Faydalı Bilgiler

DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

DYS evrak takibi sistemi veya Doküman Yönetim Sistemi projesi SGK tarafından faaliyete geçirilen bir uygulamadır. Kuruma giren veya kurumdan çıkan tüm evrakların yönetiminin yapıldığı uygulamadır.
Şimdi gelin DYS Evrak Takibi ve Sorgulama Nasıl Yapılır konusunu bütün detayları ile inceleyelim.
Bu uygulama sayesinde:
 
 • SGK’ya yapılan ödemeler, 
 • emeklilik başvuruları,
 • sigorta girişleri ve daha fazla hizmetin takibi çok kolay bir şekilde yapılabilir.
DYS evrak takibi ve sorgulama ekranı üzerinden kimlik no ile gerçekleştirilen sorgulamalar ile kuruma yapılan başvurunun durumunu öğrenebilir, sonuçları anbean takip edebilirsiniz.
 
SGK tarafından Doküman Yönetim Sistemine geçilmesiyle evrak takip ve sorgulama süreci daha da kolaylaştı. Artık kurumu aramaya veya en yakın SGK Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan e-devlet sistemi üzerinden başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.
 
DYS ile evrakların elektronik ortama aktarılması, belgelerin kaybolma riskini de azaltan bir durumdur. Böylece yapılan başvuru sırasında evrak kaybı riski söz konusu olmadan sonuca ulaşmak çok daha hızlı gerçekleşiyor.
 

DYS Evrak Sorgulama İşlemi 

DYS evrak takip ve sorgulama adımları: 
 
DYS evrak takip sistemine ulaşmanın en kolay ve basit yolu e-devlet sistemine girmektir. Kimlik no ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan arama kutusuna “ SGK DYS Evrak Takip” yazmanı yeterlidir.
 
 1. Arama kutucuğu adımından sonra SGK sayfasındaki “Doküman Takip Sistemi” menüsüne yönlendirme gerçekleşir.
 2. Bu aşamada uygulamaya git diyerek Doküman Takip Sistemi uygulama sistemi açılır. Kimliğimi onayla dedikten sonra sisteme giriş gerçekleşir.
 3. DYS evrak takip sistemine giriş yaptıktan sonra görüntülemek istediğiniz evrakların yılını seçmelisiniz. Başvuru yaptığınız yılı seçip, getir dedikten sonra o döneme ait tüm başvuru ve belgelerle ilgili sonuçları görmeniz mümkündür.
Henüz e-devlet şifresi almayanlar için DYS evrak takip sistemine ulaşmak mümkün değil mi? Elbette bu da mümkündür. E-devlete girmeden de DYS evrak takibi sistemine girebilir ve doküman sonuçlarını kontrol edebilirsiniz. Bunun için izlenmesi gereken yol şöyledir:

DYS Evrak Takibi SGK Sistemi

 • Öncelikle e-devlete giriş yapmadan DYS sorgusu çalıştırabilmek için SGK tarafından kurulan Doküman Sorgulama Sistem Sayfasına gitmelisiniz: uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/
 • Sizden talep edilen kimlik numarasını girip, sorgulama yapılacak evrakın ait olduğu yılı yazarak sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır. Bu konu ile ilgili yazımızı da okumanızı önerirriz: SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır ? Detaylı Anlatım.

Varide No İle DYS Evrak Takibi

Kuruma yaptığınız başvuru sürecinde size verilen varide no ile evrak takip sistemi üzerinden dosyalarınızı takip etme şansınız vardır. Bunun için SGK tarafından hazırlanan evrak doğrulama sistemine erişmeniz gerekir: uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/

Evrak doğrulama sistemine giriş yaptıktan sonra varide no kısmına evrak numarası, doğrulama kısmına da evrak doğrulama kodunuzu girmeniz halinde sorgulama yapmanız mümkündür. Böylece başvurunuzla alakalı güncel durumu öğrenebilirsiniz.

SGK Evrak Takip Sistemi Üzerinden Verilen Hizmetler

Öncelikle DYS Evrak Takibi sistem ve uygulaması üzerinden gerçekleşen kapsamlı özelliklerden yararlanabilmek için mutlaka e-devlet sistemi üzerinden uygulama sayfasını kullanmanız gereklidir. Diğer bir ifadeyle SGK tarafından kurulan uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ sayfası üzerinden sadece sorgulama yapabilir, sistemi kısmen kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden erişilebilen bazı özellikler ise şöyle:

 • Emeklilik durumu takip ve başvuru sonucuna yönelik detaylı bilgiler.
 • Emekli maaş durumu, bununla ilgili evrak takipleri, emeklilik maaşı bağlanmadıysa neden bağlanmadığına dair bilgiler.
 • 4/A ve 4/B maaş takipleri.
 • Bireysel ödemelere ilişkin tüm detaylar.
 • SGK kurumuna gönderilen evrak, yapılan tüm başvuru süreçleriyle ilgili kapsamlı bilgiler.

DYS Evrak Takibi İle Alakalı En Çok Sorulan Sorular

Uygulama üzerinden sorgulama yapanların en çok karşılaştıkları durumlara ilişkin konular şöyle:

DYS evrak takibi ve sorgulama sisteminde evrak kaldırılmış ne anlama gelir?

Sistem üzerinden yapılan sorgulama sonucu ulaşılan bu bilgi ilgili başvuruyla alakalı işlemin tamamlandığı anlamına gelir. Ancak bazı durumlarda eksik evrak veya hatalı evrak durumu nedeniyle işlemin iptal edilmesi durumlarında da “evrak kaldırıldı” ibaresini görmek mümkündür. Bu gibi bir durumda kurumu aramalısınız.

Giden evrak kayıtlı veya gelen evrak kayıtlı ibareleri nedir?

Kuruma gönderilen veya kurumdan sizin adınıza çıkan evrakın ilgili birime ulaştığını veya gönderildiğini ifade eden bir nottur. Bu bildirimler, işleminizin başarıyla gerçekleştiğini gösterir.

DYS evrak takip ve sorgulama “zimmetten çıktı” ibaresi ve anlamı nedir?

Yine en çok karşılaşılan kavramlar arasında yer edinen “zimmetten çıktı” ibaresi nedir?  Başvuru işlemine ilişkin tüm sürecin başarı ile tamamlandığını ifade eden bir deyimdir. Bu ibare, alakalı başvuru için gerçekleştirilmesi gereken evrak toplama, arşivleme, gönderme veya teslim alma gibi prosedürlerin tamamlandığını haber verir.

Emeklilik servisi-1 ibaresi ne anlama geliyor?

Emeklilikle ilgili başvuru sürecini takip eden kullanıcılar tarafından sistem üzerinden sorgulama yapılınca alınan mesajlardan en önemlisi “emeklilik servisi-1” ibaresidir. Bu ibare, 4a, 4b, 4c emeklilik başvurularında ilgili kişinin evraklarının kabul edildiği ve işleme alındığını gösteren bir bildirimdir. Bu ibare, ilgili kişinin emeklilik sürecinin işleme alındığını gösteren ve ilgili kurum tarafından ilgili kişinin dosyaların kontrol edildiğini haber veren bir mesajdır.

Evrak kayda alınmadı mesajını görünce ne yapılması lazımdır?

SGK’ya gönderilen evraklarınızı kontrol etmek için önce DYS evrak takip sistemi üzerinden giriş yapıyoruz. Sonra bu mesajı almanız halinde düşünmeniz gereken iki durum vardır.

 • Birincisi, ilgili evrakların henüz işleme alınmadığı ve sisteme girilmediği için evrak kaydı alınmadı mesajını normal karşılayabilirsiniz.
 • İkinci durum ise, belirli bir süre geçmesine rağmen halen aynı mesajın alınması halinde evrakların ilgili birime ulaşmadığından şüphelenebilirsiniz. Bu durumda ilgili birimleri aramanız ve bilgi almanız gerekir.

Malulen emeklilik dosya takibi nereden yapılabilir?

Malulen emekli olmak için SGK başvurusu gerekir. Buradan alınacak sevk ile sağlık heyetine gözükülür ve gereken tetkiklerin yapılmasının ardından heyet raporu doğrudan Sigorta Kurumu’na gönderilir. Bu sürecin başından sonuna kadar takip edebilmeniz için DYS evrak takip sistemi uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer heyet tarafından gönderilen raporda iş gücü kaygı yüzde 60 ve üzeri ise, primler de uygunsa aylık bağlanıp bağlanmayacağı veya ne zaman aylık alacağınıza dair bilgileri sistem üzerinden kontrol edebilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTANIZI YAPTIRDINIZ MI? genel sağlık sigortası ile ilgili kapsamlı yazımızı okumalısınız. Genel Sağlık Sigortası Borcu ( GSS ) Nedir ?

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu