Engelli Aylığı

Engelli Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kartının Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda Engelli kimlik kartı ne ise yarar? Engelli kimlik kartı e-devlet üzerinden nasıl alınır? Engelli kimlik kartı faydaları nelerdir? Engelli kimlik kartı değişimi ne şekilde yapılmaktadır? İETT engelli kartı başvuru ve işleyişi nedir? Engelli kimlik kartı örneği gibi konulara bakacağız. Yazımızı baştan sona kadar okuduğunuzda engelli kimlik kartları ile ilgili bütün detaylara ulaşmış olacaksınız.

Engelli Kartı Nedir?

Bildiğiniz gibi 2022 sayılı kanuna göre engelli bireylere engelli maaşı verilmektedir. Aynı zamanda bu engelli bireylerimizin engelli kimlik kartları bulunmaktadır. Engelli kimlik kartı bir kişinin engelli olduğuna ve engel oranı en az %40 olduğunu gösteren bir belgedir. Peki engelli kimlik kartı nasıl alınır? Herkes bu kartı alabilir mi? Engelli kimliği nedir? Engelli hakları nelerdir? Değerli okurlar engelli kimlik kartlarıyla birçok haktan faydalanma imkanı sunulmaktadır.

Engelli kimlik kartı, engelli vatandaşlarımızın engelli olduğuna dair resmi bir evraktır. Bu kimlik kartını aldıktan sonra bu kimlik kartı ile beraber sağlanan avantajlardan da yaralanma şansınız vardır.

Engelli Kartının Şartları

Bir bireyin engelli sayılabilmesi için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az %40 oranına sahip bir engelli raporuna sahip olması gerekiyor ( 0- 65 yaş arası ). Eğer %40 oranında bir engelli raporunuz varsa sizde engelli statüsünde sayılırsınız. Peki siz engelli raporunu aldıktan sonra. Yani %40 oranına sahip olduktan sonra engeli kartınızı çıkardınız mı?

Bu vatandaşlarımızın anayasal olarak kendilerine tanınan birçok hakkı var. Bu haklardan en önemlilerinden biri de engelli kartıdır. Engelli kimlik kartı bir kişinin engelli olduğuna ve engel oranı en az %40 olduğunu gösteren bir belgedir. Bu belge yoluyla da birçok avantajdan yaralanabilir.

Engelli Kimlik kartı nasıl alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Şimdi de Engelli kartı nedir?  Engelli kartı nereden çıkartılır Ona bakalım değerli okurlar. Engelli kimlik kartı çıkarmak için ilimizde ya da ilçemizde yer alan sosyal hizmet merkezlerine gitmeniz gerekiyor.

Engelli kimlik kartı için E devletten de başvuru yapabilirsiniz ama genellikle bu başvuruyu e-devlet’ten yaptığımızda yine evraklarınızı sosyal hizmet merkezine getirmeniz istenmektedir. Aslında en sağlıklı yöntem bütün evrakları topladıktan sonra ilçemizdeki sosyal hizmet merkezine bizzat gitmektir. İlçemizdeki sosyal hizmet merkezine evraklarımızı vererek başvurumuzu yapmamız en doğru yöntemdir.

Engelli Kartı İçin Gereken Evraklar

Engelli kartı için hangi evrakları hazırlamamız gerekiyor? bakalım:

1- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
2- Engelli kartına başvuru yapmak için doldurmuş olan form. Bunu başvuru yapmış olduğunuz kurum verecek
3- Engel oranının %40 ve üzerinde olduğunu gösteren sağlık kurulu onaylı rapor. Bunu da hastaneler veriyor
4-  2 adet vesikalık fotoğraf
5- Kayıp kart dilekçesi örneği ( Engelli kimlik kartınız varsa ve kaybettiyseniz bu kartın kayıp kart dilekçesini doldurmanız gerekiyor.) Bunu da kurumda bulabilirsiniz.

Eğer refakatçiniz varsa refakatçi kartının dilekçe örneğini, engel orandaki değişikliği içeren dilekçe örneğini de veriyorsunuz. Bu evraklara baktığımız zaman en önemlisi sağlık kurulu raporu ve sosyal hizmet merkezinin size oraya gittiğiniz zaman vereceği evraklardır.Eğer kartınız kaybolduysa bunu belirten evraklarla başvuru yapabiliyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=FmRmG7x_WjY&t=453s
Engelli kimlik kartı videosu

Değerli okurlarım, evraklarınızın hepsini doldurup ilçe sosyal hizmet merkezine başvurunuzu yaptıktan sonrası kolay. Bundan sonra kurum evraklarınızı alıp inceleme yapıyor. Evrak çıkarıldıktan sonra 7 iş günü içinde adresinize engelli kimliğiniz ulaştırılıyor.  Dolayısıyla engelli kimlik kartınız elinize ulaştıktan sonra siz de engelli kimlik kartının sağlamış olduğu bütün avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Faydaları

19 Temmuz 2007’den beri engelli kimlik kartları verilmektedir. Dolayısıyla bu tarihten itibaren engelli kimlik kartı ile ilgili birçok haktan yararlanma şansı vardır. %40 engel oranına sahip olan vatandaşlarımızın alabileceği bu engelli kimlik kartlarının sağladığı birçok avantaj var. Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Engelli hakları nelerdir? sorularına cevap verirken haklarımızı da biraz anlatalım.

Sinema Ve Tiyatrolar

Değerli okurlar, engelli kimlik kartınızla sinema ve tiyatro faaliyetlerinden yaralanma şansımız vardır. Devlet tiyatrolarından tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz gibi sinema salonlarında engelli kimlik kartına sahip bireylerin indirim alma hakkı bulunmaktadır. Engelli bireylerimizin sinema biletlerinde öğrencilere yapılan oranda bir indirim yapılmaktadır. Yani öğrenci indirimi ne kadarsa engelli biri de o indirim dahilinde sinemaya gidebilmektedir. Devlet Tiyatroları da dediğimiz gibi tamamen ücretsizdir.

Havayollarında İndirimler

Engelli kimlik kartı ile birçok havayolu şirketi engelli bireylere seyahat de indirim sağlamaktadır. Özellikle Türk Hava Yolları iç hatlarda %20, dış hat uçuşlarında ise %40 indirim sağlamaktaydı. Son zamanlarda aldığımız duyumlara göre bu indirimler kaldırılmış ancak yasal olarak bu kartla beraber hava yollarından indirim alma şansımız vardır. Bunları takip etmenizi öneririm arkadaşlar.

Engelli indirimleri

Engelli Kartının Diğer Faydaları

Engelli Kimlik Kartı nasıl alınır? Engelli kartının faydaları nelerdir? Bu sorularımıza cevap vermeye devam edelim. Peki bunların dışında engellilerimize yani engelli kimlik kartlarına sahip olan vatandaşlarımıza tanınan diğer haklar nelerdir? Devam edelim…

İndirimli araç Alma Şansı

Belediyeye başvurmanız halinde evinizin önüne engelli park alanı yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra şehrin herhangi bir kısmında engellilere ayrılmış olan park alanlarına ücretsiz bir şekilde park edebilirsiniz. Ayrıca otobanlarda 15 dakikaya kadar aracınızı park etme şansınız bulunuyor.

Bu kartınızla havalimanındaki otoparklardan 15 güne kadar ücretsiz yararlanabilirsiniz. 15 günü geçtiğimizde ise normal ücret tarifesi ile yararlanma şansınız vardır. Aynı zamanda  yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsizdir.

İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Bu durumda engelli ibaresi varsa İSPARKTAN da yaralanma şansınız vardır.

Müze Ve Ören Yerleri…

Engelli Kimlik kartı

Müze ve ören yerleri milli parklar piknik alanları engellilere kesinlikle ücretsizdir. Bunun haricinde faturalarda da indirimler olabilmektedir. Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli maaşı alıyorsanız elektrik faturanızda belli bir indirim yapılır. Postahaneye faturanızı götürdüğünüz zaman elektrik indirimi alma hakkınız vardır. Bunun yanında su faturasında da İSKİ %50 indirim sağlamıştır.

Engelli Kimliğinin Diğer Avantajları

Emlak vergisi dilekçe ile ücretsiz yapılabilmektedir. Tek daire ve 200 metrekareye geçmeyecek şekilde emlak vergisi de ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda E-KPSS engelli kamu personeli seçme sınavı ile kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atanma şansımız vardır. Ayrıca 4857 sayılı iş kanuna göre 50 kişi ve üstünde işçi çalıştıran özel sektördeki işletmelerde %3 oranında engelli birey çalıştırmak zorundadır. Engelli kimlik kartınızla beraber buralarda başvuru yapıp çalışma imkanı varsa çalışabilirsiniz.

Değerli okurlar, demek ki engelli kimlik kartınızı aldıktan sonra birçok alanda indirim hakkınız vardır ve bu kartınızı aldıktan sonra lütfen bizim bu vermiş olduğumuz bilgilerin yanı sıra ayrıca haklarınız varsa bu haklardan da faydalanın. Sosyal Hizmet Merkezilerinin engellilerimize sağladığı diğer destekler için tıklayın.

Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Engelli kimlik kartının faydaları nelerdir? Engelli hakları nelerdir? Temel sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda kısaca engelli kimlik kartınızı nasıl alacağınızı ve bunu aldıktan sonra genel anlamda hangi indirimlerden faydalanabileceğinizi anlattık. Engelli hakları olarak tanınan ancak şu anda sorun yaşadığınız bu haklardan faydalanamadığınız ne varsa yorum kısmına yazarsanız biz elimizden geldiğince bu konuda size destek olmaya ve sesimizi duyurmaya çalışacağız.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu