Faydalı Bilgiler

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama hakkında tüm merak ettiklerinizin cevabı içeriğimizin devamında. E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama konusunda aradığınız herşey burada. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz!

E-Devlet emekli maaşı sorgulama  yaparak siz de emekli maaşına ilişkin ödeme detayları hakkında  bilgilere ulaşabilirsiniz. E-Devlet’ten sorgulama  yaparak, SGK ’ya ve bankaya gitme gibi yorucu işlerden kurtulabilirsiniz. E-Devlet emekli maaşı sorgulama işlemi  yaparak ödemelerin  haricinde kesintiler de  öğrenilebilir.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için e-Devlet  şifresinin ve TC kimlik numarasının olması şarttır. E-Devlet şifresi  bulunmayan kişiler; mobil bankacılığı, T.C. kimlik kartı veya e-imza-mobil imza kullanarak giriş yapabilir. Sisteme  giriş yapılmasından sonra sorgulama işlemi  kısa sürede yapılacaktır. Aynı zamanda giriş  yapmak için e-Devlet mobil uygulamasını da tercih edebilirsiniz. E-Devlet üzerinden emeklilik ile  alakalı işlemlerin takibini de yapabilirsiniz. Emeklilik başvuru işlemlerinin  yapılması veya emeklilik tarihin ne zaman olduğu gibi bilgilere de e-Devlet’ten  ulaşmak mümkündür.

Son yıllarda emeklilik sorgulama işlemi yapanların sayısı daha da artmaya başlamıştır. EYT ile  birçok insan emekli oldu. Yeni emeklilerin maaş bağlanma işlemleri devam ediyor. Yeni emekli olanlar maaşlarının ne zaman bağlanacağını öğrenmek için e-Devlet üzerinden sorgulama yapıp öğrenebilirler. Bilindiği üzere günümüzde çoğu işlem E- devlet üzerinden kısa süre içinde hiç bir zahmete girmeden yapılabilir. Bunun için şifre olması şarttır. Eğer şifreniz yoksa PTT ‘ den alabilirsiniz.

4A Emekli Maaşı Sorgulama

4A Emekli Maaşı Sorgulama
4A Emekli Maaşı Sorgulama

4a emekli maaşı sorgulama hizmetinden  yararlanarak emeklilik aylık bilgileri Hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emekli aylığı  ile ilgili detayları bu şekilde takip  etmeniz mümkün olur. Aynı zamanda  maaşla ilgili ilgili farklı bilgiler de  sizin için sunulur. 4a, SSK’lı olanlar için kullanılan bir ifadedir. E-Devlet şifresi ile sisteme giriş  yapılmasının ardından daha sonra “Çalışma Hayatım”  bölümünden emeklilikle ilgili detaylara  erişebilirsiniz. “Çalışma Hayatım”  alanında “Emekli”  yazdıktan sonra  çıkan alana tıklayarak emeklilikle ilgili bazı bilgilere kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Bu alandan 4a sigortalıları kendini bildirme yapabilir. Bunun dışında sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulama Hizmeti de alabilirsiniz. Maaş bilgilerine bu  alanda erişmek mümkün değildir. Emekli  almamış olanlar, “Çalışma Hayatım” kısmına tıklayarak ne zaman emekli olacağını  ve diğer detayları öğrenebilir. Bu kısımda toplam olarak prim ödeme gün sayısı, sigortalılık  süresinin ne kadar olduğu gibi bilgiler yer alır.

Aynı zamanda emeklilik koşullarının tamamlanmasına  kalan sürenin ne kadar olduğu da gösterilir. Böylece sigortalı bir şekilde çalışanlar, ne zaman emekli olacağını hemen öğrenecektir. Çalışanlar, çalışma hayatı ile alakalı diğer bilgileri de yine bu kısımdan öğrenebilir.

Borç alanından prim borçlarının ne kadar olduğu öğrenilebilir. Prim borcu olanlar, yapılandırma hizmetinden faydalanarak borçlarını ödeyebilir. Böylece emekli olmak daha mümkün hale gelecektir. Emekli olmak isteyenlerin, borçlarının  hepsini kapatması gerekir. Yapılandırmanın  dışında  istenen koşulların sağlanması  durumunda isteğe bağlı sigortadan da  faydalanmak mümkün olabilir. Aynı zamanda doğum ya da askerlik  borçlanması gibi haklardan da yararlanabilir.

4B Emekli Maaşı Sorgulama

4b emekli maaşı sorgulama hizmetinden  yararlanmak için  e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanını kullanarak  bu alana“4B emekli maaşı sorgulama” yazdıktan sonra ilgili alana ulaşabilirsiniz.

4C Emekli Maaşı Sorgulama

4C emekli maaşı sorgulama yapmak için arama  kısmına “4c emekli aylık bilgisi” yazılması gerekir. Bu kısımdan 4c emekli maaşı alanlar emeklilik bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilir. 4C, Emekli Sandığı için  tercih edilen bir  kategoridir. Buradan Emekli Sandığı  emeklisi olanlar aylık ve kesinti bilgilerine  detaylarıyla ulaşabilir.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet emekli maaşı sorgulama  işlemi yapmak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekir. Bunun  dışında mobil uygulama  tercih ederek de emekli maaşı bilgisine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yapılmasının ardından  önce “Giriş Yap” yazan kısmı tıklanmalıdır. Daha sonra  E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yine arama alanına “Emekli maaşı” yazılıp sorgulama yapılması gerekir. Bu alandan emeklilik kategorisine göre tercih yapılması gerekir;

  • SSK’lı olanlar 4a emekli aylık bilgisi alanını tercih etmelidir.
  • BAĞKUR ’lu olanlar 4b emekli aylık bilgisi seçeneğini tercih etmesi gerekir.
  • Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş olan kişiler ise 4c emekli aylık bilgisi seçeneğini tercih ederek bilgi alabilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkini tıklayarak YouTube kanalımızı ziyaret edebilir, E-devlet emekli maaşı detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu