Arşiv

Doğum Ve Süt Parası Nedir ?

Doğum ve süt parası , yeni doğan çocuk parası, çocuk parası, süt parası vs.. İnternet sitelerinde bu kavramlar birbirine öylesine karıştı ki kimin neyi aradığı ve hangi sitenin neyi söylediği karmaşası doğdu. Vatandaş bu karmaşa da neye başvurduğunu neye başvuracağını şaşırmış durumda. Bu yazımızda bütün bu kavram karmaşasına son verecek ve bütün başlıkları ayrı ayrı inceleyeceğiz. Gelin şimdi beraber bu başlıklara beraber bakalım.

Doğum Parası 2020

Doğum parası denince akla gelen 4 başlık var. Bunlardan ilki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının yeni doğum yapan kişilere bir kereye mahsus verdiği doğum yardımı parası ikincisi ise aktif olarak herhangi bir sosyal güvencesi olan yada olmayanlara Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığınca yada çalışılan iş yerinden verilen doğum yardımı. Üçüncüsü Süt parası kavramı ve anne yada babanın 4A yada 4C şartı taşıması gerekliliği aranan Doğum parasıdır.İlk olarak Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen Doğum parası yardımına bakacağız.

1-Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca Verilen Doğum Parası

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen Doğum Parası; doğumunu özel yada devlet hastanesinde yapmış ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan yardıma muhtaç durumda ki kadınlara yapılan yardımdır. Halk arasında çocuk parası veya doğum yardımı olarak da adlandırılan bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin bilmesi gereken maddeleri sıralayalım:

Doğum parası şartları

 • Doğum parasından faydalanmak isteyen gebe kadının doğumunu özel yada bir devlet hastanesinde gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.
 • Doğan bebeğin canlı yada ölü olarak dünyaya gelmiş olması fark etmeksizin bu tek seferlik yardım verilmektedir.
 • Ailede herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması
 • Doğum gerçekleştikten en geç 1 ay içinde başvurmalı

Doğum parasına nasıl başvuru yapılır ?

Doğum parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. Doğumun gerçekleştiğine dair belgeyi (ölü yada diri ) vakfa teslim etmeniz yeterlidir. Başvuruyu doğum yapan kadın,eşi yada birinci dereceden akrabası yapabilir. Doğum parası yardımı başvuru dilekçesi vakıf tarafından size verilecektir. Doğum parası nasıl alınır ,doğum yardım başvurusu nereye yapılır öğrendikten sonra şimdi de ödeme miktarlarına bakalım.

Doğum parası ne kadar ?

Doğum parası en fazla 2 defa veriliyor olup aylık 35 TL olmak üzere toplamda 70 TL’dir.

Doğum yardımı parası sorgulama

Doğum yardım parası sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz yada Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Yardım olan Alo 144’ü ücretsiz olarak arayarak öğrenebilirsiniz.

Evet. Buraya kadar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca ödenen doğum parası yardımı ile ilgili bilgiler verdik. Şimdi de asıl merak edilen Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yada Çalışılan kurumlar aracılığıyla ödenen Doğum yardımına.

Bütün Vatandaşlara Verilen Doğum Yardımı Parası

2-Bütün T.C. Vatandaşlarına Verilen Doğum Yardımı

Bu yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup doğum yapan bütün kadınlara verilmektedir. Bu yardıma yukarı saydığımız yardımdan faydalanan vatandaşlarında başvurabileceğini hatırlatıp konuya girelim.

Yardım kalemlerini başlıklar halinde incelediğimiz için konuların birbirine karışmasını engellemiş olduk. Ayrıca her başlıkta kimin hangi maaş yada yardımları aynı anda alacağını açıklayacağız. Genel başlık altında benzer kavramların geçmesi tamemen sizlerin daha iyi anlamasına yardımcı olmak üzere kullanılacaktır. Başlıkları farklı renklerle ayırdığımız için bunun sorun yaratmayacağını düşünerek ayrıntılara geçelim.

Doğum Yardımı Başvurusu

Eğer anne-babanın herhangi bir sosyal güvencesi yoksa doğum yardımı başvurusunu Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler bakanlığına yapması gerekmektedir. Doğum yardımı başvuru dilekçesine ise buradan ulaşabilirsiniz.Eğer anne yada babanın sosyal güvencesi olup çalışıyorlarsa çalıştıkları kuruma müraacat edebilirler.Anne yada babanın ikisinden biri farketmeksizin başvuru yapabilirler.

Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 ?

 • Tek sefere mahsus olmak üzere
 • Birinci çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL

ödeme yapılmaktadır.

Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum Yardımı Ne Zaman ve Nereye Yatar ?

Kendi çalıştığı kurumdan doğum parasını almayacak kişilere ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Ödemeler başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır.

Süt Parası Yardımı 2020

Süt Parası Yardımı ( Emzirme Ödeneği )

Bu başlık altında ise süt parası yada emzirme ödeneği olarak da adlandırılan yardımı inceleyeceğiz.

Süt Parası Yardımı Nedir ?

Süt parası yardımı yada emzirme ödeneğini SSK yada Emekli Sandığına bağlı olan anne yada baba almaktadır. Burada annenin yada babanın SSK’lı yada Bağkur’lu olması fark etmemektedir.Eğer doğumdan önce anne yada babanın sosyal güvencesi kalmamışsa bazı şartlar aranmaktadır. Gelin süt parası şartlarına beraber bakalım

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Şartları

 • Eğer annenin sosyal güvencesi varsa anne eğer babanın sosyal güvencesi varsa baba süt parasını alabilir. Eğer hem annenin hem babanın sosyal güvencesi yoksa bu durumda annenin yada babanın doğumdan önceki son bir yıl içinde en az 120 gün sigorta primini yatırmış olması gerekiyor. Bu şartın anne yada babadan herhangi biri tarafından yerine getirilmiş olması yeterli.
 • 657’ye tabi memurlar bu yardımdan faydalanamaz.
 • GSS borcunuzun bulunmaması gerekiyor.
 • Doğum gerçekleştikten 5 yıl sonrasına kadar bu yardımı alabilirsiniz. Aksi takdirde hakkınız yanacaktır.

Süt Parası(Emzirme Ödeneği) Ne Kadar ?

Süt parası 2020 yılı itibariyle 180 TL olup tek sefere mahsus bir ödemedir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Nereye Yatar ?

Süt parası SGK tarafından yatırılmaktadır. Eğer SGK kayıtlı ziraat bankası hesabınız varsa oraya yatırılır. Eğer yoksa PTT’ ye aktarılmaktadır.Kimliğinizle beraber gidip çekebilirsiniz.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Başvurusu Nereye Yapılır ?

Süt parası başvuruları SGK il müdürlüklerine yapılmaktadır. Süt parası başvurusu için doğum belgenizin ve kendi kimliğinizin yanınızda bulunması yeterli. Zaten SGK tarafından size süt parası başvuru formu verilecektir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Süt parası sorgulama işlemlerini e devlet aracılığıyla buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Çoklu Doğum (İkiz-Üçüz) Yardımı 2020

Çoklu doğum yapan kadınlara (yani ikiz-üçüz ve dördüz gibi )devlet sosyal yardımda bulunmaktadır. Çoklu doğumu gerçekleştiren kadının maddi yükünü bir nebze olsun hafifletmek isteyen aile bakanlığı çoklu doğum yardımını ailelere vermeye başladı. Gelin şimdi ayrıntılara bakalım.

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Çoklu Doğum Yardım başvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Çoklu doğum Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

Çoklu doğum yardımından faydalanmak için kimliğiniz ve doğum belgesi ile başvurmanız yeterli. Başvuru formu doldurmanıza gerek bulunmamaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı Şartları Nelerdir ?

Çoklu doğum yardımına muhtaç durumdaki aileler başvuru yapabilir. Muhtaçlık durumu vakıf mütevelli heyetince tespit edilecektir. Hane de sosyal güvencenin bulunması yardıma engel teşkil etmemektedir.

Çoklu Doğum Yardımı Ne kadar ?

Çoklu doğum yardımı çocuk başına 150 TL olarak yapılmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı Ne Zamana Kadar sürecek ?

Çoklu doğum yardımı en fazla 24 ay sürmektedir.

Çoklu Doğum Parası Nereye Yatar ?

Çoklu doğum yardımları PTT’ler aracılığıyla ödenmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı İle Berabar Çocuk Parası Diye Adlandırılan Şartlı Eğitim Ve Şartlı Sağlık Yardımını Da Alabilir Miyim ?

Evet alabilirsiniz.

Sosyal güvenceniz yoksa aşı parası yardımı alabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Admin

Toplumsal bir gerçekliğimiz olan muhtaçlık durumu insanlarımızı Sosyal Yardımlara yönlendirmiş ve bu konuda insanları gerçek manada kaynak eksikliği bizi bu siteyi kurmaya teşvik etmiştir. Amacımız insanlarımıza Sosyal yardımlar konusunda en gerçekçi ve en güncel bilgileri sunmaktır. Resmi yada özel kurumlarla hiç bir ilgimiz yoktur. Amacımız, sizleri sosyal yardımlar konusunda bilgilendirmektir. Bize ulaşın sayfasından her türlü konuda ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından aklınıza takılan soruları bize muhakkak iletin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Allah razı olsun. İnternette bütün kavramları birbirine karıştırmışlar. Aşı parası çocuk parası süt parası gebelik yardımıni hepsini ayrı ayrı anlatmışsiniz.

  1. Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz Tuba hanım. Elimizden geldiğince sizlere faydalı olmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu