Dul Maaşı Ne Kadar Ve Şartları ?

3 Yorum 1.673 views
Dul Maaşı Ne Kadar Ve Şartları ?

Dul maaşı 2019; Resmi nikahlı olup eşi vefat eden ve SGK‘nın verdiği herhangi bir aylıktan yararlanamayan kadınlara Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla verilen sosyal yardımlardan bir tanesidir.Türkiyede on binlerce dul yetim aylığından faydalanan insanımız mevcut. Sosyal devlet ilkesi gereği T.C. Devleti bu eşi vefat etmiş muhtaç durumdaki insanlarımıza devletin sıcak elini uzatmakta ve bu insanlarımıza bir çok alanda sosyal yardım imkanı tanımaktadır. Elbette ki sadece dul kalan kadınlara değil boşanan kadınlara da Sosyal yardımlar yapılmaktadır. Biz bu yazımızda resmi nikahı bulunan, emekli maaşı alamayan, çalışmayan yada çalışamayan muhtaç durumdaki dul bayanlara yapılan eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programından bahsedeceğiz.

Bu yazıyı okduğunuzda Dul maaşı başvurusu nasıl yapılır ? Dul maaşı için nereye başvurulur ? Dul maaşı nasıl alınır ? Kimler dul maaşı alabilir ? Dulluk maaşı şartları nelerdir ? Dulluk maaşı muhtaçlık durumu nasıl hesapalanır ? Dul maaşı ne kadar ? vs. gibi aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulacaksanız. Sözü fazla uzatmayalım ve başlıklara geçelim.

Dul Maaşı 2019 Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Dul maaşı başvuruları İkamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına yapılmaktadır. Ama unutmayın başvurduğunuz SYDV ikamet ettiğiniz ilçede bulunmalı. Adrese dayalı nüfus sisteminde vakfın bulunduğu ilçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olmalısınız. İkamet ettiğiniz ilçe dışında ki başka bir SYDV’ye başvuramazsınız. Başvurmak için ikametgahınızı o ilçeye taşımalısınız.

Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir ?

Dulluk Maaşı şartları

Resmi nikahlı olup eşi vefat etmiş olmalı(dini nikahlı dul bayanlar ve eşinden boşanmış olan kadınlar bu programdan faydalanamaz). Bu konuda en sık sorulan sorulardan birisi: Eşinden boşanan kadınlar bu yardımdan faydalanabilir mi? Hayır faydalanamaz. Çünkü bu program sadece eşi vefat etmiş ve resmi nikahı bulunanan dul bayanlar içindir.

SGK’dan her ne isim altında olursa olsun maaş almamalı

Eşi vefat etmiş bayan SGK’ dan hiç bir şekilde ödeme almıyor olmalı. Eğer alınıyorsa bunun miktarı önemli değildir. 1 TL maaş da alsanız 5.000 TL maaş da alsanız bu yardımdan faydalanamazsınız.

Hanede yaşayan bireyler arasında SGK kaydı bulunan birey bulunmamalı

Dul bayanla aynı evde ikamet eden ve ikamet adresi onunla aynı olan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamaz. Bu şahsın ,sizin akrabanız olup olmaması yada size maddi açıdan faydası dokunuyor olup olmamasının bir önemi yoktur. Her durumda SGK kayıtları size engel olacaktır. Çünkü engelli maaşı hesaplamasında olduğu gibi kişi başına düşen gelir hesaplanamadan direkt olarak yardıma engel teşkil etmektedir.

Kendisinin SGK kaydı bulunmamalı.(Hanede ikamet etmeyen çocuğunun sağlık güvencesinden faydalanabilir)

Dul bayanla aynı evde kalan kişinin sigortasının bile dulluk maaşına engel olduğu düşünüldüğünde elbette ki şahsın kendisinin SSK’lı olarak çalışması kabul edilmeyecektir. Fakat burada ince bir nokta var. Sizinle aynı evde ikamet etmeyen evli çocuklarınızdan birinin sağlık güvencesinden faydalanabilirsiniz. Dul maaşı alan bir çok vatandaşımız bunu bilmemekte ve yeşil kartlı kalmaya devam etmektedir.

Eşi vefat etmiş olup daha sonra evlilik yapan bireyler bu yardımdan faydalanamaz.

Eşi vefat etmiş ve daha sonra başka bir evlilik yapmış bayanlarda bu yardımdan faydalanamamaktadır. Yani diyelim ki eşinizden boşandınız. Yeni bir evlilik yaptınız. Bu arada ilk eşiniz vefat etti. 2.eşinizden boşansanız bile ilk eşinizin vefatından doğan dulluk aylığından faydalanamazsınız. Eşinizden boşandıktan sonra eşiniz vefat etse dahi yine bu yardımdan faydalanamazsınız.

Dini nikahlı eşiyle yaşayan dul bayanlar da bu yardımdan faydalanamaz.

Eşi vefat etmiş olan kadın daha sonra resmi nikahsız bir erkekle yaşadığı tespit edilmesi durumunda dulluk aylığı bağlanmaz varsa dulluk maaşı iptal edilir.

Adres değişikliği yapıp bağlı olduğu SYDV vakfına adres değişikliğini beyan etmeyen kişilerin aylığı kesilir.

Eğer ikamet ettiğiniz adresten aynı ilçe içinde ki başka bir adrese taşınmak isterseniz yeni adresinize taşındıktan hemen sonra Nüfus dairesine gidip adresinizi yeni ikamet ettiğiniz adrese aldırmanız gerekiyor. Daha sonra da bu değişikliği Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına haber vermelisiniz. Bu işlemleri yaparsanız maaşınız kesintiye uğramaz ve Vakıftaki Sosyal inceleme personeli yeni adresinize gelip sizinle görüşecek ve dosyanız kaldığınız yerden devam edecek. 2. durum ise ilçe yada il dışında taşınma durumu. Eğer bulunduğunuz ilçeden yada ilden taşınacaksanız taşınma işlemini tamamladıktan sonra yine Nüfus dairesine giderek adresinizi yeni ikamet adresinize almanız gerekiyor. Fakat ilk durumdan farklı olarak bu sefer yardımınız eski vakfın sınırları dışında çıktığınız için iptal edilecek. Hemen endişelenmeyin ! Eğer eski durumunuzdan farklı bir duruma geçmediyseniz yani maddi durumunuzda değişiklik olmadıysa kuvvetle muhtemel maaşınız tekrar bağlanacaktır. Adresinizi güncelledikten sonra yeni taşındığınız ilçede ki SYDV’ye başvuru yaparak maaş işlemlerinizi tekrar başlatabilirsiniz.

Dul Maaşı 2019 İçin Ne Kadar ?

Dulluk Maaşı Ne Kadar ?

Eğer yukarıda ki işlemleri hallettiyseniz ödeme konusuna geçebiliriz.

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı olarak adlandırılan dulluk maaşı kaç ayda bir ?

Her ne kadar engelli ve yaşlılık maaşları aylık olarak ödenmeye başlandıysa da 2 ayda bir dul maaşı almaya devam edeceksiniz. Henüz bununla ilgili çalışma yapılmadı.

Dul maaşı zammı ne zamanda bir yapılır ?

Dulluk maaşı engelli maaşı yada bakıcı maaşı gibi gibi belli bir periyoda bağlı olarak artmamaktadır. Dulluk maaşında ki zam ilgili bakanlıkça yada bakanlar kurulu kararıyla değişmektedir.

Dul maaşı 2019 yılı için ne kadar ?

Dul maaşı 2019 itibariyle aylık 275 TL 2 aylık olarak da 550 TL olarak ödenmektedir. Yani maaşınız aylık olarak hesaplansa da 2 ayda bir ödeme yapılmaktadır.

Dul maaşı nereye yatar ?

Eğer bir banka seçmediyseniz maaşınız PTTye yatmaktadır. PTT ‘ye başvurarak PTT kart çıkarmanız durumunda maaşınız PTT kartınıza yatacak ve PTT kuyruklarında bekleme derdiniz kalmayacaktır.

Dul maaşı dışında hangi yardımlardan faydalanabilirim ?

Dul maaşı alan vatandaşlarımız Sosyal yardımlardan faydalanmaya devam edebilir. Alabileceği diğer yardımlardan bazıları şöyle: Şartlı Eğitim ve Şartlı sağlık yardımı (çocuk parası ),nakdi yardımlar, Barınma yardımları, Kömür yardımları, fakirlik maaşlarından, Gıda yardımlarından vs. Hangi yardımlardan aynı anda faydalanamayacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Dul Maaşı Başvuru Sorgulama

dulluk-maaşı-2019-ne-kadar-kimler-dulluk-maaşı-alabilir

Vatandaşlar dul maaşı başvuru sonuçlarını başvurdukları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına(SYDV) şahsen giderek yada Alo 144ALO 183 Sosyal Yardım Hatlarını arayarak öğrenebilirler.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak yada iletişim bölümündeki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

DİĞER YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER BURADA

3 Yorum

  1. Annemin dulluk maaşı iptal etmişler.Vakıfa sorduğumda adresi yanlış diyorlar. Bu yüzden maaş kesilebilir mi?

  2. Evet kesilebilir. SYDV’ler her yıl en az 1 kez hane ziyetleri yapar ve adreste ikamet etmeyen kişilerin yardımlarını kesmeye yetkilidir.