Engelli Aylığı

Engelli Faturalarında İndirimler Nelerdir

Engelli faturalarında çeşitli indirimler mevcuttur. Bu indirimleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Engelli Faturalarında İndirimler Nelerdir?

Hayatın her geçen gün daha pahalı bir hal almasının en önemli kanıtı kuşkusuz her ay ödenmesi gereken faturalar. Özellikle de elektriğe gelen fahiş zamlar nedeni ile kısıtlı geliri olan vatandaşlar oldukça zorlanmakta. Bunlar arasında en önemli yere sahip olan ve tek geçin kaynağı engelli maaşı olan bireyler de gelen yüksek faturalar sebebi ile şikayetçi. Ancak engelli bireylerin pek çoğunun da bilmediği engelli fatura indirimi bu yılda devam eden önemli uygulamalardan bir tanesi.

Son zamanlarda sıkça sorulan engelli fatura indirimleri konusu aslında yeni olmayan ve yıllardır uygulanan bir uygulama. Engelli bireylerin hayatlarını daha kolay idame ettirebilmeleri için uygulanan bu süreç sayesinde, engelli bireyler daha düşük oranlarda fatura ödeyebiliyorlar. İşte engelli fatura indirimi konusunda bilinmeyen ayrıntılar.

Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor
Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor

Engelliler Hangi Faturalarda İndirim Alıyor

Engelli fatura indirimi su ve elektrik faturalarını kapsamaktadır. Bunun için engelli maaşı alan engelliler, 18 yaşın altında engelli yakını bulunanlar ve 65 yaş maaşı bağlanan kişiler, faturalarını PTT şubelerine götürmek sureti ile bu indirimden faydalanabiliyorlar. Bu indirimin uygulanma şekli ise şöyle;

  • Bir ya da iki kişi için 103 TL,
  • Üç kişi için 133 TL,
  • 4 kişi için 171 TL,
  • 5 kişi için ise 203 TL,

Buradaki kişi sayısı engelli bireyle birlikte hayatını idame ettiren hane halkı sayısıdır. Hane halkı sayısı arttıkça engelli bireyin alacağı fatura desteği de artmaktadır. Ayrıca bir engelli birey hem elektrik hem de su indiriminden faydalanabilmekte.

Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır
Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır

Engelli Fatura İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu indirimin başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılmaktadır. Başvuru esnasında götürülecek belgeler arasında son ödenen fatura örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi ve engelli oranını gösterir sağlık kurulu belgesi bulunmalıdır. Başvuru bakanlıkça değerlendirmeye alındıktan sonra, engellinin aldığı diğer yardımlar da göz önüne alınır. Ardından bireyin fatura indiriminden faydalanıp faydalanamayacağına karar verilir. Bu indirimden faydalanmak isteyenler eğer faturalı sistem yerine kartlı sistem kullanıyor ise öncelikle bağlı bulundukları belediyelere gitmelidir.

DİĞER ENGELLİ HAKLARI İÇİN BU YAZIMIZI DA MUTLAKA OKUMALISINIZ!

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu