Dul Maaşı

Dul Maaşı Neden Kesilir ? Detaylı Anlatım

Dul maaşı neden kesilir merak edenler için güzel bir yazı hazırladık. Dul maaşı alan kadın evlenirse dul maaşı kesilir mi ? Dul maaşı sigortalı olunca kesilir mi ? Yetim maaşının kesilmemesi için dilekçe vermek işe yarar mı ? Dul maaşı hangi durumlarda kesilir merak ediyorsanız mutlaka okumanız gereken bir yazı.

Dul maaşı neden kesilir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.  Dul maaşı alan kadınların korkulu rüyasıdır maaşlarının kesilmesi. Kolaylıkla bağlanan bu maaş kolaylıkla da kesilebilmektedir. Bu yüzden dul maaşı hangi durumlarda kesilir iyi bilmek gerekir.

Halk arasında Dulluk maaşı olarak bilinen ama asıl ismi Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımı Programı olan bu maaş bazen istenmese de kesilebiliyor. Bu yardım aslında engelli, yaşlılık ve dul yardımları arasında en kolay kesilebilen ama bağlanması da bir o kadar kolay olan bir yardımdır. Kolay kesilebiliyor çünkü maaşı alan vatandaşın çocuklarından birinin bir-iki gün sigorta girişi bile yapması yardımı kesmeye yetiyor.

Bu SSK kaydından dolayı maaş kesilme durumu yaşlılık aylığında(65 yaş) yada engelli aylığında yok. Bağlanması kolay çünkü resmiyette dul olduğunuz da Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidip bir başvuru dilekçesi doldurmanız yeterli oluyor. Fakat şartları taşımamanıza rağmen yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe vermeniz pek bir şey ifade etmemektedir. Eğer hanede yaşayan kişilerden bir tanesi dahi sigortalı ise maaşınız kesilecektir. Eğer maddi gelirinizde bir değişiklik yoksa maaşınız kolayca bağlanacaktır. Lafı çok uzatmadan ilk önce Dulluk maaşı niye kesilir sorusunun cevabını verelim.

Dul Maaşı Neden Kesilir ?

Dul Maaşı  neden kesilir ?
  • Aylığı alan kişinin yada hanede ikamet eden bireylerden herhangi birinin SGK kaydının olduğu tespit edilmesi durumunda Bütünleşik yardım sistemi yardımı otomatik olarak feshetmektedir. Bu kişinin sizinle aynı adreste ikamet ediyor olması yeterli. Akrabalık derecesine bakılmaz.
  • Dulluk aylığı bağlandıktan sonra resmi nikahlı yada dini nikahlı eşiyle yaşadığı tespit edilirse yardım feshedilir. Bunu nerden anlayacaklar ki demeyin. Sosyal Yardım Ve İnceleme Görevlileri her yıl en az bir kez evinizi ziyarete gelecek. Eğer şüphelendikleri yada çevreden aldıkları bilgiler ışında yardımınızı kesmeye yetkileri var. Tabi sizin de itiraz hakkınız. Dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilecektir.
  • Adres değişikliği yapıp değişikliği SYDV’ye bildirmeyen kişilerin adres değişikliği yaptığı Sosyal İncelemeciler tarafından tespit edilmesi durumunda aylığı feshedilir. Aslında aynı ilçe içinde adres değiştirmeniz yardımınızı doğrudan kesmez. Ama orada oturmadığınız tespit edilirse ve nereye taşındığınızı bilemeyecekleri için yardım el yordamıyla kesilmek zorunda kalınacak.10 metre ilerisine bile taşınsanız mutlaka önce Nüfus Müdürlüğünden adresinizi düzeltin arkasından da adres değişikliğini bağlı olduğunuz vakfa bildirin.
  • Maddi durumuna iyileşme olduğu tespit edilen fayda sahibinin yardımı Vakıf Mütevelli Heyetince feshedilebilir. Bütünleşik yardım sisteminde banka hesaplarınız ve yastık altına sakladığınız paralarınız hariç:) bütün mal varlığınız bu sistemde görünür. Araç, Hayvan Kaydı, Arazi, Ev, SSK vs.

Dul Maaşım Kesildi Ne Yapmalıyım ?

Gelelim ikinci soruya. Yani dulluk maaşım kesildi ne yapmalıyım sorusuna. Maaşınız kesilerse maaşın kesilme sebeplerini ortadan kaldırdıktan sonra kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurmanız yeterli. En geç 1 ay içinde maaşınız aksi bir durum yoksa bağlanacaktır. 

Merak edilen bir diğer bir soruya da cevap vermek istiyoruz. Dul maaşı alan kişi sigortalı olunca yani çocuklarından herhangi birinin sigortasından faydalanması durumunda maaşı kesilmez. Ancak eğer sigortalı olan çocuğu aynı hanede yaşıyorsa bu durumda maaşı kesilecektir.

Dul maaşı neden kesilir anlatmaya çalıştık. Sizlerin de aklına takılan soru olursa mutlaka bizlerle yorum kısmından paylaşın. Sorularınıza en kısa zaman da cevap vermeye çalışmaktayız.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu