Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Ne Kadar-Güncel !

Engelli maaşı ne kadar ? Engelli maaşı şartları, sorgulama, başvurusu nasıl yapılır ? Bu sorular engelli vatandaşlarımızın merak ettiği konulardan. Engelli maaşı kaç ayda bir verilir ve daha fazlası bu haberimizde.

Engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap vermeden önce sizlere engelli ve engelli maaşı hakkında bir takım bilgiler vermek istiyoruz.

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan kişiye denmektedir.(kynk)

Dünyada OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşuyor. Yani dünyada 1 milyar engelli var.(kynk)

Türkiye de ise Ulusal Engelli Veri Tabanında kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı; 1.384.054’ü erkek, 1.064.300’ü kadın olmak üzere 2.448.354’tür. Ağır engeli olan kişi sayısı 697.901’dir.Bu engellilerin %57’si erkek %43’ü ise kadındır.(kynk) (Haziran 2019 verileri)

Aşağıda ki tabloda Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 Haziran ayında açıklanan 2018 yılına ait Türkiye de engelli vatandaşların il bazında oransal dağılımı verilmiştir.

Engelli maaşı ne kadar ?-E.Y.H.G.M.(2019-Haziran)

Türkiye de bulunan engelli sayısına bakılınca da erkek engelli nüfusun kadın engelli nüfusundan daha fazla olduğunu görüyoruz.

Engelli Maaşı Ne Kadar ?-E.Y.H.G.M.(2019-Haziran)

Dünyada ve ülkemizde ki engelli birey sayısına bakınca engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayatımızda ne kadar önemli olduğunu fark etmişsinizdir.

Hal böyle olunca engelli bireylerin dezavantajlı gruptan çıkıp engelsiz bireylerle aynı yaşam standartlarına ulaşması için gerek devletimiz bazında gerekse özel sektör tarafından yoğun çaba sarf edilmektedir. Bunlardan en önemli kalem ise devletin engellilere tanımış olduğu engelli maaşı hakkıdır.

Engelli maaşı ne kadar ?-E.Y.H.G.M.(2019-Haziran)

Engelli bireylerin hayatını devam ettirebilmesi için devletimiz, sosyal devlet anlayışı gereği engelli vatandaşlara bir takım önemli haklar sağlamıştır. Bu haklardan en önemlisi de engelli maaşıdır.

Çalışma hayatında dezavantajlı gruba giren engellilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına verilen engelli maaşı, engelli vatandaşlarımız tarafından en merak edilen konuşlar arasında yer almaktadır.

Bizler de engelli vatandaşlarımızın aklında en ufak soru işareti bırakmayacak şekilde hazırladığımız bu yazıda bütün sorulara net ve açık cevaplar vermeye çalıştık.

Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan engelli maaşının ayrıntılarına bakalım.

2022 ENGELLİ MAAŞI NEDİR ?

2022 engelli maaşı  1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı  kanunla yürürlüğe girmiştir. Bu kanun muhtaç durumda ki engelli vatandaşların yaşamlarını asgari oranda da olsa devam ettirebilmeleri için devletin onlara tanıdığı engelli ve yaşlı maaşlarını kapsamaktadır.

Engelli maaşları 2022 sayılı kanun ile güvence altına alındığı için bu maaşa 2022 engelli maaşı denilmektedir. Ayrıca daha önce bu maaş 3 ayda bir ödendiği için 3 aylık engelli maaşı , 3 aylık özürlü maaşı olarak da bilinmektedir.

Ancak devletimiz bu engelli maaşlarını aylık olarak ödemeye başlamış ve özürlü kelimesi yerine engelli kelimesini kullanmaya başlamıştır. Ayrıca halk arasında kullanılan diğer ifadelerden sakatlık maaşı kullanımdan kalkmıştır.

Bu ifadeleri sizlere söyleme sebebimiz, internet üzerinde bu konuyla alakalı arama yaparsanız bu tarz ifadelerle karşılaştığınız da şaşırmamanızı istememizdir.

2022 sayılı kanun yeni düzenlemelere maruz kalmıştır. Bu düzenlemelerle yeni şartlar getirilmiş, maaş miktarlarında artış sağlanmış ve bazı maddeler geri çekilmiştir.

Bunları yazımız içerisinde ayrıntılı olarak anlatacağız. 2022 engelli maaşı nedir anladıktan sonra şimdi de 2022 engelli maaşı için nereye başvurulur ona bakalım.

2022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

Engelli maaşı başvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Genelde şehir merkezinde valilikler ,ilçelerde ise kaymakamlık engelli aylığı başvuru işlemlerinin yapıldığı yerlerdir. Çünkü sydv’ler şehir merkezinde valiliklere, ilçelerde kaymakamlıklara bağlıdır.

2022 ENGELLİ MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI 2020

Engelli maaşı bağlanma şartları engelli vatandaşların en fazla merak ettikleri konulardan bir diğeri. Gelin şimdi derinlemesine bir inceleme yapalım ve özürlü aylığı kimlere hangi şartlarda bağlanıyor beraber bakalım.

1-Engelli Raporu

-Eski ismi ile 3 aylık engelli maaşı alma şartları arasından birincisi ,bir engelli raporuna sahip olmanız. Yetişkin veya çocuk olması fark etmeksizin engelli raporunuzun en az % 40 olması gerekiyor.

Ayrıca bu engelli raporu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor. Konumuzla ilgili değil ama bir konuda çok fazla soru gelmektedir.

2022 sayılı kanun da yeni düzenleme yapılarak engelli raporlarında artık ” ağır engelli mi ? evet -hayır” kısmı kaldırılarak “Kısmi bağımlı engelli birey” ve “Tam bağımlı engelli birey” kavramları getirilmiştir.

Kısmi bağımlı engelli birey ifadesi hastanın eski ismi ile ağır engelli olmadığını, tam bağımlı engelli birey kavramı ise hastanın ağır engelli olduğu anlamına gelmektedir.

Yani kısmi bağımlı engelli bireyler bakıcı maaşı alamaz iken tam bağımlı engelli bireyler bakıcı aylığı alabilmektedir. Bazı engelli raporları süreli olarak verilmektedir.

Bu raporların geçerlilik süresi dolduğunda aylığınız kesilecektir. Ayrıca şuna da hatırlatmadan geçemeyelim. Eğer engelli maaşı alıyorsanız ve raporunuzu yeniledi iseniz yani yeniden heyete girmişseniz ve raporunuz eğer yüzde 40’ın altına düşmüşse yada engelli maaşınızın miktarında düşülmesini gerektirecek kadar düşmüşse sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermenizi tavsiye ederiz.

Aksi takdir de bu durum sonradan tespit edilirse devlet hak etmediğiniz halde aldığınız maaşı yasal faizi ile birlikte geri alacaktır.

2-SGK Kaydı

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir maaş alıyorsanız engelli maaşı alamazsınız. Aldığınız maaşın isminin ne olduğunun bir önemi yoktur. Her ne isim altında olursa olsun SGK tarafından herhangi bir aylık bağlanan kişilere engelli maaşı bağlanılamaz.

Engelli birey 18 yaş ve üstü ise herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışamaz. Çalışan bireylerin engelli maaşları kesilmektedir. Eğer engelli olan 18 yaş altı çocuk ise ona bakmakla yükümlü olan anne-babanın aktif bir sigortasının bulunmaması gerekiyor.

Daha önce eşlerden birinin sigortalı olması diğer eşin engelli aylığı almasına engel idi. Fakat 2022 sayılı kanunda değişiklik yapılarak bu durum ortadan kaldırılmış ve artık engelli şahsın eşi sigortalı olsa bile engelli maaşına başvuru hakkı verilmiştir.

Engelli maaşında ki bu son dakika değişiklik 2020 yılında da çok kişinin yüzünü güldüreceği bir gerçek. Çünkü bir çok kişi engelli olmasına rağmen eşinin SGK kaydından dolayı engelli maaşı alamıyordu.

3-Gelir Hesaplaması

2022 engelli maaşı alma şartları içerisinde ki en önemli maddelerden biri de gelir durumudur. Devlet engelli maaşı bağlarken ailenin gelirinin tespit edilmesini istiyor.

Engelli maaşına başvuran engellinin yaşadığı hanedeki bütün bireylerin gelirleri toplanır ve kişi sayısına bölünür. Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir 2022 sayılı kanunla belirlenen muhtaçlık sınırını geçmemeli.

Bu rakam 2021 yılı için 852,32TL ‘dir. Maaşları toplayıp kişi sayısına böleriz onda sorun yokta hanede ev-araba-arazi falan var onlar nasıl hesaplanacak ondan haber ver dediğinizi duyar gibiyim. Onlarda şöyle hesaplanır.

a) Araçların Hesaplanması

Eğer hane bireylerinden birinin veya birkaçının adına bir veya birden fazla araç varsa aracın rayiç bedelinin 1/120 si haneye aylık gelir olarak eklenir.

Eğer aracı engelli raporu üzerine indirimli bir şekilde almışsanız bu durumda engelli aracının ÖTV indirimli tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Örneğin aldığınız aracın rayiç bedeli 120000 TL ise haneye 120000/120=1000 TL gelir eklenir.

Evde engelli ile birlikte 4 kişi yaşadığını farz edelim. Bu 1000 TL haneye eklenir ve 4’e bölünür. Yani kişi başı düşen gelire 1000/4= 250 TL eklenir.

b) Ev ve Dükkanların Hesaplanması

Gelelim ev konusuna. Engelli raporu bulunan ailenin oturduğu ev dışında evi var ise bu ev veya dükkanların rayiç bedelinin 1/240 ‘hesaplanarak haneye aylık gelir olarak eklenir.

Ayrıca eğer bu ev ve dükkanlardan kira geliri varsa bunlarda haneye gelir olarak eklenir. Örnekle açıklayalım. Oturduğunuz ev dışında bir eviniz daha var ve bu evden aylık 1000 lira kira geliriniz var.

Bu evinde değeri 240000 lira olsun. Sizde hanede engelli bireyle beraber 4 kişisiniz. Bu durumda 240000/240=1000 lira evin rayiç bedelinden 1000 lirada kiradan olmak üzere 2000 TL haneye gelir olarak yazılır ve bu 2000 lira 4’e bölünür.

Kişi başı düşen gelire 500 TL eklenmiş olur. Sadece binek araçlar değil ticari ve zirai araçlarınızda varsa bu araçlarında hesaplaması binek araçlar gibidir.

c) Arazi Hesaplaması

Engelli maaşı hesaplanmasında araziniz veya tarlanız varsa bunlarda gelirinize dahil edilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alacağınız ÇSK belgesinde yazan tarla ve arazinizin rayiç bedelinin 1/240 ‘ı hanenize gelir olarak eklenir.

d ) Hayvan Kaydı Hesaplaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yıllık geliriniz de engelli maaşınıza dahil edilmektedir. Yıllık geliriniz 12 aya bölünür ve haneye eklenir.

e ) Bankada Bulunan Mevduat Hesaplarının Hesaplanması

Hanenin tespit edilen mevduat hesaplarının aylık faiz getirisi iki katı tutar şeklinde dikkate alınır ve hesaplanır.

f) Alınan Yardımların Hesaplanması

Eğer hanede 2022 sayılı kanunla alınan maaş varsa bu maaşlar dikkate alınmaz.(yaşlılık ve engelli maaşı). Ayrıca yakacak ve gıda yardımları da gelir hesaplamasına dahil edilmez.

Ancak sosyal yardımlardan düzenli ve sürekli olanlar gelire dahil edilir. Örneğin : bakıcı maaşları, Çocuk paraları (şartlı sağlık ve şartlı eğitim yardımları),dulluk maaşları, burs, harçlıklar vb.

g) Giderlerin Gelirden Düşülmesi

Oturduğunuz evin kira gideri dışında ev için harcamalarınız gelirinizden düşülmez.

4-Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

2020 engelli aylığı bağlanma şartlarından biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu kişiler eğer sonradan vatandaşlık almışsa onlarda engelli maaşına başvurmaya hak kazanır.

ENGELLİ MAAŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Engelli maaşı bağlamak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sizden çokta fazla bir evrak istememektedir aslında. Engelli maaşı başvurusu sırasında engelli maaşı için dilekçe yazmanıza gerek yok mesela.

Eğer engelli bireyin daha önce vakıflara herhangi bir sebepten dolayı başvurusu varsa yani dosyası varsa işiniz kolay demektedir. Bu durumda yanınızda kimliğinizi, engelli raporunuzu ve üzerinize kayıtlı arazi, gayrimenkul yada tarla varsa rayiç bedellerinin yazılı olduğu belgeyi bulundurmanız yeterli.

Eğer hasta 18 yaş altı ise anne-baba başvuru yapabilir eğer anne-baba vefat etmişse engelli kişinin vasisi başvuru yapabilir. Engelli 18 yaş üstü ve vakfa gelemeyecek durumda ise bu durumda hastanın vekalet verdiği kişi başvuru yapabilir.

Daha önce vakıflarla işiniz olmadıysa yani dosyanız bulunmuyorsa öncelikle olarak sosyal yardımlaşma vakfından gelir testi talep etmeniz gerekiyor. Gelir testi hesaplamasında muhtaçlık sınırını geçmez iseniz maaşınız başlanabilir. 2020 itibariyle muhtaçlık sınırı 701,32 TL’dir.

ENGELLİ MAAŞI NE KADAR ?

Engelli maaşı ne kadar oldu diye sık sık sorular almaktayız. Engelli maaşları her yıl zamlanmaktadır. Bu yüzden engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabı sürekli değişmektedir.

2022 engelli maaşları 2020 Temmuz ayı itibariyle şöyle.

Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için)

%40-%69 arasıysa 609,61 TL

%70 ve üzeriyse 914,41 TL

Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 609,61 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla bağlantılıdır.

Bu ödeme miktarları 2021 itibariyle ödenmeye başlanacak olup 2022 ocak ayına kadar geçerlidir. Engelli maaşlarına senede 1 defa zam yapılmaktadır. Bu zamlarda ocak ayı itibariyle geçerli olmaktadır.

Engelli maaşları daha önce 3 aylık olarak ödenirken şuan da aylık olarak ödenmektedir. Engelli maaşının her ay aylık şeklinde ödenmesi vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi açısından önemliydi.

Peki engelli maaşları ne zaman verilecek yani engelli maaşları ne zaman ödenecek ayın kaçında hesaplara yatacak ? Engelli maaşları ve yaşlılık maaşları ödemeleri her ayın ilk haftasında yatmaktadır. Hak sahiplerinin doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ise ilgili ayın 5’inde ödeme yapılmaktadır.

Engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de engelli maaşları nereye yatar beraber bakalım.

Engelli Maaşları Nereye Yatar ?

2022 Engelli maaşları her ayın ilk haftası PTT şubelerine yatmaktadır. Eğer PTT şubesinde sıra beklemek istemiyorsanız PTT kart çıkartarak maaşınızı kartla çekebilirsiniz. PTT şubelerine gidemeyecek durumdaysanız ödemenizin evde yapılmasını talep edebilirsiniz.

2022 ENGELLİ VE ÖZÜRLÜ MAAŞ SORGULAMASI NASIL YAPILMAKTADIR ?

Engelli maaşınızın başvuru durumunu yada hesabınıza ne zaman yatacağını öğrenmenin kolay ve pratik yolları bulunmaktadır. 2022 engelli aylığını sorgulama işlemlerinde en çok kullanılan yöntem e devlet uygulamasıdır.

2022 engelli maaşı sorgulama e devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Eğer e devlet şifreniz varsa buraya tıklayarak T.C. ile engelli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 ‘ü arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Engelli maaşı hakkında sizlerden bol miktar da soru gelmektedir. Bu soruları da cevaplamadan geçmeyelim.

2022 maaşı alan babadan emekli maaşı alabilir mi ?

Hayır. 2022 maaşı alan bireyler her ne isim altında olursa olsun SGK’ dan başka bir maaş alamaz. Aynı şekilde kendisi yada anne-babasından emekli maaşı alan kişi engelli yani özürlü maaşı alamaz.

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz. Bu 2 maaşta 2022 maaşı olarak geçmektedir. Bu aylıklardan birini tercih etmek zorunda.

Engelli maaşı alan dul maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz.

Engelli maaşı alan çocuk parası alabilir mi ?

Evet alabilir.

Engelli maaşı almak için en az yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı almak için en az %40 rapor gereklidir.

Engelli maaşı alan araba alabilir mi ?

Evet alabilir. Ancak her yıl yapılan gelir testi olduğunda bu arabanın da artık haneye gelir olarak ekleneceğini unutmayın.

Engelli maaşı hangi aylarda alınır ? Engelli maaşı her ay mı alınır ?

Engelli maaşı her ay alınmaktadır. Ödemeler her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Engelli maaşı hangi bankadan alınır ?

Engelli maaşları bankalardan değil PTT şubelerinden alınmaktadır.

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır ?

Engelli maaşları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınmaktadır.

Engelli maaşlarında artık sadece engellinin gelirine mi bakılacak ?

Hayır. Bütün ailenin geliri hesaplanıyor. 2019 dan önce eşlerin ssk kaydının engel olması durumu kaldırıldı sadece.

Engelli üzerine ev yada araba alırsak engelli maaşı kesilir mi ?

Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Ancak yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir. Yukarı da ne kadar ekleneceğini anlatmıştık.

Aynı şekilde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engellı maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 701,32 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından küçük engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir Ssk’lı çalışanın olması direkt olarak engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır.

Adres değiştirirsem 2022 engelli maaşım kesilir mi ?

Adres değiştirme 2022 engelli aylığının kesilmesine sebep olmakla beraber bazı faklı durumlar söz konusu. Onlarda şöyle.

Aynı ilçe içerisinde adres değiştirirseniz:

Aynı ilçe içerisinde adres değişikliği yaparsanız adresinizi nüfus dairesinden düzeltmeniz ve sosyal yardımlaşmaya haber vermeniz gerekiyor.

Eğer düzeltmezseniz yıllık hane ziyareti yapan ekipler orada oturmadığınızı tespit ederse maaşınızı kesme yetkisine sahip. Çünkü sizin aynı şehir de mi yada yurt dışında mı olduğunuzu bilemezler.

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı vardır.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2022 engelli, maaşları emekli maaşları gibi değil.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslında aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır. O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Engelli maaşım neden kesildi diye merak ediyorsanız mutlaka engelli maaşı neden kesilir ? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Engelli maaşı ne kadar sorusuna ayrıntılı bir yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabı sayfamızda sürekli güncel tutulmaktadır.

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. merhaba ben annem işe girmeden önce bağlatmıştım aylığımı 2 kişi yaşıyoruz annem asgari ücretle çalışıyo başka herhangi bir gelirimiz yok maaş kesilmedi devam ediyo kesilir mi acaba?

  2. Iyi gunler ben yuzde 45 psikiyatri hastasiyim hicbir gelirim yok muhtaclik ayligi ni mi denemeliyim engelli maasini mi acaba

    1. Merhaba. Heyete girip %40 rapor alırsanız engelli maaşı çok dahi olacaktır sizin için. Eğer raporunuz varsa mutlaka engelli maaşına başvuru yapın.

  3. Ben canan raporluyum yalniz raporum iptal olmus %45 raporum vardi lutfen yardim edin

  4. Ben bir sene önce engel raporu aldım %43 raporum var. Öğretmenim atamaya giricem atamam olana kadar engelli maaşı almak istiyorum başvuruda bulundum bir sorun çıkmadı ama benim bu maaşı almam ileride bana sorun yaratır mı atama konusunda

    1. Merhaba. Raporuz varsa maaş alıp almamanız çokta bir önem ifade etmeyecektir. Raporun varlığı ise sıkıntı yaratıp yaratmayacağını devlet personel daire başkanlığına sormalısınız.

    1. Merhaba. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına başvuruda bulundunuz mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu