Faydalı Bilgiler

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ve Sorgulama

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ve Sorgulama merak edilenler içeriğimizdedir. E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ve Sorgulama konusunda kafanıza takılan soruları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama işlemi; prim ve yaş Koşullarını karşılayanlar tarafından yapılır. Çalışma yaşantısında uzun seneler boyunca yer alan kişiler, uygun koşulları sağlamaları durumunda emekli  olmaya hak kazanabilir. Bu şekilde yıllarca görev yaptıktan sonra ödenen prime göre  belirlenen maaşla yaşamlarını  devam ettirirler.

E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama   hizmetinden yararlanmak için kuruma gidip  doğrudan yetkililerle görüşmeyi tercih eden kişiler vardır. Daha seri bir şekilde işlemleri yapmak için e-Devlet üzerinden başvuru  yapılması daha çok tavsiye edilir. Emekli olmaya karar vermeden önce kapsamlı bir şekilde düşünmek gerekir. Aile üyeleri ile konuyu görüşerek karşılıklı fikirleri beyan etmek faydalı olacaktır.

Yeni bir hayata   geçiş ya da başlangıç olarak tabir edilen emeklilik sürecinde verilecek olan aylık da önemlidir. Kişinin geçineceği kadar bir maaş alamayan kişiler, daha çok çalışarak emekli maaşını yükseltebilir. Çalışma yaşantısının yoğun temposuna alışkın olan kişilerin işi bırakması psikolojik problemleri de beraberinde getirebilir. Bu yüzden her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek gerekir.

E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır
E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusunda bulunmak için ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-Devlet sistemine giriş için tercih edebileceğiniz değişik yöntemler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mobil imza ile giriş
  • İnternet bankacılığı ile giriş
  • C. Kimlik kartı uygulaması ile giriş
  • E-imza ile giriş
  • E-devlet ile giriş

Yukarıda Sıralanmış olan seçenekler arasından bir tanesini kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. İlk yapmanız gereken turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak olacaktır. Daha sonra ekranın sağ üst bölümünde yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız gerekir.

E-Devlet Emeklilik Başvuru Adımları

E-Devlet emeklilik başvuru adımlarından ilk sırada yer alan arama alanına “Emeklilik Başvuru” yazmanız gerekir. Arama alanına “Emeklilik Başvuru” yazılmasının ardından çıkan sonuçlar yukarıdaki şekilde olacaktır. “Gelir, aylık, ödenek talep belgelerinin sunulması” kısmından başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Malulen emeklilik başvurusu yaşlılık aylığı ile aynı  bir kısımda yapılmaktadır.

İkisi arasınd fark tahsis talep çeşidi bölümünden malullük aylığının  tercih edilmesidir. Malulen emekli olmak isteyenlerin bazı  koşulları sağlaması çok önemli ve şarttır. Malulen emekli almayı düşünenler, en az on yıllık sigortalılık süresine sahip  olmalıdır. Bu süre şartı başkasının bakımına muhtaç olma halinde aranan bir şart değildir.

Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Emeklilik başvurusu prim ödeme koşullarının ve diğer  şartların tam olarak sağlandığı zaman yapılır. Sigorta, prim ve yaş gibi koşulları sağlamasa dahi borçlanma seçeneğine gidebilir. İşe başlama, sektör, cinsiyet gibi birçok faktöre bağlı olarak emeklilik yaşı değişiklik gösterir.

Emeklilik şartları 1999 ve 2008 senesinde çıkarılan yasalarla birçok değişime uğramıştır. Bu hususta 99’dan önce, 99-2008 arasında ve 2008’den sonra işe giriş yapan kişiler için değişik bir prosedür söz konusudur. Hangi koşullara bağlı olduğunuzu e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için “Çalışma Hayatım” sekmesine giriş  yapmanız gerekir.

Ev Hanımları Nasıl Emeklilik Başvurusu Yapabilir?

Ev hanımları emeklilik  başvurusu nasıl yapılı merak edilir ve bu kişiler de başvuru yapma hakkına sahiptir. Bunun için ev hanımlarının  kendi tercihlerini bağlı sigortalı olması gerekir.  Tercihe bağlı sigortalılığa daha önce çalışmış olan fakat primini tamamlayamayanlar da başvuru yapabilir.

E-Devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama yaparak, emekli almayı düşünen ev kadınları geçmiş prim ödemeleri hakkında bilgi alabilir. Primini tamamlandığından dolayı isteğe bağlı sigortalılığa başvuranların 3,5 yıldan daha kısa bir zamanda prim ödemelerini tamamlaması şartı sunuluyor. Bu şekilde emekliliğin sunmuş oldu haklardan yararlanmak mümkün hale gelecektir.

3600 Günden Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

3600 günden emeklilik başvurusu Yapmak için ilk olarak e-Devlet üzerinden  giriş yapmak gerekir. Bunun için  sigortalı olan kişinin 08.09.1999 öncesinde işe girmiş olması  şartı vardır. İşe giriş tarihi 1999’ dan sonra ve 30.04.2008 arası olanlar için 3600 gün koşulu 5400’e çıkacaktır. 3600 gün sayısı ile emekli olmak isteyenlerin, gün şartının haricinde ne kadar sigortalılık süresi olduğu ve yaş şartını sağlaması çok önemlidir. Sigortalılık süresi 15 sene olmalıdır. Yaş ise tarihe göre değişiklik gösterir. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube adresimizi ziyaret ederek E- devlet emeklilik başvurusu ve sorgulama hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu