Engelli Kimlik Kartı Nedir ?

Yorum Yap 275 views
Engelli Kimlik Kartı Nedir ?

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı %40 ve üzeri engeli bulunan engellilerin mevzuatta yer alan tüm kamu ve özel yardımlardan hızlı bir şekilde yararlanmasına yardımcı olan bir karttır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelliler; engellilik oranı %40 ve üzeri olduğunu belirten sağlık kurulu engelli raporu ile bulunduğu ildeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuruda bulunur.

Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

-Nüfus Cüzdanı(T.C. Kimlik Kartı) Beyanı

-Sağlık Kurulu Raporu

-2 Adet Fotoğraf

Engelli Kimlik Kartının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

-Devlet tiyatroları özürlü kimlik kartı olan vatandaşlarımızdan ücret almamaktadır.

-Sinemalarda öğrenci indirimi oranında indirim uygulanmaktadır.

-Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımında indirimler uygulanmaktadır.

– Türk Hava Yolarında iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %40 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca ‘refakatçi ile seyahat etmelidir’ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde %20 indirim sağlanmaktadır.

– Devlet Demir Yollarında %50 indirim uygulanmaktadır.

– Belediye otobüsleri, Metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. “Ağır engelli” ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır.

– Şehirlerarası otobüslerde %30 indirim mevcuttur. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirimden faydalanma şansı yoktur.

– Özürlülerin spor imkanlarından faydalanmaları için özürlüler spor federasyonu kurulmuştur.

– Açık öğretim kayıtlarında ücret alınmamaktadır.

– Belediye toplu taşım araçlarından ücretsiz yada indirimli olarak faydalanmaktadırlar.

– H sınıfı sürücü belgesi olan özürlülerden uygun şartları taşıyanların yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı otomobiller için gümrük vergisi muafiyeti uygulanmaktadır.

– H sınıfı sürücü belgesine sahip olan özürlüler yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde, katma değer vergisi indiriminden yararlanmakta ve taşıt alım vergisi ödememektedirler.

– ÖTV indirimi ile alınmış olması şartı ile engelli araç park yerlerine araç park edebilirler.

Havaalanlarında, Belediye tarafından işletilen otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.

– Otobanlarda 15 dakikaya kadar araçlarını yol kenarına çekebilirler.

– ÖTV indirimli alınan araçlar için Trafik Tescil Şubesine dilekçe ile başvurarak engelli araç park kartı temin edilebilir.

– ÖTV indirimli aracı olanlar yaşadıkları evlerin önüne ilgili belediyeye müracaat ederek Engelli Araç Park Yeri yaptırabilir.

– Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün öğrenci yurtlarından özürlü öğrenciler istemde bulunmaları halinde faydalanabilmektedirler.

– Araç muayene istasyonlarında engellilere ait ÖTV indirimli araçlara öncelik hakkı vardır.

– Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan harç ve öğrenim kredisi tahsisinde %40 ve üzerinde özürlü olduğunu belgeleyenlere öncelik tanımakta ve harç kredisinin geri ödenmesinde yönetim kurulu kararı ile %50 indirim yapılmaktadır.

– Serbest meslek erbabı ve ücretli çalışan özürlü vatandaşlar ile kendisi özürlü olmasa bile ailesinde özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı ile ücretliler vergi indiriminden faydalanırlar.

– % 90 ve üzeri raporu olanlar motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar.

– ÖMSS neticesine göre kamuda açık bulun özürlü kontenjanlarına atamaları yapılır.

– Özürlülük oranı ve dönemine bağlı olarak erken emeklilik hakkı mevcuttur.

– Türkiye’de özürlü vatandaşlarımız için Türkiye iş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler, Belediyeler ve özürlülerle ilgili dernek ve vakıflar tarafından meslek edindirme kursları açılmaktadır.

– İş verenler belli bir mesleği olan özürlüleri mesleği gereğince çalıştırmak zorundadır.