Güncel Konular

e Devlet Şifremi Unuttum – NASIL ALINIR ?

e-devlet şifremi unuttum e devlet şifresi alma da nasıl bir yol izlemeliyim diyorsanız haberimizi okumalısınız. 2020 e devlet şifresi nasıl alınır son günlerde sıklıkla sorulmaya başlandı. Bizde bu yazımızda sizler için bu konuyu araştırdık. e nabız, Hes kodu, Açık kapı gibi imkanlardan faydalanmak istiyorsanız bir e devlet şifreniz olmalı.

E devlet şifremi unuttum cümlesi son sık aratılanlar arasında bulunuyor. Özellikle de pandeminin baş göstermesi ile birlikte verilen yardımların sorgulaması aşamasında e devlet platformuna sıklıkla ihtiyaç duyulmaya başlandı. Eğer siz de e devlet şifremi unuttum diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sadece, sizlerin ” e devlet şifremi unuttum tekrar nasıl alabilirim” sorusuna değil e devlet şifresi nasıl alınır sorusuna da cevap vereceğiz. Hazırsak 2020 e devlet şifresi nasıl alınır başlığı ile başlayalım.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

E devlet şifresi nasıl alınır sorusunu tek bir cevabı var aslında. Fakat bu işlem daha önce e devlet şifresi almamış bir kişi için zorlayıcı olabilir. Bizde bu başlıkta sizde madde madde e devlet şifresi nasıl alınır anlatacağız.

 • Öncelikle başvuruların şahsen yapıldığını hatırlatalım. Bunun için üzerinde resminiz bulunan fotoğraflı kimliğinizle beraber (ehliyet, T.C. kimlik kartı, pasaport, evlilik cüzdanı, mavi kart vs.) PTTşubesine gitmeniz gerekiyor
 • Cüzi bir ücret karşılığı e devlet şifrenizi aldıktan sonra e devlet şifreniz ile e devlet kullanıcı panelinize ulaşabilirsiniz,
 • İlk giriş yaptığınızda geçici parola yerine, her zaman kullancağınız yeni bir parola oluşturmanız istenecektir,
 • Değiştirdiğiniz parolayı mutlaka bir yere not edin.  Aksi takdir de e devlet şifresi almaişlemi için epey uğraşmanız gerekebilir,
 • e devlet sayfanıza ulaştıktan sonra mutlaka kişisel bilgiler kısmına telefon ve mail adresinizi kaydedin ki şifrenizi unuttuğunuzda şifrenizi yenileme imkanınız olsun. Aksi takdirde tekrar yeni şifre almak için ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Diyelim ki e devlet şifrenizi aldınız ama şifrenizi unuttunuz. Bu durumda ne yapmanız gerekir? İsterseniz gelin şimdi de e devlet şifremi unuttum diyenler için bu konuya bir el atalım. Çünkü e devlet artık e nabız , hes kodu alma ve sorgulama, sosyal yardım başvurusu gibi önemli işlemlerin yapıldığı kritik bir platformdur.

E DEVLET
E devlet şifresi almanın yolları

E Devlet Şifremi Unuttum. Yeni E Devlet Şifresi Alma Yöntemleri Nelerdir ?

Eğer e devlet şifrenizi unuttuysanız bu durumda uygulamanız gereken bir kaç adım var. Eğer e devlet şifrenizi aldığınızda e devlete giriş yaparak kişisel ayarlar kısmından telefon numaranızı veya e posta adresinizi güncellediyseniz işiniz çok kolay olacaktır.

 • Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum linkine tıklıyoruz,
 • Ardından açılan sayfadan şifremi hatırlamıyorum seçeneğini tıklıyoruz,
 • Devam et diyerek açılan pencereden kimliğinizin tipini seçmelisiniz. Eğer yeni kimlik kartı kullanıyorsanız yeni kimlik kartını seçmelisiniz,
 • Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ileri diyebilirsiniz,
 • Bir sonraki aşamada 1. Derece yakınınız olan birinin kimlik bilgileri talep edilecektir,
 • En sonda da sizlere şifrenizi nasıl sıfırlamak istediğiniz sorulacak ve sizlere şifre sıfırlama linki yollanacaktır,
 • Gelen bu link üzerinden yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz,

Eğer e devlet şifrenizi aldığınızda bir telefon numarası ya da e posta adresi kayıt etmediyseniz bu durumda postaneye giderek yeni bir e devlet şifresi almak zorunda kalacaksınız. Bu işleminde ücretli olduğunu hatırlatalım.

Bu yüzden mutlaka telefon numaranızı ve varsa mail adresinizi sisteme kaydetmelisiniz.

Yurtdışında E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yazımızdan da anlayacağınız üzere, yurtiçinde e devlet şifresi almak için e devlet resmi web adresi ya da PTT şubeleri kullanılabiliyor. Ancak yurtdışında yaşayan ya da yurtdışına çıkmış kişilerin sorduğu yurtdışında e devlet şifresi nasıl alınır sorusu da yanıtsız bırakılmamalıdır. Bunun için kişinin yapması gereken Dışişlerine bağlı konsolosluk ya da elçiliklere gitmektir. Beyan edilecek kimlik ve pasaport belgeleri ile bu kurumlardan e devlet şifresi temin etmek mümkündür.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl E devlet Şifresi Alabilirler?

Ülkemizde ikamet eden ya da çalışan yabancı uyruklu kişiler de e devlet hizmetinden faydalanabilirler. Tabi bu noktada yabancı uyruklu e devlet şifresi nasıl alınır sorusu ortaya çıkmaktadır. Aslında bu kişilerin yapması gereken de PTT şubelerine gitmektir. Mavi kartları ve pasaportları ile birlikte PTT şubelerinden şifre alabilirler.

Başkası Adına E devlet Şifresi Alabilir Miyim?

E devlet şifresine ilişkin sorulan diğer önemli bir soru da başkası adına e devlet şifresi alınır mı oluyor. Aslında bu veli vasi ilişkisine dayanan bir durumdur. Bu durum en çok cezaevinde yaşayan mahkumları ilgilendirmektedir. Mahkuma atanan bir vasi onun adına e devlet şifresi alabilmektedir. Ancak vekilin elinde buluna vekaletnamede e devlet şifresi alabilir ibaresi yer almalıdır. Ayrıca e devlet taahhütnamesinin vekil tarafından şerh düşülerek imzalanması da diğer önemli bir ayrıntıdır.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu