Engelli Aylığı

E Rapor Sorgulama Yapacaklar Buraya!

e rapor sorgulama ve doğrulama nasıl yapılır ? Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor ? Çözger raporu sorgulama e devlet üzerinden yapılabiliyor mu ? e-rapor sorgulama da rapor referans numarası nedir ve rapor referans numarası nerede yazar ? Bütün soruların cevabı haberimizde.

E rapor sorgulama nedir? e rapor nedir ?  Zaman zaman gerek sağlık sorunları gerekse de iş başvurusu gibi konulardan dolayı sağlık kuruluşlarına müracaat etmekte sağlık raporu almaktayız. Sağlık raporlarını almak için uzun bir bürokrasi süreci yaşamakta, bazen de birden fazla kuruma şahsen gitmek durumunda kalmaktayız. Buna ek olarak görsel ve yazılı medyadan, sahte raporlar hazırlanarak kamu zararı oluşturulduğunu öğrenmekteyiz. Sağlık raporlarında yaşanan bu problemlere çözüm getirmek amacıyla, Sağlık Bakanlığı tamamen kendi iç kaynaklarıyla geliştirdiği bu sorgulama Sistemini hayata geçirmiştir. e rapor sağlık alanında bir devrim olmuştur. Sağlık bakanlığı rapor sorgulama işlemleri rahatlıklıkla yapılma imkanı bulunmuş olundu.

e Rapor sorgulama Sistemi Nedir?

Sağlık kuruluşlarınca verilen raporların (engelli,doğum,sürücü, istirahat vb.) elektronik ortamda, e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla, “ e-rapor sorgulama Sistemi” geliştirilmiştir.

e-rapor sorgulama nedir ? Sisteminin hizmete sunulmasıyla, ülkemiz genelinde, sağlık kuruluşlarınca verilen tüm sağlık raporu süreçlerinin elektronik ortama taşınmıştır. Bu süreçler sonunda üretilen raporların e-imzalı olarak oluşturulması sağlanmaktadır. Bu Sistem ile birlikte, sağlık kuruluşlarında üretilen farklı raporlar, ilgili kurum ve kuruluşlarla mevzuatlar çerçevesinde paylaşılabilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımız kendilerine ait raporlara e-Devlet kapısı üzerinden ulaşabilmektedirler. Bu Sistemi, tüm sağlık raporlarını kapsayacak şekilde devreye alınmaktadır.

SGK’dan E Rapor Açıklaması

“Kurumun ödeme kapsamındaki ilaçların kullanımı için gerekli sağlık raporlarının MEDULA sistemini kullanan sunucularında 01 Kasım 2011 tarihinden itibaren. Aile Hekimliklerinde ise 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren “e-rapor” olarak çıkarılmasının zorunlu hale getirildiği “manuel (kağıt)” ilaç raporları kabul edilmediği;

“Bu raporun çıkarılmasının zorunlu olmadığı sağlık hizmeti sunucularınca 01 Şubat 2019 tarihinden itibaren düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının, sistemsel alt yapı çalışmalarının tamamlanması nedeniyle Kurumca kabul edilmeyecek. Bu tarihten itibaren tüm sağlık hizmeti sunucularında ilaç sağlık raporlarının rapor” olarak düzenlenmesi gerektiği, bu tarihten önce düzenlenen “manuel (kağıt)” ilaç raporlarının süresi sonuna kadar geçerli olacağı;

Ayrıca tüm sağlık hizmeti sunucularınca çıkarılan ilaç sağlık raporlarının 01 Mart 2019 tarihinden itibaren. Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmış olması zorunlu olduğu; güvenli Elektronik İmza ile imzalanmayan raporların sistemden çıkarılmasına izin verilmeyeceği; hasta mağduriyetlerinin yaşanmaması için tüm sağlık hizmeti sunucularınca gereken önlemin alınması gerektiği bildirilmektedir.”.

T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bu sorgulama sistemine ulaşmak ve e rapor sorgulama işlemi yapmak için tıklayın.

e rapor sayfası üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şöyledir:

 • Doğum Raporları
 • Sürücü Raporları
 • Asal Raporları
 • Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları
 • Psikoteknik Raporları
 • Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Raporu
 • Askeri Raporlar
 • Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)
 • Sporcu Raporları
 • Hastane Defterleri
 • Durum Bildirir Tek Hekim Raporları
 • Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları

Aşağıda akla takılan en sık sorulara cevap vereceğiz.

E-Rapor Örneği Gösterir Misiniz ?

Aşağıda da sağlık kurulundan alınmış bir E-Rapor Örneği görmektesiniz. Sağlık raporu örneği bütün hastanelerde aynıdır.

Bu aşamada akıllara takılan bir iki soru daha var. Rapor referans numarası nedir ? Rapor referans numarası nerede yazar ? Rapor referans numarası yukarıda rapor numarası olarak yazan yerdir.

Özürlü sağlık kurulu raporları e-devlet sağlık raporu sorgulama bölümünden sorgulanabilmektedir. Ancak bazı vatandaşlar engelli raporu e devlette görünmüyor diye şikayetlerde bulunmaktadır. E-Devlet Sağlık Raporu sorgulama işlemleri için buraya tıklayarak ilgili e-devlet linkine ulaşabilirsiniz.

Ram Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Ram raporu sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ram raporu sorgulama işlemleri için ilgili ekrana buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. e rapor doğrulama doğrulama işlemlerini de yine buradan yapabilirsiniz.

Pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim ?

Buraya tıklayarak pratisyen hekim e rapor işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çözger Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Çözger raporu sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmaktadır. Buraya tıklayarak e devletin ilgili alanına ulaşabilirsiniz.

Etiketler

admin

Toplumsal bir gerçekiğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur.Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Başa dön tuşu
Kapalı