan aile ve sosyal politikalar bakanlığı engelli maaşı alabilir mi sorusu. Evi olan vatandaşların oturdukları ev hesaplamaya dahil edilmez. Eğer oturdukları ev dışında başka bir ev varsa bu durumda evin rayiç bedelinin 1/240’ı ve kira geliri haneye gelir olarak yazılır. Eğer kira getirisi yok ise bu durumda evin rayiç bedelinin 1/120’si haneye gelir olarak yazılmaktadır.

Reşit olmayan kişilerin engelli maaşları ebeveynleri tarafından yapılır
Reşit olmayan kişilerin engelli maaşları ebeveynleri tarafından yapılır

Reşit olmayan kişilerin engelli maaşları ebeveynleri tarafından yapılır.

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise başvuracak kişi anne yada babası olmalıdır. Eğer anne ve baba hayatta değilse bu durumda vasilik belgesi kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Engelli yakını maaşı anne hayattaysa anne adına bağlanmaktadır. Engelli aylığı alma şartları yerine geliyorsa ancak başvuru yapabileceklerini hatırlatalım. Detaylı bilgi için https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresine göz atabilirsiniz.

Engelli maaşı başvuru şartları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde engelli maaşı şartları hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Engelli Maaşı Alma Şartları Hakkında Akıllara Takılan Sorulardan Bazıları Şöyledir

2023 engelli maaşı şartları her sene değişir mi ?
Hayır değişmez. Değişen tek şey muhtaçlık sınırıdır. Yani hanede ki kişi başına düşen gelirdir.

18 yaşından küçük bireylere engelli maaşı verilir mi?

18 yaşından küçük bireylere engelli maaşı verilmez. Bunun yerine yakınına engelli yakını aylığı verilir.

Bakım Maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınır mı ?
Engelli maaşı şartı alma şartlarını taşıyorsa alabilir. Bakım maaşı engelli maaşı almaya doğrudan engel değildir.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba kar ben 100/60 engelliyim eşimde engelli esim sgkli çalışan benim.hic bir gelirim maaşım yok engelli maaşı alabilirmiyim eşimden dolayi sağlıktan faydalanıyor um..sadece eşimin maaşı var gelir. 2cocuk var

  2. Merhama biz iki engelli kardeşiz kardeşimin engeli %83 ve kendi ihtiyaçlarını giderebiyor sgk ya genel sağlık sikortasi pirim borcu olduğundan dolayı hastaneye ve abiside engelli %68 ve oda sgk ya genel sağlık sikortasi pirim borcu olduğundan dolayı hastaneye gidip muayne olamıyor Zaten benim kardeşide sizden rızam engelli maaşa bağlanmasını iştiyorum engellilerin durumunu soran düşünen yok ve bu engellilerin yasal halkları neolacak evimiz kira maddi durumumuz yok sizden bize allah rızacı için yardım iştiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu