Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Neden kesilir 2020 GÜNCEL ?

Engelli maaşı neden kesilir , engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ?Engelli maaşları kesiliyor.Bu durumda ne yapılır ? 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ? 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ? Engelli maaşı kesilenler ne yapmalı 2020 ? Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım ? Engelli maaşı ne zaman kesilir ? gibi soruların cevabının hepsi bizde merak etmeyin:)

Engelli maaşınız kesildiyse korkmayın. Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım diyorsanız cevabı burada. Bu aylığı alan vatandaşlarımız tarafından sıkça sorulan sorular bunlar. Engelli maaşını çekmeye giden vatandaşlar hesabında para olmadığını görünce kısa bir şaşkınlık yaşıyorlar. Elbette duruma anlam veremeyen vatandaşlar soluğu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında alıyorlar. Yada Alo 144 arayarak sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Aslında engelli engelli maaşı neden kesilir sorusunun o kadar fazla sebebi var ki vatandaşın nerede hata yaptığını anlaması uzun sürüyor. Şimdi beraber bu sebepleri tek tek inceleyelim ve biraz da ayrıntılara inelim.

Engelli Maaşı Neden Kesilir 2020?

1-Adres değişikliği

Engelli maaşı almakta iken ikametgâhını başka Vakfın görev alanına girecek şekilde değiştirenlerin aylığı durdurulur.En çok karşılaşın ” engelli maaşı nasıl kesilir ? ” sorusunun cevabı aslında.O yüzden açıklama gereği duyduk. Vatandaş aldığı maaşın, ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma Vakfı kontrolünde olduğunu unutarak adresini taşıyabiliyor.Aslında aynı ilçe içerisinde adres değişikliğiniz aylığınızı direkt olarak kesmez.Çünkü her ilçenin bir Sosyal Yardımlaşma Vakfı vardır. Siz ilçe içerisinde adres değişikliği yaparsanız aynı vakfın görev sahasında olduğunuz için yardımınız kesilmeyecektir.Sadece dosyanız sistem üzerinden güncellikten düşecek ve sistem bağlı olduğunuz vakfa tekrar hane ziyareti yapılmasını yani evinize gelerek sizinle görüşmesi gerektiği uyarısını verecek.Ama siz nüfustan adresinizi düzeltmezseniz vakıf adres değikliği yaptığınızdan ve nereye taşındığınız bilgisinden mahrum kalacağı için her yıl yapılan rutin hane ziyaretlerinde durumu fark eden vakıf maaşınızı size haber vermeden kesebilir.

engelli-maaşı-neden-kesilir
Engelli maaşı neden kesilir ?

Artık Çok Geç Olabilir

Sizi üzmek istemeyiz ama diyelim ki engelli maaşı kesildi . Siz daha sonra adres değişikliğinizi nüfus dairesi üzerinden yaptınız. Maaşın bağlanması için tekrar vakfa başvurdunuz. Bu durumda maaşınız kaldığı yerden devam etmez ve ilk kez başvuran vatandaşlar gibi sizden rapor istenecek(eğer eski raporunuzun geçerlilik süresi dolmamışsa ve elinizde noter onaylı rapor örneğiniz varsa o raporu teslim edeceksiniz. “Ama ben daha önce vakfa bir tane vermiştim onu arşivden çıkarsınlar ” dediğinizi duyar gibiyim. Hayır. Daha önce verdiğiniz rapor arşivden tekrar kullanılmak üzere çıkarılamaz.”E ama bende başka nüsha yok diyorsanız yapacağınız 2 şey var.

Birincisi engelli raporunu aldığınız devlet hastanesine başvurmak ve örneğine hastanede “Aslı gibidir” kaşesi vurdurmak ,2.ise bir örneği de deftardarlıktan istemek) ve yeniden hesaplama yani kişi başına düşen gelir hesaplanacak. Eğer maaş bağlandıktan sonra üzerinize yeni araçlar evler yada maaşlar geçmişse bunlar da hesaplanacak ve bu sefer de kişi başına düşen geliriniz yüksek çıkacağından maaşınız tekrar bağlanmayabilir. Özellikle seçim dönemlerinde sıkça rastlanan bir durum. Sevdiği partiye yada akrabası olan muhtara oy vermek için adres değişikliği yapıp ikametgah adresini başka bir ilçeye götürenler seçim sonuçları açıklandıktan yaklaşık bir ay sonra aslında baraj altında kalan kişinin kendisi olduğu gerçeğini öğrenmektedir:)

2-Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda engelli maaşı kesilir. Eğer şahsın ölümü resmiyete işlenmemiş ve bu arada biriken parayı çekmeye çalışırsanız devletin o parayı size yasal faizi ile ödeteceğini unutmayın.

3-Feragat

Aylık sahibinin kendi isteği ile aylıktan faydalanmak istemediğinin yazılı olarak bildirilmesi durumunda engelli maaşı kesilecektir. Sonuçta devlet kimseye zorla maaş vermiyor :)

4-Muhtaçlığın kalkması

Merkezi ve sosyal incelemelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda muhtaç olmadığına karar verilen kişilerin aylıkları Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilir. Unutmayın ki vakfın kullandığı bütünleşik yardım sisteminde üzerinize kayıtlı bütün mal varlıkları görünmektedir. Banka hesaplarınız dışında :)

3-Özürlülük oranının % 40’ın altına düşmesi

1.madde bahsettiğimiz durumda ki bir durumda eğer eski raporunuzu bulamaz ve yeni rapor çıkarmak zorunda kalırsanız ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse maaş alamazsınız. Yada süreli verilen raporunuzun süresi dolar ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse yine maaş alamazsınız. Diyelim ki yeni rapor çıkardınız ve yeni rapor % 40’ın altına düştü. Sizde vakfa bu durumu bildirmediniz ve vakıf sistemleri de bu yeni rapor oranını yakalayamadı. Eğer maaşınızı çekmeye devam eder ve daha sonra bu durum anlaşılırsa çekmiş olduğunuz maaş yasal faizi ile sizden geri alınacak belki de kamu davası açılacak adınıza. O yüzden bu duruma düşmemeye çalışın.

4-Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi

Engelli Şahıs eğer SSK’lı olarak çalışmaya başlarsa bu sistem tarafından otomatik olarak algılanmakta ve engelli maaşı otomatik olarak kesilmektedir. İçeri de kalan paranız hesabınıza yatınca paranızı çekebilirsiniz.

5-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için özürlünün 18 yaşını doldurması

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise ve daha sonra 18 yaşını doldurduysa maaşı kesilmektedir. Çünkü 18 yaş altı engelli aylığı ayrı bir maaş engelli maaşı ayrı bir maaş. İki maaşın kriterleri ve ödeme miktarları ayrı.

6-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi

18 yaş altı engelli kişinin maaşını alan bakıcısı (anne-baba vs.) eğer engelli olan çocukla aynı evde ikamet etmiyorsa maaş durdurulmaktadır. Çünkü 18 yaş altında ki çocuk bakıma muhtaçtır.

7-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılan aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın özürlü için kullanılmadığının tespit edilmesi

Yani bakıcı aynı evde olsa dahi eğer engelli çocuğun ihtiyaçlarını gidermiyor ve maaşıda başka yerde harcıyorsa bu durum da aylık kesilir.

8-Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi

Eğer engelli şahıs bizi beğenmeyip başka bir ülkenin vatandaşı olmaya karar verirse yada biz onu beğenmeyip vatandaşlıktan çıkartırsak engelli maaşı kesilecektir.

9-Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşınız hesabınıza yatıyor ama paraya ihtiyacım yok biriksin orda diyorsanız o iş öyle kolay değil. Devlet maaşını bir yıl boyunca çekmeyen vatandaşa “Madem bu paraya ihtiyacın yok ne diye başvuru yaptın ?” diyerek maaşını durdurmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Elimizden geldiğince ayrıntıları sizinle paylaşmaya çalıştık. Eğer gözümüzden kaçan noktalar varsa yada sizin sormak istediğiniz sorular varsa aşağıda ki yorum yaz kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Keyifle sorularınıza cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Şimdi gelelim sizden gelen sorulara

Adres değiştirirsem 2022 engelli maaşım kesilir mi ?

Adres değiştirme 2022 engelli aylığının kesilmesine sebep olmakla beraber bazı faklı durumlar söz konusu.Onlarda şöyle.

Aynı ilçe içerisinde adres değiştirirseniz:

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor. Yılda bir kez yapılan hane ziyaretinizin vakti gelmediği sürece adres değişikliğiniz fark edilmeyecektir. Ancak hane ziyareti vaktiniz geldiğinde yada herhangi bir nakdi yardım talebinde bulunduğunuz da evinize ziyarete gelen personel adreste ikamet etmediğinizi tespit ederse engelli aylığınızı kesebilir. Çoğu vakıf vatandaşı telefonla arayarak adresini düzeltmesini talep etse de telefon numaranız vakıfta kayıtlı değil yada yanlış ise size ulaşamayacaktır. Bu durumda engelli maaşınızın kesilmesi içten bile değil. Bu yüzden vakıfta kayıtlı numaranızı sürekli güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor.Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı vardır.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2022 engelli maaşları emekli maaşları gibi değil ,birer yardımdır.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslında aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır.O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından küçük engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir ssk’lı çalışanın olması direkt olarak engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır. Fakat sigortasız işe girince maaş kesilir mi diye soruyorsanız hayır kesilmez. Ancak sigortalı işe girerseniz maaş kesilecektir.

Engelli üzerine ev yada araba alırsak engelli maaşı kesilir mi ?

Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Ancak yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir ve bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir. Bu tamamen aldığınız arabanın rayiç bedeline bağlı.

Aynı şekilde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engelli maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 701,32 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Engelli maaşı evlenince kesilir mi ?

Evlenmek engelli aylığını kesmez. Ancak evlendikten sonra adresiniz değişirse mutlaka eşinizin de ikamet adresini sizinle aynı adrese alarak sosyal yardımlaşmaya gelir testine başvurmanız gerekiyor. Çünkü artık anne babanızın yanında yada yanlız yaşamıyorsunuz. Bir aile olduğunuz için eşinizle beraber sosyal yardımlaşmaya başvurarak aileniz için yeni bir dosya açtırarak gelir testi talep etmeniz gerekiyor.

Engelli maaşı kesilir mi ? Evet kesilir. Çünkü engelli maaşı her ne kadar maaş olarak adlandırıyor isek de aslında bir yardımdır. Ve şartları taşımadığınız anlaşıldığı anda iptal edilebilir.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
86 Yorum
En yeni
En Eski En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Gul kaman
Gul kaman
7 gün önce

merhababenim annem 100/99 engelli ve annemin ustune kizkardesim araba aldi 5 yil doldu sattilar bizimle bir alakasi yok ama esim sigortali calisiyor insaatte bende bakim ayligi aliyorum engelli neden kesilmiscolabilir hocam hanede 5 kisi yasiyoruz annemle beraber ne yapmamiz gerekiyor bize bir bilgi verirmisiniz

Ayfer dmr
Ayfer dmr
9 gün önce

Engelli maasi alan kisi vefaat ettiginde hic bir geliri ve guvencesi olmayan kizina maasindan para verilir mi

hakan
hakan
1 ay önce

Ceza evine girince engelli maaşın kesilirmi

Seval
Seval
Yanıtla  admin
8 gün önce

Merhaba ,kayinvalidemin %40 engeli var Toki’nin ev kurasına girmek istiyor ama maaşı kesilir mi ?Kurada adı çıkarsa evi taksitli olarak ödeyecek yanında bir yetişkin oğlu var o da asgari ücretli çalışıyor.

Buket
Buket
1 ay önce

Mrblar ben engelli maaşı alıyorum yalnız dün kaynanam 6bin TL sini bana saklamam için verdi bende evde çalınır felan diye hesap açıp yatırdım sonradan aklıma takıldı maaşım kesilir mi bunun yüzünden çok tedirginim

Gökhan
Gökhan
1 ay önce

Hocam ben evliyim ve öğretmenim babamın sağlık özrü dolayısıyla tayin aynı ile tayin isteyeceğim bu durum babamın maaşını rngellemez di mi

halil kurtoğlu
halil kurtoğlu
3 ay önce

hocam selamlar

Kardeşim 2022 özürlü maaş almakta. 21 Mayısda SGK kurumuna yetim maaşı için vasi olarak başvuru yaptım.
E devlette1 haziran tarihli yetim maaşı için işleme alındığını gördüm. Fakat 2022 özürlü maaşı haziran 10’da yattığını gördüm. Normalde başvuru yapıldığı tarihde hemen kesilmiyormu? Bu özürlü maaşı çekersem sorun çıkar mı? sonra icraya verip isterler mi?
Teşekkürler

Ali yılmaz
Ali yılmaz
3 ay önce

Hocam selamlar,
263 binlik aracı 163 bin liraya alacağız. Şuan 805 TL engelli maaşı alıyorum. Eşimde bakım parası alıyor 650 TL. Hanede iki kişiyiz. Sana zahmet bir hesaplama yapabilir misin? Kesilip kesilmeyeceği hakkında. Teşekkürler.

Aydın
3 ay önce

Merhaba benim oğlum 7 yaşında engeli %60 üzeridir sigortalı çalışırsam iptal

harun
harun
3 ay önce

arkadaşlar alo 170 veya çalışma bakanlığı iş teftiş kurulu 03123113531 i direk arayarak konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz en azından doğru bilgi almak her zaman menfaatinize

Mustafa
Mustafa
3 ay önce

Ben engelliyim eşim ben ve iki çocuğum var ev benim deyil ama kira ödemiyorum eşim asgari ücretli işe başladı bu yüzden engelli maaşım kesilir mi üzerime kayıtlı hiçbir şey yok başkada resmi bir gelirim yok

Ahmet
Ahmet
4 ay önce

Rapor iptalinden kastım yani engel durumumla ilgili sistemde her hangi bir şey kalmasın. Çünkü sistemde raporum varsa askerliğe gidememek ve ehliyet alamamaktan korkuyorum. Bir şey daha soracağım, zaten 18 olduğumda maaş iptal olacak ya , ki ben maaş falan istemediğim için maaşa baş vurmayacam ama bu rapor yüzünden askerlikten muhaf olmam dimi ve ehliyet almamda sıkıntı olmaz dimi çünkü askere gitmek istiyorum.

Mehmet tuna
Mehmet tuna
4 ay önce

Yeğenimin raporu ile 258 bin liralık aracı 158 bin liraya aldık. Engelli maaşında bi kesilme olur mu?

Ahmet
Ahmet
4 ay önce

18 yaşıma girdiğimde engelli maaşı iptal olur mu ?
İptal olursa raporumda mı iptal olur?
Ve ben kendi isteğjmle bu raporu iptal edebilir miyim?

Zaide kaya
Zaide kaya
4 ay önce

İyi geceler benim engelli maaşımı kestiler nedeni eşimin üstüne Sakın dedim sana bizim üst kattaki ev görünüyor Ama orası bizim değil zamanında müteahhit onu kandırmış sana topu veririm demiş eşim de burayı alınca dikkat etmemiş buranın üstümüze bizim olduğunu ama bizim değil araştırabilirsiniz bir de benim üzerime tarlalar görünüyor 30 yıldır Köye gitmiyorum Tarlalarda hiçbir gelirim yok eşimin bir tek emekli maaşı var Yani ciddi ciddi derecede rahatsızım önceden yüzde 45 engelli idim Şimdi tekrar başvursam yaptırsam %100 olur Çünkü gerçekten ciddi derecede rahatsızım Eşim bana yardımcı oluyor or durumdayız o maaşımla İhtiyaçlarımı görüyordum eşimin emekli maaşı sadece Kredi lerimiz var ona gidiyor biz de çalışan yok Lütfen bilgi verir misiniz Benim o maaşa ihtiyacım var şeker astım Koah kolesterol gastrit boyun fıtığı bel fıtığı ellerimde sinir sıkışması ayaklarım Hep varız iş yapamaz durumdayım ekrar alabilmem için ne yapmam gerekiyor Bana bilgi verir misiniz İyi akşamlar

Özlem
Özlem
4 ay önce

Tasinacagim evde doğal gaz var ev sahibi üzerimize almamız gerektiğini söyledi ama engelli maaşı alıyorum kesilir mi

Zeycan
Zeycan
4 ay önce

Merhabalar bugüne kadar edevletten maaş bilgilerine ulasabiliyordum dünden beri kayıt bulunamadı yazıyor yani kestilermi maasimi

Ali
Ali
4 ay önce

Merhaba ben 20 yaşındayım malulen emekli babam var 35 yaşında engelli maaşı alan abim var sigortalı gözükürsem abimin engelli maaşı kesilir mi?

Burak
Burak
4 ay önce

iyi günler hocam. %99 ağır engelli annemin adına ÖTV muafiyetli araç almıştım. Engelli aracını alınca, arabadan dolayı geliriniz yüksek çıktığından engelli aylığınız kesildi denildi . Ama annemin ve babamın hiçbir geliri yok sadece annemin üzerine kayıtlı engelli aracı var. Engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır deniliyor hocam.Buna göre hesaplama yapınca, muhtaçlık sınırının (701,32 TL) altında kalıyorlar ama buna rağmen ne engelli aylığı ne de yaşlılık maaşını alabiliyoruz.Bu durumda ne yapmamız gerekir hocam şimdiden teşekkürler.

Zeki Keleş
Zeki Keleş
4 ay önce

Teşekkürler hocam,verdiğiniz bilgi için

Zeki Keleş
Zeki Keleş
4 ay önce

Hocam benim sorumada cevap yazarmisiniz

Başa dön tuşu
Kapalı