E KPSS Nedir?

1 Yorum 789 views
E KPSS Nedir?

E kpss nedir ? Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısa adıyla EKPSS, engelli statüsünde bulunan lise ve üniversite mezunu olan bireylerin atamalarının yapılmasına yönelik olarak başvurulan sınavdır. Engelli oranı %40 veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğu aldığı sağlık kurulu raporu ile belgeleyen engelliler başvurabilmektedir. Önceli yıllarda Özürlü Memur Seçme Sınavı olarak bilinen bu sınav, ‘özürlü’ tanımının ‘engelli’ olarak değiştirilmesi sebebiyle isim değişikliğine uğradı. 3 Ekim 2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete ile yürürlüğe gire bu sınav ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde farklı eğitim düzeylerindeki bireyler için ayrı olarak düzenlenmektedir. Ayrıca sınava katılan bireylerin engel durumuna göre sorular farklı şekillerde hazırlanmaktadır.

E Kpss nedir ? Engelli bireyleri topluma kazandırmak ve onların devlete bağlı olarak gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen bu sınava 40 bini aşkın engelli vatandaş başvurmaktadır. Sınava giren adayların sadece sınavdan yüksek puan almış olmaları yeterli değildir. Yapacakları işin fiziki şartlarını karşılamada daha az sorun yaşayacak olan bireyler öncelikli olarak tercih edilmektedir. Burada kişilerin dil gelişimleri, sözel iletişim güçlükleri dikkate alınarak bilgi, yetenek ve becerileri ölçülür. Bu belirleme işe alım yapan kurum tarafından belirlenen 5 kişilik bir komisyon ile incelenmekte ve uygun adaylar kurum bünyesinde işe alınmaktadır.

E kpss sınavının yapılacağı tarihler Devlet Personel Başkanlığı tarafından her yıl ocak ayında belirlenen sınav ve yerleştirme takviminde bulunmaktadır.Sınav 2 yılda bir yapılmaktadır. EKPSS sınavının geçerlilik süreci sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıllık süreyi kapsamaktadır. Yani aday bu dört yıl içinde girdiği 2 sınavdan yüksek aldığı puanı kullanabilir.

E Kpss Nedir Ne Zaman Yapılacak ?

e kpss 2020 yılında Nisan ayında yapılacak. Sınava girmek isteyen adaylar başvurularını Şubat ayı içerisinde yapabilecekler. Sonuçlar ise Mayıs ayında açıklanacak. Kura için başvuru tarihi ise Mayıs ayındadır. Sınav ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sınav sonuçları açıklanacaktır. 2020 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2020-E KPSS); ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya E KPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecektir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden e kpss’ye başvurmak zorundadır. 

1 Yorum