Engelli Aylığı

E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

e rapor sorgulama ve doğrulama nasıl yapılır ? Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor ? Çözger raporu sorgulama e devlet üzerinden yapılabiliyor mu ? e-rapor sorgulama da rapor referans numarası nedir ve rapor referans numarası nerede yazar ? Bütün soruların cevabı haberimizde.

E rapor sorgulama nedir? e rapor nedir ? gibi sorular son zamanlarda sıklıkla sorulan sorulardan. Zaman zaman gerek sağlık sorunları gerekse de iş başvurusu gibi konulardan dolayı sağlık kuruluşlarına müracaat etmekte sağlık raporu almaktayız. Sağlık raporlarını almak için uzun bir bürokrasi süreci yaşamakta, bazen de birden fazla kuruma şahsen gitmek durumunda kalmaktayız. Buna ek olarak görsel ve yazılı medyadan, sahte raporlar hazırlanarak kamu zararı oluşturulduğunu öğrenmekteyiz.

Sağlık raporlarında yaşanan bu problemlere çözüm getirmek amacıyla, Sağlık Bakanlığı tamamen kendi iç kaynaklarıyla geliştirdiği bu sorgulama Sistemini hayata geçirmiştir. e rapor sağlık alanında bir devrim olmuştur. Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri konusunda vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamış oldu.

E Rapor Sorgulama Sistemi Nedir
E Rapor Sorgulama Sistemi Nedir

E Rapor Sorgulama Sistemi Nedir?

Sağlık kuruluşlarınca verilen raporların (engelli, doğum, sürücü, istirahat vb.) elektronik ortamda, e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla, “ e-rapor sorgulama Sistemi” geliştirilmiştir.

e-rapor sorgulama nedir ? Sisteminin hizmete sunulmasıyla, ülkemiz genelinde, sağlık kuruluşlarınca verilen tüm sağlık raporu süreçlerinin elektronik ortama taşınmıştır. Bu süreçler sonunda üretilen raporların e-imzalı olarak oluşturulması sağlanmaktadır. Bu Sistem ile birlikte, sağlık kuruluşlarında üretilen farklı raporlar, ilgili kurum ve kuruluşlarla mevzuatlar çerçevesinde paylaşılabilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımız kendilerine ait raporlara e-Devlet kapısı üzerinden T.C ile rapor sorgulama butonundan ulaşabilmektedirler. Bu Sistemi, tüm sağlık raporlarını kapsayacak şekilde devreye alınmaktadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bu sorgulama sistemine ulaşmak ve e rapor sorgulama işlemi yapmak için https://erapor.saglik.gov.tr/DogrulamaServisi/ linkini kullanabilirsiniz.

SGK’dan E Rapor Açıklaması

SGK'dan E Rapor Açıklaması
SGK’dan E Rapor Açıklaması

“Kurumun ödeme kapsamındaki ilaçların kullanımı için gerekli sağlık raporlarının MEDULA sistemini kullanan sunucularında 01 Kasım 2011 tarihinden itibaren. Aile Hekimliklerinde ise 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren “e-rapor” olarak çıkarılmasının zorunlu hale getirildiği “manuel (kağıt)” ilaç raporları kabul edilmediği;

“Bu raporun çıkarılmasının zorunlu olmadığı sağlık hizmeti sunucularınca 01 Şubat 2019 tarihinden itibaren düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının, sistemsel alt yapı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Kurumca kabul edilmeyecek. Bu tarihten itibaren tüm sağlık hizmeti sunucularında ilaç sağlık raporlarının rapor” olarak düzenlenmesi gerektiği, bu tarihten önce düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının süresi sonuna kadar geçerli olacağı;

Ayrıca tüm sağlık hizmeti sunucularınca çıkarılan ilaç sağlık raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden itibaren. Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunlu olduğu; güvenli Elektronik İmza ile imzalanmayan raporların sistemden çıkarılmasına izin verilmeyeceği; hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için tüm sağlık hizmeti sunucularınca gereken önlemin alınması gerektiği bildirilmektedir.”

e rapor sayfası üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şöyledir:

 • Doğum Raporları
 • Sürücü Raporları
 • Asal Raporları
 • Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları
 • Psikoteknik Raporları
 • Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Raporu
 • Askeri Raporlar
 • Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)
 • Sporcu Raporları
 • Hastane Defterleri
 • Durum Bildirir Tek Hekim Raporları
 • Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları

Aşağıda akla takılan en sık sorulara cevap vereceğiz.

E-Rapor Örneği Gösterir Misiniz ?

Aşağıda da sağlık kurulundan alınmış bir E-Rapor Örneği görmektesiniz. Sağlık raporu örneği bütün hastanelerde aynıdır.

e-rapor
e-rapor

Yukarıda sağlık kurulu raporu örneği görünmektedir. Bu aşamada akıllara takılan bir iki soru daha var. Rapor referans numarası nedir ? Rapor referans numarası nerede yazar ? Rapor referans numarası yukarıda rapor numarası olarak yazan yerdir. Ayrıca raporun arka sayfasında e imzalı sağlık raporu barkod numarası göreceksiniz. Bu barkod numarası e rapor sisteminde kayıtlı olduğundan sahte raporun oluşturulması mümkün olmamaktadır.

Özürlü sağlık kurulu raporları e-devlet sağlık kurulu raporu sorgulama bölümünden sorgulanabilmektedir. Rapor sorgulama sağlık bakanlığı bünyesinde yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

Ancak bazı vatandaşlar engelli raporu sorgulama e devlette görünmüyor diye şikayetlerde bulunmaktadır. E-Devlet Sağlık Raporu sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama  tıklayarak ilgili e-devlet linkine ulaşabilirsiniz .e rapor e devlet üzerinde kolaylıkla gözükecektir.

RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır
RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır

RAM Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ? RAM Raporu Nedir ?

RAM kelimesinin açılımı Rehberlik ve araştırma merkezidir. Bu merkez Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup ücretsizdirler. Bu merkezlerde Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu bulunmaktadır. Bu kurul çocuğun özel eğitime gereksinim duyduğunu tespit ettikten sonra çocuğa RAM raporu hazırlanmaktadır. RAM raporu almak isteyen vatandaşlar Rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz olarak bu raporu alabilmektedir.

Bir diğer kavram ise ÇÖZGER. Çocuk Özel Gereksinim Raporu’dur. Daha önce yetişkinler gibi çocukların da aldığı sağlık kurulu raporları engelli raporu olarak geçmekteydi. Yapılan son değişiklikle 18 yaş altı çocukların aldığı raporlara Özel Gereksinim Raporu denmiştir.

Peki RAM raporu sorgulama ve Özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? 

Ram raporu ve özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ram raporu ve ÇÖZGER raporu sorgulama için e devletin ilgili ekranına https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-cocuk-ozel-gereksinim-raporlari-sorgulama bu linkten ulaşabilirsiniz.. e-rapor doğrulama doğrulama işlemlerini de yine buradan yapabilirsiniz.

Pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim ?

Buraya tıklayarak pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

e sağlık raporu gerek vatandaşların gerekse de resmi kurumların yükünü ciddi manada azaltmıştır. e-rapor doğrulama daha önce raporun alındığı hastane dışında mümkün değildi. e rapor giriş ekranıyla artık bu işlemler oldukça kolaylaşmış durumda. Sağlık bakanlığı e rapor doğrulama sisteminden sonra sahte raporlarda ciddi oranda azalma olduğunu açıklamıştır. Çünkü her rapora rapor takip no verilmektedir. e rapor SGK tarafından da maaş işlemleri için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Rapor no ile sağlık raporu sorgulama  ve engelli raporu sorgulama işlemleri konusunda anlatacaklarımız bu kadar. Engelli raporu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlattığımız yazımızı( https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-raporu-hesaplama-2021/ ) mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. e rapor onaylama ve sorgulama konusunda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle muhakkak paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Oğlum Poland syndrom ve Atipik otizm 2019 rapor aldık (çözeger) ÖZEL KOŞUL GEREKSİ VAR yazıyordu,fakat e devlette gözükmüyor.Bu zaman o kadar eğitim gördü ama şimdi Ram rapor bitiyor.Şuanda RAM a giremiyoruz.Dediler tekrar heyete girmek gerek başta yeni sağlık rapor çıkartmak gerek o zaman görünür

 2. Raporum var yüzde 32 ama e devletten rapor gözüküyor ama yüzdelik gözükmüyor maaş almadığım için mi acaba gözükmüyor

 3. 2018 mayısta aldıgım yüzde 99 raporum var şu an ötv,siz araç alıyorum fakat barkodsuz olduğu için süreç uzadı mevcut raporumu yenıleyerek barkodlu rapor alabılırmıyım

 4. Merhaba ben 26 03 2021 tarihinde h sınıfı ehliyet imi yenilemek için komisyon dan geçtim bir gün sonra raporunu e devlet den alırsın dediler
  e devlete sorguladığı mda kayit yok deniliyor

 5. mart 2019 yılında beyin kanaması geçirdim..emekli olmak için müracaat ettim rteü doktorlarının verdiği notların toplam rakamı %47 sağlık heyetinin indirerek verdiği not %41 geçici olarak (08/07/2019)tarihinde 1 yıl geçici olarak emekli edildim 7 ay maaş aldım..ikinci kez yeniden rapor istendi rteü doktorlarının verdiği notların toplam rakamı %55 sağlık heyetin indirerek verdiği not %55 tarih (13/07/2020) eksikler var denilerek yeniden doktorlara görünmem istendi ve üçüncü kez doktorlar tarafından muayene oldum ve rteü doktorlarının verdiği notların toplam rakamı %73 aynı hastanenin sağlık heyetinin indirerek verdiği not %57 bundan sonra hangi heyete gönderildi bilmiyorum ve benim notlar %34 indirilip (01/12/2020)tarihinde emekliliğim iptal edildi…BU NASIL OLUYOR BİLEN VARMI?

 6. Ben verği indirimi için yüzde 60 rapor aldım fakat defalarca sorguladım (imzalanmış raporların tiplerine göre ilişkilendirildiği havuzda belirtilen referans numarası ile kayıtlı rapor bulunmamaktadır) diye uyarı çıkıyor. E Devlet’ten bakıyorum orada da kayıt bulunamadı yazıyor benim rapor neden gözükmüyor acaba?

 7. Ben rapor numaramı yazdım arattım “İmzalanmış raporların tiplerine göre ilişkilendirildiği havuzda, belirtilen referans numarası ile kayıtlı rapor bulunmamaktadır.” diye uyarı çıktı.

 8. Merhaba. Eşim engelli. rapor no ile sağlık raporu sorgulama yapabilirsin dediler. Onu da buradan mı yapıyoruz acaba ?

 9. Merhaba oğlumun özel gereksinimi var. özel gereksinim raporu sorgulama işlemleri de buradan yapılabiliyor mu ?

 10. rapor sorgulama sağlık bakanlığı adına yapılan en güzel işlerden gerçekten.

 11. sağlık bakanlığı e rapor doğrulama sistemi çoğu zaman yoğun oluyor. Uğraştırıyor insanı.

 12. e-imzalı durum bildirir sağlık kurulu raporları sorgulama işlemleri de buradan yapılabilir mi acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu