Faydalı Bilgiler

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir, kimler kullanamaz merak edilenler içeriğimizin devamında

Engelli aracını kimler kullanabilir  veya kimler engelli plaka aracı kullanma hakkına sahiptir? Engelli plakalı aracı  kullanma imkanı valla kişilerin yasal mevzuata göre bilgilerini  bu yazı da hazırladık. Yasalar  doğrultusunda engelli aracını  kullanma hakkı olan kişiler belirlenmiştir ve bu kişilerin  haricinde engelli aracının kullanımı yasal yaptırımlara  uğramanız ve zorda kalmanızı sağlar. Engelli hakları, engelli vatandaşlar için sunulan mali avantajlar ve engelli resmi  işlemleriyle alakalı dair birçok konuyu  net bir şekilde bilmek gerekir.

Tam teşekküllü heyet raporu  alma dışında engelli kimlik  kartının olması da bu kişilere avantajlı  bir şekilde sunulan engelli araçlarının kullanım  haklarıyla ilgili detaylara yazımızın devamından  erişebilirsiniz. Eğer engelli raporu  sahibi değilsiniz ve sağlık kurulu raporuna nasıl itiraz edilir  konusunda herhangi bir bilginiz yoksa buradaki rehber yazı size yardımcı olacaktır.

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir
Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

  • %90’ ın üzerinde engeli bulunan kişinin birinci, ikinci ve üçüncü derece yakını olanlar,
  • Sözleşme olan şoförler.
  • Aracın sahibinin aparatlı işlemlerinde TSE onayı bulunan kişiler.

Özel Tertibatlı Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

  • Aracın sahibinin eşi,
  • Üçüncü dereceye kadar olan akraba,
  • Noterde düzenlemesi yapılmış akdiyle sözleşmeli şoförler

Üzerine Engelli Aracı Alan Kişinin Ehliyeti Olması Gerekir mi?

Kendi üzerine engelli aracı olan kişinin sürücü belgesi bulunması zorunlu bir durum değildir. Kanunlar tarafından belirlenmiş kişilerin aracı kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Engelliler İçin  Satın Alınan Aracı Kan Bağı Olmayan Kullanabilir Mi?

Engelliler İçin satın alınan araç (araba)  kullanımını  yapmak isteyenler, engelli olan kişinin % 90 engellilik durumu  taşıması şartıyla  kan bağı bulunmayan  kişilerden seçilebilirler. Engelli  vatandaşların araç ile seyahatini  daha kolay bir hale getirmesi amacı ile araç kullanımı için özel bir şoför temin edilebilir.

Bu avantajı sadece % 90 engelli bireyler  faydalanabilir. Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde  sağlanan önemli bir detaydır. Yüzde doksan  engeli bulunanlar için alınan araç kullanımı için kişinin  seçmiş olduğu ve kan bağı  olmayan bir birey, noter yoluyla  yapılan iş akdi ile istihdam  ettirilir, engelli kişinin araç ile  seyahat etmesi, özel şoför yardımıyla  mümkündür.

%90 ve Üstü Rapor ile Alınmış Araçları Kimler Kullanabilir?

Engelli Bir kişi için  satın alınmış araç eğer %90 ve daha üstü bir rapor oranı ile  alınmışsa, engelli vatandaş kendi haricinde sürücüleri de ekleyerek kullanım için  tercih edebilir. Bunun için  gerekli olan formda yer alan “İstisna” alanına eşim, aynı il sınırlarında Yaşamını sürdüren birinci dereceye kadar kan ve sıhri  akrabalarım ile kardeşlerim  ya da noter tarafından düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam  etmiş oldum sürücüm tarafından istifademe sunulacağını”  şeklinde bir dilekçe belirtebilirsiniz.

Engelli Aracı Kullanımı Resmi Gazete

Engelli kişiler  adına alınmış olan bir aracın kullanımı ile ilgili resmi gazetede gereken açıklama yapılmıştır. Kara Yolları Trafik Yönetmeliği Madde 53 ‘de detayları yer alır.

Engelli Aracı Satın Almak İçin Gerekli Belgeler

  • Güncel Engelli raporu,
  • H sınıfı ehliyet (Kendisi kullanmak istiyorsa),
  • Engelli derecesini gösteren belge,
  • ÖTV ödeme belgesi.

%90 ve Altı Rapor ile Alınmış Araçları Kimler Kullanabilir?

01 Ocak 2023 tarihinde kanuna girmiş olan kurallara göre %90 ve altı rapor ile satın alınan araçları yalnızca “Araç Sahibi” kullanabilir. YouTube kanalımızı ziyaret ederek, engelli Aracını kimler kullanabilir konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hangi şartların gerekli olduğu ve istenen belgeler hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu