Yardım HaberleriFaydalı Bilgiler

Elektrik Yardımı Nasıl Kesilir ve Neden Yatmaz?

Elektrik yardımı nasıl kesilir? Elektrik yardımını almanız için gerekli şartları sizler için inceledik. Elektrik desteğinin bütün detayları bu yazıda!

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? Sorusu birçok kişi tarafından zaman zaman sorulan bir sorudur.  Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın sağlamış olduğu, yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere verilen sosyal yardımlardan biri olan elektrik yardımı; elektrik faturalarını ödeme konusunda güçlük çeken kişilere umut veren bir çalışmadır.

Aylık düzgün bir geliri ve işi olmayan, ailesini geçindirmekte zorluk yaşayan ve aylık elektrik faturalarını ödeme konusunda maddi olarak yetersiz olan kişilere verilen elektrik yardımı sayesinde insanlar; elektriklerinin kesilmese sorunundan kurtulmuş olurlar; sosyal yardımlaşma ayrıca dayanışma vakıfları ve sosyal yardımlardan yaralanan kişilere herhangi bir başvuru şartı olmadan doğrudan vakıf tarafından destek sağlanır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın vermiş olduğu yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yapılan Elektrik yardımı;  Elektrik Tüketim Desteği Yardım Programı çerçevesinde yapılan bir projedir. Sağlanan yardımlar kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı olan kişiler; PTT şubelerine elektrik faturalarını ödemek maksadıyla gittikleri zaman, indirimli fiyatlardan yaralanma hakkı da elde edebilirler. Ayrıca kişinin vakıf kaydının bulunuyor olması ve vakıftan sosyal yardım alması da elektrik desteği alması konusunda yeterli olacaktır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli olan vatandaşlar; elektrik desteğini bir başvuruya gerek kalmadan alabilirler. Vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kayıtlarının bulunuyor olması, vakıf heyeti tarafından ‘ihtiyaç sahibi’ olarak tespitleri halinde ve sosyal yardım alıyor olmaları durumunda, elektrik indirimden rahatlıkla faydalanabilirler. Halı hazırda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı bulunmayanlar ve daha önce sosyal yardım almamış olan kişiler ise elektrik desteği alamaz.

Elektrik Yardımı Başvuru Sorgulama

Elektrik yardımı başvuru sorgulama konusunda bilgi almak için, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz. Ayrıca elektrik faturanızı ödemek için PTT şubesine gittiğinizde çalışan kişilerde size bilgi verecektir. Yine farklı bir seçenek olarak vakıf hane kaydınızın yer aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arama şansınız da vardır.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı hakkı bulunan ihtiyaç sahipleri, mutlaka elektrik faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödedikleri zaman, bu haklardan faydalanabilirler. Ayrıca yine bahsedildiği gibi PTT şubesine giderek, elektrik yardımı alıp alamayacağınızı da  öğrenebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının sağlamış olduğu ve PTT işbirliği ile dar gelirli olanlar için yapılan PTT elektrik yardımı oranı; ailedeki kişi sayısına göre farklı olabilir. En az iki kişilik aileler için 75 KW, 3 kişilik aileler için 100 KW, 4 kişilik aileler için 125 KW, 5 ve yukarısı aile sayısı için 150 KW elektrik yardımı sağlanmaktadır. 2022 senesi baz alınarak 150 KW; yaklaşık olarak 80 TL’ye denk gelmektedir. 5 kişilik bir aile düşünüldüğünde 300 TL olan elektrik faturasını ödemek için PTT şubesine 220 TL ödeme yapacaktır.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır mı?

Elektrik yardımı, nakit olarak verilen bir yardım değildir. Yardım, elektrik fatura tutarında indirim biçiminde sağlanır.

Elektrik Yardımı Kimlere Yapılır?

Elektrik Yardımı Kimlere Yapılır
Elektrik Yardımı Kimlere Yapılır

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olarak belirlenen onaylanan ve kendisine sosyal yardım yapılması netleşen vatandaşlar, elektrik yardımı alma hakkına sahiptir. Yani şartlı sağlık yardımı ve şartlı eğitim, SED yardımı, dul ve yetim maaşı, engelli maaşı, yaşlılık maaşı, erzak ve yakacak yardımı, eğitim ve burs gibi farklı konularda yardım alanlarda yine elektrik yardımından faydalanma hakkına sahiptir.  Maaşı ve bir işi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler, yani hane halkı kişi başı aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyenlere de elektrik yardımı sağlanır.

Elektik Yardımı Neden Kesilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektrik yardımı; gelirsiz ve işsiz vatandaşlara,  engeli ya da kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlara, afetzedelere, yaşlılık, dul maaşı ya da engelli maaşı alanlara kısacası sosyal yardımlardan faydalananlara yapılıyor. Elektrik yardımı; kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde kesiliyor.

Yani sigortalı bir işte çalışmadığı ve düzenli geliri olmadığı için elektrik yardımı alan bir kişi; sigortalı ve kazançlı bir işe girdiğinde bu kişiye yapılan yardım da otomatik olarak kesiliyor. Eşi vefat eden ve herhangi bir geliri olmayan dul kadınlara yapılan elektrik yardımı ise bu kişinin işe girmesi ya da tekrar evlenmesi halinde sona eriyor.

Başından deprem, yangın, sel vb. Doğal afetler ya da kazalar geçen, bu yüzden de işini kaybeden ve ailesine bakamayacak durumda olan kişilerin mağduriyetleri ortadan kalktığında yani kendilerini maddi anlamda toparladıklarında da bu kişilere yapılan yardım kesiliyor. Hak sahibi kişinin vefat etmesi durumunda da yardımlar sona eriyor.

Vatandaşın sosyal yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının haberi olmadan farklı bir şehre taşınması yani ikametgahta değişiklik halinde de elektrik yardımı hemen kesilebilir. Aynı şehir içinde bir ikametgah değişikliği olursa, yardımda kesinti olmaz.

Elektrik Yardımı Neden Yatmadı?

Elektik Yardımı neden yatmadı sorusu elektrik yardımı desteği alan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında yer alır. Elektrik yardımının yatmama sebeplerinin başında adres değişikliğinin güncel olarak bildirilmemesi  ve ya  muhtaçlık halinin sona etmesidir.

Elektik Yardımı Kesilir Mi?

Elektrik yardımı kesilir mi? Diye merak edenler de mevcuttur ve bu soruya cevap vermek gerekirse elektrik fatura yardımı düzenli olarak yapılan bir yardımdır. Yine aldığınız sosyal yardımlarda kesintisi olması durumunda bazı incelemelerde maddi durumunuzun düzelmesi halinde yardımın kesilmesi mümkündür. Elektrik yardımı aldığınız bazı durumların ortadan kalkması halinde size yapılan fatura desteği otomatik olarak kesilir.

Elektrik Yardımı Almak için Gerekli Evraklar

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı olan kişilerin elektrik yardımı almak için ekstra bir başvuru yapmaları gerekmediğini daha önce açıklamıştık.  Ayrıca henüz vakıf kaydı olmayanların ve elektrik yardımı ve diğer vakıf yardımlarından yararlanmak  isteyenlerin ilk önce vakfa kendilerinin gitmeleri ve vakıf hane kayıt formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekir. E-devlet portalını ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kayıt sırasında kişiden talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • TC kimlik kartı
  • Aileye ait nüfus kayıt örneği
  • İkametgah adresinin olduğu belge
  • Gelir düzeyi belgesi
  • Mal beyanı ile ilgili belgeler
  • Engelliler için güncel rapor
  • Kronik hastalar için sağlık heyeti raporu
  • Dul kadınlar için vefat eden eşlerine ait belge
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu