Faydalı BilgilerGüncel KonularYardım Haberleri

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama ve diğer güncel bilgileri içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz. Şimdi gelin banka hesabı tanımlamanın detaylarına hep birlikte bakalım.

E-Devlet banka hesabı tanımlama işlemi yaparak kişisel ödemeleri çok daha kolay bir şekilde  alma hakkına sahip olabilirsiniz. E-Devlet, kamu kurumları  ile alakalı olan her türlü işlemi yürüttüğünüz platformdur. Bu sistemde bazı ödemeleri nasıl alacağınızı  öğrenebilir ya da belirleyebilirsiniz. E-Devlet banka hesabı tanımlama işlemi yapmadığınız zaman ödemeler, PTT üzerinden  yapılmaktadır. PTT üzerinden  direkt olarak ödeme alabilmek için şubeye gitmeniz  şarttır. Bu da çoğu zaman  insanlara zahmetli gelen bir seçenektir.

Her zaman PTT şubesine  gitmek için zamanınız olmadığı için ödemelerinizi  istediğiniz zaman aralıklarında alamayabilirsiniz. Kişisel ödemeler bazı durumların söz konusu olduğu  zamanlarda yapılır. Geçici olarak iş görememe, emzirme ödeneği, tütün ödemeleri gibi  çeşitli birçok ödeme için banka hesabı tanımlaması  tercih edebilirsiniz. Ödemeler için  yalnızca size ait olan hesapları kullanabilirsiniz. Yani  iş aile,  kardeş ya da  varsa çocuğunuzu hesabı üzerinden ödeme almanız  gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer hali hazırda bir hesaba sahip değilsiniz hesap açılış işlemlerini yaparak e-Devlet üzerinden tanımlama yapabilirsiniz.

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Olur?

E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Olur
E-Devlet Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Olur

E-Devlet banka hesabı tanımlama işlemi Yaparak ödeme alma süreci sigortalılar, emekliler ve hak sahipleri için daha kolay  bir hale gelir. Hesap tanımlama işlemlerini  kısa sürede yapmak için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bunun için e-Devlet şifrenizi  veya farklı giriş yöntemlerini  tercih edebilirsiniz.

Hesap tanımlama  yapmak için kullanacağınız şifreyi PTT şubesinden  almanız mümkündür. Diğer giriş  seçenekleri arasında internet bankacılığı, mobil imza, e imza gibi çeşitli seçenekler vardır. Size uygun olan giriş yöntemini tercih ederek e-Devlet sistemine  kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Rapor Parası Almak İçin Banka Hesabı Şart mı?

Rapor parası  almayı düşünüyorsanız banka hesabı şart değildir. Eğer sistemde banka hesap  numaranızı kaydetmemişseniz sizin adınıza yapılmış  olan şahsi ödemeler PTT hesabına yatırılır. PTT’ye gittikten sonra kimliğinizi ibraz ederek ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor parası demek, çalışan kişilerin doktor raporu alıp istirahat hakkını kullandıkları süre zarfı için geçerli bir durumdur. İşçiler; kaza, hastalık veya istirahat gerektirecek başka bir durum ortaya çıktığında rapor alma hakkına sahip olur. Rapor süresinin kaç gün olduğu hekim tarafından belirlenir.

Çalışanlar raporlu oldukları süre zarfında geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahiptir. Bu ödenek, halk arasında rapor parası olarak Bilinmektedir. Rapor parası ilk iki  günden sonra ödenmeye  başlanır. Yani sigortalı olan kişi eğer yedi gün rapor aldıysa bu raporun sadece beş günü için ödeme  yapılmaktadır.

E-Devlet Hangi Bankalar Tanımlanır?

E-Devlet ‘te tanımlanan bankalar arasında çok sayıda seçenek olduğunu söylenebilir. Bu seçenekleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • QNB Finansbank
 • Albaraka Türk
 • Deniz Bank
 • Burgan Bank
 • Halk Bankası
 • Garanti BBVA
 • Fiba Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

Yukarıda adı geçen bankalar arasından E-Devlet banka hesabı tanımlama işlemini yapabilirsiniz. Banka hesabı sorgulama alanında sizin için uygun olan bankayı seçtikten sonra hesap bilgileriniz sistemde görünecektir. Bu şekilde sizin ekstra bir bilgi girmenize gerek kalmayacaktır.

E-Devlet Banka Hesabı Sorgulama

E-Devlet banka hesabı sorgulama yapmak için “Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama” alanından işlemi yapabilirsiniz. Bu kısımda daha önce tanımladığınız hesap bilgileri bulunmaktadır. Dilerseniz değişiklik   yaptıktan sonra yeni bir hesap kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-Devlet banka hesabı tanımlama işlemi  genel olarak PTT’ye gitmek için yeterli  zamanı olmayanların işini  kolaylaştıran bir hizmettir. Bunun yanı sıra  ödemeyi alıp başka bir yere yatıracak olanlar da bu  fırsatlarda yararlanabilir. Nakit olarak elinize para geçmesine  ihtiyaç duymuyorsanız  yatırılan tutarı hesabınızda bekletebilirsiniz.

E-Devlet Banka Hesabı Kapatma

E-Devlet banka hesabı kapatma işlemi yapma hakkınız da söz konusudur. Hesap açma, kapatma ve  değiştirme işlemlerinin her biri aynı yerden yapılmaktadır. Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama” sekmesinden iptal işlemini  kısa sürede yapabilirsiniz.

Banka hesabınızı kapatma işlem esnasında herhangi bir  sorunla karşılaşmamak için bazı durumlarda mutlaka  yapmanız gerekir. Artık o hesabı  kullanmayı tercih etmiyorsanız başka bir hesap tanımlamanız gerekecektir. Diğer  bir yandan hesabınıza ait banka kartını kaybetmeniz Sonunda da kapatma işlemi  yine şart olur. Daha detaylı bilgi için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu