Engelli Maaşı Neden kesilir ?

1 Yorum 547 views
Engelli Maaşı Neden kesilir ?

Engelli maaşı neden kesilir , engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ?Engelli maaşları kesiliyor.Bu durumda ne yapılır ? 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ? 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ? engelli maaşı kesilenler ne yapmalı ? gibi soruların cevabının hepsi bizde merak etmeyin:)

Engelli maaşınız kesildiyse korkmayın. Bu aylığı alan vatandaşlarımız tarafından sıkça sorulan sorular bunlar. Engelli maaşını çekmeye giden vatandaşlar hesabında para olmadığını görünce kısa bir şaşkınlık yaşıyorlar. Elbette duruma anlam veremeyen vatandaşlar soluğu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında alıyorlar. Yada Alo 144 arayarak sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Aslında engelli engelli maaşı neden kesilir sorusunun o kadar fazla sebebi var ki vatandaşın nerede hata yaptığını anlaması uzun sürüyor. Şimdi beraber bu sebepleri tek tek inceleyelim ve biraz da ayrıntılara inelim.

Engelli Maaşı Neden Kesilir ?

1-Adres değişikliği

Engelli maaşı almakta iken ikametgâhını başka Vakfın görev alanına girecek şekilde değiştirenlerin aylığı durdurulur.En sık karşılaşın durumdur aslında.O yüzden açıklama gereği duyduk. Vatandaş aldığı maaşın, ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma Vakfı kontrolünde olduğunu unutarak adres değişikliği yapabiliyor.Aslında aynı ilçe içerisinde adres değişikliğiniz aylığınızı direkt olarak kesmez.Çünkü her ilçenin bir Sosyal Yardımlaşma Vakfı vardır. Siz ilçe içerisinde adres değişikliği yaparsanız aynı vakfın görev sahasında olduğunuz için yardımınız kesilmeyecektir.Sadece dosyanız sistem üzerinden güncellikten düşecek ve sistem bağlı olduğunuz vakfa tekrar hane ziyareti yapılmasını yani evinize gelerek sizinle görüşmesi gerektiği uyarısını verecek.Ama siz nüfustan adresinizi düzeltmezseniz vakıf adres değikliği yaptığınızdan ve nereye taşındığınız bilgisinden mahrum kalacağı için her yıl yapılan rutin hane ziyaretlerinde durumu fark eden vakıf maaşınızı size haber vermeden kesebilir.

engelli-maaşı-neden-kesilir
Engelli maaşı neden kesilir ?

Artık Çok Geç Olabilir

Sizi üzmek istemeyiz ama diyelim ki maaşınız kesildi. Siz daha sonra adres değikliğinizi nüfus dairesi üzerinden yaptınız. Maaşın bağlanması için tekrar vakfa başvurdunuz. Bu durumda maaşınız kaldığı yerden devam etmez ve ilk kez başvuran vatandaşlar gibi sizden rapor istenecek(eğer eski raporunuzun geçerlilik süresi dolmamışsa ve elinizde noter onaylı rapor örneğiniz varsa o raporu teslim edeceksiniz. “Ama ben daha önce vakfa bir tane vermiştim onu arşivden çıkarsınlar ” dediğinizi duyar gibiyim. Hayır. Daha önce verdiğiniz rapor arşivden tekrar kullanılmak üzere çıkarılamaz.”E ama bende başka nüsha yok diyorsanız yapacağınız 2 şey var.

Birincisi engelli raporunu aldığınız devlet hastanesine başvurmak ve örneğine hastanede “Aslı gibidir” kaşesi vurdurmak ,2.ise bir örneği de deftardarlıktan istemek) ve yeniden hesaplama yani kişi başına düşen gelir hesaplanacak. Eğer maaş bağlandıktan sonra üzerinize yeni araçlar evler yada maaşlar geçmişse bunlar da hesaplanacak ve bu sefer de kişi başına düşen geliriniz yüksek çıkacağından maaşınız tekrar bağlanmayabilir. Özellikle seçim dönemlerinde sıkça rastlanan bir durum. Sevdiği partiye yada akrabası olan muhtara oy vermek için adres değişikliği yapıp ikametgah adresini başka bir ilçeye götürenler seçim sonuçları açıklandıktan yaklaşık bir ay sonra aslında baraj altında kalan kişinin kendisi olduğu gerçeğini öğrenmektedir:)

2-Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda engelli maaşı kesilir. Eğer şahsın ölümü resmiyete işlenmemiş ve bu arada biriken parayı çekmeye çalışırsanız devletin o parayı size yasal faizi ile ödeteceğini unutmayın.

3-Feragat

Aylık sahibinin kendi isteği ile aylıktan faydalanmak istemediğinin yazılı olarak bildirilmesi durumunda engelli maaşı kesilecektir. Sonuçta devlet kimseye zorla maaş vermiyor :)

4-Muhtaçlığın kalkması

Merkezi ve sosyal incelemelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda muhtaç olmadığına karar verilen kişilerin aylıkları Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilir. Unutmayın ki vakfın kullandığı bütünleşik yardım sisteminde üzerinize kayıtlı bütün mal varlıkları görünmektedir. Banka hesaplarınız dışında :)

3-Özürlülük oranının % 40’ın altına düşmesi

1.madde bahsettiğimiz durumda ki bir durumda eğer eski raporunuzu bulamaz ve yeni rapor çıkarmak zorunda kalırsanız ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse maaş alamazsınız. Yada süreli verilen raporunuzun süresi dolar ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse yine maaş alamazsınız. Diyelim ki yeni rapor çıkardınız ve yeni rapor % 40’ın altına düştü. Sizde vakfa bu durumu bildirmediniz ve vakıf sistemleri de bu yeni rapor oranını yakalayamadı. Eğer maaşınızı çekmeye devam eder ve daha sonra bu durum anlaşılırsa çekmiş olduğunuz maaş yasal faizi ile sizden geri alınacak belki de kamu davası açılacak adınıza. O yüzden bu duruma düşmemeye çalışın.

4-Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi

Engelli Şahıs eğer SSK’lı olarak çalışmaya başlarsa bu sistem tarafından otomatik olarak algılanmakta ve engelli maaşı otomatik olarak kesilmektedir. İçeri de kalan paranız hesabınıza yatınca paranızı çekebilirsiniz.

5-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için özürlünün 18 yaşını doldurması

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise ve daha sonra 18 yaşını doldurduysa maaşı kesilmektedir. Çünkü 18 yaş altı engelli aylığı ayrı bir maaş engelli maaşı ayrı bir maaş. İki maaşın kriterleri ve ödeme miktarları ayrı.

6-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi

18 yaş altı engelli kişinin maaşını alan bakıcısı (anne-baba vs.) eğer engelli olan çocukla aynı evde ikamet etmiyorsa maaş durdurulmaktadır. Çünkü 18 yaş altında ki çocuk bakıma muhtaçtır.

7-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılan aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın özürlü için kullanılmadığının tespit edilmesi

Yani bakıcı aynı evde olsa dahi eğer engelli çocuğun ihtiyaçlarını gidermiyor ve maaşıda başka yerde harcıyorsa bu durum da aylık kesilir.

8-Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi

Eğer engelli şahıs bizi beğenmeyip başka bir ülkenin vatandaşı olmaya karar verirse yada biz onu beğenmeyip vatandaşlıktan çıkartırsak engelli maaşı kesilecektir.

9-Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşınız hesabınıza yatıyor ama paraya ihtiyacım yok biriksin orda diyorsanız o iş öyle kolay değil. Devlet maaşını bir yıl boyunca çekmeyen vatandaşa “Madem bu paraya ihtiyacın yok ne diye başvuru yaptın ?” diyerek maaşını durdurmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Elimizden geldiğince ayrıntıları sizinle paylaşmaya çalıştık. Eğer gözümüzden kaçan noktalar varsa yada sizin sormak istediğiniz sorular varsa aşağıda ki yorum yaz kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Keyifle sorularınıza cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın. Engelli maaşı nasıl alınır diye merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

1 Yorum

  1. merhabalar
    %49 engelli raporum var.yurt disinda calisiyorum.yurt disi calisan saglik sigortasi olarak gorunuyorum.bunun icin ozurlu maasi basvurusunda bulunsam maas alabilirmiyim.simdiden tskler.