Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı 2021'de de devam etmektedir. Çocuk yardımı kimlere verilir ? Ev hanımları süt parası alabilir mi ? Emzirme parası nereden alınır ? Ev hanımları çocuk yardım parası alabilir mi ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı  2021 yılında da devam etmektedir. Peki doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı olarak neler verilmektedir ? Şartları nelerdir ? Kimler bu yardımlardan faydalanabilir beraber bakalım ?

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Kalemleri Hangileridir ?

Ülkemizde ev hanımı olup çalışma hayatına atılmamış binlerce kadın bulunmaktadır. Bu kadınlar istihdama dahil olmayıp aile içerisinde geleceklerini kurmaktadırlar. Ama zaman zaman maddi sıkışıklıklar içinde kaldıkları da bir gerçek. Çalışma hayatının içinde bulunan kadınlar geçimlerini bir nebze de olsun yerine getirirken ev hanımlarında bu durum farklı bir boyut kazanabilmektedir.

İşte devletimiz ev hanımları için çeşitli yardım kalemleri hazırlamış ve dağıtımına başlamıştır. Bu yardım kalemlerinden bazıları şöyle:

 • Gebelik Yardımı
 • Doğum Parası
 • Şartlı Sağlık Yardımları
 • Şartlı Eğitim Yardımları
 • Dulluk Maaşı
 • Öksüz-Yetim Aylığı

Gebelik Yardımı

Gebe olup maddi imkanlara sahip olmayan kadınlara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından ödenmektedir. Aylık 45 TL olup PTT aracılığıyla ödenmektedir. ( Detaylar için tıklayın). Hamile ev hanımlarına maaş denilince akla gelen ilk yardımdır.

Doğum Parası

Ev hanımı annelere devlet yardımı denilince akla gelen diğer bir yardımda doğum yardımıdır. Her doğumdan sonra alınabilmektedir. Doğumun hastanede gerçekleşme şartı aranır. PTT’ler aracılığıyla verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla ödenmektedir. Peki doğum parası ne kadar ? Şuan doğum yardımı 100 TL’dir.

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı ise yine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Yeni dünyaya gelmiş bebekler için verilmektedir. Yeni doğan bebek okul çağına gelinceye kadar ödemeler devam etmektedir. Yeşil kartlı olma şartı aranmaktadır. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı almak isteyen anneler faydalanır.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Şartlı Eğitim Yardımı

Ev hanımlarına yapılan diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Çocukları okula giden kadınlara ödenmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilmektedir. Ödemeler ise şöyle:

2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

2020 Nisan ayında yapılan son zamlı miktarlarıdır.

Dulluk Maaşı

Doğum yapmış ve doğumdan hemen sonra yada bebeği karnında eşinin kaybetmiş kadınlara verilen yardımdır. Çalışacak durumda olmayan kadınlar için güzel bir yardım diyebiliriz. 2 ayda bir ödenen bu yardım 650 TL’dir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca verilmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Eşini kaybetmiş ve 18 yaş altında ki çocukları ile bir başına kalmış annelere ve babalara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu bulunmaktadır. SYDV’ler aracılığı ile verilmektedir.2 ayda bir 300 TL olarak PTT’ler aracılığı ile ödenmektedir.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Bu konuda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Ben daha 1 ay lık hamileyim hamilelikten yardım nasıl alabilirim sigortam warsada olur mu yardmda faydalanabilirmiyim?

  1. Evet efendim. Çoklu doğum yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

 2. Eşim ben hamile iken vefat etti. Emekli maaşını alıyorum. Acaba dulluk maaşını da alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Başınız sağ olsun. Emekli maaşı alan dulluk maaşı alamaz maalesef.

 3. Merhaba. Doğumuma 2 ay kaldı. Gebelik yardımına başvuru yapabilir miyim ?

  1. Merhaba. Tabi ki başvuru yapabilirsiniz ama doğumdan önce ödemenizin yetişmesi zor.

 4. Merhaba. Ben yeni doğum yaptım. Bu doğum yardımlarının hepsini alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Maddeleri okuyarak kendiniz için faydalı olanları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu