Diğer YardımlarYardım Haberleri

E-Devlet Okul Yardım Başvurusu

E-Devlet Okul Yardım Başvurusu hakkında bilgileri içeriğimizde görebilirsiniz. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Kafanıza takılan soruları yazımızın en altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

E-devlet okul yardım başvurusu, asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken ailelerin çocuklarının rahatça eğitimine devam edebilmesi amacıyla verilen bir yardım türüdür. Bu tür aileler bağlı oldukları kaymakamlıklara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve belediyelere okul yardım parası için başvuru yapabilirler.

Yoksul ve dar gelirli olan aileler eğitime devam eden çocukları için dernek ve vakıflara, ünlü sanatçılara da yardım başvurusunda bulunabiliyor. İçeriğimizin devamında okul yardımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Okul Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir?

Okul Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir
Okul Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir

Türkiye’de İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere pek çok şehirde belediyeler yoksul ailelerin eğitim masrafını karşılıyor. Belediyeler tarafından öğrencilere en yaygın şekilde kırtasiye yardımı sunuluyor. Bu para da ailelerin PTT hesaplarına yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alan ailelerin çocuklarına 1400 TL verilmesi planlanıyor.

Veliler çocukları için aşağıdaki kurum ve kuruluşlara yardım parası başvurusunda bulunabilir;

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlükleri
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve Vakıflar
 • Ünlü iş adamları ve sanatçılar

Yoksul ve dar gelirli aileler okul yardım parası alabilmek adına Seda Sayan, Müge Anlı, Haluk Levent ve Esra Erol gibi sanatçılara başvuru yapabilirler. Ünlü kişilerin yanı sıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ahbap Derneği, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Sabancı Vakfı gibi Vakıflardan ilköğretim, orta öğretim ve lise öğrencileri için okul yardım parasına başvuruda bulunmak mümkündür. Vakıfların da dışında Sinan Tara, Fikret Öztürk, Murat Dedeman ve Ahmet Kocabıyık gibi ünlü iş adamlarından da eğitim yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Ünlü iş adamlarından eğitim yardımı almak isteyen ailelerin bağlı bulundukları holdingin çağrı merkezini aramaları gerekiyor.

E-Devlet Okul Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet okul yardım başvurusu sistem üzerinden kolaylıkla gerçekleşebilir. Aynı zamanda belediyelerin burs, eğitim ve kırtasiye yardımlarına da e-devlet üzerinden ön başvuruda bulunmak mümkündür.

Belediye Okul Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin vermiş olduğu eğitim, burs ve kırtasiye yardımı başvurusunu gerçekleştirmek için bağlı bulunduğunuz belediye binasına gitmeniz ya da bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne başvuruda bulunmanız gerekir. Gittiğiniz kurumda başvuru formu doldurarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvuruları da e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şartlı eğitim ve SED yardımları ile çocuklara yardım eli uzatıyor. SED yardımı ve Şartlı eğitim yardımı ön başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Kısa süre önce Bakanlık tarafından başlatılan proje kapsamında yoksul ailelerin çocuklarına şu miktarlarda yardım verilmektedir:

 • Okul öncesi Çocukların maaşları 1.092  TL’den 1.584 TL’ye
 • 1-8 Sınıf öğrenci maaşları 1.649 TL’den  2.376 TL’ye
 • 9-12 Sınıf Öğrenci maaşları 1.747 TL’den 2.535 TL’ye
 • Ortaokul seviyesinde olup da okula gitmeyen 1.092 TL’den 1.547 TL’ye
 • Yüksek Okul Öğrenci maaşları ise 1966 TL’den 2.785 TL’ye çıkarılmıştır.
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1.236 TL ye yükseltilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen eğitim yardımlarına e-devlet üzerinden başvuru yapmak için buraya tıklayınız.

KYK Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK, üniversite öğrencilerine burs ya da öğrenim kredisi bağlayarak eğitim hayatlarına devam edebilmelerini sağlıyor. KYK burs başvurularının e-devlet sistemi üzerinden belirtilen tarihler aralığında yapılması gerekiyor. Burs başvuruları genel olarak Kasım ayında başlıyor. E-devlet üzerinden KYK bursu ve öğrenim kredisine başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Belediye Eğitim ve Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden bağlı bulunduğunuz belediyenin eğitim ve kırtasiye yardımlarına başvuru yapmanız mümkündür. Ancak unutmayın ki e-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular ön başvuru niteliğinde değerlendiriliyor. E-devlet üzerinden belediye tarafından verilen kırtasiye ve eğitim yardımlarına başvuruda bulunmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Okul Yardım Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Okul Yardım Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Okul Yardım Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Okul yardım parasına başvuru yapan veli ya da öğrencilerin birtakım evrakları teslim etmesi gerekiyor. Teslim edilmesi gereken bu belgeler başvuru yapılan kuruma, başvurulan yardım türüne ve öğrencilerin eğitim öğretim durumuna göre farklılık gösteriyor.

Talep edilecek belgeleri şu şekilde gösterebiliriz;

 • Başvuru sahibi öğrenci ve ebeveyne ait TC kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane için SGK gelir veya geliri yok belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Hane bireylerine ait T.C kimlik fotokopisi
 • Üniversite öğrencilerine ait transkript
 • Hane bireylerinin mal beyanını gösteren belge

Başvuru sahipleri yukarıda istenen genel belgeleri eksiksiz hazırlamalıdır. Ancak bazı durumlarda ek belgeler de talep edilebiliyor. Örneğin engelli vatandaşlar için engelli raporu, kronik hastalarda sağlık raporu ve eşi vefat etmiş kadınlar için ölüm belgesi talep edilebiliyor.

Öğrenci Eğitim Yardımı İçin Telefon Numarası

Belediye öğrenci yardımlarını öğrenmek ve başvuruda bulunmak için alo 153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz. Bununla birlikte bağlı olduğunuz ilin Sosyal Hizmetler Merkezi’ni de arayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara başvurmak için ALO 183 ya da ALO 144 hattını da arayabilirsiniz.

Okul Öğrenci Yardımı Başvuru Şartları

Okul öğrenci yardımına başvuru yapan kişilerin birtakım başvuru şartlarını karşılaması gerekir. Bu şartları şöyle gösterebiliriz;

 • SED yardımı eşi sigortasız olan ve düzenli bir işi olmayan annelere veriliyor.
 • Kırtasiye yardımı aylık kazancı asgari ücretin 1/3’ü altında kalan ailelere veriliyor.
 • KYK bursu muhtaçlık sınırı altında kalan öğrencilere veriliyor.
 • Muhtaç ya da işsiz ailelere yardım sunuluyor.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere destek veriliyor.
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmek gerekiyor.
 • Belediye ya da sosyal yardımlaşma derneklerinden yardım alanlara destek veriliyor.
 • C vatandaşı olmak gerekiyor.

Bu şartları karşıladığını düşünen vatandaşlar okul yardımı başvurusunda bulunabilir. Sosyal Yardımlar hakkındaki güncel bilgileri YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz;

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı evime birsey alamıyorum lütfen yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda 2 cocugumun okul masraflarini ben cikaramiyorum onlar icin bu yardima cok ihtiyacim var yemin ederim ki cocuklarim ayakkabilari delik tesik onlarin okumasini cok istiyorum ama onlar icin hicbirsey alamiyorum sizden yardim istiyorum lutfen bana yardim edin bu yardim onlara iyi gelicek okul masraflari icin lütfen gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen Allah rızası için

 2. Ben ve elim çalışmıyorua aile destek yardımı alıtoruz ama sed başvurumuz kabul olmadı tekrar balvurmak istedim olmadı besenini anlamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu