Engelli Aylığı

Engelli Maaşı Alan Kişi Sayısı

Engelli maaşı alan kişi sayısı sorusunun cevabı belli oldu. Cevap Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Geliştirme Ve Proje Daire Başkanlığından geldi. Her yıl açıklanan istatistikler mayıs 2019 tarihli Engelli ve Yaşlı Bireylere İlişkin İstatistik bülteni kamuoyuna açıkladı. Açıklanan rakamlarda engelli maaşı alan kişi sayısı 2019 ve Türkiyede ki engellilere yönelik ödenen toplam para belli oldu. Ayrıca yaşlılık maaşı alan kişilerin istatistiği de paylaşılmıştır. Yaşlılık Maaşı hakkında merak ettikleriniz için buraya Engelli maaşı hakkında merak ettikleriniz için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiyede Engelli Maaşı Alan Kişi Sayısı 2019 Ve Ayrılan Kaynak

2019 Mayıs verileri

Veriler yıl sonunda toplanıp bir sonra ki yıl yayınlanmaktadır. Bu veriler 2018 yılı boyunca toplanan istatistikleri içermektedir. Buna göre 2018 yılında %70 ve üzeri raporlu engelli sayısı 287,726 oldu. Ayrılan bütçe 1,681 milyon TL . %40-%69 rapor oranına sahip engelli sayısı ise 341,825 oldu, ayrılan bütçe ise 1,341 milyon TL. 18 yaş altı engelli sayısı ise 93,003 olurken toplam ödenen para 345 milyon TL oldu. Silikozis aylığından faydalanan kişi sayısı ise 168 olurken ayrılan bütçe 1,771 bin TL oldu.

Yaşlılık Maaşı Alan Kaç Kişi Var 2019 İstatistikleri

Yaşlılık maaşı 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza aylık olarak ödenen bir maaştır. ( Yaşlılık Maaşı hakkında merak ettiğiniz soruların cevabına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Buna göre 2018 yılında 65 yaş aylık alan kişilerin sayısı 709,590 oldu. Ayrılan bütçe ise 2,900 Milyon TL oldu. Bu rakam bir önceki yıl 618,162 kişi iken dada önce ayrılan bütçe ise 1,766 Milyon TL idi.

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı hayatını devam ettirebilmesi için bir başkasına ihtiyaç duyan engelli vatandaşlarımıza ödenen aylık bir maaştır. Bu maaş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ödenmektedir. Şimdi bir de bakıcı aylığı istatistiklerini inceleyelim.(Bakıcı aylığı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.)

2018 yılında 513,276 kişi bakım aylığından faydalandı. Ödenen miktar ise 6,675 Milyon TL oldu. Bir önceki yıl 499 bin kişi bu aylıktan yararlanırken ödenen miktar ise 5,72 Milyon TL idi.

kaynak: https://ailevecalisma.gov.tr/eyhgm/

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Engelli maas ödemeleri olmasa bu aileler ne yapacaktı. Allah yardımcıları olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu