Kategori Dışı

Elektrik Yardımı Başvurusu Yapmak İsteyenler DİKKAT !

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır muhtaç durumda ki ailelerin en merak ettiği sorulardan diyebiliriz. Bizde bu yazımızda bu konuya değindik ve sizler için derin bir araştırmaya girdik.

Elektrik yardımı başvurusu konusu son zamanlarda merak edilen konuların başında gelmektedir. Bugün bu yazımızda bir çok sorunun cevabını bulacağız. Elektrik indirimi başvurusu nasıl yapılır ? Elektrik indirimi için gerekli evraklar nelerdir ? PTT elektrik yardımı başvurusu şartları nelerdir ? E devletten elektrik yardımı başvurusu yapılabilir mi ? Bu ve daha fazla sorunun cevabını bulmak için yazımıza devam edelim.

PTT elektrik indirimi yardımı almak isteyen vatandaşların akınına uğramaya devam ediyor. Peki yeşil kartlılara elektrik indirimi yardımı 2022’de devam ediyor mu ? Eğer ediyorsa yardım detayları nelerdir ?

1-ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ? ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NEDİR ?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı elektrik yardımı ile ailelerin maddi sıkıntılarını bir nebze hafifletmeyi amaçlamaktadır. Peki nedir bu elektrik parası yardımı ? Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır ?

Maddi imkansızlıklar içinde bulunan ailelere elektrik desteği yardımı verilmektedir. Bu yardım para olarak aileye ödenmek yerine hanenin elektrik faturasında indirim olarak gerçekleşmektedir.

Ailelerin mevcut nüfusuna göre indirim tanımlanmaktadır. Toplamda 206 TL’ye varan elektrik indirimi tanımlanmakta ve bu indirim ile ailelerin gider kaleminden büyük bir gider eksilmiş olmaktadır.

Elektrik faturası yardımı nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de elektrik faturası desteği başvurusu nereye ve nasıl yapılır beraber bakalım.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR ?

Elektrik yardımı başvurusu
Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik indirimi için nereye başvuru yapılır ? Dar gelirliye elektrik desteği yardımı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca verilmektedir. Elektrik tüketim desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik yardımı başvurusu yapması gerekmektedir.

Her il merkezinde ve ilçede mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bulunmaktadır. Sadece ikamet ettiğiniz ilçede ki sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yapabilirsiniz. Diğer ilçede ki yada ilde ki vakıflar sizin yardım dosyanızı göremeyeceği için size elektrik yardımı başvurusu konusunda yardımcı olamayacaktır ve yeşil kart elektrik faturası ödeme imkanını da sahip olamayacaksınız.

Elektrik Yardımı Başvuru Sorgulama 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından herhangi bir yardım alan kişiler elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine giderek elektrik faturası yardımı alıp alamayacaklarını sorgulayabilir. 

E-devlet Üzerinden Elektrik Yardımı Başvurusu Yapılır mı?

Şu an için e-devlet üzerinden elektrik yardım başvurusu yapılamıyor. 

Elektrik Faturası Yardımı Ne Zaman Yatıyor?

Elektrik faturası yardımı kişinin hesabına yatırılmaz. PTT şubelerine gidip fatura ödeneceği zaman yardımdan faydalanabiliyorsunuz. 

Elektrik Yardım Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından herhangi bir yardım alan kişiler elektrik yardımından faydalanabiliyor. Dolayısıyla elektrik yardımı için herhangi bir başvuruya gerek bulunmuyor. Fakat normal şartlarda sosyal yardımlaşma vakfından yardım almak için istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi 
 • Fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınacak gelir belgesi 
 • Dul kadınlar için eşlerinin ölüm belgesi 
 • Engelli vatandaşlar için 2022 engelli raporu 
 • Mal beyanına dair belgeler 

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?

Hayatı boyunca bir cihaza bağlı yaşamak zorunda olan kronik hastalar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına elektrik yardımı almak istediğini beyan ederek başvuru yapabiliyor. Kronik hastalara yapılan elektrik yardımı aylık en az 200 TL’dir. 

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR
ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR ?

Geldik asıl soruya “Kimler devletten elektrik tüketim desteği yardımı parası alabilir ? “. Çünkü her yardım da olduğu gibi bu yardım da bir takım şartlar aranmaktadır.

Elektrik faturası desteği yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar gerekli evraklar , gerekli belgeler nelerdir diye bize sık sık sormaktadır.

Öncelikle söylemek gerekir ki fatura yardımı alabilmek için elektrik yardımı başvurusu formu doldurmanıza gerek yok. Çünkü bu yardımı talep etmek üzere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittiğinizde aslında bu yardıma başvuru yapılamadığını göreceksiniz.

Çünkü bu yardım otomatik olarak tanımlanan bir yardımdır. Nasıl yani ? dediğinizi duyar gibiyim. Hemen cevaplıyayım.

” Elektrik yardımı başvurusu yapmak istiyorum ” diyen vatandaşların bilmesi gereken önemli bir konu var. Buda sosyal yardımlaşma elektrik indirimi yardımı bağlarken vatandaşlardan başvuru almadığıdır. Evet başvuru almıyor. Çünkü bu yardım sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından düzenli yardım alan ailelere bağlanmaktadır.

Tabi sizde doğal olarak düzenli yardım derken neyi kast ediyorsun diye soruyorsunuz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında verilen düzenli yardımları bilirsek sorun çözülecektir. Bu yardımlar şunlar:

 • Aile Destek Programı Yardımları
 • Çocuk Parası
 • Aşı Parası
 • Eğitim Yardımı
 • Dul Maaşı
 • Engelli Maaşı
 • Silikozis Aylığı
 • 18 Yaş Altı Engelli Aylığı
 • Gebelik Yardımı
 • Yaşlılık Maaşı
 • Asker Ailesi Maaşı
 • Öksüz-Yetim Maaşı
 • Tüberküloz Ve SSP Maaşı

Eğer yukarı da ki yardımlardan en az birini alıyorsanız elektrik yardımı başvurusu yapmaya gerek kalmadan yardımınız otomatik olarak bağlanacaktır.

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU HAKKINDA AKILLARA TAKILAN BAZI SORULAR
ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU HAKKINDA AKILLARA TAKILAN BAZI SORULAR

ELEKTRİK YARDIMI BAŞVURUSU HAKKINDA AKILLARA TAKILAN BAZI SORULAR

Şimdi aklınızdan geçen soruları duyar gibiyim. Ben daha önce ki yıllarda bir kere kömür yardımı almıştım yada ben daha önce yada yakın zamanda nakdi yardım almıştım, yada ben 1000 TL Pandemi yardımı almıştım. Elektrik faturası yardımı alabilir miyim diye merak ediyorsunuz. Cevabımız maalesef hayır.

Çünkü bahsettiğiniz yardımlar bir kereye mahsus yardımlardır yani düzenli yardım olarak kabul edilmez. Dolayısıyla bu şekilde elektrik yardımı alamazsınız.

Peki PTT elektrik faturası yardımı kapsamına girmek için ne yapmalıyım ? Öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek dosyanızın bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz.

Eğer dosyanız bulunmuyor ve yardıma engel bir durumunuz yok ise başvuru yapmalısınız. Yapılan incelemeden sonra eğer size çocuk parası vs. gibi bir düzenli yardım bağlanırsa elektrik yardımınız otomatik olarak siz elektrik yardımı başvurusu yapmasanız bile bağlanacaktır sistem tarafından.

Bu süre yaklaşık 2 ayı bulmaktadır. Eğer sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından herhangi bir düzenli yardım bağlanmaz ise elektrik indiriminden faydalanamazsınız.

Tabi bir istisna var. Oda engelli elektrik indirimi. Eğer engelli iseniz ve engelli maaşı alıyorsanız elektrik yardımı siz hiç bir şey yapmadan da otomatik bağlanacaktır.

108 TL elektrik faturası yardımı vatandaşlar için cazip bir yardım olsa da düzenli sosyal yardım almayan vatandaşlara bu yardım bağlanamamaktadır.

Türkiye de ki yaygın olarak bulunan 4 kişilik ailelerden dolayı 4 kişilik aile için ödeme miktarı olan 80 tl elektrik yardımı olarak da bilinir. Ancak son yapılan zam ile birlikte bu miktarın 180 TL ye çıkarıldığını da hatırlatalım :)

ELEKTRİK YARDIMI NE KADAR ?

İhtiyaç sahibi ailelerin elektrik faturasını devlet karşılıyor. Peki ne kadarını ? Aşağı da elektrik parası yardımı ne kadar olduğu gösterilmiştir.

1-2 kişilik haneler 75 KW 108 TL

3 kişilik haneler 100 KW 144 TL

4 kişilik haneler 125 KW 180 TL

5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 216 TL

” Elektrik yardımı telefon numarası yok mu ben kendi dosyamı sorsam ” diye düşünüyorsanız evet var. Sosyal hizmetler elektrik yardımı başvurusu hakkında sizlere telefonla bilgi verecektir.

Alo sosyal yardım hattı olarak bilinen bu numara 144’dür. Bu iletişim numarası elektrik yardımı hakkında sizlere detaylı bilgi verecektir. Yeşil kart elektrik indirimi sorgulama işlemlerini bu hat üzerinden yapabilirsiniz.

Ayrıca e devletten elektrik yardımı desteği sonucunuzu görebilirsiniz. E devletten elektrik yardımımı görüyorum ama elektrik desteği başvuru yardımı ne zamana kadar geçerli diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Bu yardımın sonlanma tarihi yok.

Peki elektrik yardımı neden kesilir diye sorarsanız da cevabımız şu olacaktır. Hanede daha önce düzenli yardım varken bu yardım kesilirse elektrik yardımınız da kesilecektir.

Tekrar bağlanırsa bu yardımınız devletin elektrik yardımı tekrar bağlanacaktır. Yani sizin tekrar elektrik yardımı başvurusu yapma telaşına düşmenize gerek yoktur.

Elektrik yardımı sorgulama işlemleri için isterseniz e devleti isterseniz Alo 144’ü isterseniz de bizzat bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma vakfını kullanabilirsiniz.

Elektrik yardımı başvurusu hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz Elektrik yardımı nasıl alınır adlı yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda elektrik yardımı başvurusu hakkında da detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

 

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu