Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ?

7 Yorum 60 views
Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ?

Yaşadığı olumsuz bir durum, kaza veya doğuştan rahatsızlık yaşayan kişiler çalışamayacak durumda olduklarında devlet tarafından bağlanan engelli maaşı ile geçinmek durumunda kalır. Engelli maaşları vücudunda belirli oranda fiziksel rahatsızlığa sahip kişiler için çoğu zaman tek geçim kaynağıdır. Bu sebeple engelli aylığı 2020’de ne kadar olacak gibi konular oldukça merak edilir. Engelliği aylığının güncel olarak ne olacağından ve genel olarak bu maaşı alabilme koşullarından bahsetmek istiyoruz.

Engelli Aylığı Nedir?

Engelli olan vatandaşlarımızın bu tarz olanaklara sahip olması son derece önemli ve gereklidir. Zaten sahip olduğu engel ile gündelik yaşamda birçok zorlukla karşılaşan insanlar için bir de maddi konular ile baş etmeye çalışmak çok daha zorlayıcı olacaktır. Engelli aylığı nedir ve vücudunda herhangi bir engeli olan herkes bu aylıktan faydalanabilir mi bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Engelli Maaşı

Engelli Maaşı Alma Koşulları

Sosyal devlet ilkelerine bağlı olarak çalışarak hayatını idame ettirmekte güçlük çeken kişiler için engelli maaşı uygulaması uygulanır. Tabi bu maaştan yararlanmak için vatandaşların bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Engelli maaş koşulları nelerdir bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Öncelikle bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri engellilik oranına göre maaş bağlandığıdır. Engel oranın belirlenmesi için vatandaşların tam teşekkülü bir hastaneden rapor alması gerekir. Aldığı rapor ile engeli en az %40 olan vatandaşlar ancak engelli maaşından faydalanabilir. Engel oranı ayrıca maaşın belirlenmesinde de önemli bir etmendir.
 • SGK tarafından başka bir maaşa veya aylığa bağlanan kişiler engelli maaşından faydalanamaz.
 • Engelli maaşına başvuracak olan kişinin herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir. Eğer engelli olan kişi 18 yaşın altında ise bu kez ona bakmakla görevli ebeveynin sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir. Bu konu ile ilgili yapılan 2019 engelli aylığı düzenlemesi ile eşlerin sigortalı olma durumu engel olmaktan çıkarılmıştır. Eskiden eş sigortalı olduğunda bu kapsamda maaş düşerken artık bu durum yalnızca maaşın tutarının hesaplanmasına etki etmektedir.
 • Engelli maaşına başvuracak olacak kişilerin gelir testi sonucunun G0 olması gerekir. Yani daha önce prim yatırmamış olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan vatandaşların T.C. vatandaşı olması gerekir.

Yukarıda saydığımız şartları yerine getiren her vatandaş engelli aylığı için başvuruda bulunabilir.

Engelli Aylığı Başvuru İşlemleri

Engelli aylığı yaşlılık maaşı ve dulluk maaşı gibi aynı prosedürde işleyen bir durumdur. Bu süreçte tek fark bu maaşa başvuracak olan kişilerin mutlaka elinde engelini kanıtlayabileceği bir raporun olması gerektiğidir. Tam teşekkülü bir hastaneye başvurarak alabileceğiniz rapor ile ilçenize bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekir. Engelli aylığı başvuru işlemleri sırasında bağlı bulunduğunuz ilçede bulunan vakıflara başvurmanız son derece önemli bir durumdur. Her ilçenin koşulları birbirinden farklı olabilmektedir.

Engel Oranına Göre Maaş Belirlenmesi

Engelli Maaşı 2020

Bireylerin engel oranının birbirinden farklı olması bağlanacak olan engelli maaşı için önemli bir faktördür. Ayrıca engel oranı maaş bağlanmasında ekstra şartların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Engelli maaş oranları nedir ve güncel olarak ne kadar maaş bağlanır bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Aldığı engel raporuna göre %40 ile %69 engel oranına sahip kişilere aylık 509,13 TL maaş ödenir.
 • Aldığı engel raporuna göre engeli %70 ve üzerinde olanlar için ücret aylık 763,69 TL olmaktadır.

Engelli Aylığı 2020’de Zamlanacak Mı?

Engelli aylığı ile ilgili olarak merak edilen en önemli konulardan biri zam durumudur. Engelli aylığı 2020 zam olacak mı ve olursa nasıl bir yansıma olacak merak edenler için konuya açıklık getirmek istiyoruz. Engelli aylıklarına yapılan zamlar asgari ücret komisyonu tarafından belirlenir. Her yıl toplanan komisyon ile engelli maaş oranları belirlenir. Yılda bir kez uygulanan zamlar ile vatandaşların eline geçinebilecekleri bir ücretin geçmesi sağlanır. Bu durum dulluk maaşı ve yaşlılık maaşı için de aynı şekilde geçerlidir.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Bazı zamanlar engelli vatandaşların maaşlarında iptal olma veya başka bir deyişle kesilme durumu söz konusu olur. Bu durumdan mağdur olan birçok vatandaş vardır. Engelli maaşı bir yardım olduğundan ve emeklilik gibi bir durum olmadığından dolayı kesilme yaşanması oldukça normaldir. Yani engelli maaşı bağlandığında sahip olunan şartlar değiştiğinde maaşın kesilmesi de söz konusu olmaktadır. Engelli maaşının kesilmesine neden olan durumlar genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Kişilerin sahip olduğu engel oranının %40’ın altına düşmesi sebebi ile bağlanan maaşta doğal olarak düşecektir.
 • Kişinin SGK girişinin olması durumunda yine bağlanan engelli maaşı kesilecektir.
 • Kişinin kendi isteği ile aldığı maaştan feragat etmesi ile yine maaşı kesilir.
 • Engelli bireyin T.C. vatandaşlığından çıkması sebebi ile yine maaşı kesilir.
 • 18 yaşından küçük olan engelli vatandaşlar yaşlarını doldurduklarında artık maaşlarını yakınları değil kendileri alır. Böyle durumda kişilerin yeniden başvurması gerekir.
 • Bağlanan maaşın 1 yıl boyunca alınmaması durumunda bağlanan maaş kesilir.

7 Yorum

 1. Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

  […] Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ? […]

 2. Elektrik Yardımı Nasıl Alınır | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

  […] Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ? […]

 3. 18 Yaş Altı Engelli Yakını Maaşı | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

  […] Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ? […]

 4. Engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap bulmak için 20 tane gezdim. Nihayet adam gibi cevap buldum. Teşekkürler.

 5. Dul Maaşı Başvuru Şartları | Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com – Sosyal Yardımlar | sosyalyardimlar.com

  […] Engelli Aylığı 2020’de Ne Kadar Olacak ? […]