Eğitim Ve Sağlık Yardımları

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı 2023'de de devam etmektedir. Çocuk yardımı kimlere verilir ? Ev hanımları süt parası alabilir mi ? Emzirme parası nereden alınır ? Ev hanımları çocuk yardım parası alabilir mi ? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı  2023 yılında da devam etmektedir. Peki doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı olarak neler verilmektedir ? Şartları nelerdir ? Kimler bu yardımlardan faydalanabilir beraber bakalım ?

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Kalemleri Hangileridir ?

Ülkemizde ev hanımı olup çalışma hayatına atılmamış binlerce kadın bulunmaktadır. Bu kadınlar istihdama dahil olmayıp aile içerisinde geleceklerini kurmaktadırlar. Ama zaman zaman maddi sıkışıklıklar içinde kaldıkları da bir gerçek. Çalışma hayatının içinde bulunan kadınlar geçimlerini bir nebze de olsun yerine getirirken ev hanımlarında bu durum farklı bir boyut kazanabilmektedir.

İşte devletimiz ev hanımları için çeşitli yardım kalemleri hazırlamış ve dağıtımına başlamıştır. Bu yardım kalemlerinden bazıları şöyle:

 • Gebelik Yardımı
 • Doğum Parası
 • Şartlı Sağlık Yardımları
 • Şartlı Eğitim Yardımları
 • Dulluk Maaşı
 • Öksüz-Yetim Aylığı

Gebelik Yardımı

Gebelik Yardımı
Gebelik Yardımı

Gebe olup maddi imkanlara sahip olmayan kadınlara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından ödenmektedir. Aylık 200 TL olup PTT aracılığıyla ödenmektedir. ( Detaylar için tıklayın). Hamile ev hanımlarına maaş denilince akla gelen ilk yardımdır.

Doğum Parası

Ev hanımı annelere devlet yardımı denilince akla gelen diğer bir yardımda doğum yardımıdır. Her doğumdan sonra alınabilmektedir. Doğumun hastanede gerçekleşme şartı aranır. PTT’ler aracılığıyla verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla ödenmektedir. Peki doğum parası ne kadar ? Şuan doğum yardımı 150 TL’dir.

Doğum Parası Yardımı Nereye Yatar?

Doğum parası yardımı kişinin PTT hesabına yatırılır.

Doğum Parası Yardımı Ne Zaman Yatar?

Doğum parası her ayın 25’inde hesaplara yatırılır.

Doğum Parası Başvuru Telefon Numarası

Doğum parası başvurusunu ALO 183 veya ALO 144 üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Talep edilen belgeler ile birlikte kişi il Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dairelerine başvuru yaptırmalıdır. Doğum yardımı anne tarafından yapılır. Eş dahi doğum parasına başvuru yapamaz. Şu an için e-devlet üzerinden doğum yardımına başvuru yapılamıyor.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum parasına başvuru yapan anneler e-devlet üzerinden başvuru durumunu sorgulayabiliyor. T.C kimlik ile e-devlette sorgulama yapılabiliyor. Başvuru durumunu https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ALO 183 ya da ALO 144 numaralı hatlardan da başvuru sorgulama yapabilirsiniz.

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı Ne Kadar 2023?

Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı Ne Kadar 2022
Ev Hanımı Annelere Devlet Yardımı Ne Kadar 2022

ev hanımı annelere ne kadar destek verileceği çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. İlk çocuk için 300 TL, İkinci çocukları için 400 TL, daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapılıyor.

Çocuk Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuk parası başvuru şartları aşağıdaki gibi gösterilebilir;

 • Anne ve babanın TC vatandaşı ya da mavi kartlı olması
 • Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi
 • Doğumun Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmiş olması
 • Başvurunun doğumdan itibaren 5 yıl içinde yapılması

Bu başvuru şartlarını tamamlayan bireyler gerekli belgeler ile başvurusunu gerçekleştirebilir.

Çocuk Parası Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Çocuk parası başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Anne babaya ait TC kimliklerin fotokopileri ve asılları
 • Çocuğa ait doğum raporu
 • Başvuru dilekçesi

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı ise yine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Yeni dünyaya gelmiş bebekler için verilmektedir. Yeni doğan bebek okul çağına gelinceye kadar ödemeler devam etmektedir. Yeşil kartlı olma şartı aranmaktadır. Yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı almak isteyen anneler faydalanır.

Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 2023 Aralık ayında yapılan son değişiklikle şu şekilde değişmiştir:

 • Şartlı sağlık yardımı 55 TL’den 100 TL’ye
 • Şartlı gebelik yardımı 100 TL’den 200 TL’ye
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye
 •  Lohusalık yardımı 150 TL’den 300 TL’ye
 • Çoklu doğum yardımı 215 TL’den 400 TL’ye

Şartlı Eğitim Yardımı

Ev hanımlarına yapılan diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Çocukları okula giden kadınlara ödenmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilmektedir. Ödemeler ise şöyle:

2023 yılında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

 • İlk okula giden kız çocukları için, 60 TL’den 100 TL’ye
 • İlk Okula giden erkek çocukları için, 55 TL’den 90 TL’ye
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için, 90 TL’den 150 TL’ye
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 70 TL’den 130 TL’ye

 

Dulluk Maaşı

Doğum yapmış ve doğumdan hemen sonra yada bebeği karnında eşinin kaybetmiş kadınlara verilen yardımdır. Çalışacak durumda olmayan kadınlar için güzel bir yardım diyebiliriz. 2 ayda bir ödenen bu yardım 2,000 TL’dir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca verilmektedir. Yeşil kartlı olma zorunluluğu aranmaktadır.

Öksüz-Yetim Maaşı

Öksüz-Yetim Maaşı
Öksüz-Yetim Maaşı

Eşini kaybetmiş ve 18 yaş altında ki çocukları ile bir başına kalmış annelere ve babalara verilen yardımdır. Yeşil kartlı olma zorunluluğu bulunmaktadır. SYDV’ler aracılığı ile verilmektedir. 2 ayda bir 1200 TL olarak PTT’ler aracılığı ile ödenmektedir.

 

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı hakkında anlatacaklarımız bu kadar. Bu konuda aklınıza takılan soruları yorum kısmında bizlerle mutlaka paylaşın.

SubSystem Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Ben daha 1 ay lık hamileyim hamilelikten yardım nasıl alabilirim sigortam warsada olur mu yardmda faydalanabilirmiyim?

  1. Evet efendim. Çoklu doğum yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

 2. Eşim ben hamile iken vefat etti. Emekli maaşını alıyorum. Acaba dulluk maaşını da alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Başınız sağ olsun. Emekli maaşı alan dulluk maaşı alamaz maalesef.

 3. Merhaba. Doğumuma 2 ay kaldı. Gebelik yardımına başvuru yapabilir miyim ?

  1. Merhaba. Tabi ki başvuru yapabilirsiniz ama doğumdan önce ödemenizin yetişmesi zor.

 4. Merhaba. Ben yeni doğum yaptım. Bu doğum yardımlarının hepsini alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Maddeleri okuyarak kendiniz için faydalı olanları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu