Diğer Yardımlar

Dul Maaşı Ne Kadar ? 2021 Güncel !

Dul maaşı ne kadar oldu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere dul maaşi ne kadar ? Dul maaşı hesaplama ve hangi gün yatar gibi ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Dul maaşı ne kadar oldu 2021 de merak ediyorsanız hemen yazımıza dönelim ve cevaplarımıza bakalım.

Dul maaşı ne kadar oldu son günlerde merak edilen konuların arasında gelmektedir. Bizde bu yazımızda merakları gidermek için güzel bir yazı hazırladık. Bu yazımızda sizlere dul maaşi ne kadar ? Dul maaşı hesaplama nasıl yapılır ?  gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı 2020 yılında yapılan son değişiklikle beraber 2 ayda bir ödenmek üzere aylık 650 TL’dir. Bu rakam daha önce 2 ayda bir 500 TL idi. Peki dul maaşı 2021 de ne kadar olacak ? Dul maaşı her yıl zam alan bir maaş değildir. Dul maaşı bir maaştan çok yardım olduğu için zam dönemleri belirsiz diyebiliriz.

Dul maaşı kaç ayda bir veriliyor merak edilen bir diğer soru. Dul maaşları 2 ayda bir verilmektedir. 2  ayda bir toplam 650 TL ödenmektedir. Dul maaşı toplu ödeme olarak alınabilmektedir. Bu toplu ödeme olarak adlandırılan ödeme aslında sizin dul aylığına başvuru tarihinizden itibaren değil kabul tarihinden itibaren işleyen bir ödeme çeşididir. Yani örneğin siz dul maaşına ocak ayının birinde başvurdunuz. Maaş başvurunuz ocak 20 de kabul edildi. Bu durumda dul maaşı yardımı ödemesi ayın 20’sinden sonrası için yapılmaktadır.

Dul Maaşı Hakkında Akıllara Takılan Sorular

Dul aylığı hakkında akıllara takılan çok fazla soru var. Bizde bu yazımızda sizlere dul maaşı hakkında akıllara takılan sorulardan bazılarına cevap vermeye çalışacağız.

1-Dul Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Dul maaşları ayın kaçında yatıyor yada ödeme tarihleri nedir diye merak edenler için hemen söyleyelim. Dul maaşları çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının son haftasında yatmaktadır.

2-Dul Maaşı Yaş Sınırı Var Mı ?

Hayır. Dul maaşında yaş sınırı yok. Resmi nikahınızın olması ve eşinizin vefat etmiş olması yeterlidir.

3- Dul Maaşı Ve Yaşlılık Maaşı Birlikte Alınabilir Mi ?

Dul maaşı ve yaşlılık maaşı birlikte alınamaz. Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek ise mümkün. Bunun için sosyal yardımlaşma vakfının vereceği feragat dilekçesinin muhtarınıza imzalatmanız yeterli olacaktır. Ancak iki maaşı birlikte almanız mümkün değildir.

4-Dul Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var Mı ?

Dul maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmemektedir. Çünkü dul maaşı bir maaş değil aslında bir yardımdır. Şartlar taşınmadığı zaman kesilmektedir.

5-Dul Maaşı Alan Yetim Maaşı Da Alabilir Mi ?

Dul maaşı alan kişi eğer öksüz yetimleri var ise öksüz-yetim aylığı da alabilmektedir. Bunun için aranan şartları da taşıması gerekmektedir.

Dul Maaşı Bayramdan Önce Verilecek Mi ?

Dul maaşları bayramdan öncesine geldiğinde çoğu zaman erken ödeme yapılabilmektedir.

Dul Maaşının üzerine Kredi Çekilebilir Mi ?

Hayır. Yardımların üzerine kredi çekilememektedir.

Dul Maaşı Yatmadı Ne Yapabilirim ?

Dul maaşınız yatmadıysa bunun bir çok sebebi olabilir ve maaşınız kesilmiş olabilir. Bu sebepleri daha önce Dul maaşı neden kesilir adlı yazımızda incelemiştik. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dul Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Dul maaşı evlenince kesilmektedir. Eğer resmi nikahsız bir birlikteliğiniz de varsa ve bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca tespit edilmesi durumunda maaşınız kesilecektir.

Dul Maaşı Evde Sigortalı Olunca Kesilir Mi ?

Dul maaşı evde sigortalı olunca kesilmektedir. Bu kişinin ikamet adresinin dul bayan ile aynı adreste olması gerekmektedir. Yakınlık derecesi fark etmeksizin maaşı kesilecektir.

Dul Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanmaktadır ?

Dul aylığı bağlanabilmesi için son bir yıl içerisinde evinize hane ziyareti yapılmış olması gerekmektedir. Eğer yapılmamışsa yapılması beklenir. Dul aylığı bağlanma süresi yaklaşık olarak bir aydır.

 Dul Maaşı Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim ?

Dul maaşı e devletten takip edilebilmektedir. Dul maaşı e devletten nasıl bakılır merak ediyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Dul Maaşı Geriye Dönük Ödeme Alınabilir Mi ?

Dul maaşınız herhangi bir sebepten dolayı kesilmişse ve sizde başvuru yapmamışsanız geriye dönük ödeme almanız mümkün değildir.

Dul Maaşı Şikayet Hattı Var Mı ?

Dul maaşı şikayet hattı bulunmamaktadır. Ancak ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda dul maaşı ne kadar sorusuna cevap vermeye ve aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu