Dul Maaşı

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?-Güncel Konu !

Dul maaşı nasıl alınır son günlerde merak edilen konular arasında. Bizde bu yazımızda sizlere bu konuyu araştırdık.

Dul Maaşı Nasıl Alınır ?  Dul Aylığı Nedir?

Dul maaşı nasıl alınır sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Bu maaş eşini kaybeden ve bunun mağduriyetini yaşayan kadınlara devlet tarafından aylık olarak ödenen belirli bir maaş vardır. Dul maaşı olarak bilinen bu aylık maddi sıkıntı yaşayan ve başka güvencesi olmayan kişiler için oldukça etkili bir gelirdir.

Bu kişiler için aylık bağlanması tıpkı engelli maaşı ve yaşlılık ücreti  gibi sosyal devletin gerekliliğidir. Kadınların dul maaşından faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekir.

Dul aylığı devlet tarafından geliri olmayan ve bazı şartları yerine getiren kadınlara sağlanan bir tür gelirdir. Bu maaştan faydalanmak için kişilerin dul maaşı şartları için gerekli maddeleri yerine getirmesi gerekir.

Bu şartları yerine getirdiğinde ancak faydalanma hakkına sahip olabilir. Dul maaşı şartları ve dul maaşı almak için ne yapmalı merak edenler için bu konuda detaylı bilgi vermek istiyoruz.

 

Dul Maaşı Şartları Nelerdir ?

Dul maasi sartlari
Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Dulluk aylığı olarak da bilinen maaştan faydalanabilmek için kişilerin daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Dul maaşı alma şartları nelerdir ve kimler bu aylıktan faydalanabilir bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Öncelikle dul maaşı ile ilgili olarak ilk şart eşlerin ayrılmamış olmasıdır. Yani ancak eşi ölen kadınlar bu maaştan faydalanabilmektedir. Onun dışında eşinden boşanan kadınlar bu aylıktan yararlanamamaktadır. Eşinden boşanan dul hanımlara devlet tarafından yine farklı yardımlar yapılmaktadır.
  • Eşi ölen kadın resmi nikah ile evli olmalıdır. Yani imam nikâhı ile evli olan kadınlar eşleri vefat etse dahi bu aylıktan faydalanamamaktadır.
  • Bu maaştan faydalanmak için başvuruda bulunacak olan kadınların hiçbir suretle SGK’dan herhangi bir maaş almıyor olması gerekir. Alınan maaşın miktarı hiç önemli değildir yani kişiler 1 lira dahi bir ücret alsa bu aylıktan yararlanamaz.
  • Dul maaşı için başvuracak olan kişilerin aynı evde yaşayan bireyler arasında da SGK güvencesi olan olmamalıdır. Bu durum aynı şekilde engelli maaşı içinde geçerlidir.
  • Kişinin kendi sigorta kaydı bulunmamalıdır. Sadece bu kişiler aynı evde ikamet etmeyen çocuklarının sağlık sigortasından faydalanabilirler. Yani dul maaşı alan kadın ssk’lı olarak çalışması durumunda aylığı kesilir yada başvurusu alınmaz.
  • Eşi vefat ettikten sonra başka biri ile resmi olarak nikahlanan kişiler bu maaştan faydalanamamaktadır.
  • Eğer kişiler resmi nikahlı olmasa dahi kişi eğer imam nikahı ile başka biri ile aynı evde yaşıyor ise yine bu maaştan faydalanamamaktadır.
  • Boşanmış dul maaşı nasıl alınır diye merak ediyorsa kötü haberimiz var size. Boşanmışlar dul maaşı alamamaktadır. Çünkü boşanmışlar resmi olarak dul değildir. Kanunda dul eşi vefat edenlere denilmektedir.

Dul Maaşı İçin Nereye Başvurulması Gerekiyor?

Dul maaşı alabilmek için kişilerin bazı kurumlara başvurması gerekir. Ancak yukarıda saydığımız koşulları yerine getiren ve gerekli kurumlara başvuruda bulunan kişiler bu yardımlardan faydalanabilir.

Onun dışında bunları yapmayan kişiler gerekli koşulları yerine getirse de bundan faydalanamaz. Duş maaşı için nereye başvurulur bundan bahsedecek olursak. Dul maaşından faydalanmak isteyen kişilerin yaşadığı il veya ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekir.

Başka bir ilçede yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulamamaktadır. Bunun için ikametgahınızı o ilçeye almalısınız.

İl veya ilçeye bağlı sosyal yardım vakıflarından başvuruda bulunduğunuzda onlar size işlem adımları hakkında detaylı bilgi verecektir.

Zaten resmi kayıtlarda sayılan şartları yerine getirdiğinize dair bilgiler görüneceğinden dolayı dul aylığı başvurusu esnasında sorun yaşanmayacaktır. Kısa sürede başvurunuz işleme alınarak size bu konuda olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Dul Maaşı Ne Kadar ?

Dul maaşı ne kadar olacak sorusu sıkça sorulan sorular arasındaydı.

Dul maaşı yapılan değişiklik ile ayda 325 olmak üzere 2 ayda bir 650 TL‘ye çıkarılmıştır. Dul maaşı ayın kaçında yatıyor diye merak ediyorsanız çift ayların son haftası yatmaktadır.

Yani dul maaşı günleri 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftası. Merak edilen diğer bir konu dul maaşı cezası konusu. Dul maaşı alan kişi eğer resmi nikahsız bir birliktelik yaşadığı tespit edilirse (dini nikah ile) bu durumda resmiyette dul olsa da maaşı kesilecektir.

Bu durumun uzun süredir devam ediyor olmasının tespit edilmesi durumunda vakıfların dava açma hakkı saklıdır. Ceza olarak da aldığınız dul maaşlarını yasal faizleri ile birlikte geri ödemek şeklinde olabilir.

Ayrıca en çok sorulan bir diğer soru ise dul maaşı her ay mı alınacak sorusu. Dul maaşı şuan 2 ayda bir verilmektedir.

Dul Maaşı ile Birlikte Alınabilecek Yardımlar Nelerdir?

Dul maaşı şartları
Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Dul maaşı alan kişiler aynı vakıflardan farklı yardımlarda alabilmektedir. Yani sadece tek bir maaş ile kişilere destek olunmamakta bunun yanında birçok destek yine kurumlar tarafından verilmektedir.

Bunların neler olduğundan ve bunlardan faydalanmak için ekstra herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağından bahsedecek olursak. Dul maaşı ile birlikte alınabilecek yardımlar genel olarak şöyle olmaktadır;

Dul maaşı alan başka hangi yardımları alabilir sorusunun cevabı sadece bunlar değil elbette. Diğer yardım kurumları da ihtiyaç sahibi ailelere maddi ve erzak yardımlarından bulunmaktadır.Tabi dul maaşı almak için dul maaşı şartları yerine gelmesi gerektiği gibi bu yardımlarda da nir takım şartlar aranmaktadır.

Dul Maaşı Başvuruları Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşı nasıl alınır öğrenip şartları yerine geldikten sonra sonucu öğrenmek için yapmanız gereken bazı adımlar vardır. Dul maaşı sorgulama yöntemi olarak bilinen bu yöntemleri uygulayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler arasında şahsen başvuru yaptığınız kuruma gidip görüşme veya sosyal yardım hatlarını arama en çok tercih edilendir. Bu sosyal yardım hatları Alo 144 ve Alo 183 olmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek dul maaşı başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Dul Maaşının Kesilmesine Ne Neden Olur?

Dul maaşı başvurusu olumlu sonuçlanıp maaş bağlanan kişilerin bu maaşları bir süre sonra kesilebilmektedir. Bu durum aslında tesadüfen yaşanan olağan bir durum değildir. Yani mutlaka dul maaşının kesilmesine neden olan bazı faktörler vardır.

Dul maaşı neden kesilir ve sonrasında bu durum nasıl düzeltilir bahsedecek olursak. Kişiler dul maaşı alırken başka biri ile imam nikahlı olarak aynı evde yaşaması ve bunun tespit edilmesi ile maaşı kesilir. Ayrıca başka biri ile resmi nikah ile evlenen kişilerinde dul maaşları kesilir.

Bunun yanında kişilerin sigortalı bir işe girmesi veya SGK yolu ile bir gelire sahip olması bağlanan dul maaşının kesilmesine neden olacaktır. Böyle durumlar meydana gelmeden maaşı kesilen kişilerin başvuruda bulunduğu kurum ile görüşmesi gerekir.

Dul Maaşı Yaşlılık Maaşına Nasıl Çevrilir ?

Dul maaşını yaşlılık maaşına çevirmek isteyen vatandaşlar yaşlılık maaşı şartlarını taşıması durumunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler.

Bu yazımızda sizlere dul maaşı nasıl alınır anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan sorulara yada bizimle paylaşmak istediklerinizi yorum kısmına mutlaka yazın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları biz muhakkak iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu