Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel !

Engelli maaşı ne kadar ? Engelli maaşı şartları, sorgulama, başvurusu nasıl yapılır ? Bu sorular engelli vatandaşlarımızın merak ettiği konulardan. Engelli maaşı kaç ayda bir verilir ve daha fazlası bu haberimizde.

Engelli maaşı ne kadar? Bu soru önemli. Cevabı vermeden önce sizlere engelli maaşı hakkında bir takım bilgiler vermek istiyoruz. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Bu sayede Engelli maaşı ne kadar konusunu tamamen öğrenmiş olacaksınız.
 
Türkiye de ise kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı; 1.384.054’ü erkek, 1.064.300’ü kadın olmak üzere 2.448.354’tür. Ağır engeli olan kişi sayısı 697.901’dir.Bu engellilerin %57’si erkek %43’ü ise kadındır.(kynk) (Haziran 2019 verileri)
 
Engelli bireylerin dezavantajlı gruptan çıkıp engelsiz bireylerle aynı yaşam standartlarına ulaşması önemlidir. Bunun için gerek devletimiz bazında gerekse özel sektör tarafından yoğun çaba sarf edilmektedir. Bunlardan en önemli kalem ise devletin engellilere tanımış olduğu engelli maaşı hakkıdır.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

Çalışma hayatında dezavantajlı gruba giren engellilerin engelli maaşı, vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir.
 
Bizler de engelli vatandaşlarımızın aklında en ufak soru işareti bırakmayacak şekilde hazırladığımız bu yazıda bütün sorulara net ve açık cevaplar vermeye çalıştık. Sizlere maaşın ne kadar zamlandığını aşağıda anlatacağız merak etmeyin ama önce 2022 Engelli maaşını anlayalım.
 
Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan engelli maaşının ayrıntılarına bakalım.

2022 Engelli Maaşı Nedir ?

Engelli maaşları 2022 sayılı kanun ile güvence altına alındığı için bu maaşa 2022 engelli maaşı denilmektedir. Ayrıca daha önce bu maaş 3 ayda bir ödendiği için 3 aylık engelli maaşı , 3 aylık özürlü maaşı olarak da bilinmektedir.
2022 engelli maaşı 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı kanunla yürürlüğe girmiştir. Bu kanun muhtaç durumda ki engelli ve yaşlı maaşlarını kapsamaktadır.
 
Ancak devletimiz bu engelli maaşlarını aylık olarak ödemeye başlamış ve özürlü kelimesi yerine engelli kelimesini kullanmaya başlamıştır. Ayrıca halk arasında kullanılan diğer ifadelerden sakatlık maaşı kullanımdan kalkmıştır.
 
2022 sayılı kanun yeni düzenlemelere maruz kalmıştır. Bu düzenlemelerle yeni şartlar getirilmiş, maaş miktarlarında artış sağlanmış ve bazı maddeler geri çekilmiştir.
 
Bunları yazımız içerisinde ayrıntılı olarak anlatacağız. 2022 engelli maaşı nedir anladıktan sonra şimdi de 2022 engelli maaşı için nereye başvurulur ona bakalım.
2022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur
2022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur

2022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

Engelli maaşı başvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflar İllerde Valiliklerde, ilçelerde ise Kaymakamlıklarda bulunur. 
 
Engelli raporunuzu aldıktan sonra Sosyal hizmet merkezlerinden ENGELLİ KİMLİK KARTINIZI almayı da unutmayınız. Engelli kimlik kartının bütün detayları için : https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-kimlik-karti-nasil-alinir-engelli-kartinin-faydalari-nelerdir/
 

2022 Engelli Maaşı Başvuru Şartları 

Engelli maaşı bağlanma şartları engelli vatandaşların en fazla merak ettikleri konulardan bir diğeri. Gelin şimdi derinlemesine bir inceleme yapalım ve özürlü aylığı kimlere hangi şartlarda bağlanıyor beraber bakalım.

1 – Engelli Raporu

Eski ismi ile 3 aylık engelli maaşı alma şartları arasından birincisi bir engelli raporuna sahip olmktır. Bu engelli raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor.

Yetişkin veya çocuk olması fark etmeksizin engelli raporunuzun en az % 40 olması gerekiyor.
 
2022 sayılı kanun da yeni düzenleme yapılarak engelli raporlarında artık ” ağır engelli mi ? evet -hayır “ kısmı kaldırılarak “Kısmi bağımlı engelli birey” ve “Tam bağımlı engelli birey” kavramları getirilmiştir.
 
 • Kısmi bağımlı engelli birey ifadesi, hastanın eski ismi ile ağır engelli olmadığı anlamına gelir.
 • Tam bağımlı engelli birey kavramı ise hastanın ağır engelli olduğu anlamına gelmektedir.
ÖNEMLİ : Yani kısmi bağımlı engelli bireyler bakıcı maaşı alamaz iken tam bağımlı engelli bireyler bakıcı aylığı alabilmektedir.
 
 • Bazı engelli raporları süreli olarak verilmektedir. Bu raporların geçerlilik süresi dolduğunda aylığınız kesilecektir. Buna dikkat etmeniz gerekir.
 • Maaş almaya devam ederken elinizdeki raporun oranı düşerse bunu vakfa bildirmeyi unutmayınız. Aksi takdirde bu durum sonradan tespit edilirse devlet hak etmediğiniz halde aldığınız maaşı yasal faizi ile birlikte geri alacaktır.

2 – SGK Kaydı

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir maaş alıyorsanız engelli maaşı alamazsınız. Aldığınız maaşın isminin ne olduğunun bir önemi yoktur. Her ne isim altında olursa olsun SGK tarafından herhangi bir aylık bağlanan kişilere engelli maaşı bağlanılamaz.
 • Engelli birey 18 yaş ve üstü ise herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışamaz. Çalışan bireylerin engelli maaşları kesilmektedir. 
 • Eğer engelli olan 18 yaş altı çocuk ise ona bakmakla yükümlü olan anne – babanın aktif bir sigortasının bulunmaması gerekiyor.
Daha önce eşlerden birinin sigortalı olması diğer eşin engelli aylığı almasına engel idi. 2022 sayılı kanunda değişiklik yapılarak bu durum ortadan kaldırılmış ve artık engelli şahsın eşi sigortalı olsa bile engelli maaşına başvuru hakkı verilmiştir.
 
Engelli maaşında ki bu son dakika değişiklik 2022 yılında da çok kişinin yüzünü güldüreceği bir gerçek. Çünkü bir çok kişi engelli olmasına rağmen eşinin SGK kaydından dolayı engelli maaşı alamıyordu.

3-Gelir Hesaplaması

2022 engelli maaşı alma şartları içerisinde ki en önemli maddelerden biri de gelir durumudur. Devlet engelli maaşı bağlarken ailenin gelirinin tespit edilmesini istiyor.
 
Engelli maaşına başvuran engellinin yaşadığı hanedeki bütün bireylerin gelirleri toplanır ve kişi sayısına bölünür. Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir 2022 sayılı kanunla belirlenen muhtaçlık sınırını geçmemeli.
 
Bu rakam 2022 yılı için 1.883 TL ‘dir.
 
Malvarlığı ve gelirlerin hesaplanmasını ise aşağıda ayrıntılı olarak anlattık.
a) Araçların Hesaplanması
Eğer hane bireylerinden birinin veya birkaçının adına araç varsa aracın kasko bedelinin 1/120 si haneye aylık gelir olarak eklenir.
 
Eğer aracı engelli raporu üzerine indirimli bir şekilde almışsanız bu durumda engelli aracının ÖTV indirimli tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Örneğin aldığınız aracın kasko bedeli 120.000 TL ise haneye 120.000/120=1000 TL gelir eklenir.
 
Evde engelli ile birlikte 4 kişi yaşadığını farz edelim. Bu 1000 TL haneye eklenir ve 4’e bölünür. Yani kişi başı düşen gelire 1000/4= 250 TL eklenir.
 
Sadece binek araçlar değil ticari ve zirai araçlarınızda varsa bu araçlarında hesaplaması binek araçlar gibidir.
b) Ev ve Dükkanların Hesaplanması
Gelelim ev konusuna.
Ailenin oturduğu ev dışında evi var ise bu ev veya dükkanların rayiç bedelinin 1/240 ‘hesaplanarak haneye aylık gelir olarak eklenir.
 
Ayrıca eğer bu ev ve dükkanlardan kira geliri varsa bunlarda haneye gelir olarak eklenir. Örnekle açıklayalım. Oturduğunuz ev dışında bir eviniz daha var ve bu evden aylık 1000 lira kira geliriniz var.
 
Bu evinde değeri 240.000 lira olsun. Sizde hanede engelli bireyle beraber 4 kişisiniz. Bu durumda 240.000/240 = 1000 lira evin rayiç bedelinden 1000 lirada kiradan olmak üzere 2000 TL haneye gelir olarak yazılır ve bu 2000 lira 4’e bölünür.
 
Kişi başı düşen gelire 500 TL eklenmiş olur. 
 
c) Arazi Hesaplaması
Hesaplamada araziniz veya tarlanız varsa bunlarda gelirinize dahil edilir.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alacağınız ÇSK belgesinde yazan tarla ve arazinizin rayiç bedelinin 1/240 ‘ı hanenize gelir olarak eklenir.
d ) Hayvan Kaydı Hesaplaması
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yıllık geliriniz de engelli maaşınıza dahil edilmektedir. Yıllık geliriniz 12 aya bölünür ve haneye eklenir.
e ) Bankada Bulunan Mevduat Hesaplarının Hesaplanması
Hanenin tespit edilen mevduat hesaplarının aylık faiz getirisi iki katı tutar şeklinde dikkate alınır ve hesaplanır.
f) Alınan Yardımların Hesaplanması
Eğer hanede 2022 sayılı kanunla alınan maaş varsa bu maaşlar dikkate alınmaz (yaşlılık ve engelli maaşı). Ayrıca yakacak ve gıda yardımları da gelir hesaplamasına dahil edilmez.
 
Ancak sosyal yardımlardan düzenli ve sürekli olanlar gelire dahil edilir. Örneğin : bakıcı maaşları, Çocuk paraları (şartlı sağlık ve şartlı eğitim yardımları),dulluk maaşları, burs, harçlıklar vb.
g) Giderlerin Gelirden Düşülmesi
Oturduğunuz evin kira gideri dışında ev için harcamalarınız gelirinizden düşülmez.

4 – Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

2020 engelli aylığı bağlanma şartlarından biri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu kişiler eğer sonradan vatandaşlık almışsa onlarda engelli maaşına başvurmaya hak kazanır.
Engelli Maaşı Bağlanma Süreci Ne Kadar Sürer
Engelli Maaşı Bağlanma Süreci Ne Kadar Sürer


Engelli Maaşı Bağlanma Süreci Ne Kadar Sürer?

2022 engelli maaşının bağlanması için, 3 farklı yöntem üzerinden başvuru süreci tamamlanır. Bu yöntemleri şu şekilde gösterebiliriz;
 
 • Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na maaş talebi iletilir. Bu talep üzerine Vakfın yönlendirdiği hastaneden bilgiler alınır. 
 • İkinci aşamada Vakfın yönlendirdiği hastaneden engelli sağlık raporu elde edilir. 
 • Üçüncü aşamada bu rapor Vakfa tekrar sunulur. 

Bu şartları taşıyan, adımları doğru ilerleyen vatandaşlara 1 ay içerisinde engelli maaşı bağlanır. 

 

Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Aylığı bağlamak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sizden çokta fazla evrak istememektedir. Engelli maaşı başvurusu sırasında bu maaş için dilekçe yazmanıza gerek yoktur.
 
Eğer engelli bireyin daha önce vakıflara başvuru ve dosyası varsa işiniz kolay demektedir.
 
Bu durumda yanınızda şu belgelerin olması yeterlidir:
 • Kimlik
 • Engelli raporu
 • Üzerinize kayıtlı arazi, gayrimenkul yada tarla varsa rayiç bedellerinin yazılı olduğu belge
Eğer hasta 18 yaş altı ise anne-baba başvuru yapabilir. Anne-baba vefat etmişse engelli kişinin vasisi de başvuru yapabilir.
 
Engelli 18 yaş üstü ve vakfa gelemeyecek durumda ise bu durumda hastanın vekalet verdiği kişi başvuru yapabilir.
 
Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfında dosyanız bulunmuyorsa öncelikle olarak vakıftan gelir testi talep etmeniz gerekiyor. Gelir testi hesaplamasında muhtaçlık sınırını geçmez iseniz maaşınız başlanabilir. 2022 itibariyle muhtaçlık sınırı 1.883 TL’dir.
Engelli Maaşına Hak Kazanıldığı Nasıl Öğrenilir
Engelli Maaşına Hak Kazanıldığı Nasıl Öğrenilir

Engelli Maaşına Hak Kazanıldığı Nasıl Öğrenilir?

Başvuru aşamasından sonra engelli maaşına hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek istiyorsanız e-devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek de bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 

2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Çekilir?

Engelli maaş başvurunuzun onaylanmasının ardından ilk ay içerisinde maaşını çekebilirsiniz. Engelli maaşlarının 3 ayda bir yattığını da unutmamanız gerekir. 

Engelli Maaş Ödemeleri Hangi Kurumdan Teslim Alınır?

2022 yılında engelli maaşına hak kazanmış vatandaşlar en yakın Ziraat Bankası şubelerinden maaşını çekebilir. Aynı zamanda PTT şubelerinden de maaş ödemenizi alabilmeniz mümkündür. 

Engelli Maaşı Ne Kadar Zam Geldi ?

Engelli maaşı ne kadar oldu diye sık sık sorular almaktayız. Bu aylıklar her yıl zamlanmaktadır. Bu yüzden engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabı sürekli değişmektedir.
 
Engelli maaşlarına 2022 yılı itibariyle zam geldi. Yeni maaşlar şu şekilde.
 
 • % 40 – % 69 arası engelli maaşları, 865  TL den 1.226,69 TL’ye
 • % 70 – % 90 arası engelli maaşları, 1.298 TL den  1.840,04 TL’ye
 • Engelli yakını aylığı olarak adlandırılan 18 yaş altı engelli maaşları ise, 865 TL den  1.226,69 TL’ye yükseltilmiştir.
Evde Bakım Maaşları 2.354 TL’den 3.335 TL’ye yükseltilmiştir.

Yaşlı maaşları ise, 1.084  TL’den 1.536,70 TL’ye yükseltilmiştir.

Yaşlı maaşları ise, 828 TL’den 1.084 TL’ye yükseltilmiştir.

Bu ödeme miktarları 2022 itibariyle ödenmeye başlanacak olup 2022 temmuz ayına kadar geçerlidir. Engelli maaşlarına senede 2 defa zam yapılmaktadır. Bu zamlarda Ağustos ayı itibariyle geçerli olmaktadır.
 
Engelli maaşları daha önce 3 aylık olarak ödenirken şuan da aylık olarak ödenmektedir. Engelli maaşının her ay aylık şeklinde ödenmesi vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi açısından önemliydi.
 
Peki engelli maaşları ne zaman verilecek yani engelli maaşları ne zaman ödenecek ayın kaçında hesaplara yatacak ? 
 
Engelli maaşları ve yaşlılık maaşları ödemeleri her ayın ilk haftasında yatmaktadır. Hak sahiplerinin doğum yılının son rakamı 0 ve 5 ise ilgili ayın 5’inde ödeme yapılmaktadır.
 
Engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de engelli maaşları nereye yatar beraber bakalım.
Engelli Maaşları Nereye Yatar
Engelli Maaşları Nereye Yatar

Engelli Maaşları Nereye Yatar ?

2022 Engelli maaşları her ayın ilk haftası PTT şubelerine yatmaktadır. Eğer PTT şubesinde sıra beklemek istemiyorsanız PTT kart çıkartarak maaşınızı kartla çekebilirsiniz. PTT şubelerine gidemeyecek durumdaysanız ödemenizin evde yapılmasını talep edebilirsiniz.

2022 Engelli Maaşından Kimler Faydalanamaz?

2022 engelli maaşından muhtaçlık sınırını geçen vatandaşlar faydalanamazlar. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigorta ödemesi yatırılan, isteğe bağlı prim ödemesi yapan ve SGK yardımıyla herhangi bir kurum ödemesi alan vatandaşlar da engelli maaşı alamazlar. Aynı zamanda bakım merkezlerinde kalan engelli vatandaşlar da bu maaştan yararlanamaz. 

2022 Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Engelli maaşınızın başvuru durumunu yada hesabınıza ne zaman yatacağını öğrenmenin kolay ve pratik yolları bulunmaktadır. 2022 engelli aylığını sorgulama işlemlerinde en çok kullanılan yöntem e devlet uygulamasıdır.

2022 engelli maaşı sorgulama e devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Eğer e devlet şifreniz varsa buraya tıklayarak T.C. ile engelli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 ‘ü arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Engelli maaşı hakkında sizlerden bol miktar da soru gelmektedir. Bu soruları da cevaplamadan geçmeyelim.

2022 maaşı alan babadan emekli maaşı alabilir mi ?

Hayır. 2022 maaşı alan bireyler her ne isim altında olursa olsun SGK’ dan başka bir maaş alamaz. Aynı şekilde kendisi yada anne-babasından emekli maaşı alan kişi engelli yani özürlü maaşı alamaz.

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz. Bu 2 maaşta 2022 maaşı olarak geçmektedir. Bu aylıklardan birini tercih etmek zorunda.

Engelli maaşı alan dul maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz.

Engelli maaşı alan çocuk parası alabilir mi ?

Evet alabilir.

Engelli maaşı almak için en az yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı almak için en az %40 rapor gereklidir.

Engelli maaşı alan araba alabilir mi ?

Evet alabilir. Ancak her yıl yapılan gelir testi olduğunda bu arabanın da artık haneye gelir olarak ekleneceğini unutmayın.

Engelli maaşı hangi aylarda alınır ? Engelli maaşı her ay mı alınır ?

Engelli maaşı her ay alınmaktadır. Ödemeler her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Engelli maaşı hangi bankadan alınır ?

Engelli maaşları bankalardan değil PTT şubelerinden alınmaktadır.

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır ?

Engelli maaşları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınmaktadır.

Engelli maaşlarında artık sadece engellinin gelirine mi bakılacak ?

Hayır. Bütün ailenin geliri hesaplanıyor. 2019 dan önce eşlerin ssk kaydının engel olması durumu kaldırıldı sadece.

Engelli üzerine ev yada araba alırsak engelli maaşı kesilir mi ?

Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Ancak yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir. Yukarı da ne kadar ekleneceğini anlatmıştık.

Aynı şekilde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engellı maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 1.417 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından küçük engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir Ssk’lı çalışanın olması direkt olarak engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır.

Adres değiştirirsem 2022 engelli maaşım kesilir mi ?

Adres değiştirme 2022 engelli aylığının kesilmesine sebep olmakla beraber bazı faklı durumlar söz konusu. Onlarda şöyle.

Aynı ilçe içerisinde adres değiştirirseniz:

Aynı ilçe içerisinde adres değişikliği yaparsanız adresinizi nüfus dairesinden düzeltmeniz ve sosyal yardımlaşmaya haber vermeniz gerekiyor.

Eğer düzeltmezseniz yıllık hane ziyareti yapan ekipler orada oturmadığınızı tespit ederse maaşınızı kesme yetkisine sahip. Çünkü sizin aynı şehir de mi yada yurt dışında mı olduğunuzu bilemezler.

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı vardır.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2022 engelli, maaşları emekli maaşları gibi değil.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslında aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır. O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Engelli maaşım neden kesildi diye merak ediyorsanız mutlaka engelli maaşı neden kesilir ? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Engelli maaşı ne kadar sorusuna ayrıntılı bir yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabı sayfamızda sürekli güncel tutulmaktadır.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. merhaba ben annem işe girmeden önce bağlatmıştım aylığımı 2 kişi yaşıyoruz annem asgari ücretle çalışıyo başka herhangi bir gelirimiz yok maaş kesilmedi devam ediyo kesilir mi acaba?

 2. Iyi gunler ben yuzde 45 psikiyatri hastasiyim hicbir gelirim yok muhtaclik ayligi ni mi denemeliyim engelli maasini mi acaba

  1. Merhaba. Heyete girip %40 rapor alırsanız engelli maaşı çok dahi olacaktır sizin için. Eğer raporunuz varsa mutlaka engelli maaşına başvuru yapın.

 3. Ben canan raporluyum yalniz raporum iptal olmus %45 raporum vardi lutfen yardim edin

 4. Ben bir sene önce engel raporu aldım %43 raporum var. Öğretmenim atamaya giricem atamam olana kadar engelli maaşı almak istiyorum başvuruda bulundum bir sorun çıkmadı ama benim bu maaşı almam ileride bana sorun yaratır mı atama konusunda

  1. Merhaba. Raporuz varsa maaş alıp almamanız çokta bir önem ifade etmeyecektir. Raporun varlığı ise sıkıntı yaratıp yaratmayacağını devlet personel daire başkanlığına sormalısınız.

  1. Merhaba. Bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına başvuruda bulundunuz mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu