Diğer Yardımlar

Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?2022

Elektrik Yardımı Sorgulama işlemleri hakkında sizlere dev bir rehber hazırladık. Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır ? Elektrik faturası yardımı kimlere verilir ? E-devlet üzerinden başvuru mümkün mü ? Detaylar haberimizde.

Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Elektrik faturaların çok yüksek geldiği bu dönemde elektrik faturası yardımı merak konusu oldu. Özellikle pandemi elektrik yardımı konusunu gündeme getirdi. İş yerlerinin kapandığı ve binlerce kişinin işsiz kaldığı bu dönemde elektrik tüketim yardımı son dakika yetişen hızır gibi yardıma koşmaktadır. Resmi gazete de yürürlüğe giren bu yardım ile yüzbinlerce aile derin nefes aldı diyebiliriz. Peki elektrik faturası yardımı nasıl alınır ? Elektrik yardımı başvurusu sırasında istenen evraklar nelerdir ? Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır ?

Yeşil kartlılara elektrik yardımı dışında sigortalılara da verilen bu yardım hakkında detaylara bakalım.

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri e devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E devlet elektrik yardımı sorgulama işlemleri için başvurabileceğiniz en pratik yol diyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken tek şey https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklamak ve gerekli sorguyu yapmaktır.

Tabi tek yol bu değil. Elektrik yardımı sorgulama iletişim numarasıyla da mümkün. Bunun için PTT elektrik yardımı sorgulama telefon numarası da olan ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Elektrik yardımı telefon numarasına hafta içi mesai saatlerinde ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Nedir ?

Elektrik yardımı dar gelirli ailelere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından verilen bir yardımdır. Bu yardım sayesinde aileler elektrik faturalarını indirimli olarak ödeme imkanı bulmaktadır. İndirimler PTT aracılığıyla yapılmakta olup faturanızı PTT’den yatırma şartı aranmaktadır.

Elektrik Desteği Yardımı Nereden Alınır ?

Elektrik desteği almak için nereye başvurulur soruna cevap vermeye geldi sıra. Elektrik desteği yardım programı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. Elektrik yardımı parası nasıl alınır diye merak ediyorsanız yani nereden alınır diye merak ediyorsanız yardımın PTT’ler aracılığıyla yapıldığını hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir ?

Elektrik yardımı iptal mi oldu veya kesildi mi diye endişe etmeden önce elektrik yardımı neden kesilir bilmeniz gerekir. Peki gerçekten elektrik yardımı neden kesilir ? Elektrik yardımının kesilmesi için hanede herhangi bir düzenli yardımın kalmaması gerekmektedir. Yani şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, dul maaşı, engelli maaşı vs. gibi düzenli bir yardım yani maaş kalmadığında elektrik yardımı kesilmektedir.  Yani bu yardım bir düzenli yardıma bağlıdır. Kömür yardımı yada bakıcı maaşı bu yardımlar kapsamına girmediğini hatırlatalım.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir ?

Peki elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ne yapacaklar ? Yani elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır ? Elektrik yardımı başvurusu nereye yapılacak ?  Elektrik yardımı şartları denilince akıllara sadece düzenli maaş gelmesi yeterli. Yani düzenli bir maaş yardımı alıyorsanız sosyal yardımlaşmalardan elektrik yardımınız bağlanacaktır.

Elektrik yardımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız da bunun için herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Eğer düzenli bir yardımınız varsa dar gelirliye elektrik yardımı şartlarını taşıyorsunuz demektir ve yardımınız sistem tarafından otomatik bağlanacaktır. Yani diyelim ki engelli maaşı başvurusu yaptınız ve bu ay maaşınız kabul edildi. Yaklaşık bir ay içerisinde devletten elektrik yardımı almanız mümkün hale gelecek ve yardımınız bağlanacaktır.

Kısaca elektrik yardımı için gerekli evraklar, başvuru formu doldurma, e devletten başvurma gibi durumlar söz konusu değildir.

Elektrik yardımı sigortalı çalışan vatandaşlara veriliyor mu ? Evet veriliyor. Dediğimiz gibi tek şart sosyal yardımlaşmadan düzenli bir yardım alıyor olmaktır.

Elektrik yardımı kimlere veriliyor ? Elektrik yardımı şartları sorusunun cevabı kısaca böyle.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Sürecek ?

Merak edilen bir diğer soru ise elektrik desteği devam ediyor mu ? Ne zamana kadar sürecek ? Elektrik yardımı süresi henüz belli değildir. Ancak görünen o ki düzenli bir yardıma dönüşmüş durumda. Yani elektrik yardımı ne zaman bitecek henüz belli değildir.

Elektrik Yardımı Her Ay Mı ?

Akıllara takılan bir diğer soru ise elektrik yardımı her ay mı yapılacak ? Evet. Şu anda elektrik yardımı her ay ödenmektedir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Peki elektrik desteği yardımı ne zaman yatar ? Elektrik yardımları her ayın ilk haftası hesaplara geçmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır Mı ?

Elektrik yardımı elden alınır mı  sorusunun cevabı hayırdır. Elektrik yardımı bir indirimdir nakit olarak alınamaz. Yani elektrik desteği yardımı nasıl çekilir diye merak ediyorsanız maalesef bu mümkün değildir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar ?

Elektrik faturası yardımı ne kadar diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim:

Elektrik yardımı ne kadar 2022 yılı için sorusunun cevabı şöyledir:

1-2 kişilik haneler 75 KW

3 kişilik haneler 100 KW

4 kişilik haneler 125 KW

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW

Peki elektrik yardımı nasıl hesaplanır ? Elektrik yardımı hane nüfusuna göre hesaplanmaktadır. Örneğin 4 kişilik aile elektrik yardımı olarak 15 KW yani 93,88 TL yardım almaktadır. Yüzde kaç indirim alacağınız tamamen aile nüfusuna bağlı bir durumdur.

Elektrik Yardımı Birikir Mi ?

Elektrik yardımı sadece son 3 ayın ki birikir. Daha eski ödemeler genel müdürlüğe geri iade edilmektedir. Yani elektrik yardımı geriye dönük olarak sadece son 3 ayın ki ödenmektedir. Peki elektrik yardımı alınmazsa ne olur ? Elektrik yardımı kullanılamazsa yardımınız kesilmez ancak son 3 ay öncesindekileri kullanmanız mümkün olmamakta ve haklarınız yanmaktadır.

Engellilere Elektrik Yardımı Var Mı ?

Engelliye elektrik yardımı var mı sorusunun cevabı evet vardır. Fakat engelli olan vatandaşın engelli maaşı alıyor olması gerekmektedir. Yada başka bir düzenli yardım alıyor olması gerekmektedir. Aksi takdir de elektrik ücreti yardımı alamamaktadır.

Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek ?

E devlette görünen ” Elektrik yardım ödemeniz hazırdır” ifadesinin anlamı elektrik yardımınızın bağlandığı ve kullanıma hazır olduğudur.

Bu yazımızda sizlere elektrik tüketim yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Elektrik yardımı hakkında yorumlarınızı yorum kısmına bekliyoruz.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu