Diğer Yardımlar

Dul Maaşı Ne Kadar ? 2023 Güncel !

Dul maaşı ne kadar oldu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere dul maaşi ne kadar ? Dul maaşı hesaplama ve hangi gün yatar gibi ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Dul maaşı ne kadar oldu 2022 de merak ediyorsanız hemen yazımıza dönelim ve cevaplarımıza bakalım.

Dul maaşı ne kadar oldu son günlerde merak edilen konuların arasında gelmektedir. Bizde bu yazımızda merakları gidermek için güzel bir yazı hazırladık. Bu yazımızda sizlere dul maaşi ne kadar ? Dul maaşı hesaplama nasıl yapılır ?  gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı 2022 yılında yapılan son değişiklikle beraber 2 ayda bir ödenmek üzere aylık 1000 TL’dir. Bu rakam daha önce 2 ayda bir 500 TL idi. Peki 2023 de ne kadar olacak ? Bu maaş her yıl zam alan bir maaş değildir. Dul maaşı bir maaştan çok yardım olduğu için zam dönemleri belirsiz diyebiliriz.

Dul maaşı kaç ayda bir veriliyor merak edilen bir diğer soru. Maaşlar 2 ayda bir verilmektedir. 2  ayda bir toplam 1.000TL olarak ödenecektir. Dul maaşı toplu ödeme olarak alınabilmektedir. Bu toplu ödeme olarak adlandırılan ödeme aslında sizin dul aylığına başvuru tarihinizden itibaren değil kabul tarihinden itibaren işleyen bir ödeme çeşididir. Yani örneğin siz maaşa ocak ayının birinde başvurdunuz. Maaş başvurunuz ocak 20 de kabul edildi. Bu durumda dul maaşı yardımı ödemesi ayın 20’sinden sonrası için yapılmaktadır.

Son zamlardan sonra şuanki dulluk maaşı 2 ayda bir olarak ödenir ve miktar 2250 tl’dir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Bu konuda akıllara takılan çok fazla soru var. Bizde bu yazımızda sizlere dul maaşı hakkında akıllara takılan sorulardan bazılarına cevap vermeye çalışacağız.

1-Dulluk Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor ?

Aylıklar ayın kaçında yatıyor yada ödeme tarihleri nedir diye merak edenler için hemen söyleyelim. Aylıklar çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının son haftasında yatmaktadır.

2-Dulluk Maaşı Yaş Sınırı Var Mı ?

Hayır. Bu aylıkta yaş sınırı yok. Resmi nikahınızın olması ve eşinizin vefat etmiş olması yeterlidir.

3- Dulluk Maaşı Ve Yaşlılık Maaşı Birlikte Alınabilir Mi ?

Bu aylık ve yaşlılık maaşı birlikte alınamaz. Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek ise mümkün. Bunun için sosyal yardımlaşma vakfının vereceği feragat dilekçesinin muhtarınıza imzalatmanız yeterli olacaktır. Ancak iki maaşı birlikte almanız mümkün değildir.

4-Dulluk Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var Mı ?

Bayram ikramiyesi verilmemektedir. Çünkü bu aylık bir maaş değil aslında bir yardımdır. Şartlar taşınmadığı zaman kesilmektedir.

5-Dulluk Maaşı Alan Yetim Maaşı Da Alabilir Mi ?

Aylığı alan kişi eğer öksüz yetimleri var ise öksüz-yetim aylığı da alabilmektedir. Bunun için aranan şartları da taşıması gerekmektedir.

Dulluk Maaşı Bayramdan Önce Verilecek Mi ?

Aylıklar bayramdan öncesine geldiğinde çoğu zaman erken ödeme yapılabilmektedir.

Dulluk Maaşının üzerine Kredi Çekilebilir Mi ?

Hayır. Yardımların üzerine kredi çekilememektedir.

Dulluk Maaşı Yatmadı Ne Yapabilirim ?

Aylık yatmadıysa bunun bir çok sebebi olabilir ve maaşınız kesilmiş olabilir. Bu sebepleri daha önce Dul maaşı neden kesilir adlı yazımızda incelemiştik. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dulluk Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Bu aylık evlenince kesilmektedir. Eğer resmi nikahsız bir birlikteliğiniz de varsa ve bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca tespit edilmesi durumunda maaşınız kesilecektir.

Dulluk Maaşı Evde Sigortalı Olunca Kesilir Mi ?

Bu aylık evde sigortalı olunca kesilmektedir. Bu kişinin ikamet adresinin dul bayan ile aynı adreste olması gerekmektedir. Yakınlık derecesi fark etmeksizin maaşı kesilecektir.

Dulluk Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanmaktadır ?

Bu aylık bağlanabilmesi için son bir yıl içerisinde evinize hane ziyareti yapılmış olması gerekmektedir. Eğer yapılmamışsa yapılması beklenir. Dul aylığı bağlanma süresi yaklaşık olarak bir aydır.

 Dulluk Maaşı Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim ?

Aylığı e devletten takip edilebilmektedir. Dul maaşı e devletten nasıl bakılır merak ediyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu linke tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Dulluk Maaşı Geriye Dönük Ödeme Alınabilir Mi ?

Aylığınız herhangi bir sebepten dolayı kesilmişse ve sizde başvuru yapmamışsanız geriye dönük ödeme almanız mümkün değildir.

Dulluk Maaşı Şikayet Hattı Var Mı ?

Şikayet hattı bulunmamaktadır. Ancak ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda dul aylığı ne kadar sorusuna cevap vermeye ve aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmından bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar annemin sadece 65 lik maaşı bulunmaktadır dul maaşı almaya hakkı varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu