Engelli Aylığı

Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı

Engelli araç hesaplama konusu ötv'siz araç alacaklar için son derece önemli. Bizlerde size bu yazımızda engelli araç limiti, fiyatları, hesaplama, alımı ve fiyat listesi konusunda araştırma yaptık. Engelli araç alımı yapacaklar ötv'siz araç almak için neler yapması gerektiğini bu yazıdan sonra öğrenecek.

Engelli araç hesaplama engelli araç alımı yapacak vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Sıfır kilometre araç fiyatlarının ne kadar yüksek olduğu düşünüldüğünde engelli araç indirimi epey cazip gelmektedir. İşte Türkiye Cumhuriyeti Devleti engelli vatandaşların araç ihtiyacını karşılanmasına yardım etmek adına Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliği ile iş birliğine gitmiş ve engelli vatandaşlara ÖTV muafiyeti sağlanmıştır. Bu sayede engelli vatandaşlar eğer kullanabiliyorsa kendi kullanabilecekleri eğer kullanabilecek durumu yoksa bir yakının kullanması için araç alımı fırsatı sağlanmıştır.

Tabi ÖTV muafiyeti avantajından faydalanabilmek için engelli araç alımı şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir. Peki engelli raporu ile araç alma fırsatından yararlanmak için hangi şartları taşımak gerekiyor beraber bakalım.

Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır ? Engelli ÖTV İndirimi İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Engelli araba indirimi yasasından faydalanmak için bir takım şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Bu şartlar şöyle.

 • Engelli vatandaşlar engelli raporlarını tam teşekküllü bir Devlet Hastanesinden, araştırma hastanesinden yada tıp fakültesinden almalıdırlar.
 • Alınmış olan engelli sağlık kurulu raporu en az yüzde 90 oranında olmalıdır. Aksi takdirde araçlarda ÖTV indirimi fırsatından yararlanamazlar.
 • Sağlık kurulu raporunda ” Özel tertibatlı araç kullanabilir “ifadesi geçiyorsa bu durumda aracı sadece engelli vatandaş kullanabilir.  Eğer engelli raporunda ” Otomatik araç kullanabilir ” ifadesi geçiyorsa aracı başkası da kullanabilmektedir.
 • Alınacak aracın motor gücü en fazla 1.6 cc olması gerekmektedir.
 • Engelli raporu ile araç alma ve ÖTV indiriminden faydalanmak için alacağınız aracın 0 km bir araç olması gerekmektedir. Eğer ikinci el bir araç alınırsa bu ÖTV indirimi geçersiz sayılmaktadır.
 • Özürlü raporuyla araç alma işlemi yapıldıktan sonra 5 yıl içerisinde ikinci bir araç daha alınması durumunda 2.alınan araç için ÖTV muafiyeti söz konusu olmamaktadır.
 • Söz konusu aracı eğer engelli vatandaş kendisi kullanacaksa araç fabrika da engelli vatandaşa göre dizayn edilmesi gerekmektedir.

Engelli araç indirimi için gerekli şartlara baktık. Şimdi de ÖTV indirim hesaplama işlemi nasıl yapılıyor ona bakalım.

Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli araç hesaplama işleminde dikkate alınması gereken 2 husus bulunmaktadır. Bunlardan biri raporun yüzde 90 ve üzeri olması bir diğeri ise engelli raporunun yüzde 90 altında olmasıdır. Çünkü bu iki durumda özürlü araç hesaplama işlemi farklılık göstermektedir.

Eğer engelli sağlık kurulu raporu %90 ve üzeri ise bu durumda ÖTV hiç ödenmez ve yaklaşık %18 olan KDV tutarı %15,254’e kadar düşürülmektedir. Engelli raporu %90 oranının altında uygulanacak ÖTV indirimi %26,30’dur. Toplamda yapılan indirim oranı %30 ile %32’yi bulmaktadır.

Yani bayi fiyatı 100.000 TL olan bir araç %30 indirim ile 70.000 TL’ye alınabilmektedir. Buda engelli araç fiyatları adına büyük bir ilginin kaynağı olmaktadır. Sıfır engelli araç fiyatları ise yine en fazla merak edilen konulardan. Şimdi de ÖTV’siz araç fiyatları ne durumda ona bakalım.

Bazı araç firmalarının engelli araç fiyatları şöyle:

Renault engelli araç Fiyatları 2020 için tıklayın.

Toyata engelli araç fiyatları  2020 için tıklayın

Volkswagen Engelli Araç fiyatları 2020 için tıklayın
BMW engelli araç fiyatları 2020 için tıklayın
Engelli araç indirimi nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Özellikle engelli araç indirimi yüzde kaç sorusuna da cevap vermiş olduk.

Engelli Araç Alımı Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir ?

ÖTC indirimli araç alırken istenen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şöyle:

 • Engelli vatandaşın tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldığı engelli raporu( engelli şahsın aracı kullanıp kullanamayacağına dair ifade isteniyor raporda )
 • Eğer aracı engelli olan birey kullanacaksa H sınıfı ehliyet
 • Satın alınacak aracı eğer başkası kullanacaksa kullanacak kişinin B sınıfı ehliyeti
 • Eğer ÖTV’den tamamen muaf olunmak isteniyorsa engelli raporunun en az %90 olması gerekmektedir.
 • Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi

Engelli araç alımı sırasında istenen belgeler bunlar. Peki engelli araç satışı nasıl yapılır ? 5 yıl dolmadan engelli araç satışı yapmak mümkün mü ? Şimdi de bu soruların cevaplarına bakalım.

Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır ? 

Engelli araç satışında bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlanmaması durumunda bir takım zorluklarla ve külfetlerle karşılaşılması olası. Örneğin bunlardan ilki, eğer aracı alalı 5 yıl olmadıysa aracın satılamamasıdır. Eğer engelli bireyden engelli bireye satılacaksa bu süre 3 yıla düşmektedir.

 • Eğer satın alacak kişi engelli değilse bu durumda 5 yıl dolmadan satış yapılması durumunda ÖTV indirimi ile alınan bu aracın ÖTV farkı ödenmesi gerekmektedir.
 • Eğer araçta rehin var ise rehin işleminin kaldırılması gerekmektedir. Eğer rehin var ise bu durumda bankadan alınacak rehin belgesi ile notere gitmeniz gerekmektedir. Noterden alınan belge ile de trafik tescil şubesine gitmeniz gerekmektedir. Burada rehin kaldırılır.
 • Aracın plakasında engelli işareti varsa plakanın değişmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra da aracın TÜVTÜRK muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Şimdi de detaylara bakalım.

Engelli Raporu İle Alına Araç Yine Engelli Bir Kişiye Satılması Durumunda

Öncelikle satış ve tescil işlemleri yapılmak üzere notere gidilmelidir. Tescil işlemlerinin ardından aracı alacak olan engelli için araçta yapılacak değişikliklerle ilgili proje çizilmesi gerekmektedir. Proje işlemi gerçekleştikten sonra da trafik tescil şubesine giderek tescil işlemlerini yapması gerekmektedir.

Engelli Raporu İle Alınan Araç Engelsiz Birine Satılması Durumunda 

Engelli araç engelsiz bir alıcıya satılacaksa klasik devir işlemleri uygulanır. Tabi aracın 5 yılını doldurduğunu farz ediyoruz. Aksi takdir de yukarı da ki maddelerin tek tek uygulanması gerekmektedir. Araçta engelli plakası var ise plakada ki bu işaretin kaldırılması gerekmektedir.

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur ?

Engelli araç sahibinin vefat etmesi durumunda ortaya bir takım sorunlar çıkabilmektedir. Çünkü vefat eden kişi araç için yasal varis tayin etmemişse bu durumda aracın hakları bütün varislere eşit olarak bölüştürülür. Eğer kişi varis atamışsa bu durumda araç varisin üzerine geçer ve satış işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak 5 yıllık yasal süre halen devam etmektedir. Eğer 5 yıl dolmadan satış yapılırsa ÖTV indiriminin ödenmesi gerekmektedir.

Örneğin engelli baba vefat etti ve 5 çocuğu var. Bu durumda araç 5 kardeş ve eş arasında bölüştürülür. Bu yasal varislerin tamamının izni olmadan araç satılamaz. Eğer kişi vefat etmeden araç için yasal varis tayin etmişse bu durumda araç kişilere bölünmez ve bir kişiye ait olur ve kolaylıkla satış işlemleri gerçekleştirilebilir.

Engelli Araç Alımında Yaş Sınırı Var Mıdır ?

Engelli araç alımında yaş sınırı raporun yüzdesine göre önem kazanmaktadır. Eğer alınan rapor %90 ve üzerindeyse yaş sınırı ortadan kalkmaktadır ve engellinin yaşı önemli olmamaktadır.  Eğer rapor oranı %90’nın altında ise bu durumda on yedi yaşını bitirmiş olması ve sağlık raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Engelli Araç Sınırı 2020’de Ne Kadardır ?

Engelli araç sınırı Resmi Gazetede belirlenmiştir. Buna göre ÖTV indiriminden faydalanılmak isteniyorsa aracın 303 Bin 200 TL’yi geçmemelidir. Eğer bu fiyat aşılırsa ÖTV indiriminden faydalanmak mümkün olmamaktadır. Engelli araç hesaplama da bu kriterde göz önüne alınmalıdır.

Bu yazımızda sizlere engelli araç hesaplama nasıl yapılır ve engelli araç nasıl alınır detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın. Ayrıca evde bakım maaşı ve engelli maaşı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu