Diğer Yardımlar

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır

PTT elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır bir süredir merak edilen sorulardan bir tanesi. e devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu mümkün mü ? Dilerseniz bütün ayrıntılara beraber bakalım.

Elektrik yardımı nasıl alınır ? Elektrik yardımına nasıl başvurulur? Gerekli evraklar nelerdir ? Kimler başvuru yapabilir ? Elektrik fatura yardımı nasıl alınır ? Bütün soruların cevapları yazımızda.

Elektrik yardımı nasıl alınır 2022 sorusuna bu yazıda cevap vereceğiz.

Elektrik Yardımı Nedir ?

Elektrik tüketim desteği yardımı programı resmi gazete de yayınlandıktan sonra 27.02.2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Yeşil kartlılara elektrik yardımı resmi gazete bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tarihten sonra elektrik yardımı başvurusu alınmaya başlandı. Yada vatandaşlar öyle sandı. elektrik desteği başlıyor haberleri üzerine elektrik yardımı başladı mı diye bilgi almaya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giden vatandaşların başvuruları alınmayınca, vatandaşların aslında elektrik yardımı desteği programı detayları konusunda pek de bilgi sahibi olmadığı anlaşıldı. Peki elektrik yardımı nasıl alınır ?

Vakıftan fakirlere verilen elektrik desteği alamayan vatandaşların aklında tek soru vardı. Elektrik yardımı 2022 nasıl alınır ? İşte bu yazımızda aklınızda ki bütün sorulara cevap verilecek.

Elektrik tüketim desteği yardımı programı resmi gazete de yayınlanmıştı ama vatandaşlarımız devletten elektrik desteği

desteği kimlere verilecek ? Elektrik yardımı 2022 için nereye başvurmamız gerekiyor ?

Elektrik yardımından kimler faydalanabilir soruları merak konusu oldu. Şimdi de ilk sorumuza geri dönelim ve tek tek bütün sorulara cevap verelim.

Elektrik Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan bireyler doğalgaz, elektrik ve gıda yardımı gibi çeşitli yardımlardan yararlanabilir. Elektrik yardımı alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız mevcut faturanız ile PTT şubelerine gitmeniz gerekir. 

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden vatandaşlar elektrik yardımı başvurusu yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. Elektrik yardım başvurusu e-devletten yapılamamaktadır. Elektrik yardımı alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sosyal destek alıyor olmanız yeterlidir. Ancak ekonomik destek başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ancak elektrik tüketim desteğine şuan için internetten ya da e-devlet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. 

Elektik Yardımı Başvurusu Formu Doldur

Elektrik yardımı alabilmek için öncesinde başvuru formu doldurmanız gereklidir. İncelemeler yapıldıktan sonra talebiniz onaylanınca elektrik tüketim desteği alabilirsiniz. Elektrik yardım başvuru formunu PTT üzerinden yapılır. 

Elektik Yardımı Başvurusu Yap 2023

Elektik Yardimi Basvurusu Yap 2023
Hand of electrical technician working with fuses at the circuit breaker control cabinet on the wall. Manual work, maintenance, repair service concept

Elektrik yardımı başvuru yapmak için kimlik belgesi ve elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmek yeterlidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi elektrik yardımı e-devlet üzerinden gerçekleşememektedir. 

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardım desteği ihtiyaç sahiplerinin faturalarında belli bir indirim şeklinde gerçekleşmektedir. Yani kişiye nakit para şeklinde destek verilmez. Faturanın belli bir kısmı ödenmesi şeklinde olur. 

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Elektrik yardım başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınan gelir belgesi
 • Dul kadınlar için eşlerine ait ölüm belgesi
 • Engelli vatandaşlar için güncel engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık raporu
 • Mal beyanına dair belgeler

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik yardımı asgari ücretin 1/3’ünden daha az geliri olan, durumu muhtaç kişilere verilir. Eşi vefat etmiş dul kadınlar, engelliler, kronik hastalar, hastalar, kimsesizler ve 65 yaş üstü bireyler elektrik yardımından faydalanabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yaşlılık maaşı, engelli maaşı, engelli yakını maaşı, dul ve yetim maaşı, silikozois aylığı ve tüberküloz gibi maaş alanlar da elektrik yardımından faydalanabiliyor. 

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Elektrik yardımı pek çok sebepten ötürü kesilebilir. Kişinin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması, hak sahibinin vefat etmesi, ikamet değişikliğinde kuruma haber verilmemesi, eşi vefat eden kişilerin yeniden evlenmesi gibi durumlarda elektrik yardımı kesilir. 

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Elektrik yardımı nasıl alınır sorusuna yeşil kartlılara elektrik indirimi 2022 yılı için nereye başvuru yapılır sorusuna cevap vererek başlayalım.

elektrik yardımı nasıl alınır
elektrik yardımı nasıl alınır

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Yeşil kartlılara elektrik faturası yardımı 2022 için nereye başvurmak lazım, elektrik desteği yardımı nereden alınır sorusunu google ye sorarsanız haber sitelerinde Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurabileceğinizi söyleyen onlarca haber bulabilirsiniz ama maalesef durum hiç de öyle değil.

Çünkü elektrik faturası yardımı başvurusu diye bir durum söz konusu değil. Devletten elektik desteği yardımı belli şartları taşıyan ailelere Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından otomatik olarak eklenmektedir. Yani elektrik yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur.

Peki elektrik faturası yardımı için gerekli belgeler ve evraklar nelerdir ? Elektrik yardımı nasıl oluyor ? Elektrik yardımı başvurusu şartları nelerdir ? Kimlere otomatik olarak sosyal yardımlaşma elektrik desteği yardımı ekleniyor onlara bakalım. 

Dar Gelirliye Elektrik Yardımı Koşulları Nelerdir ?

Dar gelirli ailelere ve vatandaşlara elektrikte devlet desteği şartları aslında gayet basit. Eğer Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından herhangi bir düzenli yardımınız varsa elektrik indirim yardımınız otomatik olarak zaman içinde bağlanacaktır.

Tabi sizde doğal olarak düzenli yardım derken neyi kast ediyorsun diye soruyorsunuz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında verilen düzenli yardımları bilirsek sorun çözülecektir. Bu yardımlar şunlar:

 • Aile Destek Paketi Yardımları
 • Çocuk Parası
 • Aşı Parası
 • Eğitim Yardımı
 • Dul Maaşı
 • Engelli Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • 18 Yaş Altı Engelli Aylığı
 • Gebelik Yardımı
 • Yaşlılık Maaşı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Öksüz-Yetim Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSP Maaşı

Eğer yukarıda saydığımız yardımlardan birini alıyorsanız sosyal yardım alanlara elektrik faturası indirimi desteği otomatik olarak eklenecektir. Elektrik yardımı nasıl alınır konusu için yukarıdaki maaşlar önemli.

Tabi elektrik ödemesi yardımı ne zaman ekleneceği konusunda tam olarak net tarih veremiyor olsak da Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına ayda bir kez olsa sormanız ve Vakıfta kayıtlı telefon numaranızı güncel tutmak faydanıza olacaktır diyebiliriz. 

Bende yukarıda ki yardımlardan biri yada bir kaçı var. Ne yapmam gerekiyor sosyal yardımlaşma elektrik faturası ödeme yardımından faydalanmak için yada elektrik destek yardımı ödemesi ne zaman gelecek diye soruyorsanız hiç dert etmeyin ve arkanıza yaslanın. 

Elektrik desteği yardım programı 2022 yılında da , elektrik faturasına devlet desteği yardımı olarak otomatik olarak bağlanacaktır. Elektrik yardımı şartları sizin için uygunsa herhangi bir yere başvuru yapmanıza yada evrak götürmenize gerek yoktur.

Devletten elektrik yardımı nasıl alınır, elektrik desteği yardımı şartları sorularına cevap verdikten sonra şimdi gelelim yardımın ne kadar olduğu sorusunun cevabına.

PTT’den Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar Verilecek ?

Elektrik yardımı ne kadar 2022 yılı için sorusunun cevabı şöyledir:

1-2 kişilik haneler 75 KW 108 TL

3 kişilik haneler 100 KW 144 TL

4 kişilik haneler 125 KW 180 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 216 TL

elektrik yardımı nasıl alınır
elektrik yardımı nasıl alınır

Devletten elektrik desteği ne kadar sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi gelelim dar gelirliye elektrik parası yardım konusunda en çok merak ettiğiniz soruların cevaplarına.

1- Elektrik yardımı devam ediyor mu?

Evet hala devam ediyor.

2-Elektrik yardımı her ay mı ?

Evet her ay yapılmaktadır.

3- Devletten elektrik desteği kaç ay sürecek? Elektrik yardımı sürekli mi ? Elektrik yardımı süresi var mı ?

Elektrik yardımı ne zamana kadar geçerli sorusuna kesin bir cevap vermek zor. Bu yardım da diğer sosyal yardım kalemleri arasına eklenmiştir. Elektrik yardımı da diğer yardımlar gibi sürekli verilecektir.

Diğer yardımlarda olduğu gibi elektrik yardımı ne zaman bitecek sorusu tamamen hükümetlerin insiyatifindedir.

4- Elektrik yardımı kesilir mi ?

Evet kesilir. Elektrik yardımı eğer hanede sosyal yardımlaşma vakıflarından verilen ve yukarıda verdiğimiz yardım kalemlerinden biri kalmazsa elektrik yardımı kesilir.

5-Engellilere elektrik indirimi yardımı veriliyor mu ?

Elektrik yardımı kimler alır sorusuna yukarı da cevap vermiştik. Engellilere de elektrik yardımı evet veriliyor. Ama bahsettiğimiz elektrik yardımını almak için engelli olmanıza gerek yok.

Engellilere elektrik yardımında pozitif ayrımcılık var mı anlamında soruyorsanız hayır yok. Ama kronik hastalara elektrik yardımı verilmektedir. Buraya tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

6-Elektrik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Elektrik yardımı telefon numarası ile sorgulanabilir mi ?

En çok sorulan soruların başında gelen bir diğer soru ise yeşil kart elektrik indirimi sorgulama nasıl yapıldığıdır. E devlet elektrik yardımı sorgulama işlemlerinde kapısını çalacağınız ilk adrestir. Buraya tıklayarak doğrudan ulaşabilirsiniz. Elektrik desteği sorgulama hattı 144 tür. Bu numarayı arayarak da yardımlarınızın durumunu sorgulayabilirsiniz.

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri için yanlış bir yer. PTT şubelerinde yeterince yoğunluk var. Ama bazı vatandaşlar yardımlarının bağlanıp bağlanmadığını PTT şubelerinde hesabında para olup olmadığını sorarak öğrenmeye çalışıyorlar. Buda PTT şubelerinde gereksiz yoğunluğa sebep olmaktadır. PTT elektrik yardımı sorgulama işlemi yapmak üzere gelen vatandaşları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yönlendirmektedir. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama işlemlerinin yapılacağı bir yer değildir.

7-Elektrik yardımı için nereye başvurmamız gerekiyor ? Elektrik yardımı nereden alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yardımın başvurusu mevcut olmasa da yardım alabilme durumunuz hakkında detaylı bilgiye sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ulaşabilirsiniz.

PTT elektrik faturası yardımı ödemelerinin yapıldığı merkezlerdir. PTT elektrik faturası yardımı sorgulama yapabileceğiniz yerler değildir. Sorgulama işlemlerini SYDV’ler aracılığıyla yapılmaktadır.

8-Elektrik faturam bana verilen yardımdan daha az geldi. Para üstünü alabilir miyim ? Elektrik faturam bana verilen yardımdan daha fazla gelirse ne olur ?

Elektrik faturanız size ayrılan yardımdan daha az geldi ise para üstü almanız söz konusu olamaz. Sadece faturanızı ödemiş olursunuz. Eğer faturanız size ayrılan yardım miktarından fazla gelirse faturanızın üstünü sizin tamamlamanız gerekiyor.

9- Elektrik aboneliği benim üstüme değil ama yardım benim adıma çıkmış ne olacak. Yardımı alabilecek miyim ?

Aslında bu konu biraz PTT şubesinde çalışan kişinin insafına kalmış diyebiliriz :) Çünkü bazı PTT şubelerinde elektrik yardımının ve elektrik faturasının sizin adınıza olması şartı ararken bazı PTT şubeleri getirdiğiniz faturanın kime adına olduğunu bakmaz.

10- Elektrik faturası yardımı PTT şubesine gidecek durumda olmayan hane bireylerinden birinin adına çıkarsa bu yardımı hane bireylerinden biri bu yardımı üzerine alabilir mi ?

Evet. Örneğin yardım hane halkından engelli birine yada yaşlı birine çıktı. Bu durumda hane de ikamet eden herhangi biri bu yardımı üzerine alabilir. Bu kişi Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek işlemlerini gerçekleştirebilir.

11- 103 TL alınabilecek en üst sınır mı ?

Hayır. Her ne kadar haber sitelerinde 103 TL olarak gösterilse de alınabilecek en yüksek yardımı 206,53 TL’dir.

12-Muhtaçlara elektrik tüketimi yardımı yattı mı yatmadı mı nasıl haberimiz olacak ?

Sosyal yardım alanların sosyal yardımlaşma elektrik indirimi yardımı ay sonunda yatmaktadır.

13-Dullara elektrik indirimi yardımı veriliyor mu ?

Elektrik faturasına devlet desteği yardımı içerisine dul maaşı alanlarda girmektedir.

14-Elektrik gibi doğalgaz yardımı da var mı ?

Hayır. Doğal gaz yardımı yoktur. 

15- Elektrik yardımı e-devlet üzerinden başvuru olur mu?

E-devlet üzerinden elektrik yardımı yapılamamaktadır.

Elektrik yardımı nasıl alınır konusunun sizler için metin halinde işledik. Elektrik yardımı nasıl alınır konusunu izleyerek öğrenmek isterseniz aşağıdaki videomuzu da izleyebilirsiniz. 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Bende yardım istiyorum lütfen banada yardım elini uzatın 3 tane çocuğum var 2 tane si okuyor evin kira zor durumdayım

 2. ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

 3. Benim çok ihtiyacım var eşim günlük çalışıyor ev kira ikiçocuğum var yardımcı olursanız çok zor durumdayım hertürlü yardım kısaca çok ihtiyacım var eşim

 4. Yardım benim adıma çıkmış fatura benim adıma değil yinede bu yardımı alabiliyormuyum

 5. Merhaba. Bir tane çocuğum var. Eşim evlenmiş. Boşanmış. Üç tane çocuğu var. Üç tane çocuğu için nafaka ödemesi gerekiyor. Kira. Elektirik faturası. Su faturası. Mutfak masrafı. Çocuğumun masrafı. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammedinannesii@gmail.com

 6. Yeşil kartımız yeni çıktı elektrik yardımından faydalanmak için ne yapmalıyım peteteye gittim fatura yi yatırmak için indirim görünmüyogorunmuyor dedi ne yapmalıyım

  1. Elektrik yardımı almak için yeşilkartlı olmanız yetmez maalesef. Vakıftan düzenli bir yardım da alıyor olmanız lazım. Çocuk parası,engelli maaşı vs. gibi. 1000 tl yardım yada kömür yardımı düzenli yardım değildir.

 7. yardım istıyorum gercekten ihtıyacım var adam 5 adet daıresı var yardım alıyor ihtıyacı olana yardım yapın lütfen arastırın öyle verın

 8. ben sevgi söyleme güneşli baglar mah kadın kolarındayım ufak oğlum otozımlı eşim 4 aydır çalişmıyor elektrık fatıram bırıktı yardı beklıyorum

 9. Kiraciyim çalışan Yok kiram geçiyor iş Yok evdeyim üç çocuğum var yanlızım elektrik fatorami yatiramadim

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

  2. Ben sizden elletirek yardim istiyorum evim kira esim cezaevinde makum calisamiyorum hastayim hic bir gelirim yok yardim edin

   1. Yarın kurban bayramı Ben de yardım almak istiyorum yani Benim de durumum kötü Lütfen bana da yardımcı olur musunuz

  3. Elektrikyi ödemiyorum çok mağdurum eşim evden kaçtı çok ihtiyacım var ekmek almaya paran yok çok ihtiyacım var çok madurm iki çocuk annesim elenen didenden çok mağdurum

 10. Bende kiraciyim gerçekten çok sıkıntım var üç çocuğum var kiraciyim çalışan Yok kiram geçiyor iş Yok

  1. Merhaba. Sitemizin herhangi bir resmi yada özel yardım kuruluşu ile ilgisi yoktur. Amacımız sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmek. Sitemiz resmi yarı resmi yada özel bir kuruluşun sözcüsü yada aracısı değildir. Ama merak ettiğiniz konuları sorarsanız bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız.
   sosyalyardimlar.com Site yönetimi

 11. İşsizim kiracıyım 6 nufusuz çocuğum okula ara verdi işe girdi SSK lı çalıştığı için yardımlardan bir kömür sağlık hizmeti veriliyor askei ücreti yetmiyo bir baba olarak çok üzülüyorum kiracıyım işsizim 6nufuz çocuk yetişemiyor çaresizim ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Mutlaka durumunuzu dilekçe ile sosyal yardımlaşma vakfına iletmelisiniz. Rabbim yardımcınız olsun.

 12. Askari ucretle çalışanim kardesime kefil oldum 30 bin kıredi çektim ve ödemedi 1500 mecbur kaldım ben ödiyorum eletırik yardimi aliyordum fakat benim sigortam oldugu icin ketiler 300 lira kira ödiyorum faturalar 500 enazinda bana bikati oliyordu simdi faturam 140 lira geliyor 3 çucuk ve ben eşim 5 kısiyiz daha önce faturam bukadar gemiyordu şimdi çok fazla geliyor zorlaniyorum

 13. Elektrik yardımı sorgulama işlemi yapayım dedim ama bakanlığa ulaşılamıyor. Sürekli meskul.

 14. Pttden elektirik yardımı almaya gittim ama kapıda muazzam bir kuyruk vardı:)

 15. Nihayet elektrik yardımı nasıl alınır konusunda sağlam bir yazı buldum. Diger sitelerde ki ödeme miktarları güncel değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu