Engelli Aylığı

Engelli Faturalarında İndirimler Nelerdir

Engelli faturalarında çeşitli indirimler mevcuttur. Bu indirimleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Engelli Faturalarında İndirimler Nelerdir?

Hayatın her geçen gün daha pahalı bir hal almasının en önemli kanıtı kuşkusuz her ay ödenmesi gereken faturalar. Özellikle de elektriğe gelen fahiş zamlar nedeni ile kısıtlı geliri olan vatandaşlar oldukça zorlanmakta. Bunlar arasında en önemli yere sahip olan ve tek geçin kaynağı engelli maaşı olan bireyler de gelen yüksek faturalar sebebi ile şikayetçi. Ancak engelli bireylerin pek çoğunun da bilmediği engelli fatura indirimi bu yılda devam eden önemli uygulamalardan bir tanesi.

Son zamanlarda sıkça sorulan engelli fatura indirimleri konusu aslında yeni olmayan ve yıllardır uygulanan bir uygulama. Engelli bireylerin hayatlarını daha kolay idame ettirebilmeleri için uygulanan bu süreç sayesinde, engelli bireyler daha düşük oranlarda fatura ödeyebiliyorlar. İşte engelli fatura indirimi konusunda bilinmeyen ayrıntılar.

Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor
Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor

Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor

Engelli fatura indirimi su ve elektrik faturalarını kapsamaktadır. Bunun için engelli maaşı alan engelliler, 18 yaşın altında engelli yakını bulunanlar ve 65 yaş maaşı bağlanan kişiler, faturalarını PTT şubelerine götürmek sureti ile bu indirimden faydalanabiliyorlar. Bu indirimin uygulanma şekli ise şöyle;

 • Bir ya da iki kişi için 103 TL,
 • Üç kişi için 133 TL,
 • 4 kişi için 171 TL,
 • 5 kişi için ise 203 TL,

Buradaki kişi sayısı engelli bireyle birlikte hayatını idame ettiren hane halkı sayısıdır. Hane halkı sayısı arttıkça engelli bireyin alacağı fatura desteği de artmaktadır. Ayrıca bir engelli birey hem elektrik hem de su indiriminden faydalanabilmekte.

Elektrik İndirimi

Engelli vatandaşlara elektrik indirimi 2019 yılının Ocak ayında başlamıştır. Alınan yeni karara göre engelli vatandaşların kullandığı elektrik 150 kW’a kadar devlet tarafından desteklenmektedir. Bu destekten faydalanmak için kişinin ağır ve kronik hasta olması gerekir. Bir cihaza bağlı olarak hayatını devam ettiriyor olması gerekir. Ancak elektrik yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların bakım maaşı almıyor olması gerekir.

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz yardımı ısınma yardımı kapsamında gerçekleşmektedir. Engelli vatandaşlarına yapılan doğalgaz yardımı her yılın Mart ve Ekim aylarında gerçekleşmektedir.

Su İndirimi

Su indirimi belediyelerin vermiş olduğu bir yardımdır. Ancak bu yardımdan faydalanmak için %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak gerekir. Bu durumda engelli tarifesine geçerek %50 indirimden faydalanmak mümkündür.

Türk Telekom Hat İndirimi

Türk Telekom hat indirimi iki farklı alternatifte sunulmaktadır. Faturalı ve faturasız olmak üzere yardım sunulur ve %25 ile %30 oranında destek sağlanmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlara 2 GB ve 8GB oranında indirim sağlanmaktadır.

Turkcell Hat İndirimi

Turkcell tarafından engelli vatandaşlara hat indirimi Sosyal Destek Kampanyası dahilinde sunulmaktadır. %40 üzeri engellilere sunulan yardım oranı %25’tir. Toplamda 9 adet engelli tarifesi vardır. Bu tarifelere erişmek için müşteri temsilcilerinden destek alabilirsiniz.

Vodafone Hat İndirimi

Sosyal Destek kapsamında sunulan Vodafone hat indirimi 9 TL ile 47 TL arasında engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Vodafone operatöründe toplam 11 engelli tarifesi vardır. Yine müşteri hizmetlerini arayarak bu tarifelere erişebilirsiniz.

Digitürk Engelli İndirimi

Digitürk engelli indirimi kapsamında %35 indirim sağlanmaktadır. Bunun için Digitürk Web Abone Merkezi ile 0212 502 73 73 ile veya 0850 480 7 473 numaraları ile irtibata geçebilirsiniz.

Engelli Akülü Araba Desteği Devlet Şartları

Engelli akülü araba desteği 2023 yılında 2750 TL olarak belirlenmiştir. İlgili şartlar ise şu şekildedir;

 • Ayakta durmak için gerekli fonksiyonun olmaması
 • Ön kol veya kolların kullanılamaması
 • Kronik ve akciğer hastalıklarına sahip olunması
 • İlgili branşlardan akülü arabayı almak için gerekli raporun alınması
 • Sağlık raporunun alınması
 • Akülü arabanın SGK ile anlaşmalı olan yerlerden alınması

THY Bilet İndirimi

Engellilere uygulanan bilet indirimi iç hat ve dış hat durumuna göre farklılık gösterir. Herhangi bir belge talep etmeden THY engelli vatandaşlara iç hatlarda %20, dış hatlarda %25 oranında indirim sunar.

 

Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır
Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır

Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu indirimin başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılmaktadır. Başvuru esnasında götürülecek belgeler arasında son ödenen fatura örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi ve engelli oranını gösterir sağlık kurulu belgesi bulunmalıdır. Başvuru bakanlıkça değerlendirmeye alındıktan sonra, engellinin aldığı diğer yardımlar da göz önüne alınır. Ardından bireyin fatura indiriminden faydalanıp faydalanamayacağına karar verilir. Bu indirimden faydalanmak isteyenler eğer faturalı sistem yerine kartlı sistem kullanıyor ise öncelikle bağlı bulundukları belediyelere gitmelidir.

DİĞER ENGELLİ HAKLARI İÇİN BU YAZIMIZI DA MUTLAKA OKUMALISINIZ!

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba benim eşim vefat etti ailemin yanında yaşıyorum kızım 6 yaşında ve ağır engelli ben şu yardımından yararlanabilirmiyim acaba abonelikler babamın üzerine ama nasıl yararkanabilirim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu