Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

4 Yorum 1.365 views
Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

Engelli maaşı Halk arasında özürlü maaşı, 3 aylık maaş yada 2022 maaşı olarak da bilinen engelli aylığı, sosyal devlet ilkesi gereği T.C. Devleti tarafından engelli olduğu tam teşekkülü bir devlet hastanesi tarafından tescillenmiş, en az % 40 engelli raporu almış muhtaç ve kimsesiz durumda ki kişilere Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilen bir maaş türüdür. “ 2022 maaşı nedir” sorusu kimi zaman vatandaşlar tarafından bizlere yöneltilmektedir. Bu maaşa 2022 aylığı denmesinin sebebi engelli ve yaşlılık maaşlarının bakanlar kurulu tarafından çıkarılan 2022 sayılı kanun maddesine dayanılarak veriliyor olmasıdır. 2022 sayılı kanun nedir ? diye merak ederseniz  buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

engelli maaşı için nereye başvurmalıyım ?

Bu başlıkta Engelli maaşı (2022) için nereye müracaat edilir onu inceleyeceğiz. Engelli maaşı başvurusu yapabilmeniz için en az %40 özürlü raporunuz bulunmalı ve elinizde ki sağlık kurulu raporu ile bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) başvuruda bulunmalısınız. Burada bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyoruz.Her ilçede ve birde merkez de olmak üzere farklı sydv vakıfları bulunmaktadır. Yani her ilçenin bağlı olduğu SYDV’ ler farklıdır. Bu yüzden adrese dayalı nüfus sisteminde ikametgahınız hangi ilçede ise orada ki vakfa başvurmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz alınmayacaktır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır Ve Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Engelli maaşı için dilekçe yazmanıza gerek yok. Vakfa başvuru sırasında engelli maaşı için gerekli evraklar size verilecek ve başvuru formu doldurtulacaktır.Siz sadece yanınızda engelli raporunuzu ve eğer engelli kuruma gelemeyecek durumda ise vekaletname örneğini yanınızda bulundurmanız yeterli. Eğer daha önce SYD vakıflarına işiniz düşmediyse öncelikli olarak size yeni bir dosya açılacak ve en kısa sürede ikamet ettiğiniz adreste sosyal inceleme yapılacak ve yaşadığınız yer tespit edilecektir. Eğer ailede kayıtlı mal varlığı olan birey yada bireyler varsa onlardan malvarlığının rayiç bedellerine ilişkin belge istenecek. Ayrıca SGK kaydı olan bireylerden maaş bodrosu istenmektedir. Daha sonra yeşil kart işlemleriniz başlatılacak.Yeşil kart işlemlerinizin ardında 2022 engelli maaş şartlarınız uygunsa başvurunuz vakıf mütevelli heyeti tarafından incelenecek ve en fazla bir ay içinde başvurunuz sonuçlanacaktır. 

2022 Engelli Aylığı Bağlanma Şartları

Engelli maaşı bağlanabilmesi için başvuracak kişinin bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlara yakından bakalım.

1-Engelli kişi her ne isim altında olursa olsun Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) herhangi bir maaş almamalı.

2-Genel sağlık sigortası kapsamında gelir testi sonucu G0 yani primli çıkmamış olmalı ve yada isteğe bağlı olarak gelir testi sonucunu G1 yapmamış olmalı.

3-Başvuran engellinin herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olması yada sigortalı olarak görünmemesi gerekiyor. Eğer engelli maaşına başvuracak kişi 18 yaş altı ise engelli yakını aylığı alacak  kişinin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor. 18 yaş altı engelli aylığı için Anne- baba dışında evde herhangi bir sigortalının bulunması yardıma engel olmayıp kişi başına düşen muhtaçlık sınırı baz alınmaktadır. 2019 Engelli maaşlarında son dakika bir düzenleme yapılarak artık engelli maaşına başvuran kişinin eşinin sigortalı olması engel teşkil olmaktan çıkartıldı. Yani eşinin sigortası varsa sadece engelli maaş hesaplamasına dahil edilecek. Daha önce eşlerin sigortalı olması direkt olarak maaşlara engeldi.

4- En az %40 engelli raporuna sahip olmak ve rapor süresi dolmamış olmak.

Eğer bu şartları yerine getirebiliyorsanız 2022 engelli aylığından faydalanabilirsiniz.

Ne Kadar Engelli Maaşı Alacağım ?

Engelli maaşı ne kadar sorusu merak edilen bir diğer konu. Engelli maaşı ödemelerini 2 ana başlıkta incelemek gerekiyor. Bunlar Engelli aylığı ve Engelli yakın aylığıdır. Engelli aylığı; 18 yaş ve üstü engelli vatandaşlara verilen maaştır. Engelli yakın aylığı ise 18 yaş altı engelli kişilere ödenen aylıktır.

Engelli maaşları ödemeleri , 18 yaş altı engelli aylıkları dışında rapor oranına göre değişmektedir. 2019 Temmuz ayı engelli maaşı zammıyla beraber yeni ödeme miktarları şöyle:

Engelli olan vatandaş eğer 18 yaş ve üstüyse

Rapor oranı

%40- %69 arası ise 509,13 TL

%70 ve üzeri ise 763,69  TL

Engelli maaşı alabilecekler.

Eğer şahıs 18 yaş altı ise rapor oranı en az %40 olmak şartı ile 509,13 TL ödeme yapılmaktadır.Rapor oranı %40 üstü de olsa 18 yaş altı engelli aylığı ödeme miktarı değişmemektedir.18 yaş altı engelli aylığı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilsiniz. Engelli maaşı ödemeleri konusunu bitirmeden önce en sık sorulan sorulardan bir kaçını yanıtlayalım.

Engelli Maaşları Kaç Ayda Bir Yatmaktadır ?

Engelli maaşları 2019 yılından önce 3 aylık periyotlarla yatırılmaktaydı. 2019 itibariyle engelli maaşları 3 aylık olarak değil aylık olarak yatırılmaktadır.

Eşim Sigortalı Olarak Çalışıyor. Engelli Maaşı Alabilir Miyim ?

Evet. Son yapılan düzenleme ile eşi sigortalı olarak çalışan bireylerde engelli maaşı alabilecek. Burada tek fark eşinizin sigortalı olması direkt olarak maaşı almanıza engel olmasa da eşinizin maaşı da hanenin gelirine eklenerek kişi başına düşen gelire dahil edilecek ve asgari ücretin 1/3 ü olan muhtaçlık sınırını (609,67 TL) geçmemesi gerekiyor.

Engelli Aylıklarına Zam Ne Zaman Yapılmaktadır ?

Engelli maaşları her yıl başında belirlenen asgari ücret tespit komisyonunun nihai kararı vermesiyle beraber ortaya çıkar. Yani engelli aylıklarına senede bir kez zam yapılmaktadır.

Cezaevindekiler Engelli Maaşı Alabilir Mi?

Cezaevinde bulunan vatandaşlar engelli aylığına başvurabilir. Eğer vatandaşın daha önce elinde engelli raporu varsa cezaevindeki vatandaş mahkeme kararıyla bir vasi atayabilir ve bu vasi engelli raporunu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfında teslim ederek başvuruda bulunabilir. Bu vasi evliyse eşi bekarsa anne-babasıdır. Eğer cezaevindeki vatandaşın hazırda engelli raporu yoksa bu durumda cezaevi yönetiminin izni ile Kamı hastahanesine gidip sağlık kuruluna girebilir. Sağlık kurulundan çıkan rapor sonucu cezaevi yönetimine ulaşmakta ve bu rapor ilgili SYDV’ye iletilmektedir. Burada kritik bir diğer soru ise Engelli maaşı başvurusunda gelir testi nasıl yapılmaktadır. Cezaevindeki engellinin engelli maaşı başvurusunda gelir testi yapılırken şahıs evliyse eşi ve çocukları ile bekarsa anne-babası ile hesaplanmaktadır.

Askerlik Çürük Raporu Engelli Raporu Yerine Geçer Mi ?

Askerlikten muaf olanlar engelli sayılır mı ? Askerlik vazifesini yapacak kişinin askerlik vazifesini yapmaya engel teşkil edecek bir sağlık sorunu olup olmadığını anlayabilmek için sağlık kontrolinden geçirilmektedir. Eğer sağlık durumu ile ilgili ciddi bir sorun varsa şahıs devlet hastanesine götürülürek sağlık kurulundan geçirilmektedir. Eğer şahsın askerlik vazifesini yapmasına engel bir durum olduğu tespit edilirse şahsa çürük diye adlandırılan bir sağlık kurulu raporu verilmektedir. Bu rapor sadece şahsın askerlik yapmasına engel teşkil edecek bir durumun olduğunu göstermekte olup engelli raporu olarak engelli maaş işlemlerinde kullanılamamaktadır.

Peki neden geçmez ?

Örnek vermek gerekirse mesela bazı deri hastalıkları askerlik yapılmasına engel teşkil edebilmektedir. Evet bu vatandaş bir hastalığı sahip ama vücut fonksiyonları işlevinin yerine getirebilmektedir.Dolayısıyla engelli sayılmaz hasta sayılır yani bir hastalık sahibidir aslında. Engelli raporu verilirken ise kişinin bir hastalığına yada işlevinin yerine getiremeyen sadece bir uzvuna değil bütün vücut fonksiyonları dikkate alınmakta ve hepsi toplanarak genel bir engelli oranı verilmektedir. Dolayısıyla askerlik çürük raporu engelli raporu olarak engelli maaş işlemlerinde kullanılamamaktadır.

Engelli Hakları

Engelli Hakları nelerdir ?

%40 Engelli raporu alan vatandaşlara devletin tanıdığı bazı haklar ve pozitif ayrımcılıklar bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıran haklardan bazıları şöyle ;engelli araç indirimi, engelli ötv indirimi , engelli park yerleri imkanı, engelli personel alımı, engelli memur alımı, engelli çalıştırmama cezası ile engelli çalıştırmaya teşvik etme ,engelli park yeri cezası, engelli trafik lavhaları, engelliler sitesi, engelli el ilanları, engelli internet kampanyaları , engelli tekerlekli sandalye ödemesi, işkur engelli alımları, engellilere özel eğitim imkanı, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri engellilere pozitif ayrımcılıklar olarak ortaya çıkmaktadır.Engelli hakları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Engelli vatandaşların sorunları ve Türkiyede Engelli olmak ne kadar zor olsa da tanınan bu haklarla engellilere bir nebze olsun hayatı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca her yıl 10-16 Mayıs arası engelliler haftası olarak kutlanmaktadır.

Engelli Maaşım Kesildi

Engelli maaşının kesilmesi zaman zaman vatandaşlarımızın başına gelebilmektedir. Unutmayalım ki engelli maaşı bir emeklilik maaşı değil aslında bir yardımdır. Şartları taşımayan yada durumunda sonradan değişiklik olan vatandaşların engelli maaşı kesilebilmektedir. Engelli maaşım neden kesildi adlı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı başvurusu yapan vatandaşlar engelli maaş başvurusunun kabul edilip edilmediğini öğrenmek istiyor. Yada kesilen engelli maaşının neden kesildiğini öğrenmek istiyor. Bu durumda yapılacak küçük birkaç işlemle Engelli maaşınızın durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu işlemler ALO 144, e-devlet sistemi gibi imkanlarla gerçekleştirilmektedir. Yardım nasıl sorgulanır adlı yazımızı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli raporu için sağlık kuruluna giren vatandaşlar, branş doktorlarının vermiş olduğu oranların toplamının nasıl değerlendirildiği ve hangi formülü kullandıklarını merak ediyorlar. Bunun için kullanılan formül baltazar (balthazard) formülüdür. Bu formülü kullanarak engelli raporunuzun tahmini olarak yüzde kaç verileceğini hesaplayabilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme

Yazımıza son vermeden önce de bir konuya değinmeden geçemeyeceğiz.İnternet sitelerinde vatandaşı yanlış yönlendiren bilgiler bulunmaktadır. Engelli vatandaşlara bayram ikramiyesi, engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi vs. tarzından bir çok haber bulunmaktadır. Vatandaşın muhtaçlık durumunu kullanarak bu tarz haberler çıkartan haberlere lütfen itimat etmeyin. Bayram ikramiyeleri sadece emekli olan vatandaşlara ödenmektedir. Engelli maaşı bir yardımdır ve ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Tabi zaman ne gösterecek ileride ödenir mi bilemeyiz. Kısacası engelli maaşı alanlara bayram ikramiyesi diye bir durum söz konusu değildir.Umarım yazımız sizlere bir nebze olsun faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları bize ulaşın bölümünden bizlere yazabilir yada sosyal medya aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

4 Yorum

  1. Avatar Elif Tıknaz

    Merhaba. Öncelikle yazınız gerçekten ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş. Bir sorum var. Oğlum engelli %44 oranında. Raporun süresi bitti. Maaşım hemen kesilecek mi ?

  2. merhaba elif hanım. Raporunuzun süresi bittiğinde maaşınız maalesef kesilecek. Yeni bir rapor çıkararak yardımınızı almaya devam edebilrsiniz.