Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Neden Kesilir – GÜNCEL ?

Engelli maaşı neden kesilir sorusu maaşı kesilen vatandaşların merak ettiği bir konu. Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Engelli maaşı sigortalı işe girince kesilir mi ? İkametgah değişikliği 2022 engelli maaşını keser mi ? Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı burada.

Engelli maaşı neden kesilir , engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ?Engelli maaşları kesiliyor. Bu durumda ne yapılır ? 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ? 2023 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ? Engelli maaşı kesilenler ne yapmalı 2023 ? Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım ? Engelli maaşı ne zaman kesilir ? gibi soruların cevabının hepsi bizde merak etmeyin:)

Engelli maaşınız kesildiyse korkmayın. Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım, engelli maaşı adres değişikliğinde kesilir mi diyorsanız cevabı burada. Bu aylığı alan vatandaşlarımız tarafından sıkça sorulan sorular bunlar. Engelli maaşını çekmeye giden vatandaşlar hesabında para olmadığını görünce kısa bir şaşkınlık yaşıyorlar. Elbette duruma anlam veremeyen vatandaşlar soluğu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında alıyorlar. Yada Alo 144 arayarak sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Aslında engelli engelli maaşı neden kesilir sorusunun o kadar fazla sebebi var ki vatandaşın nerede hata yaptığını anlaması uzun sürüyor. Şimdi beraber bu sebepleri tek tek inceleyelim ve biraz da ayrıntılara inelim.

Engelli maaşının kesilme sebepleri

 1. Adres değişikliği
 2. ölüm
 3. Feragat
 4. Muhtaçlığın kalkması
 5. Engel oranının % 40’ın altına düşmesi
 6. Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi
 7. 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması
 8. 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi
 9. 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılan aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın Engelli için kullanılmadığının tespit edilmesi
 10. Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi
 11. Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli Maaşı Neden Kesilir 2023?

indir 1
Engelli aylığının kesilme sebepleri

1-Adres değişikliği

Engelli maaşı almakta iken ikametgâhını başka Vakfın görev alanına girecek şekilde değiştirenlerin aylığı durdurulur. En çok karşılaşın ” engelli maaşı nasıl kesilir ? ” sorusunun cevabı aslında. O yüzden açıklama gereği duyduk. Vatandaş aldığı maaşın, ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma Vakfı kontrolünde olduğunu unutarak adresini taşıyabiliyor. Aslında aynı ilçe içerisinde adres değişikliğiniz aylığınızı direkt olarak kesmez. Çünkü her ilçenin bir Sosyal Yardımlaşma Vakfı vardır. Siz ilçe içerisinde adres değişikliği yaparsanız aynı vakfın görev sahasında olduğunuz için yardımınız kesilmeyecektir. Sadece dosyanız sistem üzerinden güncellikten düşecek ve sistem bağlı olduğunuz vakfa tekrar hane ziyareti yapılmasını yani evinize gelerek sizinle görüşmesi gerektiği uyarısını verecek. Ama siz nüfustan adresinizi düzeltmezseniz vakıf adres değişikliği yaptığınızdan ve nereye taşındığınız bilgisinden mahrum kalacağı için her yıl yapılan rutin hane ziyaretlerinde durumu fark eden vakıf maaşınızı size haber vermeden kesebilir.

engelli-maaşı-neden-kesilir
Engelli maaşı neden kesilir ?

Artık Çok Geç Olabilir

Sizi üzmek istemeyiz ama diyelim ki engelli maaşı kesildi . Siz daha sonra adres değişikliğinizi nüfus dairesi üzerinden yaptınız. Maaşın bağlanması için tekrar vakfa başvurdunuz. Bu durumda maaşınız kaldığı yerden devam etmez ve ilk kez başvuran vatandaşlar gibi sizden rapor istenecek(eğer eski raporunuzun geçerlilik süresi dolmamışsa ve elinizde noter onaylı rapor örneğiniz varsa o raporu teslim edeceksiniz. “Ama ben daha önce vakfa bir tane vermiştim onu arşivden çıkarsınlar ” dediğinizi duyar gibiyim. Hayır. Daha önce verdiğiniz rapor arşivden tekrar kullanılmak üzere çıkarılamaz. “E ama bende başka nüsha yok diyorsanız yapacağınız 2 şey var.

Birincisi engelli raporunu aldığınız devlet hastanesine başvurmak ve örneğine hastanede “Aslı gibidir” kaşesi vurdurmak ,2.ise bir örneği de defterdarlıktan istemek) ve yeniden hesaplama yani kişi başına düşen gelir hesaplanacak. Eğer maaş bağlandıktan sonra üzerinize yeni araçlar evler yada maaşlar geçmişse bunlar da hesaplanacak ve bu sefer de kişi başına düşen geliriniz yüksek çıkacağından maaşınız tekrar bağlanmayabilir. Özellikle seçim dönemlerinde sıkça rastlanan bir durum. Sevdiği partiye yada akrabası olan muhtara oy vermek için adres değişikliği yapıp ikametgah adresini başka bir ilçeye götürenler seçim sonuçları açıklandıktan yaklaşık bir ay sonra aslında baraj altında kalan kişinin kendisi olduğu gerçeğini öğrenmektedir:)

2-Ölüm

Engelli maaşı alan kişinin vefat etmesi durumunda engelli maaşı kesilir. Eğer şahsın ölümü resmiyete işlenmemiş ve bu arada biriken parayı çekmeye çalışırsanız devletin o parayı size yasal faizi ile ödeteceğini unutmayın.

3-Feragat

Aylık sahibinin kendi isteği ile aylıktan faydalanmak istemediğinin yazılı olarak bildirilmesi durumunda engelli maaşı kesilecektir. Sonuçta devlet kimseye zorla maaş vermiyor :)

4-Muhtaçlığın kalkması

Merkezi ve sosyal incelemelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda muhtaç olmadığına karar verilen kişilerin aylıkları Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” nedeniyle feshedilir. Unutmayın ki vakfın kullandığı bütünleşik yardım sisteminde üzerinize kayıtlı bütün mal varlıkları görünmektedir. Banka hesaplarınız dışında :)

5 – Engel oranının % 40’ın altına düşmesi

1.madde bahsettiğimiz durumda ki bir durumda eğer eski raporunuzu bulamaz ve yeni rapor çıkarmak zorunda kalırsanız ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse maaş alamazsınız. Yada süreli verilen raporunuzun süresi dolar ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse yine maaş alamazsınız. Diyelim ki yeni rapor çıkardınız ve yeni rapor % 40’ın altına düştü. Sizde vakfa bu durumu bildirmediniz ve vakıf sistemleri de bu yeni rapor oranını yakalayamadı. Eğer maaşınızı çekmeye devam eder ve daha sonra bu durum anlaşılırsa çekmiş olduğunuz maaş yasal faizi ile sizden geri alınacak belki de kamu davası açılacak adınıza. O yüzden bu duruma düşmemeye çalışın.

6 -Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi

Engelli Şahıs eğer SSK’lı olarak çalışmaya başlarsa bu sistem tarafından otomatik olarak algılanmakta ve engelli maaşı otomatik olarak kesilmektedir. İçeri de kalan paranız hesabınıza yatınca paranızı çekebilirsiniz.

7)  5-18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için engellinin 18 yaşını doldurması

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise ve daha sonra 18 yaşını doldurduysa maaşı kesilmektedir. Çünkü 18 yaş altı engelli aylığı ayrı bir maaş engelli maaşı ayrı bir maaş. İki maaşın kriterleri ve ödeme miktarları ayrı.

engelli maaşı neden kesilir 2019

8) 18 yaş altı engelli yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi

18 yaş altı engelli kişinin maaşını alan bakıcısı (anne-baba vs.) eğer engelli olan çocukla aynı evde ikamet etmiyorsa maaş durdurulmaktadır. Çünkü 18 yaş altında ki çocuk bakıma muhtaçtır.

9) 18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılan aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın özürlü için kullanılmadığının tespit edilmesi

Yani bakıcı aynı evde olsa dahi eğer engelli çocuğun ihtiyaçlarını gidermiyor ve maaşı da başka yerde harcıyorsa bu durum da aylık kesilir.

10) Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi

Eğer engelli şahıs bizi beğenmeyip başka bir ülkenin vatandaşı olmaya karar verirse yada biz onu beğenmeyip vatandaşlıktan çıkartırsak engelli maaşı kesilecektir.

11) Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşınız hesabınıza yatıyor ama paraya ihtiyacım yok biriksin orda diyorsanız o iş öyle kolay değil. Devlet maaşını bir yıl boyunca çekmeyen vatandaşa “Madem bu paraya ihtiyacın yok ne diye başvuru yaptın ?” diyerek maaşını durdurmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Elimizden geldiğince ayrıntıları sizinle paylaşmaya çalıştık. Eğer gözümüzden kaçan noktalar varsa yada sizin sormak istediğiniz sorular varsa aşağıda ki yorum yaz kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Keyifle sorularınıza cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Şimdi gelelim sizden gelen sorulara

İkametgah Değişikliği 2023 Engelli Maaşını Keser Mi ?

Adres değiştirme 2023 engelli aylığının kesilmesine sebep olmakla beraber bazı faklı durumlar söz konusu. Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi diye merak ediyorsanız aşağıda ki maddeleri dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aynı ilçe içerisinde adres değiştirirseniz:

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor. Yılda bir kez yapılan hane ziyaretinizin vakti gelmediği sürece adres değişikliğiniz fark edilmeyecektir. Ancak hane ziyareti vaktiniz geldiğinde yada herhangi bir nakdi yardım talebinde bulunduğunuz da evinize ziyarete gelen personel adreste ikamet etmediğinizi tespit ederse engelli aylığınızı kesebilir. Çoğu vakıf vatandaşı telefonla arayarak adresini düzeltmesini talep etse de telefon numaranız vakıfta kayıtlı değil yada yanlış ise size ulaşamayacaktır. Bu durumda engelli maaşınızın kesilmesi içten bile değil. Bu yüzden vakıfta kayıtlı numaranızı sürekli güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı vardır.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2023 engelli maaşları emekli maaşları gibi değil ,birer yardımdır.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslında aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır. O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından küçük engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir SSK’lı çalışanın olması direkt olarak engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır. Fakat sigortasız işe girince maaş kesilir mi diye soruyorsanız hayır kesilmez. Ancak sigortalı işe girerseniz maaş kesilecektir.

Engelli Üzerine Ev Yada Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Ancak yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir ve bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir. Bu tamamen aldığınız arabanın rayiç bedeline bağlı.

Peki ev alırsam engelli maaşım kesilir mi ? Aynı şekilde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engelli maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 2835 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Evlenmek engelli aylığını kesmez. Ancak evlendikten sonra adresiniz değişirse mutlaka eşinizin de ikamet adresini sizinle aynı adrese alarak sosyal yardımlaşmaya gelir testine başvurmanız gerekiyor. Çünkü artık anne babanızın yanında yada yalnız yaşamıyorsunuz. Bir aile olduğunuz için eşinizle beraber sosyal yardımlaşmaya başvurarak aileniz için yeni bir dosya açtırarak gelir testi talep etmeniz gerekiyor.

Engelli maaşı kesilir mi ? Evet kesilir. Çünkü engelli maaşı her ne kadar maaş olarak adlandırıyor isek de aslında bir yardımdır. Ve şartları taşımadığınız anlaşıldığı anda iptal edilebilir.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı ?

Engelli maaşı kesildi tekrar alabilir miyim diye merak ediyorsanız başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekecek. Eğer daha önce ki maddi durumundan farklı bir durum yoksa maaşınızın bağlanması muhtemel. Eğer haneye yeni gelirler veya mal varlığı eklenmişse bunlarda hesaplanacaktır ve maaş durumunuz buna göre değerlendirilecektir.

Engelli aylığı hangi durumlarda kesilir anlatmaya çalıştık. Sizler de aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

199 Yorum

 1. 26.10.2022 yılında babam vefat etti sigortaliydi kendim 100/65 oğlum 100/90 raporu vardı şimdi maaşların red edilgini öğrendim oğlumun maasida kesilmiş kendim çalışamıyorum bununla ilgili bilgi verirmisiniz benim sürekli oğlumun 24 ay raporu

 2. Merhaba admin ben İlyas daha önce engelli maaşı alıyordum ve sskli bir yerde … gün olarak çalıştım maaş kesildi ve tekrar rapor aldım %40 oranında bununla tekrar engelli maaşıma dönebilir miyim?

 3. Öncelikle merhabalar süresiz olarak %80 engelli raporum var fakat gelir gideri karşılamadığı için işkur yada farklı platformlarda engelli kontejyanından iş başvuruları yaptım ama ne yazık ki şansım yaver gitmedi bende sigortalı işte şansımı denemek istedim 6 ay kadar sigortalı bir firmada çalıştım fakat sağlık sorunlarım yüzünden işten ayrılmak zorunda kaldım tekrardan engelli aylığı başvurusunda bulundum fakat tekrar engelli aylığı alabilir miyim ? Rica etsem bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarım beni bilgilendirebilir mi ?

 4. Merhaba arkadaşım, Çok acil bir krediye ihtiyacınız var mı, evet ise, aynı gün ödemeden 20.000 $ ‘lık kredimi aldığım bu iyi şirketle (Dax Financial Loan Help) iletişime geçin.

  Daxanthony@aol. com

 5. Merhaba benim teyzem doğuştan serebly palsi hastası ilk maaşı 18 yaşında almaya başladı ve engelli raporu yuzde90 üzerindeymiş snra sistemde bir dönem yüzde 70 lik rapor gözüküyor ama hastane adi hiçbirşey yok o rapora ulaşamadım snra bakici ayligi yapılması için tekrar bi rapor çıkıyor yüzde 60 işte adres değişikliği yapıldı bildirdim tekrar düzenleme yapıldı kurumda sadce yuzde 60 lik rapor varmış bu sebepten ötürü yüzde 70 lik rapor sürecinde alınan ayıliklarin kesintisi yaşanıyor şuan daha snra yüzde 60 düştüğü için sahtekarlık fln olarak görüldü sanırım oyuzden şuan 3 yıl oldu aylığının yarışı kesiliyor 650 tl aliyor o yüzde 70 lik raporu kim nasıl nerde yazmış o rapor nerde kimse bisi bilmiyor ceremesini biz çekiyoruz hayat şartları da çok pahali ihtiyaçlarına yetmiyor ayrıca teyzem yüzde 60 engel durumu olduğunu düşünmüyorum bütün ihtiyaçlarını ben yaptırıyorum felçli cnki sadece gözleri ve kulakları ısıtıyor akıl sagligida yerinde okdar ama Hiç bir işini kendi göremiyor bu durumu düzeltme şansım var mı lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhaba benim çalışacak durumum yok.Beni bir fabrika da çalışıyormuş gibi gösterip maaş veren işyeri ya da fabrika olur mu? Çünkü ben engelli maaşı alıyordum kestiler, annem benden dolayı evde bakım maaşı alıyor, babam emekli maaşı alıyor ama aldığı maaşı kimseye vermiyor.Kendisinde de alzheimer hastalığı var.Evde de 3 kişiyiz.Annemin aldığı maaş da yetmiyor.

 7. Babam TOKİ den ev sahibi olma imkanı sunuyor TOKİ den ev alması durumunda aylığın da bı kesim olma durumu var mı üzerine kayıtlı ne ev ne başka birşey hiç birşey yok cevaplarınız sevinirim teşekkürler

 8. Merhaba benim annem engelli raporu %90 şubat ayında ötv muafiyetinden 393 bin tl lik aracı 226 bin tl ye aldım.ama engellinin oğlu olarak bütün dekontlarda 226 bin tl benim üzerimden ödendi.annem 1 kuruş bile veremedi babamdan emekli 3250 tl maaşla geçinmeye çalışıyorlar maaşları kemoterapi tedavisi de eklenince yetmiyor destek olmaya çalışıyorum fakat engelli maaş için başvurdum aracı annemin üstüne gördükleri içinde sistemde aa bunun geliri iyi buna maaaşa gerek yok dedi sosyal yardımlaşma kurul heyet üyeleri ya parasını ödeyip tedavisi için annemi hastaneye getirip
  götüren benim buna itiraz mahkeme ile oluyor mu dekontlarım ödemem herşeyim var.bunu ispatlarsam anneme engelli maaşı bağlatabilir miyim.yoksa sosyal vakfa dilekçe ile ödediğim dekontları ibraz etsem sonuç ne çıkar.

 9. merhaba benim eşimin engelli maaşi almaktadir size sorum şu şekilde ben işsiz kaldigimda valilikten başvuru yaptik eşime engelli maaşi baglandi ve daha sonra ben siğortali işe başladim maaşi kesmediler maaş almaya devam ediyor bu maaşin kesilirmi kesilmezmi

 10. Iyi günler 4 dayim var isitme ve konusma engelleri bulunmakta %90uzeri 2 yildir maas alamiyorlar nasil bir yol izlemeliyim maaslarini alabilmeleri ocin sosyal guvenliktende yararlanamamaktalar .
  Maaslarinin kesilme sebebi olarak dedemin mal varligini gostermisler fakat aylik olarak sadece emekli maasi bulunmaktadie ne yapmamiz gerekli

 11. merhaba evde oevde glumla byasındate 3 kısıydık,sımdı oglum sıgortalı ıse gırdı bakım maasım kesılecek,ancak kız olan oz torunum 13 yasında ve aynı evde bırlıkte devamlı yasıyoruz ben dedesıyım, nufusta adresı babasında; adresını nufusta kendı uzerıme alsam bakıcı olan esım maas almaya devam edermı ??

 12. Oğlum ve kızım sigortalı asgari ücret ile çalışıyor benim ikametgah adresim onların evinde görünüyor engelli maaşım kesilir mi

 13. %70in üzerinde engelliyim ,iş görüsmesine gittim engelli olarak ,iş görüsmesini yaptik ,müdür bey evraklarimi istedi fotosunu cekti ,yarin gel 2 gün 3 gün deneme süren var dedi ,FAKAT İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDER GİTMEZ SSK MI BAŞLATMİŞ ,SSK n 3 gün sonra başlayacak demesine rağmen ,,,3 engelli arkadaş 10 dk kalik bir egitim süresi sonucunda hemen işe başlatti ,arkadaşin birisi iş yapamazsak işten cikarilacazmi sorusuna tabiki cevabi aldi müdür beyden ,molalar yemek ve cay molasi 35 dk yı gecmiyor olup ,,,sabah 09:30 aksam 19:30 muş calisma süreleri ,,,bir arkadaş ortamida begenmedigi gibi isten ayrildi ,sonra diger arkadaş sonrada ben yarim günden az fazla calisarak ayrilmak zorunda kaldım işten
  1 günlük görüsmede hemen ssk yapmislar ,fakat iş bası ertesi gün oldu ,,,bende dedimki deneme süreci vardi ondan so ra olacakti ssk ne oldu ki görüsmeye geldigim aksam üzeri hemen yapti iz daha baslamadikki ise dedim
  1 GÜNLÜK SSK YAPMİSLAR GÖRÜSMEDE HEMEN BU ENGELLİ AYLİGİMİ ETKİLERMİ ACABA ,ALİRİM İNSALLAH VEYA NE OLUR? TESEKKÜR EDERİM

 14. Merhaba ;
  Yeğenlerim engelli hemofili hastası şimdi üniversiyete gidiyorlar burs alıyorlar
  babaları asgari ücretle çalışıyor.anne de kısmi istidahla 6 günlül olarak sgk girişi oldu.
  engellik maaşları kesilir mi ?annenin sgk olmasından dolayı
  teşekkürler

 15. Calismaya basladkktan sonra keslien enqelli maaşı ni calismayi biraktiktan sonra alabiliyormuyuz simdidrn teşekkürlerr..

 16. Merhabalar bir sorum olacaktı benim kardeşim.ve eniştem özürlü engelli. Maaşı alıyor bizim yardımlarımız çevredekilerin yardımı ile bir ev alındı. Aynı şekilde 3 çocuğu var ve evlenme çağına geldiler onun için ikinci bir ev alındığında maaşı kesilir mi

 17. selam benim engeli kardeşim 96 engeli 3tane çocugu var fakat kimse bakmıyor ben vasisiyim iç bir güvencesi yok devamlı ilaç kulanıyor ben emekligim birde arabam var annenden 77hise var aynı şekilde kardeşiminde var fakat hiseli yer ev toprak tapusu var kardeşimin maşı ve saglık güvencesi kesilirmi saygılarla aydınladırsanız çok sevinirim teşekürler.

 18. Selamünaleyküm 51 yüzde bir engelli raporum var 2022 engelli maaşı alıyordum şimdi kesildi neymiş sigortalı gözüküyor muşum ama ben SSK müdürlüğüne gittiğimde SSK müdürlüğü bana kağıt verdi dedi ki kesinlikle senin sigortan yoktur ben şimdi ne yapacağım bana yardımcı olur musunuz arkadaşlar 3 tane çocuğum var ve çalışmıyorum

  1. Sgk dan üzerinde sigorta bağlantısının yada yatan bir sigorta pirimi olmadığına dair belge alırsanız ve sosyal yardımlaşma müdürlüğüne itiraz dilekçesine ek sgk belgelerini verirseniz maaşınız bağlanır

  2. Merhaba Ankara GATA hastanesin den aldığımız engelli raporu muz 198/8 yatağa bağlı annem olduğu halde maaşını kestiler bu devlet ne yapmaya çalışıyor şimdi 7 aydan itibaren bezi parası ödüyecekler hiç bir şekilde faydalanıyor ne yapmamız gerekiyor

 19. Merhaba ben ailemle yasiyorum babamın engeli maasi bende yeni işe girdim ve sigortam yatırılacak bu babamın engelli maaşini keser mi

  1. Ewinizin gelir durumu göz önüne alınır maaşınız ewdeki kişilere göre kaç kişi ise bölündüğünde 853 lira açlık sınırının üzerinde olursa maaş kesilir ama 853 liranın altında olursa maaş almaya devam eder

 20. Engeyim cocugum var 11 yasında bensiz birsey yapamıyor evde bakım maaşı alabilir 50 raporu var egtim icin kalp rahatsızlığı var

 21. mrb ben %78 engelliyim ve bu ay bi para elime geçmiş 58.000 bin kadar .ama bankada duruyor engelli maaşım kesilir mi teşekkürler

 22. Merhaba annem %98 engelli raporu var. Tek başına yaşıyor ve hiçbir geliri yok. 2 senedir engelli aylığı alıyor. Fakat maaşı birden kestiler, sebep olarakta ablam abim ve benim sgk lı bir işte çalışmamız gelir durumumuzun iyi olması sebebi ile medeni kanunda çocukların anne ve babaya bakma zorunluluğu var dendi ve başvurumu almadılar bile. 65 yaş aylığı için başvurayım dedim onuda kabul etmediler. Şimdi ablam için evde bakım maaşına başvurucaz ama raporumuz engel durumunda kısmi bakıma muhtaç yazıyormuş. Tam bağımlı ağır engelli ibareleri yazması gerekiyormuş. Evde bakım parasını alabiliecekmiyi bilmiyorum. Bu konularda önerebileceğiniz bir yol varmıdır? Teşekkür ederim

  1. Aynı ikametkahta ise abiniz ve sigortalıysa kesinti olabilir ama abiniz aynı ikametkah adreainde oturmuyo ve 18 yaından büyük ise kesemezler maaşını itiraz edilebilinir

 23. Benim %62 engelli raporum var 650 lira kira ödüyoruz ane babamla yaşıyorum babam 3000 lira emekli maaşı var 650 lira kira ödüyoruz şu an maaşımı kestiler sebebine gelen görevlilere çalışmadığım halde onlara çalıştığımı söylemem oldu tekrar dilekçe ile başvurup onu duzeltirebilrmiyim

 24. merhaba benim oğlum işitme engelli emekli emekli derken normal emekli yanlış anlaşılmasın evlendi eşide iştme engelli önceden engelli maaaşı alıyordu bu son yasada engelli maaşı kesildi oğlum benimle kalıyo bende emekliyim oğlumun iki kız çocuğu var biri okuyor biri dah okula başlamadı küçük bu engelli maaaşına tekrardan başvurabilirmiyiz ikimizde çalışmıyoruz ve nası yeniden nası baş vura biliriz teşekürler bilgilendiriseniz teşekür ederiz . bir şey dah sorucam birde beyaz eşya sorun oluyomu keserken görevliler geldi diyorki beyaz eşyan var nerden aldın diyor nası araştırmadır anlamadım

 25. Merhaba ben 03.04 .2021 de engelli maaşı başvuru yaptım ama hala bir degişiklik yok ne kadar sürecek bu işlem nerdeyse 1 ay 15 gün geçiyo başvurum

 26. Merhabalar,
  Kardeşim, 2022 engelli maaşı alıyor. sgk lı bir iş buldu çalışmasına bir sebep yok, kendisi çalışmak istiyor.. işe girince maaşı kesilecek biliyorum ancak işten ayrıldığında tekrar maaşı bağlanır mı? raporu süresiz bir rapor ve elimizde mevcut. bilginiz varsa paylaşır mısınız lütfen.

 27. Adres değişikliğinden dolayi yeniden vakifa başvurdum evde 9 kişi kalıyoruz toplam gelirimiz 5 bin tl bide ev bize ait tekrardan maaş bağlarlar mı?

 28. Sürekli raporun düşürülmesi hakkında ne bilgi sahibi olmadığım için yardım edebilirmisinizzz.???

 29. Mrb bir evde iki kişi yaşıyor anne ve kızı kızı yüzde 69 engelli raporu aldı anne asgari üçretli çalışıyor engelli maaşı baglanırmı kız 18 yaşını doldurdu ayrıca anne bakım parası alırmı

 30. merhaba annemin engelli ayliği var babam maaş almıyor ama sigortası yatırılıyor sistemde alıyor diye gözüküyor ve ablamın sigortası var evde 6 kişi yaşıyoruz engelli maaşi kesilir mi ?

 31. Arkadaşlar benim hanım engelli maaşı alıyor şuan ve evde kimse sigortalı değil şimdi ve ben eşiyim işe gircem maaşı kesilirmi evde 4 kişiyiz kesilirmi kesilmezmi lütfen cevap

 32. Benim yüzde 98 engelli bir kız kardeşim var. Engelli maaşı 2 yıl önce kesildi. Aynı evde yaşayan 2 kızkardeşimle beraber yaşıyorlar. Çalışan yok. Yüzde 98 engelli olanın zaten çalışmasına imkan yok. Başka gelir yok. Rahmetli annem babam ölünce onların adına kayıtlı tarla gözüküyor. Bu tarlalar kaç dede-nine den kalma bilmiyorum. Örneğin bir tarla 1500 ortaklı. Kız kardeşimin üzerine gözüken 1/1500 Başka bir ağaçlı tarla 1/800 payı var. İnanın bu tarlaların nerede olduğunu bilmiyoruz. BU tarlalar hem çok ortaklı hem de kızkardeşim bu engelli haliyle toprağı işleyip gelir mi elde edilecek. Sayın admin, gelir testinde bu durumun gözönünde bulundurulması, adalete ve vicdana sığar mı? Yüzde 90 üstü engelli olan nasıl geçinecek?

 33. Mrb iekp pandemi desteğine baş vurdum engelli maaşı aliyom bunun bi zararı ölümü maaşıma ikiside aynı gün maaş günümü kaldiriwlmis ama devam ediyo diyo erkn de bin tl onaylamis

 34. Selamün aleyküm abi benim yüzde 90 raporum var ve bir araba almak istiyorum yalnız araba fiyatı 335 bin TL ben kirada oturuyorum ve çalışmıyorum evde 3 kişi yaşıyoruz çalışan yok engelli maaşım kesilir mi yalnız arabayı babam alacak evlerimiz ayrı

  1. Aleyküm selam. Ayrı evde yaşasaınız da araba sizin adınıza olacaktır. Dolayısıyla aslında araç sizin. Muhtemelen kesilmeyecektir ama en kesin bilgiyi bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına danışmanızda fayda var.

   1. Merhaba admin benim iki engelli kardeşim var ben atandım ve adresimi değiştirdim devlet memuruyum maaşım kardeşlerimin maaşını etkiler mi bir bilginiz varmı?

   2. Selamın aleyküm abi ben sigortali ise girsem maasim kesilirmi benimkisi 4 yilik 4 yil sonunda bitiyor isten ciktiktan sonra
    Maasim geri yatarmi

 35. Merhaba. Benim 99 oranında engelli kardeşim var annem bakıcı maaşı alıyor. Annem bel fıtığı hastası olduğu için ameliyat olacak fakat özel hastahane olduğu için şahsına ait sigorta olması gerekiyor demişler. Bu durumda annem sigortalı çalışan olacağı için maaş kesilir mi. Maaş kesilmeden ameliyatı yapma ihtimali nasıl olur?

 36. Merhaba 4 yasinda %99 oraninda otizmli oglum var cocugumun amcasida bizimle ayni hanede kaliyor sigortasi var maasi 4 bin lira fakat soyisim farkliligi var yani oglum benim uzerime kayitli engelli yakini ayligi almamizi etkilermi tesekkur ederim

 37. Merhaba, abim zihinsel engelli, benim başvurum ile benim üzerime kayıtlı ve engelli maaşı alıyor. Eğer ben kendi adıma bir iş yeri kurarsam, üzerime kayıtlı iş yeri vs olursa bu abimin maaşını etkiler mi? Cevap verirseniz çok sevinirim.

 38. Annemin engelli maaşı kesildi. Nedeni evde bakım maasi aldığımızdan dolayimis. Evde 5 kişi yaşıyoruz Tek gelirimiz engelli maaşı ve bakım maaşı kirada oturuyoruz ne yapmam gerek acaba

  1. Merhaba. Evde 5 kişi iseniz ve bakım maaşı dışında bir mal varlığınız yoksa bu durumda maaşın kesilmemesi gerekirdi. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız kuruma bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

   1. Merhaba benim kardesim engelli erkek kardesim var bizle yasamiyor onun eski model bir araci var 55 bin tl kardesim in engelli maasi kesilirmi acaba tesekkurler

 39. 5 yasinda ozel bir cocugum var,engelli ayligi esime(ayda 5 gunluk)bir sigortanin baslatilmasiyla kesildi.ama yavrumun maasini alan benim(anne)bende calismiyor ve herhangi baska bir yerden hicbir gelir olmadigina gore,tekrar yavrumun maasa baglanmasini saglayacak bir yol varmidir.simdiden tesekkur ederim.Allah tum ozel insanlarin ve yakinlarinin yardimcisi olsun.

 40. Ben ev hanımı ama %40 engelli raporum var 3 çocuk okutuyorum 4 çocugum
  Eşim işsiz sigortalı işe girip çalişirsa maaşım kesilirmi

   1. Admin benim abim var engelli benim kkametgahim ayrı yerde ben skkda çalışsam maaşı iptal olur mu lütfen yardımcı ol

 41. Selam
  %72 engellim var hanede çalışan yok
  Sadece ev var maaş almama bir engel olurmu

 42. Merhabalar.bu şekilde bir hizmet verdiğiniz için Allah razı olsun sizden.özel eğitim okulunda öğretmenim.2 tane engelli çocuğu olan bir velim var.eşi de kendisi de çalışmıyor.çocukların bakım parasını alıyorlar.çocukların annesi,köyde olan kendi babasının mal paylaşımı yapacağını ve hakkı olan bir miktar tarlayı üzerine almasını istediğini söyledi.eğer bu anne hakkı olan tarlayı üzerine alırsa çocuklardan alacağı bakım maaşı kesilir mi ? veya engell olan çocukların üzerine bu tarla nasıl bırakılabilir yarın bir gün anne babaya birşey olma durumunda çocuklar güvencede olsun,faydalansın diye.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.Bu soruya net cevap vermek oldukça zor. Çünkü miras olarak kalacak olan arazinin rayiç bedeli yani fiyatı önemli. Ancak genel olarak arazi ve arsa gibi mal varlıkların bulunması bakıcı maaşına kolay kolay etki etmemektedir. En sağlıklı bilgi aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüklerinden alınacaktır.

 43. selam aleyküm rahmetullahi ve berekatuhu.
  Adres değişikli maaş kesmişti.Tekrar Sosyal yardımlaşma vakfı ve Nüfusu başvurdum.
  E-Devlet engelli maaş devam ediyor gözüküyor maaş yatırmadı 1 ay oldu.Ne yapalım?

  1. Aleyküm selam. Maaş başvuruları hemen sonuçlanmaz. Vakıflarda ki mütevelli heyeti buna karar verir ve pandeminden dolayı kurulun toplanması gecikebilir. en sağlıklı bilgiyi yine sosyal yardımlaşmalardan alırsınız.

 44. Merhaba babam engelli maasi aliyor raporu yuzde 86 1500 gunden emekli olabiliyormus sanirsam ama emekli olamazsa maasi kesilirse geri tekrar alabilir mi

 45. Merhabalar 13 yaşında engelli oğlum var 570 TL engelli maasi alıyorum ama raporumuz yüzde 92 dahami yüksek miktarda almamız gerekiyor yuzdeye göremi ücret yatıyor neden düşük alıyoruz

  1. Merhaba. 18 yaş altı çocukların maaşları standarttır. Orana göre değişmez.

  2. Benim %62 engelli raporum var 650 lira kira ödüyoruz ane babamla yaşıyorum babam 3000 lira emekli maaşı var 650 lira kira ödüyoruz şu an maaşımı kestiler sebebine gelen görevlilere çalışmadığım halde onlara çalıştığımı söylemem oldu tekrar dilekçe ile başvurup onu duzeltirebilrmiyim

 46. Engelli olan biri istedigi işte çalışırmı engelli pozisyonları hariç ve çalışırşa bildirmedigi halde engelli aylığı kesilirmi veya tespit edildiginde sikinti çikarmi

 47. Merhaba anneme ömür boyu engelli aylığı bağlandı adres degisikligi yaptık maaş kesildi yeni evimizde üvey babam rahatsız ettiği için devlet adresimizi gizledi fakat şimdide adresimiz çıkmadığı için maaş baglatamiyoruz her yolu denedik ama kimse bizi yonlendirmiyor yardim edin lütfen

   1. Ben 18 yaşındayım tekstilde İşkur üzerinden çalışmam kardeşimin engelli maaşının kesilmesine neden olurmu

    1. Merhaba. Bu ailede kişi başına düşen gelirle alakalı bir durum ama muhtemelen engel olmaz .

 48. Merhaba ben hemşireyim
  Annem ve babam %40 üstü engelli raporu var atanmam durumunda maaşları kesilir mi?
  Şehir dışına tainim çıkarsa maaşları kesilir mi.?

 49. Babam suan 2022 maaşı aliyo emekli değil..
  Eger emekli olursa bu maaşı kesilir mi..almaya devam eder mi

 50. Merhaba Dedem 2022 aylığı alıyordu feragat ettik ama hala 60 g3 olarak görünüyor sağlık durumu ne zaman düşer bundan dayımın üzerinden yararlanmasını istiyoruz sağlıktan cevaplarsınız sevinirim

 51. Merhaba , 2022 engelli maaşı almaktayim, bireysel emeklilik sözleşmesi altin hesabı actirmam, engelli maaşımın kesilmesine sebep olurmu,tşk ederim.

 52. Merhaba annemin engelli maaşı mevcut hanede 3 kişiyiz durumumuz çok kötü gecinemiyoruz tek gelirimiz engelli maaşı benim üzerime kayıtlı 90 adet küçükbas hayvan var sisteme kayıtlı babam işsiz görevliler maaşın kesilebilecegini söylediler nasıl sonuçlanır yaşım 24

  1. Merhaba. Tamamen gelirinizle alakalı bir durum bu. Tarım müdürlüğünden alacağınız ÇKS kayıt belgesinde yazan rayiç bedele göre durum değişecektir.

 53. Merhaba hanede 5 kişi yaşıyoruz tek maaş eve gelir olarak giriyor kızım yüzde 90 engelli evde bakım maaşı alıyoruz araç almak istiyoruz 142000 tl maaş kesilirmi

  1. Merhaba. Aldığınız maaşın miktarı ve üstünüze kayıtlı mal varlıkları da önemli. Ne kadar maaş aldığınız önemli.

 54. Merhaba hocam ben yuzde 53 raporlu biriyim benim.maaşim 18 yasima girdigimden beri kestiler 2017 de tekrar rapor aldım ssk vakfina basvurdum basımın baglanması icin ama red ettiler birdaha dilekce yazdim tekrardan basvuru yaptım onuda red etter ama biz hanede 5 kisi yasamaktayız uzerimizde her hangi bir mal varlıgıda olmadıgina gore maaşim neden red edildi yapmam gereken birsey varsa cevap yazarsanız cok sevinirim tesekkurler

  1. Merhaba. Eğer red ediliyorsa muhakkak bir sebebi vardır. Başvurduğunuz Sosyal yardımlaşma vakfından bilgi almalısınız.

 55. Kardeşim 6 ay çekilemeyince kesildi çünkü kendisi cezaevine girdi biz vekalet alarak maaşını çekip kendisine götürmek istedik fakat pttd para yok geri alabilitmiyiz parayı vekalet ile mazereti var parayı çekmemesi için

  1. Merhaba. Normal şartlarda geri çekilen para tekrar iade edilmez. Ama konuya ilişkin olarak dilerseniz ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilir yada Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 56. yüzde 48 negeliyim raborum sürekli engeli maşm keslidi her hangi bir gelir yok etmiş kira köyde evimiz var ama amcamla beraber çatal ve ba bahçe tarla az bi yer kulaklarım duymuyor bu yüzden çalışmış oldukum fabrikalardan içten çıkartıyorlar acaba sikortam kabatsam engeli aylımı alailirmiyim kulak cihazımı devlet hastanesinden raporuyla ğitim alamadım verelimdediler vermediler yeşil kartın nolaca beli deyil Dede doktor bir hayır kulu verdi kulaklarıma yukunmu bilmiyorum ama kulanıyorum anem hasta bobam başlandı çalışamıyor kardeşlerinden 3 sikortalı çalışıyor aldıkları maşı onlara yetmiyor bedensel halim çok zayıf daha dorusu calışamıyorum eylemle sorunlar yaşıyorum kimse bana haclık vermiyor bıraktım hacllı evde huzurum yok sizlerden ricam neğeli maşımı balanması

  1. Merhaba Cemal Bey. Durumunuzu bir dilekçe ile bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına anlatmanızı tavsiye ederim.

 57. Mhb hocam kızımın engelli maaşı alıyoruz partnaym sigorta yapsam yani her ay 15 günlük sigorta yapcam bunun için çocuk maaşı yani engelli maaşı kesilir mı
  Aynı zamna da bakıcı maaşı da kesilir mı
  Askeri ücreti altına 3.te 1 olarak maaş göstersem nasıl olur sizde yardımlarım maaşlar kesilir mı
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Ne kadar maaş aldığınızın yada maaşınızı ne kadar gösterdiğinizin bir önemi yok. SGK girişi yapılırsa maaşı kesilecek. 1 saat 1 TL den bile sgk yatarsa maaş kesilir.

 58. Merhaba Sn yetkili
  Eşim bakıcı aylığı alıyor amcamın eşine kimde bakmayınca vasisi oldu Allah razı olsun bakıyor
  Ben iş yeri açmayı düşünüyorum şahıs şirketi basit usul olması gerekecek yani
  bu durumda maaş kesilir mi
  teşekkürler

  1. Merhaba. Direk kesilir demek zor. Gelir hesaplamasının yapılması lazım. Bunun için ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne gidip gelir hesaplatması yapmanız faydanıza olacaktır.

 59. merhababenim annem 100/99 engelli ve annemin ustune kizkardesim araba aldi 5 yil doldu sattilar bizimle bir alakasi yok ama esim sigortali calisiyor insaatte bende bakim ayligi aliyorum engelli neden kesilmiscolabilir hocam hanede 5 kisi yasiyoruz annemle beraber ne yapmamiz gerekiyor bize bir bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba. Öncelikle bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına giderek maaşın neden kesildiğini öğrenin. Mutlaka vardır bir açıklaması. Adresiniz yanlış olabilir, geliriniz yüksek çıkmış olabilir vs. Engelli maaşınızın neden kesildiğini öğrendikten sonra sebepleri ortadan kaldırıp tekrar başvuru yaparsanız maaşınız bağlanacaktır.

 60. Engelli maasi alan kisi vefaat ettiginde hic bir geliri ve guvencesi olmayan kizina maasindan para verilir mi

  1. Merhaba. Hayır. Çünkü engelli maaşı bir yardımdır. Aile bireylerine devir etmez kesilir.

   1. Hocam hayırlı akşamlar benim engeli oğlum var onun engeli aylığını alıyoruz eşim kendini sigortalı gösterip bır iki ay yatırıp tekrar kapatiracak durum olmadığı için sadece emekli için girişi olsun dedik kapadiktan sonra tekrar bas vursak engelli maaşı alabilirmiyiz

  1. Hayır kesilmez. Maaşınız cezaevi yetkilisine gelir. Oda size teslim eder.

   1. Merhaba ,kayinvalidemin %40 engeli var Toki’nin ev kurasına girmek istiyor ama maaşı kesilir mi ?Kurada adı çıkarsa evi taksitli olarak ödeyecek yanında bir yetişkin oğlu var o da asgari ücretli çalışıyor.

    1. Merhaba. Tokiden ev aldığında kesileceğini sanmıyorum. Ama yine de maaş aldığı kuruma giderek hesaplama yaptırabilirsiniz.

 61. Mrblar ben engelli maaşı alıyorum yalnız dün kaynanam 6bin TL sini bana saklamam için verdi bende evde çalınır felan diye hesap açıp yatırdım sonradan aklıma takıldı maaşım kesilir mi bunun yüzünden çok tedirginim

  1. Merhaba. Banka hesabınızda ki hiç bir miktar para maaşınıza engel olmaz merak etmeyin.

  2. Merhaba ananemin hiçbir emeklilik geliri yok %86 engel rapor’u var. Emek bakım aylığı baglatmaya çalışıyorum. Fakat şöyle bir sorun var dönem dönem bizde dönem dönem teyzem de kalıyor. Maaş’ı bagladıkları takdir de sırayla bakıyor olmamızı soru edip maaş’ı keserler mi ?

   1. Merhaba. Aile bakanlığı çalışanları dönem dönem kontrole gelmektedir. Kontrol sırasında resmi ikamet adresinde bulunursa sorun olmayacaktır.

 62. Hocam ben evliyim ve öğretmenim babamın sağlık özrü dolayısıyla tayin aynı ile tayin isteyeceğim bu durum babamın maaşını rngellemez di mi

  1. Merhaba. İl yada ilçe dışına çıkarsanız maaşı kesilecektir. Gittiğiniz ilçede sıfırdan yeni başvuru yapmanız gerekecek.

 63. hocam selamlar

  Kardeşim 2022 özürlü maaş almakta. 21 Mayısda SGK kurumuna yetim maaşı için vasi olarak başvuru yaptım.
  E devlette1 haziran tarihli yetim maaşı için işleme alındığını gördüm. Fakat 2022 özürlü maaşı haziran 10’da yattığını gördüm. Normalde başvuru yapıldığı tarihde hemen kesilmiyormu? Bu özürlü maaşı çekersem sorun çıkar mı? sonra icraya verip isterler mi?
  Teşekkürler

  1. Bağlı olduğunuz vakfa sormanızı tavsiye ediyorum. Hakkınız ise almanızda mahsur yok.

 64. Hocam selamlar,
  263 binlik aracı 163 bin liraya alacağız. Şuan 805 TL engelli maaşı alıyorum. Eşimde bakım parası alıyor 650 TL. Hanede iki kişiyiz. Sana zahmet bir hesaplama yapabilir misin? Kesilip kesilmeyeceği hakkında. Teşekkürler.

  1. Kaba hesapla kesilir gibi. Bağlı olduğunuz vakfa mutlaka hesaplama yaptırın.

 65. arkadaşlar alo 170 veya çalışma bakanlığı iş teftiş kurulu 03123113531 i direk arayarak konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz en azından doğru bilgi almak her zaman menfaatinize

 66. Ben engelliyim eşim ben ve iki çocuğum var ev benim deyil ama kira ödemiyorum eşim asgari ücretli işe başladı bu yüzden engelli maaşım kesilir mi üzerime kayıtlı hiçbir şey yok başkada resmi bir gelirim yok

 67. Rapor iptalinden kastım yani engel durumumla ilgili sistemde her hangi bir şey kalmasın. Çünkü sistemde raporum varsa askerliğe gidememek ve ehliyet alamamaktan korkuyorum. Bir şey daha soracağım, zaten 18 olduğumda maaş iptal olacak ya , ki ben maaş falan istemediğim için maaşa baş vurmayacam ama bu rapor yüzünden askerlikten muhaf olmam dimi ve ehliyet almamda sıkıntı olmaz dimi çünkü askere gitmek istiyorum.

  1. Merhaba. Askere gitmeden önce sağlık kontrolünden geçeceksiniz. Eğer engeliniz askerlik yapmanıza mani bir engel ise askere alınmayabilirsiniz.

 68. Yeğenimin raporu ile 258 bin liralık aracı 158 bin liraya aldık. Engelli maaşında bi kesilme olur mu?

  1. Merhaba. Keşke araba almadan önce sosyal yardımlaşmaya gidip hesaplama yaptırsaydınız. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemeli. Aracınızın 1/120’i aileye gelir olarak eklenecek. Yani araç 1200.000 ise eve toplam 10000 TL gelir eklenecek ve oda kişi sayısına bölünecek.

 69. 18 yaşıma girdiğimde engelli maaşı iptal olur mu ?
  İptal olursa raporumda mı iptal olur?
  Ve ben kendi isteğjmle bu raporu iptal edebilir miyim?

  1. Merhaba.18 yaşına girdiğinizde maaşınız iptal olur. Raporunuzun süresi dolmadıysa raporu ömür boyu kullanabilirsiniz. Raporunuzun iptal olması sebebi artık reşit olup maaşınızı kendiniz alacak olmanız. Raporu iptal etmek derken tam olarak neyi kast ettiğinizi anlamadım ama yeni rapor çıkarırsanız eski rapor geçersiz olur yeni rapor devreye girer.

 70. İyi geceler benim engelli maaşımı kestiler nedeni eşimin üstüne Sakın dedim sana bizim üst kattaki ev görünüyor Ama orası bizim değil zamanında müteahhit onu kandırmış sana topu veririm demiş eşim de burayı alınca dikkat etmemiş buranın üstümüze bizim olduğunu ama bizim değil araştırabilirsiniz bir de benim üzerime tarlalar görünüyor 30 yıldır Köye gitmiyorum Tarlalarda hiçbir gelirim yok eşimin bir tek emekli maaşı var Yani ciddi ciddi derecede rahatsızım önceden yüzde 45 engelli idim Şimdi tekrar başvursam yaptırsam %100 olur Çünkü gerçekten ciddi derecede rahatsızım Eşim bana yardımcı oluyor or durumdayız o maaşımla İhtiyaçlarımı görüyordum eşimin emekli maaşı sadece Kredi lerimiz var ona gidiyor biz de çalışan yok Lütfen bilgi verir misiniz Benim o maaşa ihtiyacım var şeker astım Koah kolesterol gastrit boyun fıtığı bel fıtığı ellerimde sinir sıkışması ayaklarım Hep varız iş yapamaz durumdayım ekrar alabilmem için ne yapmam gerekiyor Bana bilgi verir misiniz İyi akşamlar

  1. Merhaba.Eşinizin emekli olması direkt olarak engelli maaşını almanıza engel değil. Fakat hanede kişi başına düşen gelir 701 TL’yi yani muhtaçlık sınırını geçmemeli. Araziler konusunda da yapacak bir şey yok Devlet resmiyete bakacaktır. O yüzden araziniz gelire dahil edilir.

 71. Tasinacagim evde doğal gaz var ev sahibi üzerimize almamız gerektiğini söyledi ama engelli maaşı alıyorum kesilir mi

 72. Merhabalar bugüne kadar edevletten maaş bilgilerine ulasabiliyordum dünden beri kayıt bulunamadı yazıyor yani kestilermi maasimi

  1. Merhaba. Bağlı olduğunuz vakfı telefonla arayıp bilgi almanızı tavsiye ederim.

 73. Merhaba ben 20 yaşındayım malulen emekli babam var 35 yaşında engelli maaşı alan abim var sigortalı gözükürsem abimin engelli maaşı kesilir mi?

  1. Burada babanızın emekli maaşının miktarı ve sizin ne kadar maaş alacağınıza göre değişir.

 74. iyi günler hocam. %99 ağır engelli annemin adına ÖTV muafiyetli araç almıştım. Engelli aracını alınca, arabadan dolayı geliriniz yüksek çıktığından engelli aylığınız kesildi denildi . Ama annemin ve babamın hiçbir geliri yok sadece annemin üzerine kayıtlı engelli aracı var. Engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır deniliyor hocam.Buna göre hesaplama yapınca, muhtaçlık sınırının (701,32 TL) altında kalıyorlar ama buna rağmen ne engelli aylığı ne de yaşlılık maaşını alabiliyoruz.Bu durumda ne yapmamız gerekir hocam şimdiden teşekkürler.

  1. Gelir hesaplanırken sadece arabanızın rayiç bedeli hesaplanmaz. Yaşanılan evin kime ait olduğu kira verip vermediğine de bakılır mesela. Verdiğiniz kira bile haneye gelir olarak yazılmış olabilir. Başvurduğunuz vakıftan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 75. Selamunaleykum hocam benim oğlumun raporu vardı yüzde 42 ? 2016 sadece bır sefer maaşı adı sigortadan dolayı maaşı kesıldı 2020 de tekrar aktifleşti geçmiş maaşlarını alacakmı acaba allah razı olsun sızden

  1. Ve aleyküm selam ve rahmetullah. Hayır. Maaşınızın kesilme sebebi maaşı almaya hak etmemenizdir. O yüzden geçmişe dönük ödeme yapılması mantıklı olamaz.

   1. Merhaba eşim engeli aylığı alıyor kardeşi Üstündağ araba Aldı. Tokiye yazılsa ev çıkarsa maaşımız kesilir mi teşekkürler.

    1. Kişi başına düşen gelir hesaplanmalı. Arabanın kaç paralık bir araba olduğu önemli.

 76. İyi günler,benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim,Annem 1 yıldan fazladır engelli maaşı alıyor, Koronavirüs vakasılarindan dolayı 3 devlet bankasından verilen bireysel destek kredisi başvuru sonucu olumlu oldu ve 3000 TL onayladi.Benim öğrenmek istediğim eğer bu kredi parasini alırsak annemin engelli maaşı kesilir mi,bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Bankadan alacağınız kredi ile annenizin maaşı arasında bir ilgi yoktur. Hayır kesilmez.

 77. Ben 55 engelliyim rapor sürekli yazıyor Ben de ehliyet almak istiyorum ehliyet alınca engelli maaşı kesilir mi Bir de ismini yazan ehliyet almak için lazım olur mu

 78. Her sene yapılan hane ziyareti bize olmadı sonradan sıkıntı olurmu engelli oranim yuzde kırk ev kayinpederimin ama kira veriyorum evin eşyalarının değişmesi ve doğalgaz baglanma si engelli ayligi kesilmesine sebeb mi yabitlarsaniz sevinirim

  1. Merhabalar.Hayır değil.Engelli maaşı sizin aylık gelirinizle ilgilidir. Ev ve eşyalarınız durumu ile değil. Hane ziyeretinin gecikmesi sorun yaratmaz merak etmeyin.

 79. Merhabalar bende engelli ayligi alıyorum kira sözleşmem bitti yeniletmelimiyim bide evim çok eskiydi tadilat oldu eşyalarımı yeniledik maaşım kesilirmi lütfen cevaplarmisiniz

  1. Ben engelliyim. Engelli maaşı alıyorum. Sivasta ikamet etmekteyim. Okuluma üniversiteye af çıktı devam etmek için Ankaraya gitmem gerekli. Engelli maaşımı almaya devam edebilirmiyim yoksa kesilir mi.bu paraya ihtiyacım var.

   1. Ben engelliyim.kurumunuzdan engelli maaşı almaktayım. Okuluma üniversite ye af çıktı. Okumak için Ankaraya gitmem gerekli bu paraya gerçekten ihtiyacım var.maasim kesilir mi devam mı eder

 80. Benim 100 /90 engelli raporum var ve bu ana kadar aliyordum oglumu bakici yaptirdim ve devlet benim aldigim engelli masini kesti sonuc olarakta bir eve iki maas verilmez devlet tarafindan denildi uzerimede arac var engelli araci benim hakkim olan engelli maasi boyle bir sebebten kesilirmi bir eve iki maas girmez deniliyor

  1. Merhaba. Bir eve 2 maaş girmez diye bir şey olamaz. Sadece bazı maaşlar aynı anda alınamaz. Mesela dulluk maaşı ile yaşlılık maaşı beraber alınamaz. Engelli maaşı ile yaşlılık maaşı beraber alınamaz. Ama bakıcı maaşı almak engelli maaşı almaya tek başına engel değilidir. Ancak aldığınız araç ve bakıcı maaşı haneye gelir olarak eklendiği için engelli maaşınız çıkmıyor olabilir. Yani kişi başına düşen gelir arttığı için bağlanmamış olabilir.

 81. 7 ay oldum engelli raporu kaymakamlıga gittim baş vurdum red geldi şimdi engelli aylıgı hiç almadım raparum kabul olursa 7 aylık mı alırım yoksa kabul oldugu günden itibarenmi

  1. Merhaba. Maaşınız kabul edildikten sonra birikmeye başlar. Red edildiği dönemde maaşı hak etmemişsiniz. Neden verilsin ki sizi geçmişe dönük ödeme.

 82. Hocam merhaba ben yuzde 40 raporum var yaklasik 9 aydir maas aliyorum annem ben esim ve olum olmak uzere evde4kisi yasiyoruz annem1500 tele maas aliyo kredisi var elimize900 tl geciyo abim yurt disinda yasiyo biz koydeyiz af edersiniz 3 tane buyuk bas hayvan alacak ama ben bakacam bu benim aylima etki edermi yada hayvanlari burda gorurlerse kesilirmi aylik tesekur ediyorum cevaplarsaniz cok sevinirim

 83. Merhabalar. Engellı. Aylığım. Adres. degışıklıgınden. Kesıldı. Eskı. Vakıfa. ıkametımı. aldırdım. Başvurdum. Aynı. Vakıfa. Başvurduğum. ıçın. rapor. ıstemedıler. e-devlet. Hesabımda. reddedıldı. Fes edıldı. Guncellıyecekler mı. Sonuç. nasıl. anlarım.

  1. Merhaba. Gelir testiniz yapılacak ve uygun bulunması durumunda maaşınız tekrar bağlanacaktır.

 84. merhabalar ,
  kardeşim yıllardır engelli maaşı alıyordu benim üniversite bittikten sonra işe girdim kardeşimin aylığı temmuz 2019 da kesildi bu yaz evlenicem ve evlendikten sonra hane halkı sayılmayacağım ve kardeğim tekrar maaş alabilecek mi ve temmuz 2019dan beri ödenmeyen maaşları verilecek mi yada verilmesi için bir süre zarfı var mı bu konuda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Evlenip resmi nikahınızı yaptıktan sonra ve ikamet adresinizi ailenizin adresinden aldıktan sonra arık geliriniz aileye eklenmez ve sizin mal varlığınız olmadan tekrar bir hesaplama yapılır ve uygunsa maaş bağlanacaktır. Fakat geçmişe dönük ödeme alamazsınız. Çünkü geçmişte maaşı hak etmiyordunuz.

 85. merhabalar %93 engel raporu olan annanem adına ÖTV muaf araç aldık bütün maaşları kesildi. Mahkeme kararına ek karar çıkartırıp aldık yani kısıtlının parası kullanılmadan vasi alabilir dendi diye bende torunu olarak şahsi banka hesabımdan bayiye ödeme yaptım 84,500 lira.Maaş kesildi araçtırdık araç aldınız o yüzden dendi ama araçı engelli almadı parasını ben verdim bunun peşinden gitsem tekrar maaş bağlanırmı acaba. bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba. Sanmıyorum. Sonuçta kimin parayı verdiği değil malın kime adına olduğu önemli. Anneniz üzerine alınmışsa ürünü anneniz almıştır. Bir şey çıkacağını sanmıyorum.

 86. MERHABALAR HOCAM İKİ YIL ÖNCE RAHATSIZLIĞIMDAN DOLAYI YÜZDE ELLİ SÜREKLİ RAPOR ALDIM ENGELLİ MAAŞIM KESİLDİ ADRES DEĞİŞTİRMEDİM E DEVLETTEN BAKTIĞIMDA ŞÜPHELİ KOVUŞTURMA İNCELENME DİYOR NE YAPMALIYIM TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Yapacağınız bir şey yok. Görevliler size ulaşacaktır muhtemelen.

 87. Merhaba hocam..kardesim 2005 yilindan bu yana engelli maasi aliyordu 27 martta maasini kesmisler kesilme nedeni muhtacliktan cikmis olmasi..peki simdi bu 1000 tl yardim verilecekti engelli maasi alanlara bu maas kesilmesinden dolayi bundanda faydalanamayacakmiyiz..tskler

   1. Merhaba kızım 13 yaşında zihinsel engelli 1 evim var işsizim evde 3 kişiyiz babamdan kalan bir arsa payı var eşim hem evde bakım maaşı alıyor hemde engelli aylığı alıyor sorum şu bu arsa yüzünden maaşlar kesilirmi arsanın rayiç bedeli 400 tl 80 metre düşüyor bize şimdiden teşekkür ederim

 88. İyi günler hocam bi sorum olacaktı Ben engelli maaşı aliyorum 18 yaşından büyüğüm aynı adreste yani aileden biri sigortalı çalışma durumunda engelli maşımı etkilermi cevap verseniz sevinirim teşekkür ederim…

  1. Merhabalar.Hanede SSK’lı bir bireyin bulunması sizin maaşınızın kesilmesine tek sebep olamaz.Burada kişi başına düşen gelire bakılır. Bu rakam 2020 yılı için 701,32 TL ‘dir. Eğer kişi başıan düşen geliriniz bu rakamı aşmıyorsa sorun yoktur. “Engelli Maaşı Hakkında Detaylı Bilgi |2020 ” adlı yazımızda detaylı bilgi verdik. Mutlaka okumalısınız.İyi günler.

 89. Selam aleykum ben yaklaşık 5 6 yıldır engeli maasi ile bakici maasi alıyordum adres değişikliği yaptım bunu zamanında bildirdigim hâlde maaşımı kestiler evde 9 kişi yaşıyoruz 2 tane maaş geliri var 4 bin lira diğer kardeslerim çalışmıyor memlekete eski evimiz boş ordan hic bir gelir gelmiyor babamın üstüne kayıtlı tapusu ve üstüne kayıtlı 2 araç fakat bir aracı diğer araçla takas etik ama bizim satigizim araba mahkeme kararıyla devrini veremedik bunu mahkeme belgesiyle vekalet kağıdıyla sunduk fakat mesajlar maaşın redd olduğunu söylediler bu sebebten dolayi acaba bakici parasıda kesilmiş olabilirmi lütfen yardımcı olabilirmisin şimdiden tesekur ediyorum emeginise saglik

  1. Ve aleyküm selam rahmetullahi ve berekatuhu. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının verdiği engelli maaşı ilçe dışına yada il dışına çıkıldığında (taşınıldığında) kesilmektedir. Bunun sebebi her ilçenin kendine ait bir vakfı olması. Bu vakıflar birbirinden bağımsız düşünülmeli.
   Engelli maaşı adres değişikliğinden sonra kesilmekte ve yeni taşındığınız ilçede tekrar bağlanmak üzere yeniden gelir hesaplaması yapılmaktadır. Vakıflar üzerinize kayıtlı mal varlıklarının sizin olduğunu var sayar ve hesaplama yapar. Siz bu araçları yada evleri satsanızda devir etseniz de vakıfların kullanmış olduğu yardım sisteminde görünen neyse odur. Ve bu araçlar ve evler sistemlerinde göründüğü sürece gelire dahil edilecek ve kişi başına düşen gelir sınırını geçer ise yardımınız bağlanmayacaktır.
   Bakıcı maaşı konusu bu durumdan farklı. Adres değişikliğini önceden haber verirseniz maaşınız kesilmez diye biliyorum. Bunun için alo 144 ü yada ilçe sosyal hizmetler müdürlüğünü arayabilirsiniz.

   1. Merhabalar ailemle yasiyorum ve babam engelli maasi alıyor bende yeni işe girdim sigortam yatırılacak bu babamın engelli maasini keser mi

 90. selamlar ..öncelikle bu sayfaya verdgi hizmeten dolayı teşküler..kemal çelik …benimde engelli maaşım kesildi..bende 2009 yılından beri engelli raporum olup maş alıuprdum ..fakat anlaşıldgı kadarıyla artık bizlerin aldgı yada kesildgi maaş maaş degil 2018 yılında bu yada sosyal yardım adı altında verilmeye her ay başlanmış olmuş buda …maaş degil artık yani engelli raporu olmasının hiç bir faktörü kalmamış ..sosyal yardımlaşma kurumuna geçmiş oluyor bu durum .onlar eve gelip saçma sapan nerde soru varsa soruyorlar snrada raporu doldurup heyete sunuyorlar ve sonuçtada kesiliyor..evdekiş kişi başına düşen gelir ..yani evde 4 kiş varsa bir çalışan 3000 maaş alıyorsa 4 de bölününcve ne düşüyor 750 buda engellinin aldgı sosyal yardım parasının kesilmesine yeterli yani şunu düşünen yopk sanki o para bizim elmize geçiyormuş gibi düşünülüyor yani abin çalışıyrsa abinin eline bakacaksın yada babanın eline bakacaksın ..ve hiç bir şey yapılamıyor ..aldgımız para artık maaş adı altında degil ..sosyal yardım adı altında verilen bir para ..bunuda sosyal yardımlaşma kurumundakiler ellerinde ne geliyorsa kesilmesi için onu yapıyorlar yardım etmek degil engel olmak için ..

  1. Merhabalar Fatih Bey. Emin olun sıkıntınızı anlıyorum. Ama yardım konusunda devletin uygun gördüğü kriterler bunlar. Elimizden birşey gelmez.

 91. Mrb iyi akşamlar öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz ve hemen dönüş yaptığınız için teşekkür ederim
  Benim sorum kardeşim 2008yilindan beridir engelli maaşı alıyordu evde 4kisi yaşıyorlardı Anne baba iki kız kardeş kız kardeş im bir tanesi sağlık ve 4yil önce çalışmaya başladı kardeşim iki yıldır engelli okuluna gidiyor bu arada da çalışan kardeşim in üzerine bir ev alındı babam lar normalde köyde deden kalma bir evde yaşıyorlar ama okul zamanı şehir de kardeşim in yanında kalıyor Mart ayında bir yazı gelmiş ve kardeşim in aylığı kesilmiş raporu%69 ama adını adresini yaşını bile doğru söyleyemiyor maaşı tekrar alabilmesi için ne yapabilirim teşekkür ederim alakaniza iyi akşamlar

  1. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Kemal Bey. Eğer kardeşinizin maaşı kesilmişse bu sebepsiz değildir. Maaşın tekrar bağlanması için öncelikle maaşın kesilmesine sebep olan unsurların ortadan kalkması gerekir. Engelli maaşı başvurusu yaptığınızda size imzalatılan evrakta şartlar yazar. Kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının üstüne çıkarsa engelli maaşı kesilir. Engelli kardeşiniz ve diğer kardeşiniz bekar ve aynı evde ikamet ettikleri sürece gelirleri haneye eklenir. Bekar çocuk adres değişikliği yapıp ama ben onlarla yaşamıyorum bile derse bu vakıflarda dikkate alınmaz. Bekar çocuk her zaman anne-baba ve bekar kardeşlerle beraber gelire dahil edilir. İyi günler dilerim.

 92. Selamün aleyküm abi kolay gelsin benim babamın yaklaşık 3 aydır maaşı kesilmiş ve yeşil kartı da iptal olmuştu ben gidip sordun adam dedi ki eski bir sigorta girişinden dolayı kesilmiş . Ben yesilkarti tekrar aktif ettim . Bu maaş için bir heyeti girecek dediler . Hala da bişi yok maaşla ilgili mesela ödenmeyeni de sonradan alabiliyor muyuz ? Yaklsik bir buçuk ay oldu . 55 lik rapor ayağından dolayi aksak kendisi . Bir de 3 ay önce bir ameliyat oldu babam beyninde tümör vardı kapalı ameliyat , ameliyattan sonra şuuru bulanık oldu hafızası yerinde ama şuuru bulanık mesela herkesi tanıyor biri ile telefonda konuştuktan sonra onun nereye gittiğini soruyor eski olayları harueliyor mesela ..doktor dedi zamanla düzelecek çok şükür 3 ay öncesine göre şimdi iyi . Önceden raporu yüzde 55 ti . Ameliyattan sonra rapor çikaramadik daha şimdi biz rapor çıkardıktan sonra engelli aylığında artış olur mu bı de bakıcı için ne yapmamız lazım ? Ben çalışamıyorum bırakamıyorum mecbur maddi durumumuz biraz da kötü çok şükür aç değiliz açıkta değiliz. Bize bir yol yordam gostersen . Allah razı olsun bu kadar insana da yardım ediyorsunuz helal olsun . Cümleten Allah a emanet olunuz .

  1. Merhaba kardeşim. Öncelikle babana Allahtan şifa diliyorum. Maaş kesilmesi belli sebeplerden dolayı yapılır. Bu kesilme vatandaştan kaynaklandığı için( adres değişikliği, ssk’lı çalışma vs.) geriye dönük ödeme yapılması söz konusu olamaz. Babanız ya ssk’lı çalışmış yada ssk’lı çalışıyor gibi göstermişsiniz tedavi edebilmek için büyük ihtimalle. SSK’sı iptal edilse bile sistemler üzerinde yaklaşık 3 ay boyunca sigortalı olarak görünür. Daha sonra da yeşil kart kendiliğinden devreye girer.
   Engelli maaşı kesildikten sonra maaş başvuru işlemleri en baştan yapılır. Yani yeniden hane ziyareti yapılır,yeniden gelir testi yapılır ve yeniden kişi başına düşen gelir hesaplanır.Bütün bunlar yapıldıktan sonra vakıf mütevelli heyeti değerlendirme yapar ve babanızın engelli maaşı alıp almayacağına karar verir.Heyet dedikleri şey bu.Bunun sonuçlanması vakıftan vakfa değişir. Toplantı ne zaman yapılırsa artık.
   2- bakıcı maaşı ve yeniden heyete girme
   Babanı yeniden heyete sokabilir ve yeni heyet raporu alabilirsin. Hatta vakıftan sevk kağıdı alırsan senden heyet parası da alınmaz hastahaneden. Ancak aklında bulunsun. Sana göre babanın sağlık sorunları eskisinden daha fazla olsa da doktorlar yaptıkları tahliller sonucu seninle aynı kanaatte olmayabilir ve babanın engelli raporunu arttırmak yerine düşürebilirler. Bu oran %40’ın altına düşerse babanın maaşının kesileceğini de unutma.
   Bakıcı maaşı konusu da şöyle. Hastanın bakıma muhtaç olup olmamasına doktorlar karar verir ve bunu raporuna yazar. Dolayısıyla senin bir şey yapmana gerek yok. Sen babanı sadece heyete sokacaksın(sağlık kuruluna). Onlar sana hem bir rapor yüzdesi verecek hemde babanın bakıcı maaşına uygun olup olmadığına karar verecek. Eğer babanın bakıma muhtaç olduğuna karar verirlerse Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar bakanlığı müdürlüklerine(eski ismi ile sosyal hizmetlere ) başvuru yapabilirsin.

   1. Merhaba ben yüzde 65 engelliyim 2017 Temmuz ayından beri engelli aylığı alıyorum ve raporum süresiz bana bu aylığı bağlandı eşimin ssksı olduğunu ve bitane 2004 model arabasinin olduğunu veya etmiştik eşimin geliri askeri ücretle gösterilmiş 2tane de çocuğum var hane gelirim kişi başına askeri ücretin 4 de 1 düşüyor ama eşim düzenli aylık almıyor sadece ssk sini işyeri yatiriyo 1 ay önce adres değiştirdim bu nu bahaneyle maaşImı kestiler ve su son zamanlarda hiç ber yardımda faydalanamadım ve halen tedavi görmekteyiz benim bu paraya çok ihtiyacım vardı üstelik kira ödüyorum .lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim

    1. Merhaba. Maaşınız kesildikten sonra tekrara bağlanabilmesi için en baştan gelir hesaplaması yapılır ve maaş aldığınız süre içerisinde haneye yeni eklenen ev araba gibi yeni mal varlıkları de hesaplamaya girer artık. Maaşınız tekrar bağlanmıyorsa sebebi budur. Ayrıca eşinizin ssk’sını yatırması ile çalışması arasında fark yoktur. Hepsi gelir olarak yazılır. Sonuçta çalışıyor gibi görünüyor. Kendisi mi yatırıyor yoksa çalışıyor mu buna bakılmaksızın çalışıyor olarak hesaplanır.

 93. selamlar iyi gceler …şimdi kişi başına düşen gelirden dolayı kesmişlerdir zaten öyle ..iyi de o haneye düşen kişi başına gelir bende yok ..bana kimse para yada maddi yardım vermiyor annemin parası zaten kendi ihtiyaç.larına zor yetiyor yada abimin elinemi bakacaz yani …hem annemn maaşı asgari ücretin altında …şimdi bana hiç bir yerden maddi gelirim kalmadı sosyal güvncem yokk yani yaşamayalım …kısacası ..heeburda şuda çıkıyor engelli raporumuzun omasıın hiçbir alşamı yok …saçma sapan şartları taşımadımız sürece ne güze..kolay gelsin ..

 94. Kolay gelsin öncelikle 1 yıla yakın engelli maaşı alıyordum fakat bugün E devletten olmayacak birşeyle karşılaştım maaşım reddedilmiş (şüpheli rapor/soruşturma/Kovuşturma nedeni ile) neden dolayı neye dayanarak kesildi bi bilginiz varmı ?

  1. Merhabalar. Eğer belirttiğiniz gibi “şüpheli rapor/soruşturma/Kovuşturma nedeni ile” ifadesi geçiyorsa elinizde ki sağlık kurulu raporunun usulsüz bir şekilde çıkarıldığı yada bu tarz usulsüzlük yapan kişilerin sizin raporunuza da müdahale etmiş olabileceği şüphesiyle iptal edilmiş olabilir. Eğer raporunuz usulsüz bir şekilde çıkarılmışsa devlet önce maaşınızı keser ardından savcılığa iletir durumu ardından da geri dönük ödeme talep edebilir. En sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından alabilirsiniz. İyi günler.

  2. Hocam benim esimin maasi da kesildi ayni seyler yaziyor naptiniz bize de bilgi verirmisiniz rapor devletin verdiği surekli yazan bir rapor

 95. selamlar tüm dünyada ve ülkemizdeki bu olanüstü durm bir an önce geçmesi dilegiyle ..ben yüzde 57 görme engelli bir türk vatandaşıyım sürekli ..2009 yılıdan bu yana engelli maaşı alıyordum ve bu sene ilk defa syd kurumu tarafından ev incelenmesi adı altında incelenme gerçekleşti hiç bir gelrim yok hiç bir sosyal güvencem yok durumumda gelir olarak hiç bir degişiklik yok ama yapılan incelenmede muhtaç olmadgıma karar verilerek ..engelli maaşımı 1 hafta içinde kestiler şu an şu durmda hiç bir sosyal yaşatımı yapamıyorum genel yaşam ihtiyaçlarımı bile karşılayacak durumum kalmadı …ve buun düeltilmesi için kuruma gittim yapacak bir şey yok dediler yani ortada kaldık ..bu nasıl oluyor bir engelli vatandaş olarak daha nasıl ne yapalım anlamaış degilim kurumdakiler vatandaşa yardım olmak için degil engel olmak çin çalışıyorlar resmen ..ilginze şimdden teşkküler ederim

  1. Merhaba Fatih bey. Öncelikle güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları engelli maaşlarını bağlarken yada keserken yaşadığınız ailenin kişi başına düşen gelirini hesaplar. Eğer kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçerse maaşınızı keseceklerdir. Bu konuda vakıf çalışanlarının yapabileceği bir şey yoktur. Bu tamamen sizin gelirinizle ilgili bir durumdur. Unutmamak gerekir ki engelli maaşı olarak bilinen bu para aslında bir maaş değil bir yardımdır. Şartları taşımadığınız durumda kesilebilir. İyi günler.

 96. Merhabalar. Engellı aylığım. Kesıldı. Adresı. Başka. ıle. Taşımıştım. Taşıdığından. Kesıldı bılıyorum da. Tekrar. Eskı. Adres tekı. Vakıfa. Gıtsem. Hemen. Bağlanır mı. zaten. Kaydım var. orda.

  1. Merhaba. Adres değişikliği yapıldığı zaman sizinde dediğiniz gibi engelli maaşları kesilmektedir. Öncelikle hangi adreste kalıcı olarak ikamet ediyorsanız ikametgah adresinizi oraya almalısınız. Çünkü vakıflar sene de en az bir kez adres kontrulü için evinize gelecekler. İkametgahınızı oturduğunuz yere aldıktan sonra oturduğunuz ilçede ki sydv vakfına başvuru yapmanız gerekiyor.
   Eski adresinize geri dönecekseniz de bu durumda da yeninden eski vakfınıza başvuru yapmanız gerekmektedir. Sizden tekrar engelli raporunuzun örneğini isteyecekler ve yeninden evinizi ziyarete gelecekler. Yani işlemleriniz sil baştan yapılacaktır.

 97. Merhaba ben yüzde 45 engelliyim sağlığım çokta iyi değil ayağımda protez var baş vuru yaptım gelir testi için geldiler daha 19 aylik evliyim 8 aylik bebegin var eşim inşaat ci sigortalı bir işçi d3gil cagirirlarsa anca işi oluyor onun dışında işi yok bu durumda maaş bağlamadılar birde eşimin annesi var yanımızda red edilmiş sebebi şu s3kilde yazılmış ben anlamdiramadim bu konuda yardmcı olun litfen (diğer aylik) yardim alma şartlarını sağlamlama ile diye yazıyor tekrar baş vurmalimiyim doğru düzgün biseyde sormadı gelenler

  1. Merhaba Funda Hanım. Maaş başvurunuzun red edilmesinin bir çok sebebi olabilir. diğer aylik yardim alma şartlarını sağlamlama ifadesi çok genel bir ifade vakıflar için. Yani adresinizin yanlış olduğunda da , geliriniz yüksek çıktığında da bu ibare ile red edilir.Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi başvuru yaptığınız vakıftan öğrenebilirsiniz. İyi günler dilerim.

  2. Merhabalar, down sendromlu olduğu DNA testi ile kanıtlı kardeşim için doğumdan(2007) itibaren süresiz ağır engelli raporu vardı. 2014 yılında özel bir rehabilitasyon merkezi kayıt için tekrar kardeşime rapor aldırdı ve bunu 1 yıl geçerli olmak üzere okula kayıt ettirebilmek için %50 oran ile ağır engelli ibaresini kaldırarak yapmışlar. 2020 Kasım ayında eve gelen vakıf denetçisi 2014 raporuna istinaden aylığımızı kesti. Tekrar ağır engelli (%90oranla) raporu aldık ve dilekçe ile başvurduk. Maaşı Ocak 15 itibari ile aldık. Fakat Kasım ve Aralık ayı aylıklarını alamadık. Kasım ve Aralık ayı ücretlerini tahsil edebilir miyiz ? Edebilirsek nasıl ? edemessek neden ? Teşekkürler.

   1. Merhaba. Maaşınızın kesildiği dönemde maaşınızı hak etmediğiniz için ödeme yapılmayacaktır. Ödeme yapılsaydı ilk maaşta üzerine eklenerek yapıldı.

 98. oncelikle soruma karsilik verdiginiz icin tesekkur ediyorum.evim istanbulda ikametimde umraniyede.is nedeni ile yurt disindayim.ikamet etmediginiz anlasilirsa dediginiz yurt disinda olmam mi adres degisikligi falan mi bunu kismi anlamadim.

  1. Merhaba mustafa bey. Durum tam olarak şöyle. Engelli maaşı başvurusu yapıldıktan sonra sosyal yardımlaşma vakfı ekipleri evinizi ziyaret eder ve o adreste oturup oturmadığınızı tespit eder. Eğer sizi ikamet adresinizin bulunduğu adreste bulursa maaş başvurunuz alınır ve maaşınız bağlanır. Bundan sonra da ekipler her yıl en az bir defa evinizi ziyaret eder. Eğer ekipler sizi sizi uzun süre evde bulamaz ve telefon numaranızdan size ulaşamazsa acaba bu şahıs buradan taşındı mı diye düşünerek maaşınızı kesebilir. Çünkü vakıf size ulaşamazsa dosyanızı yenilemeyecektir. O yüzden ülke yada il dışına uzun süre çıkacaksanız mutlaka maaş aldığınız vakfı bilgilendirin ve vakıfta bulunan telefon numaranızı güncel tutun.

 99. merhabalar
  %49 engelli raporum var.yurt disinda calisiyorum.yurt disi calisan saglik sigortasi olarak gorunuyorum.bunun icin ozurlu maasi basvurusunda bulunsam maas alabilirmiyim.simdiden tskler.

  1. engelli maaşı almanız için öncelikle ikamet adresinizin türkiyede olması gerekiyor. Başvurudan sonra ve yıllık olarak ekipler evinize kontrole gelecektir.Maaşı bir şekilde bağlasanız bile senelik kontrolde orada ikamet etmediğiniz anlaşılırsa yardımınız kesilecektir.

   1. Engelli bir kızım var sigortalı bir işe başladım maaşım kesildi toplam hanede 7 kişiyiz niye kesildi ne yapabilirim bilgi verirsen iyi olur teşekkürler şimdiden

    1. Eğer kızınız 18 yaş altı ise maaşı kanun gereği kesilmiştir.18 yaş engelli çocuğun anne-babası ssk’lı çalışırsa maaşları kesilmektedir.

  2. S.a abi hanım bakıcı maaşı alıyor baba olarakta aylık yardım alıyorum başkada resmi olarak hiç bir gelirim yok 40 bin TL lik bir araba alsam aldığımız maaşlar kesilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu