Diğer Yardımlar

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021

Dul maaşı şartları dul maaşı almak isteyen vatandaşlar arasında merak konusu. Bizde bu yazımızda sizlere dul maaşı şartları nelerdir ? Dul maaşı kuralları kimler için geçerli ? Dul maaşı kimlere verilir ? araştırdık. Sizlerde bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımıza buyurun.

Dul maaşı şartları dul maaşı başvurusunda bulunacak kişilerin en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere dul maaşı nasıl alınır ? Dul maaşı kimlere verilir araştırdık. Hazırsak başlayalım.

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?

Dul maaşı nasıl alınır? Merak ediyorsanız öncelikle şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ancak bu şartları yerine getiren kişilere bu aylık ödenmektedir. Peki dul maaşı şartları nelerdir ? Dul maaşı kuralları nelerdir ? Şimdi buna bakalım.

  • Dul maaşı şartlarından ilki erkeğin vefat etmiş olmasıdır. Eğer vefat eden bayanda erkek dulluk maaşı alamaz. Ayrıca kadının kocasından boşanmış olması onu dul yapmaz. Kadının dul olabilmesi ve dulluk maaşı alabilmesi için eşinin vefat etmiş olması şart.
  • Karı koca arasında resmi nikah bulunması şart. Eğer karı koca resmi nikahsız evliyse hatta çocukları bile olsa dul maaşı alamaz. Dul maaşı alabilmek için resmi nikah zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Dul bayanın yaşadığı evde sigortalı çalışan bulunmamalıdır. Resmi ikamet adresi dul bayanın yanında olan kişiler arasında SSK’lı bulunması durumunda dul maaşı alınamaz.
  • Dul maaşı alacak kişi her ne isim altında olursa olsun SGK‘dan herhangi bir aylık almıyor olmalıdır.
  • Dulluk maaşı alan kişi SGK’lı olarak çalışmaması gerekmektedir. Aksi halde maaşı kesilecektir.
  • Resmi nikahsız olarak evli olması da dul maaşı almaya engel durumlar arasında sayılmaktadır.
  • Kişi eşi vefat ettikten sonra bir başkası ile resmi nikah yaptıysa dul maaşı kesilecektir.

Dul Maaşı Kimlere Verilir ?

Dul maaşı şartlarını taşımayan kişilere dul maaşı verilmemektedir. Fakat şartlar sadece yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Ayrıca hanede de arazi, araç, kat mülkiyeti ve emekli kaydı gibi durumların bulunması da dul maaşına engel sayılan diğer durumlardır.

Her sosyal yardımlaşma vakfı birbirinden bağımsız bir şekilde mütevelli heyetlerince yönetildiği için aranan şartlar da değişebilmektedir. Bu şartlar hakkında en sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından alabilirsiniz.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Dul maaşı için bağlı olduğunuz ilçe de ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalısınız. Yukarıda saydığımız dul maaşı şartları sizin için de uygunsa sorun yok. Vakfa bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruyu e devletten değil de bizzat giderek yapmanız faydanıza olacaktır. Önemli olan dul maaşı almanın şartları konusudur. Bunlarda sorun yoksa siz de başvurunuzu yapın.

Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul maaşları 2 ayda bir 650 TL olarak ödenmektedir. Maaşlar Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından bağlanmakta ve PTT’ler aracılığıyla ödenmektedir. Siz de dul maaşı başvurusu yaparak maaşı alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için dul maaşı ne kadar adlı yazımıza https://www.sosyalyardimlar.com/dul-maasi-ne-kadar-2021-guncel/ buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere dul maaşı şartları nelerdir anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu